Жилище в София : ново или панел

  • 7 806
  • 105
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 8 924
sunflower_love
Авторке, купи ли нещо, виж колко се изписа по темата?

# 91
  • Мнения: 354
Защо точно панел. Стара тухла е най-доброто. Има и по кварталите и цените им не са чак толкова по-високи от панела. ЕПК са по качествени от панелите.

# 92
  • Мнения: 474
Не мисля, че е добър избор панела. Ако искаш повече квадрати, търсиш старо строителство и то тухла, там квадратурата е реална и не плащаш сумати пари за общи части. Не бих си купил панел, понеже експлоатационния период му е изтекъл или е на изтичане. Виждаш саниран блок, но не знаеш, какво е състоянието. Панелките са строени 70-80 год. и са на няколко заварки и закопчаване. Тези заварки с времето се амортизират. За Младост ми е от топ кварталите, но там тухла ще е прекалено скъпа. За там се сещам и няколко блока, които имат пукнатини, но  това го отдавам на пропадаща земна маса. Ако ти трябва с цел инвестиция новите квартали са добър вариант. Гледаш локацията ще се изгражда ли метро, градини и т.н, ако има купуваш и после ще го продадеш за повече пари, когото се урбанизира. Там и не мисля, че ще имаш проблеми с паркирането в близкото бъдеще. Когато избираш жилище, искай да видиш мазета, гаражи и там каквото има и гледай за течове и пукнатини. Последните години яко се строи и всеки пришпорва нещата да изгради повече обекти и от там и падна качеството. Ако ще избираш ново проучи строителя, който го е изграждал. В момента цените за прекалено раздути, всеки е тръгнал да забогатява и за курници искат много пари, което е нереално.

# 93
  • Мнения: 8 924
В бъдеще ще ни цакат и на тема Екология и ще ни карат да влагаме пари за по-добър сертификат на сградата.  От това ще зависят и цените (според мен). Така, че още една причина, да се заложи на ново строителство.

# 94
  • Мнения: 1 031
В бъдеще ще ни цакат и на тема Екология и ще ни карат да влагаме пари за по-добър сертификат на сградата.  От това ще зависят и цените (според мен). Така, че още една причина, да се заложи на ново строителство.

До 2030 г. всички сгради новопостроени, трябва да са проектирани с т.н. нулев въглероден отпечатък. И в момента европейските банки дават кредити (или вече не) на производства, които замърсяват повече, с по - влошени условия - по-високи лихви и такси. Същото се случвало и с кредитирането за покупката на несертифицираните или стари имоти и сгради, неефективни от гледна точка на нулевия отпечатък. Много се забавлявам, когато сравняват цените на имотите в нашата столица с цените на тези в европейските. За новите да кажем съм съгласен, но някой купил полуразрушен паметник на културата в центъра на София, и гледа същото да кажем срещу Биг Бен или Айфеловата, и си мисли че лежи върху дюшек от пари и той расте .... Simple Smile .Та искат ни се европейски цени и заплати, ама с български манталитет и дяволия. Ако може да сме си с дървената дограма и гола тухла, или да минем пред нотариуса по данъчна в банката и после балите с кеш... Винаги ще има тарикати, но ще се пререгулира всичко и сега масовката от краден, нерегламентиран кеш ще бъде озаптен. Та ще намалеят и такива, които наместват където и да е, някакъв кеш, какъвто и да е. Вече за панелки и стари, несанирани сгради, без паспорт, кредитирането ще е още по - влошено. Ако е вярно наистина, че пазара в момента се подклажда от ниските лихви и изгодното ипотечно кредитиране, за каквито и да е сгради, се вижда към кои сгради ще се наклонят везните при покупка. След 2006 г. всички новопостроени или изцяло санирани сгради са с технически паспорт. То не е гаранция че всичко ще е наред с тях, но банкерите гледат документи, не ходят на инспекция. А пък ако е вярно, че в момента се купува все повече и за инвестиране, т.е. запазване на кеша, разчитайки основно на капиталовата доходност, трябва да се замислим 2030 г., когато да кажем ще продаваме на "печалба", на кой ще опуснат и какъв кредит, за да придобие имота изгодно.

# 95
  • София
  • Мнения: 4 192

Ето от вчера поредната тема в групата за ремонт.
Масово има коментари че са бутани стени и не са питали никоо.
Аз вече съм убедена че нито на гости, нито по работа ще влезна в панел през живота си.

# 96
  • Мнения: 2 837
Така е, аз даже заобикалям панелките на радиус от поне 500м, защото поради липса н баланс може да се килнат настрани и да ме премажат.

# 97
  • София
  • Мнения: 19 319
Обаче какво правите, ако шофирате и най-прекият път минава покрай панелки? Предварително си правите алтернативен маршрут, който ги обикаля? Trollface

# 98
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 297
В бъдеще ще ни цакат и на тема Екология и ще ни карат да влагаме пари за по-добър сертификат на сградата.  От това ще зависят и цените (според мен). Така, че още една причина, да се заложи на ново строителство.
А според мен обратното, защото при скъпи материали и големи вложения строителите биха избирали все по-евтиния материал за да е все пак продаваем имота, което хич не е добра перспектива.

# 99
  • Мнения: 8 924
ново, дори  и с най-некачествените материали, си има по-висок сертификат от панелите. На панелите ще дадат най-ниския.

# 100
  • Мнения: 1 031
Както казах банкерите гледат документите, ако енергийния клас на сградата, в която е жилището е определен клас, условията по кредита ще са изгодни. Ако сградата е несертифицирана или с недобър клас на енергийна ефективност, ще са други условията. А дали е по - качествено или не ... това не ги интересува, както и не ги интересува, че Бай Иван е сложил 10+5 външна топлоизолация и троен стъклопакет дограма на неговия апартамент, но няма документ за цялата сграда, в която е апартмента.
Ако ви се гледа https://www.youtube.com/watch?v=OaabXE4rKYM след 9тата мин. жената го казва.

# 101
  • Мнения: 474
Дано бог пази България от катаклизми, както и целия свят. Тогава се разбира, кое колко е устойчиво. Сега се навъдиха много строители, като всеки гледа да си максимизира печалбата, дали от материали или работна ръка и контрола е занижен. Ще има фалите или консолидации в строителния бизнес, особено малките строители, които разчитат на внос на материали. Относно кредитите, смятам, че и там ще се затегнат нещата, трябва да се обезпечат банките в момента се наливат най-много пари в строителния сектор, който е опасен бизнес модел. Апартамента си е скъпа инвестиция и колкото сведеш рисковете до малко, толкова по-добре за самите нас. Хубавите плодове бързо се купуват, така и е с апартаментите. Бях чел статия, че е по важно мястото при покупката на жилище от колкото, какъв е имота, но на тази тема бих поспорил с автора и. Там се твърдеше, че какъвто и да ти е апартамента може да го ремонтираш, но с локацията няма, как да стане. За мен е от значение мястото, само ако е къща или някаква малка кооперация, ако се договориш с живущите там да се бутне и да се изгради нова постройка е супер, ще има за теб, а ще има и какво да се продаде, понеже притежаваш вакантно местенце.

# 102
  • Мнения: 2 837
Обаче какво правите, ако шофирате и най-прекият път минава покрай панелки? Предварително си правите алтернативен маршрут, който ги обикаля? Trollface

Оо не се затормозявам да си гледам алтернативни маршрути, винаги минавам по околовръстното и тангентата, дори и за центъра пак.

# 103
  • Мнения: 8 924
да, за съжаление и за имотите са ни подготвили Пландемия Simple Smile)

# 104
  • Мнения: 8 924
Колко годишен тоз панел?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт