Висок Пролактин и аденом на хипофизата - 8

  • 27 272
  • 573
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 84
Дъщеря ми е с аденом на хипофизата, изкара април месец ковид и в момента е ваксинирана с Пфайзер. Посъветва се с ендокринолог, а аз с близка приятелка известна гинеколожка, която работи основно с инвитро процедури. Подчертавам, че преди всичко ние сме приятелки и съвета й беше да се ваксинира. В болницата, която работи и ги потърсят за мнение, съветват кандидатите за забременяване да се ваксинират и вече имат доста случай на забременели, т.е. ваксината със сигурност не е попречила. За всеки е личен избор, дъщеря ми за момента няма намерения да забременява и не съм питала колко време  е нужно да се изчака. Никой не агитирам да го направи, просто споделям, че ендокринолог и гинеколог ни казаха, че няма противопоказания да се сложи ваксина.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 40 934
Ами и аз споделям казано от лекар...за мен няма безобидна ваксина, хеле па тая дето не е изпитана.

# 77
  • в мечтите си
  • Мнения: 123
Здравейте!
Открих  групата ви, търсейки информация за пролактина,тъй като се оказа,че ми е висок.
Три поредни дни при спазване на всички условия,които трябва, стойностите ми бяха- 863.20 ; 652.20 ; 1100 . Докторката ми изписа Достинекс начална доза - 2 по 1/2 таблетки седмично. От утре ще го започна. Ще ми подготви писмо-молба до Касата ,за да ми отпуснат ЯМР. От това,което изчетох до тук с ЯМР и без ЯМР ,лечението е едно и също…
До изследване на пролактин  се стигна след като ми откриха инсолинова резистентност. Нея ще започна да я лекувам след един месец. На 35 години съм ,имам две деца и за трето дете не мислим,поне на този етап. Връщам се да чета темите назад ,за да разбера повечко за този пролактин ,защото доколкото разбрах цикълът трябва да е оскъден и нередовен,а при мен е като часовник и обилен с кръвоизливи….
Радвам се,че ви има! Спокойна вечер!

# 78
  • Мнения: 225
Здравейте, исках да попитам има ли някой, който е изследвал пролактин веднага след стимулация за инвитро? Аз си изследвах моя, две седмици след края на стимулация с Гонал ф и излезе завишен - два пъти над нормата. Лятото го бях изследвала беше точно на горната граница на референтните стойности. И се чудя дали е нормално или не, според репро доктора е възможно да е завишен заради зашивените нива на другите ми хормони след стимулацията.

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 18:18 от Green cake

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 5 971
Здравейте! Идвам при вас с молба за насоки.
Насочена съм за ЯМР със съмнение за аденом на хипофизата.
Оплакванията са ми прозрачен секрет от едната гърда и нарушено зрение. Секретът започна преди около месец, след прекаран Ковид (не знам дали има връзка, но тогава го забелязах).
Другата седмица ще изследвам пролактин.
Има ли нещо важно, което трябва да знам за изследването? Разбрах, че трябва да лежа преди взимането на кръв, да съм спокойна и да избягвам търкане на гърдите.
Има ли някаква връзка с дните от цикъла, защото аз съм с хормонална спирала и почти го няма.

Относно ЯМР - как се провежда? Чета, че при някои се налага упойка, а от прочетеното не съм с впечатление за нещо страшно. За момента с лекаря сме подали молба в РЗОК и чакам одобрение.

Има ли нещо друго, което трябва да следя? Някакви други изследвания, симптоми?
Ако се окаже аденом, как се лекува?

Благодаря предварително! Връщам се да чета.

# 80
  • Мнения: 726
РЗОК мен не ме одобриха, дано вие имате късмет.Прави се с контраст, така по добре се виждат , ако има отклонения.

# 81
  • Мнения: 36
Здравейте! Идвам при вас с молба за насоки.
Насочена съм за ЯМР със съмнение за аденом на хипофизата.
Оплакванията са ми прозрачен секрет от едната гърда и нарушено зрение. Секретът започна преди около месец, след прекаран Ковид (не знам дали има връзка, но тогава го забелязах).
Другата седмица ще изследвам пролактин.
Има ли нещо важно, което трябва да знам за изследването? Разбрах, че трябва да лежа преди взимането на кръв, да съм спокойна и да избягвам търкане на гърдите.
Има ли някаква връзка с дните от цикъла, защото аз съм с хормонална спирала и почти го няма.

Относно ЯМР - как се провежда? Чета, че при някои се налага упойка, а от прочетеното не съм с впечатление за нещо страшно. За момента с лекаря сме подали молба в РЗОК и чакам одобрение.

Има ли нещо друго, което трябва да следя? Някакви други изследвания, симптоми?
Ако се окаже аденом, как се лекува?

Благодаря предварително! Връщам се да чета.

Няма нищо страшно при резонанса., нито се изисква някаква специална подготовка. Правила съм няколко вече. Имам аденом 2/2 мм. Единствено се слага контранст по средара на ЯМР-то. Вливат го през абокат. Нищо страшно.
Що се отнася до изследването на пролактина, моята докторка има няколко насоки - 2 дни без полови контакти, никакво стимулиране на гърдите и триене на зърната,  избягване на алкохол, тежки физически натоварвания(особено в деня преди изследването). В деня на пробата е хубаво да поседиш 10-15 мин.в лабораторията преди да ти вземат кръв.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 5 971
Идвам да се отчета. РЗОК ме одобри за ЯМР и утре сутринта ще го правим. Изследвах пролактина - в норми е. Има ли някой, на който са открили аденом на хипофизата и пролактинът е бил в норма?
При мен оплакванията са главоболие и от два месеца имам нарушения в зрението. Не съм ходила все още на очен лекар, но през октомври бях на профилактичен преглед  и тогава всичко с очите ми беше наред (оплакванията започнаха през ноември). По принцип не виждам на далеч и нося очила, но сега не успявам да чета всичко на телевизора например и в сумрак съм супер зле. Доколкото разбирам при аденом периферното зрение е нарушено, но не знам какви са симптомите за това.

И още един въпрос - този контраст има ли някакви странични ефекти? Разбирам от познати, че вливането боли доста, а на мен никой нищо не ми е обяснил - лекарите са много лаконични.

# 83
  • Мнения: 726
Не боли контраста, пий повече вода после.

# 84
  • Ловеч
  • Мнения: 328
Lili-78, контраста не боли, но след това трябва да се пие повече вода, за да го изхвърлиш.
ЯМР не е страшно и не боли, най-много боли поставянето на абоката. Доста е шумно, но си затвори очите и си мисли хубави работи и ще мине.
Успех и добри резултати!

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 5 971
Благодаря ви за насоките, момичета! Преди малко се прибрах, направихме рано сутринта ЯМР с контраст. Наистина не е нещо страшно, но хора със слаби нерви могат да се притеснят. Добре, че не съм от тях. Simple Smile За контраста - спукаха ми 3 вени и накрая викаха анестезиолог от спешното да ми сложи абокат. А аз нямам никакви проблеми с вените, винаги ми ги намират.
Резултатът е аденом 4мм. Лекарката каза, че е малък и се лекува с лекарства. Сега чакам консултация с невроложката и да ми каже, дали трябва да  се консултирам ендокринолог.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 40 934
Да, с лекарства лекуват...и следиш Пролактина през 3мес. Това е...всяка година контролно Ямр и така...

На мен тая година ми предстои, март трябва да ида...след 3г прекъсване. Да видим до къде е стигнал моя аденом.

# 87
  • Мнения: 179
Здравейте, ако се пие дълго време достинекс напълнява ли се от него? Моля, някой с опит да сподели.

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 40 934
Ох, това ли ви е дерта? Dizzy Face

# 89
  • Мнения: 1 331
Здравейте, ако се пие дълго време достинекс напълнява ли се от него? Моля, някой с опит да сподели.
Не, пия го години ..

Общи условия

Активация на акаунт