Майчинството - счетоводно

  • 129 202
  • 1 114
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 288
.. да си продължа мислата ..
нека сега разгледаме един друг пример:
Ина има над 6м. сумарен осиг.стаж и е работила до м.03 по тр.договор, напуска през м.04 и през него няма осигуряване .. през м.04 обаче става съдружник /в ООД или ЕООД или ЕТ/ и считано от 1-во число на м.05 се самоосигурява “за всички рискове без тр.злополука, професионална болест и безработица” върху мин.осиг.доход за самоосиг. се лица или 220лв.
Таблицата вече ще изглежда така:

Месец      Бр.тр.      Нет.тр.    дни без    болнич   раб.дни
                Възнаг.       Възнаг.   Осиг.            Месец   

01           545.00      413.29         0         0         22
02           635.00      474.75         0         0         20
03           635.00      474.75         0         0         22
04           160.00        160.00      19         0         19
05          220.00      220.00         0         0         21
06          220.00      220.00         0         0         22
ОБЩО:    2415.00   1962.79            19      0      126

За м.04. в таблицата сме въвели стойност от 160 лв. /виж Наредбата/ .. а за м.05 и 06 избрания осиг. доход от самоосиг. се/пак виж Наредбата/, който може да варира м/у 220 и 1400 лв за 2006г./това се определя от Закона за Бюджета на НОИ за всяка година конкретно/.
И сега изчисленията .. 2415/126=19.17 .. * 90% = 17.25 … сега за чл.6 (4) .. 1962.79/126 = 15.58 .. или отново е налице ограничителното условие /17.25 > 15.58/ .. поради което за дневно обезщетение се взима сумата от 15.58 ..
.. или се налага извода .. че: ПРИРАБОТА НА ТРУДОВ ДОГОВОР ВИНАГИ Е НАЛИЦЕ ОГРАНИЧИТЕЛНОТО УСЛОВИЕ НА ЧЛ.6 (4) ОТ НАРЕДБАТА …

и сега да разгледаме един такъв случай .. някои от Вас са самоосигуряващи се лица .. Вики се самоосигурява “за всички рискове без тр.злополука, професионална болест и безработица” върху 500лв. .. таблицата ни би изглеждала така ..

Месец      Бр.тр.      Нет.тр.    дни без    болнич   раб.дни
                Възнаг.       Възнаг.   Осиг.            Месец   

01           500.00      500.00         0         0         22
02           500.00      500.00         0         0         20
03           500.00      500.00         0         0         22
04           500.00      500.00         0         0         19
05           500.00      500.00         0         0         21
06           500.00      500.00         0         0         22
ОБЩО:     3000.00   3000.00            0       0      126

.. или изчисленията ни са .. 3000/126=23.81 .. * 90% = 21.43 лв дневно обезщетение ..
Преди да продължа .. искам да Ви обясня малко повече за самоосигуряването .. то в задължително за: свободните професии, ЕТ, и земеделските производители ... а за съдружниците в търг.дружества пожелание. Специфичното е че лицето само се осигурява .. изцяло за своя сметка ... на следните ставки в/у избрания осиг.доход .. за ф. ДОО – 19%, за ф.ДЗПО – 4% .. и тук имаме пак нефо пожелание 3% пак ф.ДОО това е доосигуряване за “за всички рискове без тр.злополука, професионална болест и безработица” или на прост език .. това дава право на лицето да получава обезщетения за болничен и майчинство .. е да .. и вездесъщите 6% Здр.осиг. също .. или вече в цифри на база горния пример .. при месечен осиг.доход 500.00 лв :
За 19% ДОО – 95.00 лв
За 4% ДЗПО – 20.00 лв
За 3% ДОО/д/ - 15.00 лв
За 6% ЗО – 30.00 лв
Или ОБЩО: 160.00 лв.

.. и въпреки .. че вече някои се досещат за продължението .. аз като един самоук холивудски /симпатяга/ сценарист  Outta Joint.. ще спра за малко … следва продължение ….  bouquet

# 16
  • Мнения: 288
.. сегааааа .. вече разполагащите с калкулатори са направили следната калкулация:
 “…..ако се самоосиг. 6 м. в/у 500 лв .. или по 160 лв/месечно 160*6=960 лв … ще имам право на обезщетение за майчинство в размер на 21.43 лв /дневно .. или 315дни * 21.43 = 6750.45 лв !!!!!!!!!!!!!!”
така .. от тук се заражда адекватния въпрос .. КАК ДА СТАНА САМООСИГУРЯВАЩ СЕ ????????? … и най логичния .. поне според мен отговор .. като свободна професия ..
или четейки "Закона за регистър БУЛСТАТ” разбираме .. че всяко лице .. което упражнява свободна професия .. следва да се регистрира в регистър БУЛСТАТ към Агенция по вписванията .. http://www.registryagency.bg/bg/Services/bulstat/f223.html .. това са необходимите документи за целта .. само да вметна тук .. че таксата от 15 лв се заплаща предварително по банкова сметка на АВп .. след това от там ще получите временно удостоверение ..
… С копие от личната си карта + копие от това временно удостоверение ще Ви се наложи да посетите офиса на НАП по местожителство /адрес на лична карта/ .. там ще попълните формуляр “Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице” или ОКд-5 .. ще го намерите в стаята в която се подават “.. уведомленията за трудови договори … “ за това попитайте .. или тук > http://www.nap.bg/useful/docs_new/Okd5.xls
.. и това е .. вие вече сте самоосигуряваща се ..

Сега това са принципно нещата .. препоръчвам Ви да се обърнете към колега .. който да Ви консултира за самите регистрации .. както и да поеме след това писането на платежните нареждания за внасяне на осигуровките .. и най важното … да Ви подготвя декларациите Обр.1 и Обр.6 .. които се подават ежемесечно ..

.. Това е което исках да Ви споделя .. за първи път .. “откакто ни се стовари демокрацията .. “ държавата дава такава преференция .. безпрецедентно е в най новата ни история .. ВЪЗПОЛЗВАЙТЕ СЕ .. 

# 17
  • Откъм Варната
  • Мнения: 1 646
Браво, страхотни сте, аз ги чета тези закони, но тълкуването малко ми куца, добре че сте вие да разяснявате нещата
разписвам се да следя темата

# 18
  • Мнения: 15 619
newsm78
Браво!!!!!!!
Почвам да се замислям, какво да сторя, че не съм се отказала от идеята за второ.

# 19
  • Мнения: 288
.. и понеже малко ме затрупахте с въпроси на лични .. ще Ви помоля да го правите някъде в тема .. защото отговорите са еднакви за всички ..
Изложеното по горе е положението в момента .. по всяка вероятност /на 95%/ ще бъде променена цитираната в началото Наредба .. проблема .. както се досещате са .. “бра’тчедите” .. никой нито в НОИ .. нито друга не желае да не плаща големи обезщетения за майчинство .. напротив .. лошото е … че в България има 1 млн. души от т.нар. “малцинства” .. дето единствените им официални доходи са от това  … че раждат деца .. много от Вас са го видели .. в службите на социалното .. какви драми .. какви театри стават.
Това е основния проблем заради който до сега не е увеличавано платеното майчинство като време .. затова НЯМА и да падне изискването за поне 6месеца трудов стаж .. напротив .. даже май ще се увеличи .. на 12 м. .. защото хора без 1 ден трудов стаж и с основна дейност “ .. раждане на деца ..” които после хвърлят на улицата на самоотглеждане .. ще се възползват на 110%.
Та както вече казах по всяка вероятност ще има и други промени в законодателството .. преди .. или след президентските избори .. няма значение за Вас .. те ще бъдат по всяка вероятност в две насоки:
1.   увеличаване на мин. трудов стаж за получаване на обезщетение за майчинство от 6м. .. на 12 м.
2.   Увеличаване на базата за изчисляване на среднодневно възнаграждение от 6 месеца .. на 12 м.
Това естествено ще промени “картинката” .. но не чак толкова съществено .. изчисленията са аналогични .. можете да ги направите и сами ..

П.С. .. може на някого да се сторят изказванията ми “расистки” и т.н. .. съжалявам за което .. и аз съм за това всички да сме равни /демек с леви убеждения съм/ .. но реалността е друга .. не може и е несправедливо хора които не са платили 5лв данък или осигуровка през живота си .. да стоят наравно с другите ..
ЗАПОМНЕТЕ .. ДЪРЖАВАТА НЕ Е ФИКЦИЯ .. ТОВА СИ Е НАШЕТО БЛАТО .. КАКВОТО СИ ГО НАПРАВИМЕ .. ТАКОВА Е .. ТЯ ЩЕ ПРОДЪЛЖАВА ДА СЪБИРА ДАНЪЦИ .. И ДА ГИ РАЗХОДВА ПОСЛЕ .. ПОЛИТИЦИТЕ ВИНАГИ ЩЕ ГЛЕДАТ ДА “СИ ОБЛИЖАТ ПРЪСТИТЕ” /ПОНЕ ДОКАТО НИКОЙ НЕ ИМ ТЪРСИ СМЕТКА .. КАКВО СТАНА С Т.НАР. “ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО .. мрънкаме че е мръсно .. а си хвърляме фасовете по земята .. ревем от политиците ама само един досега осъден има .. 
Спирам се вече ..

# 20
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Моят въпрос е дали това е сигурно със самоосигуряващите, да не искат да се декларира и дейност, защото иначе "злоупотребите" ще са много.

# 21
  • Мнения: 288
.. декларирането за начало на дейноста става в НАП .. и е задължително ..

# 22
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Мисълта ми е да се покаже дейност, то регистрирането е ясно. Или иначе да го обясня да декларират приходи по дейността за да се признае?!

# 23
  • Мнения: 288
.. това също е лесно за доказване .. наличието на Годишна данъчна декларация на лицето показва "реалността" на декларираното .. както и на липсата или наличие на дейност .. казано иначе .. не може да си обявил че извършваш дейност .. и накрая да нямаш нито 1 лв приход от нея ..  или даже по лошо .. да не подадеш ГДДекл. .. тогава имаме основание за директна глоба от 500лв
П.С. .. напр. .. преди години имаше такива опити самоосиг. се регистрирали ЕТ да се осигуреват въпреки че ЕТ-то няма дейност .. това им беше отказано .. а внесените неправомерно осигуровки върнати .. но .. тогава понятието "осигурителен стаж" не съществуваше ..  Wink

# 24
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Здравейте отново!
Сега ще Ви досадя и с моят въпрос, защото тази моя счетоводителка вече ме побърква ....
 Thinking Не знам какво да мисля вече!
Работя на трудов договор с твърда месечна заплата, отделно от това в същата фирма работя по 2 граждански договора - месечни за извършване на определена услуга - двата договора са за обща сума от около 300 лева. Понеже по граждански договор счети твърди, че не се внасят осигуровки за бременност и майчинство и не би трябвало да се взема впредвид при изчисляването на обезщетението за гледане на малко дете.
Това така ли е, или се взема впредвид осигурителният доход? Нали все пак ми се внасят осигуровки и оттам?!
Още веднъж се извинявам, че Ви занимах с моят проблем, надявам се да ми помогнете да го реша!   bouquet

# 25
  • у нас
  • Мнения: 5 724
наистина много ценна информация newsm10

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 454
Браво,страшен си!!! smile3501 smile3501 smile3501
Искам да те питам какво става с размера на обезщетението ако в 6те месеца преди майчинството ми се наложи да изляза в болнични.
Например работя до 4-5месец бременност,след това излизам в болнични до 45 дни преди раждането,когато започва другия болничен.Като ми изчисляват размера на обезщетението за майчинството кой размер на дохода ще вземат,този който е намален с болничния/т,е 80% от нетното възнаграждание/или ще се изчисли на база 90% от брутното труд.възнаграж. за последните 6 месеца

# 27
  • Мнения: 176
Едно голямо благодаря за отделеното време и желание да ни разясните с такива подробности ситуацията най-общо казано за правата на мамчетата в БГ  Hug

# 28
  • София
  • Мнения: 9 111
 И на мен не ми е ясно все още, ако изляза в болничен примерно 4-5 месец, това ще намали ли размера на парите, които ще получавам по време на майчинството?

# 29
Привет и от мен .Искам да попитам , защо чл. 6 , ал. 4 от Наредбата за болничния при трудов договор   важи / не може да бъде по голям от средното дневно нетно възнаграждение / , а при самоосигуряващите се   не.

Общи условия

Активация на акаунт