Майчинството - счетоводно

  • 129 201
  • 1 114
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 917
Намерих човек,който да ме запише,че се водя на работа при него.Ще ми води заплата,каквато искам,но казва,че данъци и осигуровки излизат около 45% от заплатата.Т.е. аз трябва да му давам тези 45% на него,за да не го набутвам той да плаща без аз действително да работя при него!
Може ли да ме кажете дали това е правилно и кои са задължителните осигуровки и данъци,които се имат в предвид дали си осигурено лице със стаж!
За 19% ДОО
За 4% ДЗПО
За 3% ДОО/д/
За 6% ЗО
  newsm78

....И още един въпрос.Тъй като термина ми е 21 март 2007,излизането ми в майчински може ли да е в началото на март или задължително трябва да е 45 дни преди термина!Явно че съм пропуснала малко сроковете за 6 месеца стаж назад,а е трябвало да се водя на работа от август!?!?

Благодаря Ви! Heart Eyes


Здравей!
Осигуровките са следните - говоря за 3-та категория труд и когато вноската за ТЗПЗ е 0,4%:

Ф Пенсии - 19%
Ф Общо Заболяване и Майчинство - 3,5%
Ф Безработица - 3%
Ф Трудова злополука и професионална болест - 0,4%
Ф Гарантиране вземанията на работниците и служителите - 0,5%
Ф Допълнително задълително пенсионно осигуряване - 4%
Ф Здравно осигуряване - 6%


Т.е. общоте осигуровки са 36,4%. Данъкът зависи от облагаемата ти сума, която е възнаграждението минус личните ти осигуровки, които в този случай са 12,425%. но честно казано 45% ми се виждат множко Thinking
Ако искаш пиши на каква сума ще се осигуряваш, а ние ще ти напишем точните осигуровки и така ще го дадеш на т.нар.работодател.
Колкото до болничните ти - първият болничен се дава 45 дне преди термин. Ако през тия 45 дни работиш и отидеш примерно на 40-я ден да ти издадат болничен, то ще ти издадат само за 5 дни - т.е. 40 дни ти изгарят, но пък ще имаш възможност да си дигнеш базата, ако се осигуряваш през тия 40 дни на висока заплата. Peace

# 46
  • Мнения: 59
И аз да питам. Самоосигурявам се на минимума - 220 лв. От 01.01.2007г.трябвя да изляза в майчински. Искам да се осигурявам на по-висока сума заради 90-те процента. Една счетоводителка ми каза, че трябва  да подам някакъв документ в НАП, че искам да се осигурявам на по-висока сума, но от НАП ми казват, че няма такова нещо.
Доколкото разбирам варианта с годишното изравняване на сумите отпада, тъй като размера на обещететието се определя на база извършените вноски, а не дължимите. Така, ако си плащам на база 220 лв., а декларирам 500 лева месечно, обезщетението ще се изчислява на 220 лв., тъй като съм внасяла за тях.
Кажете моля къде бъркам.

# 47
  • Мнения: 743
Здравейте, иамам въпрос, ако ми дадете отговор ще съм ви благодарна. Работила съм 4 години и няколко месеца. От 01 октомври миналата година съм напуснала. Забременях ноември. Родих август. От Юни месец се водя на работа в една фирма. Осигуряват ме на 220 лв. Сега не съм сигурна какво ще получавам. За това, ако можете помогнете с отговор.  Благодаря ви предварително.

# 48
  • Мнения: 216
супер сте! най-накрая проумях къде потъват вси4ки данъци и такси, които ми дърпат от заплатката. ... и да задам 1 глупавко въпрос4е: при какъв доход на 4лен от семейството се полагат детски?; и вообще има ли такова нещо като детски надбавки??? Wink

# 49
  • Мнения: 8 917
И аз да питам. Самоосигурявам се на минимума - 220 лв. От 01.01.2007г.трябвя да изляза в майчински. Искам да се осигурявам на по-висока сума заради 90-те процента. Една счетоводителка ми каза, че трябва  да подам някакъв документ в НАП, че искам да се осигурявам на по-висока сума, но от НАП ми казват, че няма такова нещо.
Доколкото разбирам варианта с годишното изравняване на сумите отпада, тъй като размера на обещететието се определя на база извършените вноски, а не дължимите. Така, ако си плащам на база 220 лв., а декларирам 500 лева месечно, обезщетението ще се изчислява на 220 лв., тъй като съм внасяла за тях.
Кажете моля къде бъркам.
Ще е добре РадоМит да се изкаже като по-вещ, а аз ще побутна темичката Peace

# 50
  • Мнения: 8 917
Здравейте, иамам въпрос, ако ми дадете отговор ще съм ви благодарна. Работила съм 4 години и няколко месеца. От 01 октомври миналата година съм напуснала. Забременях ноември. Родих август. От Юни месец се водя на работа в една фирма. Осигуряват ме на 220 лв. Сега не съм сигурна какво ще получавам. За това, ако можете помогнете с отговор.  Благодаря ви предварително.

След като си родила август се предполага, че си излязла юли или юни в болнични поради бременност и раждане newsm78 Така ли е? За месеците в които си била безработна ще се вземе предвид МРЗ, и в най-добрият вариант юни и юли ще си на 220 лв / все пак не знам откога си в болнични/ Но дори и така да е - майчинството ще ти е към 170 лв - говоря по груби изчисления. Ако напишеш откога си в болнични ще е по-лесно Peace

# 51
  • Мнения: 8 917
супер сте! най-накрая проумях къде потъват вси4ки данъци и такси, които ми дърпат от заплатката. ... и да задам 1 глупавко въпрос4е: при какъв доход на 4лен от семейството се полагат детски?; и вообще има ли такова нещо като детски надбавки??? Wink


Чл. 4. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., изм. и доп - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 10.03.2006 г.) (*) Право на семейни помощи по чл. 2, ал. 1, т. 1, 3, 4 и 5 имат семействата и бременните жени със средномесечен доход на член от семейството за предходните 12 месеца, по-нисък или равен на дохода, определен за целта в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година, освен в случаите по чл. 7, ал. 2.

Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г.) Месечните помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на семействата, чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, при условие, че детето:

1. не е настанено за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца;

2. (изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г.) до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст редовно посещава училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние;

3. живее постоянно в страната.


# 52
  • Мнения: 288
И аз да питам. Самоосигурявам се на минимума - 220 лв. От 01.01.2007г.трябвя да изляза в майчински. Искам да се осигурявам на по-висока сума заради 90-те процента. Една счетоводителка ми каза, че трябва  да подам някакъв документ в НАП, че искам да се осигурявам на по-висока сума, но от НАП ми казват, че няма такова нещо.
Доколкото разбирам варианта с годишното изравняване на сумите отпада, тъй като размера на обещететието се определя на база извършените вноски, а не дължимите. Така, ако си плащам на база 220 лв., а декларирам 500 лева месечно, обезщетението ще се изчислява на 220 лв., тъй като съм внасяла за тях.
Кажете моля къде бъркам.
предполагам че колежката е имала в предвид да подадеш декларация в НАП че желаеш да се осигуряваш  и "за всички рискове без проф.заболяване" ... защото това е пожелание осиг.тежест е +3%  .. и не всеки желае да ги плаща .. макар че те дават право да се получават обезщетения за болнични и майчинство .. напред в темата съм дал един линк на НАП .. този формуляр трябва да се подаде .. там съм и описал къде .. и как ..

# 53
  • Мнения: 59
Благодаря за отговора Rado, но колежката ти съвсем не е имала в предвид да подам декларация за промяна на вида на осигуряването /по-високия%/, защото и казах, че се осигурявам за всички осигурителни рискове, чез тр.зл.,проф. бол..... Тя имаше в предвид друго нещо, но не зная точно какво и дали въобще е права. По нейните думи в никакъв случай не трябва да си плащам предварително повече осигуровки от предвидения минимум 220 лв., без да декларирампред НАП, че искам да се осигурявам на по-вис.сума, напр. на 500лв.

# 54
  • Мнения: 73
Здравейте!
Много хубаво е, че давате информация по въпроса!
Моят термин е на 10,12,2006 г. от 26,07 съм на трудов догово при съпруга ми. За м.07 РЗ ми беше 195 лв., /така реши счетито/, но след като прочетох за промените от догодина реших да внасям осигуровки за остатък в-у 1000 лв. Ще съм благодарна, ако ми кажете каква е ситуацията в моят случай /имам пов. от 6 м. осигуритилин стаж, но от 5 м. преди 26,07 не се водя на трудов договор/ т.е ще имам месеци на МРЗ, какъв ще бъде размера на майчинството и от кога започва? Благодаря и успех!

# 55
  • Мнения: 288
anima .. не съм съгласен с колежката в този случай .. деклариративен е режима единсвено за начало и карай на самоосигуряването .. както и за процента на осигуровките .. конкретната сума в/у която са внесени осигуровки се декларира с декл. Образец 1 /ежемесечно/  и декл.Образац 6 /годишно за самоосиг./ .. и за да не съм голословен само да дообясня ..
.. Самата идея за самоосигуряването изначално е предназначена за т.нар. "свободни професии" .. или лицата да внасят осигуровки съобразно доходите които са получили или предполагат, че ще  получат ... окончателното "изравняване" на дължимите осигуровки става с Годишната данъчна декларация .. в нея се сумарат всички получени през годината доходи .. и се формира т.нар. "данъчна основа" .. идеята е самоосиг. се лице да внася през годината "авансови" вноски върху предполагаемия си доход .. и понеже сме българчета .. никой не внасяше нищо .. поради което се въведе /още 1994г. май беше/ .. т.нар. "минимален месечен осигурителен доход" .. който за 2006г е 220 лв. ..
.. това в резюме за предисторията .. сега само си представете ако беше права колежката .. един типичен пример за свободна професия .. адвокат .. в зависимост от това колко хонорари е получил ще трябва месец за месец да ходи и да декларира пред НАП .. ту нагоре .. ту надолу в/у каква сума се е осигурявал ..   Joy Joy Joy .. вярно че не ни е цвете за мирисане държав.администрация .. ама чак пък толкова ..  Wink
.. мисля че изчерпахме въпроса ..

# 56
  • Мнения: 288
Здравейте!
Много хубаво е, че давате информация по въпроса!
Моят термин е на 10,12,2006 г. от 26,07 съм на трудов догово при съпруга ми. За м.07 РЗ ми беше 195 лв., /така реши счетито/, но след като прочетох за промените от догодина реших да внасям осигуровки за остатък в-у 1000 лв. Ще съм благодарна, ако ми кажете каква е ситуацията в моят случай /имам пов. от 6 м. осигуритилин стаж, но от 5 м. преди 26,07 не се водя на трудов договор/ т.е ще имам месеци на МРЗ, какъв ще бъде размера на майчинството и от кога започва? Благодаря и успех!
.. сара .. както сама отбеляза .. супруга ти "разполага" с колега които би трябвало да ти обясни нещата значително по детайлно от които и да е от нас тук в нета .. иначе метода за прсмятане е същия като този описан детайлно в началото на темата

# 57
  • Мнения: 288
Радо, срам Embarassed къде ни се е забила полезната темичка  Rolling Eyes
Побббуутттвам я напред Peace Grinning
.. мерси   bouquet .. за което Слънце .. аз малко не съм се вкл. напоследък ..  Embarassed

# 58
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
страхотна тема!
БРАВО!
Може ли и аз да питам нещо?
Работих по ТД за заместване и в момента съм в болничен за бременност и раждане. В края но този месец колежката която замествам има вариянт да се върне. В този случай какво се случва с моя договор -
1. прекратява ли се и ако да на какво основание /чл....ал...т..../?
2. като ми се прекрати договоро ще имам ли право на 315 дни болнични и ако да кой ще ми ги плаща?

Благодаря ви предварително

# 59
  • Мнения: 952
ооо кого виждам тук, привет на RadoMit Laughing много ми е драго да те видя, знам те от дира но скоро там не съм влизала Rolling Eyes искам да ви поздравя заедно с друго счети от дира The Sun за тази тема. Мнооого е полезно инфото което давате...браво  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт