Мекици -страхотни

  • 254 975
  • 144
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 101
Абе свеки прави едни страшни мекици .Много са бързи и са адски вкусни.А пък количеството е огромнооооооооо

1 яйце
500 гр. брашно
1 ч. л . сол
1ч .л . сода
1 кисело мляко
Всичко се смесва и се меси /много бързо става готово/.Разделя се на 4-5 топки и всяка се разточва на кора и се режат формички/или с нож или с чаша или с формички за сладки/.Пържат се до златисто.
Стават 2 големи купи и се наяждат 6-7 човека, че и повече Laughing

О,супер са.
Снощи замесих   тесто и сутринта ги пръжнах набързо.Станаха супер вкусни,а и правя мекици за първи път  chef

# 91
  • Мнения: 686
Да споделя и аз една рецепта за мекици, и една хитринка също.....

Мекици

1 яйце /рецептата ми е с толкова, но аз слагам 2 яйца/
1 чаена чаша прясно мляко /ако нямате под ръка става и с хладка вода/
1 кубче мая + 1 ч. л. сол + 1 ч. л. захар /и двете с връхче/ /може и със суха мая - слагат се две пакетчета/
1 кисело мляко + 1 ч. л. сода бикарбонат
около 1 кг брашно
Замесва се тесто и може да се пържи почти веднага, ако престои тестото една нощ в хладилник и  на сутринта се приготвят - стават наистина по-вкусни. Количеството е огромно, но с половин доза от тестото могат спокойно да се нахранят 5-6 човека.

Друго, което научих е:
в олиото, в което ще пържа слагам сол;
след като изпържа мекичките по тях има полепнали кристалчета сол и са много вкусни.

Аз правя така: изпържвам половината тесто само в олио /за тези, които обичат да похапват мекици с мед или маджун, а за втората половина слагам вече сол в олиото.

Добър апетит!!!
Тези са много вкусни(от майка знам рецептата),и ставатт много като количество!

# 92
  • Мнения: 1 810
Marieta, изобщо не пръска. Аз си наливам водичка в една широка купа и преди всеко взимане на тесто потапям ръце в нея. Не пръска. Пържа по една мекица в тесен и дълбок съд - касерола.

# 93
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Брех, извадили сте мекиците от пожълтелите архиви. 
Внимавайте обаче , че колкото са вкусни, толкова и трътките растат от тях  Laughing
 Hug

# 94
  • Мнения: 2 708
Провал момичета. Обяснете ми, моля, къде ми е грешката. Гледам, че и авторката е тук Laughing
Та, ставам аз сутринта, с нагласата да изненадам госпоиците - мекичките на Деата ще правя, още повече, че бившата свеки веднъж ни е правила преди години и аз много ги харесах, ама нали е свеки, не питах за рецептата. Същите бяха, щото така го разточваше и режеше и пържеше, а ние лапахме.

И така. Уж не съм саката, даже смея да твърдя добре се справям с готвенето, и погачи и засукани торти съм правила, ама на, ей тия мекици не можаж. Замесих тестото, с абсолютно точно измерено брашно - 500 гр и яйцето и 1 кофичка кисело мляко. Е лепне и лепне това тесто, като кашаво ми седи, не мога да го отлепя от ръцете си, камо ли да оформя нещо като топка, пък и да откъсна други топки от него. А за разточване - дума да не става. Почнах да добавям брашно - добавях, добавях - още лепне. Взе че ми свърши брашното, а според мен имаше към 800 гр цялото преди да почна да меся. Отварям шкафа - ужас - нямам повече запаси. Заминало ми то брашното и аз дори не съм запомнила да се запася Crossing Arms
Почва чуденка newsm78 кво да го правя това лепнещото дето седи пред мен #Crazy
Гледам в шкафа - барем се материализира от някъде, в резултат на силното ми желание някъв пакет брашно.  Thinking Погледът ми се спря на 1 пакет царевично брашно и пакет бяло нишесте - нишестето го бях купила да пробвам една баклава дето се месят корите (на Айля). Извадих царевичното брашно и почнах от него да добавям, а викам си ще ползвам нишестето да разточвам върху него. Е мачках, мачках, голяма борба падна и най-накрая толкова се ядосах, че не става това, което ми се иска, че го хванах с две ръце това лепкавото и право в кофата.
Изпих си кафето и вече ми попремина, та мога да пиша тук и да попитам, ако някой има желание да ми помогне, ако е схванал от обяснението ми - къде ми е проблема. newsm78
 Laughing Laughing Laughing
В интерес на истината, сега чак ми е смешно, ама някой път не се получава. Всъщност, май за втори път изхвърлям нещо такова. Първия път беше, като по начинаеща в месенето, да пропусна да сложа мазнината в началото, при замесване на тестото за 1 погача - и го шльопнах след като вече го бях замесила и то стана едно - да не ви разправям - и него в кофата, ама тогава имах запаси от още 2 пакета брашно, мая и др. та отначало почнах аз и стана супер. Ама сега пусто да остане с това дето нямах повече брашно ли беше проблема, млякото ли ми беше студено (от хладилника) или друго нещо???
 Laughing Laughing Laughing

# 95
  • Мнения: 2 018
През почивните дни бяхме в Триград. Там хазайката правеше страхотни мекици. Рецептата е същата, като на deata  - брашно, 1 коф. кисело мляко, сол и 1 ч.л. сода - с разликата, че е без яйце.
Хазайката така и не можа да ми каже количеството на брашното - било на око, но мисля, че 1/2 кг. е добро количество. Замесва се от вечерта  Peace

# 96
  • Варна
  • Мнения: 10 802

Аз в тази тема за първи път съм писала още 2006 год. Чак бях забравила, че съм правила мекиците. Също навремето не ми достигна брашното.

Затова сега като ги правих, намалих киселото мляко до половин кофичка - излязоха ми към 12-ина бройки. Слагах брашно, колкото да стане меко тесто, мокрих си ръцете, преди да слагам в тигана.

# 97
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Krische - странна работа значи с твоите мекици..нямам идея защо не са станали..може би наистина брашното ти е било малко  newsm78 ...ама ти не се предавай де  Laughing
Киса е писала че и излизат  около 12 бройки, при мен са доста повече....Тия дни бяхме 7 човека и представете си значи...поне 30 парчета бяха  Joy

# 98
  • Мнения: 2 708
Аааааа хич и не съм помислила да се предавам. Даже детенце вече купи брашно - 2 пакета  Laughing
Само че за довечера съм намислила хляба тип италиански на Пина да правя.
А мекиците - 2ра серия ще оставя за другата неделя Laughing и преди това ще се запася с достатъчно количество брашно.
Благодаря за подкрепата, само да потвърдите, трябва да си е нормално тесто, не лепкаво, нали? Пък аз ще намаля млякото и ще добавям брашно докато стане Laughing

# 99
  • Варна
  • Мнения: 10 802

Киса е писала че и излизат  около 12 бройки, при мен са доста повече....Тия дни бяхме 7 човека и представете си значи...поне 30 парчета бяха  Joy

Защото слагам само 1/2 кофичка кисело мляко.  Simple Smile На мен са ми вкусни, докато са топли - получават ми се пухкави. Затова и правя по малко, да се изядат за 1 ден.  Simple Smile

# 100
  • Мнения: 1 122
Току-що замесих тестото за утрешните мекици пък ще видим как ще се получат. Joy

# 101
  • Мнения: 3 316
 Rolling Eyes  аз утре ще се пробвам

# 102
  • София
  • Мнения: 2 921
Момичета коя е рецептата за уличните мекици newsm78
И тези от първия пост ли е хубаво да се замесят от вечерта Rolling Eyes Аз искам утре за закуска да си хапна, колко да ги чакам най-малко Mr. Green

# 103
  • Мнения: 22 867
Момичета коя е рецептата за уличните мекици newsm78
И тези от първия пост ли е хубаво да се замесят от вечерта Rolling Eyes Аз искам утре за закуска да си хапна, колко да ги чакам най-малко Mr. Green

Ето уличните мекицина tanita.

# 104
  • Мнения: 2 708
Малейййй момичета, вие не спите ли??? Laughing Laughing Laughing
И през нощта ли готвите? Страшни сте Laughing Peace И после що не ми били станала ни мен мекиците - ми аз спя през нощта. Wink Явно ще трябва и аз да почна нощем също да се вихря из кухнята Laughing Laughing Laughing

Общи условия

Активация на акаунт