Цветарки, продължаваме да обменяме опит- 2!

  • 52 859
  • 430
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 607
Мами, имам едно цвете - казват му обички. не знам обаче дали наистина така се казва,но има много интересни цветове - като фенерчета. Та знаете ли откога има една бяла въшка по него, пръсках ги с препарат - не искат и не искат да се махат! Бяха намалели,ама вчера - пак напаст! И лепне едно такова растението....

# 16
  • Мнения: 491
Мъни, пресаждането сега ли да го направя или след, като прецъфти ? Тя има много красиви цветове в момента и 4-5 пъпки .
Аз знам, че не се пресажда докато растението цъфти. Ако е в много мъничка саксийка може цялото да го изместиш в по-голяма и само да допълниш пръст, без да разбутваш корените

# 17
  • Мнения: 479
Момичета,  има ли някои четирилистни детелини. Имам една саксия такива от майка ми (която също за пръв път гледа). Понеже са с луковици, трябва ли да ги извадя и пресадя? Или просто да ги подкастря. Започнаха да пожълтяват, а може и да им е студено Thinking

Последна редакция: пн, 16 окт 2006, 20:28 от Тодоран

# 18
  • Мнения: 822
Тодоран,аз имам по една саксия от обикновените трилистни и една четирилистни детелини...Питаш,дали можеш да кастриш пожълтелите листа ли? newsm78Аз си ги стрижа...Моята четирилистна обаче си е естествена,не е облагородена и има само коренище,не видях луковица...Хибридните явно са по-различни и сигурно и по-чувствителни.Не зная,дали съм те разбрала правилно... Embarassed
Намерих само,че се развива най-добре при повече светлина и хлад.Пресажда се,когато се развие добре,тоест само я преместваш в по-голям съд... Peace

Последна редакция: пн, 16 окт 2006, 19:14 от niara

# 19
  • Мнения: 479
Моята четирилистна обаче си е естествена,не е облагородена и има само коренище,не видях луковица...Намерих само,че се развива най-добре при повече светлина и хлад.Пресажда се,когато се развие добре,тоест само я преместваш в по-голям съд... Peace

Много благодаря, niara! Най вероятно е облагородена, защото са доста едри детелините. Със сигурност са с луковица. И тъй като лалетата, зюмбюлите си ги пресаждах всяка година,  си мислех като са с подобен корен, дали не трябва и тях да пресадя.  Чудя се също така дали да ги прибирам вътре или да ги оставя на балкона. Ти къде ги гледаш твоите през зимата?

# 20
  • Мнения: 1 153
Няма ли да ми помогнете за здарвеца Sad

# 21
  • Мнения: 2 724
Елена, има много цветя ,които се отглеждат сравнително лесно .Ще ти изброя няколко : стаен клен ,алое ,аспарагус ,бамбук ,дифенбахия ,драцена ,юка, дяволски бръшлян и обикновен бръшлян, каучуково дърво ,фикус бенджамина, сансевиера ,филодендрон, хлорофитум ,кактуси  , сингониум, традесканции .... 

# 22
Няма ли да ми помогнете за здарвеца Sad
Може да е
обикновен прах,а може и да е брашнеста мана.Незнам ,обаче тя да напада здравец.Ще разбереш, като му измиеш листата със струя вода(лейка или под душа) по-продължително.Ако има пак след като изсъхне,значи е болен.Но не вярвам.Задържа прах,защото има мъх по листата.Ако е край път или пращно място -така става.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 329
Здравейте,
на мен пък са ми грижа сакъзчетата и мушкатата на балкона. Разцъвтели са се като полудели в това студено време и с едни гъсти зелени листа....Скрих ги под навес, за да не ги попари слана, но се чудя какво да ги правя после. Ще прибера сандъчетата на топло, но въпросът ми е, дали да ги режа сега или чак на пролет. Уместно ли е да ги начупя и набода в други саксии още сега? Колко често се поливат през зимата? Чувала съм, че някои ги съхраняват съвсем сухи и ги провесват на проветриво и тъмно място, а на пролет при засаждането се съживявали. newsm78 И още един въпрос. Трябва ли големите мушката да се изваждат, да им се подкастрят корените и после пак да се връщат в сандъчетата като преди това почвата им се разбъка добре? А с какво да ги торя?
Уф много въпроси зададох.....Извинете ме  bouquet

# 24
  • Мнения: 2 125
Здравейте,
на мен пък са ми грижа сакъзчетата и мушкатата на балкона. Разцъвтели са се като полудели в това студено време и с едни гъсти зелени листа....Скрих ги под навес, за да не ги попари слана, но се чудя какво да ги правя после. Ще прибера сандъчетата на топло, но въпросът ми е, дали да ги режа сега или чак на пролет. Уместно ли е да ги начупя и набода в други саксии още сега? Колко често се поливат през зимата? Чувала съм, че някои ги съхраняват съвсем сухи и ги провесват на проветриво и тъмно място, а на пролет при засаждането се съживявали. newsm78 И още един въпрос. Трябва ли големите мушката да се изваждат, да им се подкастрят корените и после пак да се връщат в сандъчетата като преди това почвата им се разбъка добре? А с какво да ги торя?
Уф много въпроси зададох.....Извинете ме  bouquet

И моите все още са на балкона. Смятам (както правя всяка година) да изрежа сакъзчетата и да ги прибера вътре. Аз специално, на месец, месец и 1/2 ги поливам по малко, колкото да не изсъхва съвсем корена. На пролет ги вадя на балкона отново, изрязвам прорасляците, вадя старите коренчета и на тяхно място бодвам новите Peace Мушкатата ще ги оставя още да си постоят, поне докато прецъфтят и тях ще изрежа и прибера. Специално мушкатото не го пресаждам, ами го оставям да си порасте на пролет и подрязвам на няколко пъти върховете, за да не става високо, а широко.
Дано съм била полезна Hug

# 25
  • София
  • Мнения: 2 329

И моите все още са на балкона. Смятам (както правя всяка година) да изрежа сакъзчетата и да ги прибера вътре. Аз специално, на месец, месец и 1/2 ги поливам по малко, колкото да не изсъхва съвсем корена. На пролет ги вадя на балкона отново, изрязвам прорасляците, вадя старите коренчета и на тяхно място бодвам новите Peace Мушкатата ще ги оставя още да си постоят, поне докато прецъфтят и тях ще изрежа и прибера. Специално мушкатото не го пресаждам, ами го оставям да си порасте на пролет и подрязвам на няколко пъти върховете, за да не става високо, а широко.
Дано съм била полезна Hug
[/quote]


Много ти благодаря за отговора.  HugСамо не ми стана ясно напролет като извадиш старите сакъзчета "прорасляците" ли бодваш на тяхно място? Жената, която гледа детенцето ми ме агитира от сега да пресадя сакъзчетата, че напролет щяли по-бързо да се развият и цъфтят. И още нещо...Много ли ниско ги изразваш сега наесен? Мерси!!! Simple Smile

# 26
  • Мнения: 953
може ли някой да ми каже името на едно растение и как се отглежда.то е високо,и навърха е завито.голи зелени стъбла.много е интересно.не е нашенско.съжалявам за оскъдното обяснение.дано се сети някой.

# 27
  • Мнения: 491
може ли някой да ми каже името на едно растение и как се отглежда.то е високо,и навърха е завито.голи зелени стъбла.много е интересно.не е нашенско.съжалявам за оскъдното обяснение.дано се сети някой.
Да не е китайски бамбук - високо стебло, тъмно зелено, завито като спирала, на върха обработено с восък, има много малко листа само отгоре   newsm78

# 28
  • Мнения: 2 631
Скиорче,
и моят голям проблем са сакъзчетата... Така и не мога да постигна каскади от листа и цветове Embarassed, но това е друга тема.
След като съм изчела доста за зимуването им, предприемам среден вариант - по това време отчупвам от различните цветове по 1 и забождам в една обща саксия, а старите си ги прибирам така както са /жал ми е да ги хвърлям/. Новите ги прибирам на светло и хладно, а старите в мазето /поради липса на място/, където е абсолютен мрак и общо взето ги забравям до пролетта. Напролет изваждам - и каквото е оцеляло. От новите обикновенно да се хванат 1-2, а старите са си същите - орязвам им прорасналото и тръгват наново. Нооо каскади не ми се получават... smile3511
В момента и моите сакъзчета цъфтят, но аз си прибирам цветята по-късно, някъде към Арахангеловден /началото на ноември/.

# 29
  • Мнения: 2 724
И при мен не се получават каскади от саkъзчета, но имам една съседка ,на която терасата и прилича на цветен водопад от тези цветя. Попитах я как успява да постигне такава красота и тя ми каза, че ако искам да са много буйни ,с много цветове, трябва да засадя повече в една саксия/ всъщност нейните са в продълговати кашпи /До сега аз засаждах по 3 в една кашпа ,но догодина ще пробвам с повече ,дано се получи .

Общи условия

Активация на акаунт