Коледни и новогодишни рецепти

  • 74 838
  • 120
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 176
Сладка Хапке, понеже доста съм се плескала с глазури, бих те посъветвала да си вземеш за пет лева готова фуния с накрайници за различни украси. Там има и тъничка фунийка за тънки линийки, надписи и така нататък. Иначе съм се мъчила с плик от прясно мляко, ама цялата се изпомацвам и не става равномерно. Може би не съм стискала както трябва...
Да се изкажа и аз. Взима се меко пликче. Реже се ъгълчето на дъното. Увиваш и стискаш.
С Фунийка не съм пробвала.
Пробвала съм обаче с тия от старата генерация- пластмасовите и са отвратни, понеже, като стиснеш прескачат и пускат или много или изобщо нищо:(

# 31
  • Мнения: 5 877
ъъъ аз си купих някаква скъпарска, защото много се бях изнервила. Иначе преди време съм купувала от Рамстор за лев-два и не струваше и толкова.

# 32
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте момичета Grinning
Виждам че вече има доста идейки за Коледа, за което благодаря Hug Heart Eyes

Анда, произведенията ти са прекрасни - майсторка си  bouquet Аз не правя медени къщички, защото правя подобна но от други материали. Тук това е като традиция - прави се така наречен Ветлеем - т.е цяло селце с най-важните фигури в центъра - малкият Исус, Дева Мария и Йозеф(бащa му). Но съм си намислила, когато ще имам повече време от децата, да се опитам да го направя от медено тесто!

djemma, твоите произведения са също невероятни - елхичката съм я правила и наистина е много сполучлива. Само да допълня, тук към формичките за изрязване на звездите, дават дървена пръчица и колело(подставка) и звездите се навличат на нея - така е по-стабилно Simple Smile

Хапчице, аз лично си правя фунийка от хартия за печене, или оризова хартия(за чертежи), другият вариант е с найлонова торбичка, но не трябва да е лепена дебело(т.е долу, където е лепена да има само една тънка линийка), защото иначе не става. Аз не съм доволна от пластмасовите накрайници, защото самите курабийки са сравнително малки и се изисква много тънка линия - мах. милиметър, за да е красиво! Затова е много важно, захарта да е пресята и глазурата да е много гладка - иначе често се запушва!

Много благодаря на всички и за другите рецепти за Коледно меню и за сладки  bouquet
Ще чета тук с интерес Grinning

# 33
  • Мнения: 5 877
Наталина, аз тебе съм те запомнила още от Великден с разни разкошотийки!
Хайде, покажи и още неща! (лелеее, звуча като мъж в стриптийз бар! Не ми връзвай кусур - болен човек съм, хремав).

# 34
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Наталина, аз тебе съм те запомнила още от Великден с разни разкошотийки!
Хайде, покажи и още неща! (лелеее, звуча като мъж в стриптийз бар! Не ми връзвай кусур - болен човек съм, хремав).

Анда и аз тебе съм те запомнила от тогава Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Ох мила, тази година, няма да имам много време, че бебето не ми дава и минута спокойствие, но каквото направя, ще снимам Grinning

# 35
  • Мнения: 4 166
Преведох рецептите. Ако има някакави грешки - моля да ме извините. Утре ще кача сканираните страници от книгата и ще добадя линка. Там са рецептите на английски, ако някой предпочита да си ги чете в оригинал.

Това са 2 рецепти - първата е по-лесния вариант. На тази страница можете да видите как "обвиват" сладкиша в брашно.
http://www.ukstudentlife.com/Britain/Food/Cooking/ChristmasCake.htm

Ако имате въпроси може да попитам.

Първата рецепта.

150 гр. масло на стайна температура
150 гр. пудра захар
3 големи яйца
225 гр. пресято брашно
1 чаена лъжица бакпулвер
мляко (ако е необходимо)
175 гр. стафиди
175 гр. стафиди без семки (май че са бели и тъмни стафиди)
50 гр. захаросани череши (изплакнати, изсушени и срязани на половинки)
50 гр. смесени захаросани лимонови и портокалови корички
2 супени лъжици смлени бадеми
корите на 1 малък портокал и 1 малък лимон.
50 гр. обелени цели бадеми.


Загрейте фурната до 170 градуса.
В тавичка с диаметър 18-20 см. намажете и сложете непропускаща хартия (оризова).

Сложетемаслото и захарта в съд за бъркане и или ги разбиите с дървена лъжица или използвайте миксера, докато стане лека и пухкава смес.

Отделно разбийте яйцата и ги добавете малко по малко в сместта от масло и захар. След това, като използвате голяма лъжица внимателно "завийте" сместта в брашното с бакпулвера. Сместта трябва да бъде мека, затова ако е твърде суха добавете супена лъжица мляко.
След това внимателно я "обвийте" в стафидите, черешите, захаросаните корички, смлените бадеми, лимоновите и портопаловите кори.
След това със лъжица пресипете сместта в приготвената форма за печене, като я заглаждате с по-гладката страна на лъжицата. Подредете целите бадеми в кръгове най-отгоре. Внимавайте да не ги натискате, тъй като могат да пропаднат в сместта, а не да останат отгоре.
Сложете сладкиша в центъра на фурната и го печете 2 и 1/2 часа. оставете го да изстине преди да го извадите от формата. Този сладкиш може да стои продължително време в затворена кутия  (както кръглите метални кутии за сладки) и вкусът му се подобрява ако се остави да престои поне няколко дена.


Богат Коледен сладкиш.
Сладкишът се прави обикновенно 8 седмици предварително. Но ако нямате толкова време, не се притеснявайте - оставете го поне няколко дена.
Рецептата е за 20 см кръгла форма или 18 см правоъгълна форма.
450 гр. тъмни стафиди (currants)
175 гр. стафиди без семки (sultanas) (може би белите)
175 gr. стафиди
50 гр. захаросани череши - нарязани
50 гр. захаросани портокалови и лимонови корички.
3 супени лъжици бренди.
225 г. брашно
1/2 чаена лъжица сол
1/4 чаена лъжичка прясно смляно мускатово/индийско орехче
1/2 чаена лъжичка смесени подправки
225 гр. масло
225 гр. кафява захар
4 големи яйца
50 гр. начупени бадеми - може да не са обелени.
1 супена лъжица черен захарен сироп (treacle).
кората от 1 лимон и 1 портокал.

Предварително загрейте фурната до 140 градуса.
Намажете и сложете във формата за печене оризова хартия.
Нощта преди да направите сладкиша сложете всички сухи плодове и захаросаните корички в купа и ги смесете с брендито. Покрийте съда с кърпа и я оставете поне 12 часа.

Пресейте брашното, солта и подправките в голяма купа, а в отделна купа разбийте маслото и захарта, докато сместта не стане лека и пухкава. Това е най-важната част от подготовката на сладкиша, затова не преставайте да бъркате, докато не се получи. Разбийте яйцата, след което с лъжица ги добавете в кремообразната смес, като не спирате да бъркате.Ако мислите, че има опасност да се пресече добавете малко от брашното. Когато всички яйца са добавени "обвийте"  сместта в брашното и подправките (обвийте го, а не ги разбърквайте)
Сега разбъркайте напоените плодовете и захаросаните корички, ядките, захарния сироп  и корите от лимона и портокала.
Сложете сместта в предварително приготвената форма и го загладете с лъжицата. (ако няма да правите украса можете да украсите сладкиша с бадеми, но внимавайте да не потънат)

Завийте сладкиша с оризова хартия, като отгоре сложите 2 пласта. Също така пробийте дупка отгоре с големината на монета от 50 пени.
Печете сладкиша на долната решетка на фурната за 4 1/4 - 4 3/4 часа. не отваряйте фурната докато не са изминали 4 часа.

Когато сладкишът е изтинал го обвийте в оризова хартия и го сложете в кутия, която не пропуска въздух.
Можете да го поливате с бренди през определни интервали.  Отвийте хартията, направете няколко дупки в горната част на сладкиша с игла. Полейте  няколко лъжици бренди, които да попият в сладкиша.
Поливайте сладкиша така една или 2 седмици.


Последна редакция: вт, 15 ное 2005, 11:12 от Stryper

# 36
  • Мнения: 5 877
Candied peel са захаросани портокалови или лимонови кори.

# 37
  • Мнения: 245
Ей, изпреварихте ме с темата, а аз си кътах едни рецептички...
ПЪРЖОЛИ В ГЮВЕЧ ЗА НОВА ГОДИНА- рецепта на свеки- най-хубавото и е, че няма начин да не се получи>
продукти:
1,5 кг телешки шол или постни свински пържоли (става и с друго, пробвала съм и със сърнешко - пак стана)
1 кг гъби
-моркови, лук, заквасена сметана, горчица, магданоз
- 1 - 1/2 чаши вино
-черен пипер, кореандър, инд орехче, чубрица, джоджен, чесн, бахар, червен пипер, сол, олио (не е задължително да ги имате всички подправки, и с по-малко става)

Пържолите се поръсват с чер пипер и сол, престояват час, пържат се до промяна на цвета, изваждат се.
В същата мазнина се задушават лука, морковите и гъбите.
В гювеча се редятр ред пържоли, ред лук на кръгчета, ред подправки и горчица.
Залива се с виното и се пече на умерена фурна около 2-2,30 часа.
Сметаната се слага най-накрая, като се разбърква с малко вода, за да покрие цялото ястие.
Поръсва се с магданоза, изключва се фурната и се оставя да ври до изстиване.

# 38
  • Мнения: 4 546
OnkoPonko , а виното какво е - бяло или червено? а вместо вино, ако се сложи сок от кисело зеле, дали ща стане добре  newsm78
при всички положения - ще я пробвам рецептата  newsm22 newsm22 newsm22 newsm22

Последна редакция: вт, 15 ное 2005, 11:01 от herelina

# 39
  • Мнения: 4 166
Candied peel са захаросани портокалови или лимонови кори.

Много благодаря Simple Smile

# 40
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Stryper,благодаря за рецептите. Днес смятам да направя кекса. Тъкмо мисля че е време, нали?

# 41
  • Мнения: 245
OnkoPonko , а виното какво е - бяло или червено? а вместо вино, ако се сложи сок от кисело зеле, дали ща стане добре newsm78
Червеното е по-подходящо. За киселото зеле не знам, но досега колкото и пъти да съм я правила, все съм правила варианти разни - и с подправките и с месото и с лук и без лук на кръгчета и  ВИНАГИ Е БИЛО СПОЛУЧЛИВО.  Хубаво е все пак да пробваш предварително, преди Нова година имам предвид.

# 42
  • София
  • Мнения: 4 867
като се замислих, ама наистина много мислих и се сетих, че онова, което правих преди 100 години не беше коледен кекс, а нещо като пудинг - готвеше се на котлона, на водна баня примерно 4-5 часа (а може и повече да е било) и накрая имаше консистенцията на кекс. никой ли не е бил при госпожата бартлет в английската?

# 43
  • Мнения: 4 546
OnkoPonko , а виното какво е - бяло или червено? а вместо вино, ако се сложи сок от кисело зеле, дали ща стане добре newsm78
Червеното е по-подходящо. За киселото зеле не знам, но досега колкото и пъти да съм я правила, все съм правила варианти разни - и с подправките и с месото и с лук и без лук на кръгчета и  ВИНАГИ Е БИЛО СПОЛУЧЛИВО.  Хубаво е все пак да пробваш предварително, преди Нова година имам предвид.
ооо, 100% процента ще го пробвам. няма да мога да изтрая до тогава   chef

# 44
  • Мнения: 1 399
За госпожата Бартлет не съм и чувала Laughing, но имам една рецепта с варене Wink
Не е за моите нерви обаче и не съм я пробвала  Mr. Green

Продукти:
350 г сушено грозде
150 г стафиди /убийте ме, ако знам каква е разликата м/у сушено грозде и стафиди/
170 г сушени сливи /без костилка/
150 г сушени кайсии
75 г захаросани лимонови корички
настъргана кора от два портокала
75 мл портокалов сок
100 мл портокалов ликьор /или ром/
75 г брашно
щипка сол
2 с.л. настъргано индийско орехче
75 г бял хляб
150 г топено масло /може и мас/
100 г захар /кафява/
50 г обелени и нарязани бадеми
3 яйца
канела

В голяма купа се смесват гроздето, стафидите, нарязани на парченца сини сливи, кайсии, корички от лимон, настърганата портокалова кора, порт.сок и ликьор.
В друга купа се смесват брашно, сол, канела, инд.орехче, натрошен хляб, мазнина, захар и нарязани бадеми.
Сместта се изсипва при сушените плодове.
Омесва се във форма на топка и се поставя в средата на кърпа от тензух. Завързва се така, че да се получи форма на топка. Увива се още веднъж във фолио или пергаментова хартия, като краищата му се закрепват във възела на кърпата.
Кълбото се поставя в дълбог съд и се залива с гореща вода - покрива го до половината. Поставя се капак и се вари на слаб огън около 4 часа. Ако е необходимо се долива по малко гореща вода.
 Изважда се от водата, оставя се да се охлади. Отстраняват се фолиото и кърпата и  пудинга се дооформя с ръце.
Отново се увива в кърпата и се вари още два часа
Охлажда се.
Преди да се поднесе, може да се притопли още веднъж, като пак се увие в кърпата Crazy
Сервира се в затоплено блюдо, полива с ромово масло и се украсява с клонче от бодлива зеленика.

Ромово масло: 175 г масло, 175 г ситна захар, 6 с. л. ром, 1/2 с.л. канела
Маслото и захарта се сипват в дълбока купа и с миксер се разбиват на пухкав крим. Постепенно се прибавя по малко канела и на ромът на капки.

Последна редакция: вт, 15 ное 2005, 16:20 от stella

Общи условия

Активация на акаунт