Висок Пролактин и аденом на хипофизата - 8

  • 25 218
  • 563
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 177
Компютърната периметрия се прави на различни градуси. При мен има съмнения за объркани градуси , съответно исках да сравня при вас в групата на колко е правена или просто всеки очен лекар я прави както си реши.

# 496
  • Мнения: 21
Здравейте! Бих искала да попитам Вашите периметрии на колко градуса са направени? Благодаря

Ако правилно разчитам моята - на 80°

# 497
  • Пловдив
  • Мнения: 40 838
Сефте чувам такова мерене...
Не съм запозната.

# 498
  • Мнения: 1 589
Запазих час в Иван Рилски за ЯМР.
Страх ме е от самото изследване....страх ме е от резултата....

# 499
  • Пловдив
  • Мнения: 40 838
Няма страшно! Минава леко, всичко ще е наред и да споделиш с нас!

Аз писах на доктора, ама ни вопъл ни стон...записах час при друга, да чуя мнение поне...

# 500
  • Мнения: 1 589
mystic woman,
благодаря за куража!
Дано и при теб всичко да е наред!

# 501
  • Мнения: 45
Здравейте,момичета.
Ще ви разкажа какво се случи при мен.
През 2022г. след множество резултати пролактина ми беше все над 1200-1400 ,последва ЯМР и изненадващо резултата беше чист. Въпреки това ми назначиха по половин таблетка седмично достинекс, 2 седмици по-късно,тоест след 1 хапче бях бременна. Ние се борехме 2 години за бебе... Съвпадение или не забременях.
Слава Богу родих и сега си имам прекрасно детенце,но последва отново висок пролактин и следящата ме доцентка ме изпрати на повторно ЯМР, вчера минах през магнита и хоп микроаденом 5мм на 3,5 мм.
Очевидно преди 2 години не е бил разчетен перфектно резултата и заради бременност и кърмене е пораснал и вече е видим.
Ако Господ е рекал искаме втора рожба,но аз се притеснявам от това,че вероятно ще нарасне още повече.. Има ли сред вас някоя мама която е пила достинекс или бромокриптин по време на своята бременност и всичко наред ли е?
Има ли шанс да се намали и стопи аденома с лекарството? В момента ще приемам 2 × половин таблетка седмично.
Благодаря, че ме изчетохте! Новита за мен е нова и доста я изживявам и все още асимилирам...

# 502
  • Мнения: 107
Дени, аденома с лекарство се намаля значително. Аз пия от 7 години Достинекс, откриха ми го на 23 поради закъснял цикъл. С леки дози, пила съм 1/2 хапче на седмица, аденома ми се сви наполовина и в момента е почти пасивен. Може би на по-високи дози ще се свие още по-бързо, щом искате второ детенце - говори с ендокринолог по темата.
Иначе имам позната, която по време на цялата бременност пи бромокриптин по схема. Моята ендокр. пък каза на положителен тест да спирам Достинекса и да го изследвам на всеки 15 дни първите 3 месеца - да не се качи прекалено.
Така че различните доктори имат различни стратегии. Но микроаденомите не са проблем за забременяването, стига да вкараш пролактина в норма. Не се тревожи! Стискам палци!

Последна редакция: ср, 20 мар 2024, 21:01 от slanchogledka^

# 503
  • Мнения: 45
Изключително много благодаря за този споделен опит! Днес коментирахме и точно това ми каза,ако имам положителен тест веднага да го спра и да отида..какво ще се случи по-нататък не знам,дано разбера някой ден. Много благодаря за подкрепата! Този коментар някак ме накара да се чувствам по-добре.

# 504
  • Мнения: 301
При бременност бромокриптина не се спира, водят го по-чист, но достинекса го спират. Ендокринолога предполагам ще ви предпише бромокриптин ако му кажете ,че планирате бременност.

# 505
  • Мнения: 45
Момичета,здравейте отново.
Аз имам още един въпрос за изясняване.
Малко по-нагоре споделих,че имам аденом и го разбрах преди няколко дни.
Също така имам двойно завишени нива на витамин Б12, на пръв поглед е просто витамин,но четох,че трябва да му се обърне внимание,дори попаднах на коментар,че е туморен маркер. Попитах ендокринолога ми, АГ-то ми, вчера бях на преглед за гърдите - образна диагностика и там попитах, личният лекар попитах, отговора е всеки път - Ами не съм компетентен и доктора знае като са занижени нивата да изпише прием на Б12, обаче какво правим когато не са занижени ,а повишени?
Питам на какъв специалист да отида ,никой не знае... Та не питай старило,питай патило...питам вас момичета.
Има ли някоя от вас с завишен Б12?
Някоя знае ли дали дали би могло това да е точно заради аденома?
Или на какъв специалист се ходи за подобни въпроси?
Аз като си пускам контролно пролактин ще следя и нивото на Б12 ,та да видим дали ще спадне пиейки достинкеса,но все пак питам междувременно и вас ако знаете.
Благодаря много!

# 506
  • Мнения: 724
За всеки случай направи консултация с хематолог.

# 507
  • Мнения: 107
Здравейте дами, някой може ли да препоръча ендокринолог в Пловдив? Аз ходя при д-р Илиева, но искам да чуя и второ мнение. Притеснявам се при покачване на нивата на пролактин да не се стигне до спонтанен аборт (в първо тримесечие съм).
Проф. Орбецова знам,че е много опитна в менежиране на бременост с пролактинома но нямам нейни контакти - някой има ли телефон? Благодаря!

# 508
  • Пловдив
  • Мнения: 40 838
Професорката само в отделението...и то не е вс.ден там. Не знам координати да има за всички.

Аз ходих в събота при една младичка, тук някой я препоръча Simple Smile нормално, нищо кой знае какво не мога да правя освен да ги пия редовно на 4 дни хапчетата и после изследване, за да видим наистина ли е резултата такъв.

# 509
  • Мнения: X
Момичета, спешно ми е.
НЗОК одобриха ЯМР на хипофиза, но тече от 18 март, когато е пуснато, а не от деня на одобрението /днес/, та нямам много време. Бихте ли препоръчали къде в София да го направя? В смисъл, гоним ли добра апаратура или може където имат най-скорошен свободен час?

Общи условия

Активация на акаунт