НОЕМВРИйчета 2❤️2❤️ - Тема 3

  • 27 633
  • 731
  •   1
Отговори
# 705
  • Sofia
  • Мнения: 234
Въпрос към момичетата, които са вече майки на каки и батковци. Ползвали ли сте помпа за кърма? Хванах се да чета, но не схващам кой е по-добрият вариант- електрическа или не. Също  от коя марка сте доволни? Знам, че е рано, но гледам да се ориентирам в нещата навреме и да си записвам, за да не изпадна в паника накрая ,понеже са доста неща и подробности. Смятам, че ако си изготвя списък с проверени и конкретни неща , ще ми е по-лесно дори ако се наложи някой друг да ги купува, даже особено тогава. Благодаря предварително Heart Hearts
Аз ползвах в началото ръчна помпа на Авент. Може би към 6-7 мес почнах електрическа на Медела. Ами бях много по-доволна от ръчната - по-хубаво ме изцеждаше и по-бързо.
В началото понякога има нужда от помпа, тъй като количеството коластра/кърма е доста голямо в сравнение с нуждите на новороденото. Отделно гърдите трябва да се поотпушат,  в началото са твърди, болката за някои е по-силна, новороденото понякога няма тази сила , която е необходима да тръгне добре от гърдите.
Мой съвет е, живот и здраве като родиш пробвай в болницата с тяхна оборотна, виж коя ще ти е най-удобна и си купи нея. Да не говорим, че можеш и втора употреба да я вземеш ( и двете ми помпи бяха от OLX).

# 706
  • Мнения: X
Аз бях днес на ФМ. Бебето е с размери на 20+3. Аз също съм качила почти 10 кг за 20 седмици и това ме депресира и плаши. Не се тъпча, следя си калориите и протеините. Марков каза, че до края поне още толкова ще кача и накрая ще се търкалям и няма да ги сваля, защото ще кърмя. Аз и сега си се чувствам не себе си и доста подтисната...
Марков, как разбра, че докрая още толкова ще качиш? Това, че няма да ги свалиш, защото ще кърмиш изобщо не  е истина. Познавам дори жени, които свалиха именно, защото кърмиха.
Аз лично при предната бременност качих общо 9 кг., като 6 кг. свалих веднага след самото раждане.
Мисля, че те стресира, за да не палнееш много. Ти все пак внимавай. Десет килограма за този срок на бременността не са малко.
Ами и на мен ми в пределно ясно, че не са малко. Но седмица след като разбрах, че съм бременна се свързах с една фитнес инструкторка на която имам доверие и изготвяме тренировъчни програми съобразени с триместър а ми. Сега не успявам много често да тренирам, защото все е хаос. Примерно тая седмица циклят дюшемето и аз съм у свекарите, но пак успявам нещо да потренирам малко. Следя си калориите в майфитнес пал. Да, много ако ми се дояде ям нещо по калорично, но иначе се присъждам към чисти храни и около 2000 калории със 100-110-129 гр протеин.
Та някой (лекар) като ми каже много банички ядеш - еми не, не ям! Аз си имам история с килата и знам какво е да свалиш 50 кг от себе си. Така че тоя въпрос ми е болезнен.

За протеина моята треньорка ми препоръча на май протеин. Поръчах си го от сайта им, дойде за няколко дни

# 707
  • Мнения: 3 041
По въпроса за помпите - първоначално купих ръчна на Лорели. Оказа се голям боклук. Цедих се с нея точно два пъти. После ползвах една, която ми предложи близка на Медела. Тази марка е значително по-добра. Един дет пробвах на ръка и така си и остана. Не знам защо, но този т.н. бабешки начин ми допадна повече.
Определено си има нужда от изцеждане първия месец поне. Гърдите се пълтят  стават на камък за два часа, болят. На мен нощем ми се мокреше чаршафа дори. Ако не се изцедя през нощта, на сутринта ще се събедя в локва. Но...няма как да се издържи цяла нощ без цедене - гърдите ще се пръснат. Моето дете нощем не се будеше твърде много.

Дух, явно много навътре взимаш нещата, след като чак на фитнес инструктор си се спряла и броиш калории.
Аз не съм чак от най най-слабите (варирам около 60-63 кг. при ръст 160 см.), но пък точно по време на бременност не качвам много. Не съм спряла да ям тестяно, не съм правила диети, не съм броила калории, но така се случва при мен.
Не се стресирай чак толкова - ще ги свалиш.
 

.

# 708
  • Мнения: X
Да, по принцип смятам, че съм отговорна към себе си и бебето си. Не взимам навътре нещата, аз и преди тренирах доста, просто сега искам да е с някой който знае как се прави при бременност.
Радвам се, че така се случва при теб. При мен очевидно не се случва така въпреки липсата на банички Simple Smile

# 709
  • Мнения: 115
С първата си бременност ползвах ръчната помпа на Авент и бях много доволна. Не ме е боляла ръката,а напротив беше ми приятно защото успявах да почета книга докато се цедя. Сега много се чудя дали да си взема електрическа или пак ръчна и съответно дали Медела или Авент? Много противоречиви мнения срещам между ръчните е електрическите помпи и мисля,че е доста индивидуално. Разликата в цената също е доста голяма и понеже с каката нямах много кърма се чудя заслужава ли да се инвестира в електрическа? 🤔

# 710
  • Мнения: 528
Въпрос към момичетата, които са вече майки на каки и батковци. Ползвали ли сте помпа за кърма? Хванах се да чета, но не схващам кой е по-добрият вариант- електрическа или не. Също  от коя марка сте доволни? Знам, че е рано, но гледам да се ориентирам в нещата навреме и да си записвам, за да не изпадна в паника накрая ,понеже са доста неща и подробности. Смятам, че ако си изготвя списък с проверени и конкретни неща , ще ми е по-лесно дори ако се наложи някой друг да ги купува, даже особено тогава. Благодаря предварително Heart Hearts

Аз също съм използвала помпа за кърма и то доста дълго време, тъй като каката беше мързелива и бързо се отказваше. Използвала съм една тип спринцовка за кратко супер гадно нещо, Авент ръчна- добра е обаче при честото ползване ръката страшно ме болеше и медела електрическа двуфазна мисля, че се водеше бях супер доволна изкарваше повече кърма от другите определно и всичко се случваше бързо и лесно. Но съветвам да не купувате предварително, защото бебето ако си засуче нормално няма да имате нужда от такава покупка като цена са си скъпи особено на медела. Ако имате нужда пускате поръчка и до 2 дни е при вас.

# 711
  • София
  • Мнения: 2 505
Като почти консултант (така и не заяърших курса) смея да твърдя, че помпата може да е нож с две остриета. В началото, ако има напреженир, може даби се облекчи съвсем леко с ръка - става много лесно. После на повечето бебета са им нужни дни, за да регулират подаването на кърма. Помпата, при неправилно и прекомерно ползване, може да доведе до хиперлактация накрая.
Децата и без това в началото поне в първия месец трябва да се хранят на 2-3часа.

Аз не съм купувала и не съм ползвала, нито помпа, нито шишета, нито стерилизатор. Замислих се за биберон ама май към 4-5м като почнаха зъбите купихме. Също важно за успешното кърмене е, да не сесе ползва биберон в началото.

# 712
  • Мнения: 606
Като почти консултант (така и не заяърших курса) смея да твърдя, че помпата може да е нож с две остриета. В началото, ако има напреженир, може даби се облекчи съвсем леко с ръка - става много лесно. После на повечето бебета са им нужни дни, за да регулират подаването на кърма. Помпата, при неправилно и прекомерно ползване, може да доведе до хиперлактация накрая.
Децата и без това в началото поне в първия месец трябва да се хранят на 2-3часа.

Аз не съм купувала и не съм ползвала, нито помпа, нито шишета, нито стерилизатор. Замислих се за биберон ама май към 4-5м като почнаха зъбите купихме. Също важно за успешното кърмене е, да не сесе ползва биберон в началото.
Това не го срещам като съвет за първи път, но ми е интересно в болницата докато ти тръгне кърмата, бебето не яде ли от шише? Чувала съм, че свикнат ли с шише после отказват да сучат. Има логика, предполагам с биберона е в пъти по-лесно. Много съм объркана и аз с тези помпи Sad Чудя се да вземам ли или не. Имам и още въпроси: на бебе което се кърми дава ли се вода отделно?
Някоя от вас ползвала ли е кремове за зърна? От кои марки сте доволни? Имате ли мнение за тези силиконовите неща (не помня как се казваха) които се слагат на зърната и уж помагали и предпазвали? Притеснява ме мен, че на едната ми гърда зърното е леко хлътнало (дано ме разбирате) винаги съм била така, а четох че те създавали вакуум и помагало в такива ситуации?

Последна редакция: пт, 03 юли 2020, 09:37 от Cve7i

# 713
  • София
  • Мнения: 2 505
Бебетата не е нужно, а и не трябва да пият адаптирано мляко преди да са закърмени. Друг е въпросът, че в почти всички болници (май освен СвСофия) е редовна практика. Дори на моето, при положение че помолих без ам, дадоха, ама аз бях и в несвяст. После се почват ранни колики, алергия към белтъка на кравето мляко.... Бебетата имат стомахче колкото грахово зърно в първите 1-2 дни, няколко капки коластра са им напълно достатъчни.
Вода не се дава, ако се кърми, кърмата съдържа над 85%вода. Даването на вода е предпоставка детето да отказва да суче, защото стомахчрто му се пълни, но не получава калории и хранителни вещества. Очаквано, през лятото сучат повече, защото са и жадни Simple Smile

Иначе има един крем, Лансинох. Хубаво е да го имате, при почти всички положения в началото зърната, докато свикнат, се разраняват. Аз ползвах и нялолко дни протектори за зърна, защото ме болеше, но ми беше голяма сложнотия с тях. Но при плоски зърна са супер помощ. После от вакуума се оправят

Иначе, да, при ядене с шише е по трудно (но не и невъЗможно) да се засуче, защото усилието при шише е по-малко. Също и е важно да се знае, че количеството, изцеждано си помпа е доста по-малко в сравнение с това, което бебето успява да изсуче само. Simple Smile

# 714
  • София
  • Мнения: 7 520
Аз също си взех Лансинох преди 2м, наложи ми се, зърната ми се разраниха, откакто съм бременна стърчат много, и се бяха раздразнили. За две намазвания се оправиха.

Само слагайте някаква подложка, не можаха да ми се изперат фанелите след това.

На Медела също има крем за зърна. Кремът за зърна знам че трябва да е с ланолин.

# 715
  • Мнения: 528
Искам да споделя, че след раждането ставаш тотален балък поне в моя случай Joy  сумати неща изчетох по време на бременност уж съм готова за всякакви ситуации, ще кърмя това ще правя онова ще правя ама тия хормони..... чаках на вратата за АМ Joy просто бях си представила че всичко ще се случи от само себе си, но кърменето се оказа доста трудна задача за нас. След като се прибрах вкъщи се взех в ръце и имах напредък с кърменето и не давах повече АМ.

Последна редакция: пт, 03 юли 2020, 11:42 от nunu17

# 716
  • Мнения: 2 484
Не мисля, че като кърмиш не трябва да даваш вода. Аз съм кърмила девет месеца и винаги след кърмене съм давала малко вода да си изплакне устата. Как без вода в жегите ако е лятно бебе. Но всеки си знае.....

# 717
  • София
  • Мнения: 2 505
Тук съм готова да скачам Simple Smile Не обичам изразите всеки си решава и всеки си знае, когато говорим за наука и здраве. Защо му в на детето да си плакне устата? Ако е заради млечницата, то тя не се чисти от вода.... Иначе всички щяхме да си лекуваме гъбичките под душа Simple Smile

Всеки може да дава по лъжичка, ако това ще го направи спокоен, но е абсолютно излишно..... пак ви казвам, в адаптираното мляко има много добавки, които натоварват храносмилателната система, прави се с по-малко вода, отколкото е в кърмата (съотношението течно:сухо е различно), затова там е напълно допустимо да се дава вода след хранене, не преди и не отделно. Но при изключително кърмене е безсмислено.

Не смятам, че примерите са показателни, когато говорим за тези неща, но ще споделя и моя опит: дъщеря ми за пръв път пи вода на 10-11м и то пи силно казано.... Започнах да й предлагам по малко като замести хранения, но имаше доста кърмения все още тогава и си довзимаше от там. Отби се от последното, нощно кърмене, на година и половина.

Последна редакция: пт, 03 юли 2020, 13:23 от Po3u

# 718
  • София
  • Мнения: 2 093
Аз за водата още не съм решила.
Но ако се дава за плакнене на устата - на училището, на което ходя ни обясниха, че е абсолютно ненужно - кърмата образувала защитен слой в устата, който предпазва от бактерии и т.н.

А помпа няма никакъв смисъл да се купува преди раждането. Може изобщо да не е нужна. Hands V

# 719
  • Мнения: 115
При първото раждане нямах помпа като отидох в болницата и там тогава нямаше оборотна която да ползвам. Още на втория ден вдигнах температура,гърдите ми се втвърдиха и се опитвах да се цедя на ръка. От там се почна ходене по мъките. Цял месец след това с постоянна температура,бучки в гърдите,възпалени зърна,чак гной течеше от тях. Пробвах всичко на пазара- кремове,компреси,чайове, предпазители за зърна и т.н. Нищо не помогна! Как съм ревала от болка... Не предполагах,че ще е толкова трудно. За това сега съм решила,че помпата ще си я взема преди това и ако пак получа мастит по някаква причина приключвам с кърменето!

Общи условия

Активация на акаунт