Коледни и новогодишни рецепти

  • 74 837
  • 120
  •   1
Отговори
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
кой какво и как приготвя за Коледа и Нова година
 Close-mas:

# 1
  • Мнения: 5 877
Къщичка от меденки

1 яйце
1 чаша олио
половин чаша мед
една чаша захар
1 лъжичка канела
брашно до твърдо тесто
може и малко индийско орехче, по желание е.

Включва се фурната да се загрее.
Меси се твърдо тесто, разточва се на кори. Аз го разточвам върху хартия за печене за по-лесно. После изрязвам стени и покрив - естествено, стените с еднаква височина, само двете малки се правят с едни триъгълничета отгоре. Можете да пробвате първо от хартия да видите дали ще се напасне добре.
Примерно 5 на 8 см е добре за дългата стена, късата 5 на 5 плюс триъгълничето отгоре (трябва обаче двете триъгълничета да са еднакви!) Изрязвам прозорчета и врата.
Махам излишното от хартията за печене. Пече се малко в предварително загрятата фурна (внимавайте, става много бързо!) Може да се опече и подложка за къщата, иначе може да се направи върху нещо преносимо (например поднос или подложка за хранене и т.н.). Изрязват се оградка, елхичка и каквото се сетите. Правила съм примерно заек и магаре.

За слепване:
1 белтък
1 ч.л. лимонтузу
пудра захар (доста)
Забърква се до консистенция на лепило.

Първия ден се правят стените, оставят се една вечер да се стегнат и тогава се лепи и покрива. Трябва да се държи отначало леко с ръка (или да се подпре с нещо) поне 3-4 минути, докато захване, а после около половин час поне е добре да не се мести. Казвам го от горчив опит - първия път все ми се срутваше къщичката. Тази година съм сложила "греди" от солети и купчина "дърва" в двора.
Украсяваш по вкус с разни бонбони. Бонибон вършат чудна работа например.
С останалото тесто могат да се правят разни човечета, зайци, кученца и прочие, или пък да се даде на детето то да натвори нещо.





# 2
# 3
Анда, копнах си рецептата и ще се пробвам .....пък дано стане

Бижу и от тебе бая съм "накопнала" , че да видим накрая какво ще излезе Blush

# 4
  • Мнения: 5 877
Хонда, пробвай с шаблоните от този сайт
http://www.pastrywiz.com/cakes/gingerbreadhouse.htm
Аз нямам принтер вкъщи, затова го правих на ръка с линийката, ама има и по-лесен начин.

На Бижу й правих първите сладки и станаха супер. Наистина са по-вкусни, като постоят (слагам по едничка в чорапчето на детето и то ме "черпи")

# 5
Благодарско за сайтчето. Бутнах го към фейвърит. Засърбяха ме ръцете да правя нещо Grinning

# 6
  • Мнения: 4 166
Нещо съм настроена на коледна тема. Много ми се иска да направя различни коледни сладкиши и украса за вкъщи. Сигурна съм, че на малкия ще му харесат.
Чудя се дали е много рано да правя тази къщичка? Колко време може да издържи? Украсата разтопява ли се от топло? Сигурно трябва да я държиме на по-хладно?

# 7
  • Мнения: 5 877
Страйпър, нямам идея колко ще издържи, но все пак не е ли ранко - няма средата на ноември!
Иначе меденките са трайни, в глазурата обаче има белтък... не бих я държала месец и половина. Има и друг момент - освен на хладно трябва да я държиш и на скришно...
Аз я правих 2-3 дена по-рано.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 6 877
На Бижу сладките са бижу....при нас не са коледни а са целогодишни заради Сиси, много и харесват и ме кара да ги правим:-)

# 9
  • Мнения: 1 399
Страйпър, нямам идея колко ще издържи, но все пак не е ли ранко - няма средата на ноември!
Иначе меденките са трайни, в глазурата обаче има белтък... не бих я държала месец и половина. Има и друг момент - освен на хладно трябва да я държиш и на скришно...
Аз я правих 2-3 дена по-рано.
Споделям мнението на Анда.
Но пък ако имаш от сега желание за сладкарски подвизи  chef, направи си пробна къщичка  Grinning Майсториш сега една, изяждате я... пък преди Коледа правиш нова.

# 10
  • Мнения: 4 166
Благодаря за отговорите.
Прави сте - трябва да стане поне декември.
Мога да се пробвам да направя шолен. Той нали има трайност.
В момента имам голямо желание за майсторене. Мисля, че през декември ще ми е много натоварено. Имаме 2 рождени дни и 1 именен ден точно преди Коледа.

На Бижу сладките са бижу....при нас не са коледни а са целогодишни заради Сиси, много и харесват и ме кара да ги правим:-)

Кои сладки? В една тема има доста видове коледни сладки и сладкиши от Biju1.  С кои да започна Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 4 867
откога я чакам тази тема! даже вчера си мислех да пусна такава, ама не се престраших - нали не сме преполовили ноември...

та аз съм решила в последната събота преди празниците (примерно 17 декември) да пека сладки. имам много рецепти за сладки, които могат да престоят една седмича, че и повече при условие, че са добре скрити. мисля примерно да опека 4-5 вида сладки в подходящи форми - разбира се с помощта на децата.

всъщност, опитвам се да организирам празничен декември: първата събота - украсяваме елхата, втората събота - майсторим допълнителни украшения, рисуваме картички и т.н., третата събота - ще печем сладки, а четвъртата - ...ще готвим постни и не толкова постни манджи.

тук чакам да се намеси Спаска - предчувствам, че може да ни зарадва с рецепта за капама. както казваше едно детенце "стомахчето ми го подсказва" Laughing

# 12
  • Мнения: 1 708
Правя голям глинен гювеч, който къкри цял ден във слаба фурна.
Най-оъдолу слагам зелеви сърмички,след това свинсо месце,пилешко месце и кърначета,една голяма опаковка гъби и заливам със сметана. Става мозък.Задължително правя баница и питка.  chefИма също домашно приготвени сладки а за децата коледни вкусотии.Салатки и други глезотийки.

# 13
  • Мнения: 5 877
От сладките на Бижу аз съм правила първите, тези, при които маслото се нарежда отстрани и после всичко се кълца с нож. Станаха супер и бяха наистина много трайни. Благодарско на Бижу!
Аз смятам да се пробвам да ушия коледен календар под формата на човече с 24 джобчета на дрехата, които да се номерират и във всяко едно джобче всеки декемврийски ден до Коледа да си оставяме подарък. Засега за детето, после може и за ЛС.

# 14
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте момичета Grinning

Тази рецепта я бях пуснала и в "Родители в чужбина", но много от вас не поглеждат там, та ако се интересувате, ето я:



Новогодишни(коледни) медени курабии за елха

250г пудра захар
3 яйца
120 г мед
400-500g брашно(колкото поеме)
1 ч.л канела на прах
1/2 ч. л джинджифил на прах
1/2 ч. л индийско орехче на прах
щипка карамфил
1 белтък за намазване

Глазура:
140г пудра захар
1белтък
няколко капки лимон

Приготовление:

Разбиват се яйцата със захарта, прибавят се меда, подправките и постепенно брашното да омесването на меко и гладко тесто. Разточва се на посипана с брашно дъска около 4 милиметра тънка кора и се изрязват различни формички. нареждат се в намаслена тава и се пекат около 10-15 минути на 160-170°Ц Още топли се намазват с разбитият белтък.

Глазура:

Пресятата захар се смесва с белтъка и лимоновият сок и се разбива на гладка маса. Слага се във фунийка и се украсяват вече изтиналите сладки!



Изглеждат така:



Имам още една любима коледна рецепта за медени пастички с орехи, но сега нямам време да я напиша, ако някой я иска, свиркайте Laughing


PS.А, да и да знаете, че тези медени сладки се правят около месец преди Коледа и се оставят да отлежат - така са най-вкусни:)) не се притеснявайте, че има белтък в глазурата - той изсъхва и не е вреден:))

Последна редакция: пт, 16 дек 2005, 10:03 от natalyna

# 15
  • Мнения: 4 176
Невероятна къщичка от меденки видях:) Поздравления.
Много искам и аз да пробвам, но се съмнявам че ще стане.
Моля те кажи какво е това бялото б/у покрива и отпред? То ясно, че е сняг, но от лсепващия материял ли е?   chef  bouquet

Исках да ти изпратя ЛС, но ти е изчерпан лимита за получаване- пълна кутия.

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Правя  медена елха,много интересна идея- в момента скенерът е зает и затова ще ви я покажа по-късно. Иначе идеята е от медено тесто да се изрежат 10 звезди с различна големина и да се слепят като елха,украсява се с белтъчна глазура, дребни бонбонки и фигурки от желирани бонбони.А тук е медената ми къщичка,кликнете върху мея .за да се увеличи.На същата страница имам и снежен човек и камбанка - торти с форми от Метро.За съжаление тогава нямах цифров апарат и снимките не са много качествени.

http://www.7ya.ru/photos/private.aspx?Rubrid=62911&ob=0&nopages=1

 А ето я и елхата,скенирах направо от тетрадката,затова ако е неясно нещо - пишете.Правила съм я много отдавна за детската градина на сина ми,но нямам снимка,затова показвам тази от тетрадката.Аз бях оцветила половината глазура в зелено и стана като зелена елха със тук-там сняг по нея. Simple Smile

http://www.7ya.ru/photos/private-showphoto.aspx?RubrID=42504&PhotoID=944858

Последна редакция: нд, 13 ное 2005, 13:05 от djemma

# 17
  • Мнения: 4 166
Много сладка къщичка. Значи в Петро има такива фирмички?
Вчера разпитвах една позната от Англия за ginger house. Бялата глазура от горе е като нашите целувки. С такова нетърпение чакам да стане 15-ти Декември Simple Smile
Следващата седмица ще правя английски коледен сладкиш. Приготвя се през ноември и се полива с бренди или ром до Коледа. Ако стане добре ще ви препиша рецептата. Изглежда много лесен.

# 18
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Stryper, може ли рецептата. И аз искам да правя нещо такова и се двоумя между щолен и английски кекс. Я напиши твоята рецепта за сравнение.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 867
и аз искам рецептата за английския коледен сладкиш. силно се надявам да е същия, който правих като ученичка - госпожата бартлет, която ми преподаваше в гимназията (същата от филма "вчера"), ни беше дала рецептата - страхотна вкуснотия беше, но съм си затрила тетрадката по английски.

# 20
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Повечето наблягате на сладките, а?  Laughing
На нашата трапеза задължителна е капамата - просто без нея все едно не е Нова година.
Иначе салати - руска, Снежанка, медена торта, мезета и т.н.

# 21
  • Мнения: 5 877
Да, бялото е от лепящия материал. Но може да бъде и от глазурата на Бижу, която доколкото си спомням беше просто пудра захар с лимонов сок или лимонтозу.

# 22
  • Мнения: 6 243
Наталина, с какво рисуваш върху сладките - става ли с клечка за зъби?

Само да допълня нещо за къщичките на Анда - много са сполучливи. миналата Коледа, понеже обърках шаблона  и погрешка се сдобих с два пъти повече покриви, а забравих да изрежа стените, ми се наложи да забъркам втора доза. Резултатът - всички приятелски семейства с хлапета получиха по есна къщичка за подарък за Коледа. Че го казвам като идейка - много добре се прие, хлапетата бяха супер доволни.

# 23
  • Мнения: 7 106
Сладка, взимаш едно наелоново пликче, рязваш една малка дупчица в единия ъгъл, пълниш с глазурата и леко стискаш пликчето, рисувайки  Grinning. С клечка за зъби сигурно става, ама ще си затриеш целия ден.

# 24
  • Мнения: 6 243
Сладка, взимаш едно наелоново пликче, рязваш една малка дупчица в единия ъгъл, пълниш с глазурата и леко стискаш пликчето, рисувайки  Grinning. С клечка за зъби сигурно става, ама ще си затриеш целия ден.
Мерси, Зори - изобщо нямаше да се сетя. Embarassed То с клечка хем е бавно, хем нямаше да стане толкова равномерна линия, ама пуста тъпа тиква!

# 25
  • Мнения: 5 877
Сладка Хапке, понеже доста съм се плескала с глазури, бих те посъветвала да си вземеш за пет лева готова фуния с накрайници за различни украси. Там има и тъничка фунийка за тънки линийки, надписи и така нататък. Иначе съм се мъчила с плик от прясно мляко, ама цялата се изпомацвам и не става равномерно. Може би не съм стискала както трябва...

# 26
  • Мнения: 6 243
Сладка Хапке, понеже доста съм се плескала с глазури, бих те посъветвала да си вземеш за пет лева готова фуния с накрайници за различни украси. Там има и тъничка фунийка за тънки линийки, надписи и така нататък. Иначе съм се мъчила с плик от прясно мляко, ама цялата се изпомацвам и не става равномерно. Може би не съм стискала както трябва...
Благодаря ти, Анда. Ще си взема, ако намеря такова нещо в тоя голям град, дето съм се заселила. Ама пък знае ли се, може и да има... Благодаря ти.

# 27
  • Мнения: 750
откога я чакам тази тема! даже вчера си мислех да пусна такава, ама не се престраших - нали не сме преполовили ноември...

Чууудна темичка! Допринася изключително много към оптимистичен поглед в бъдещето, от какъвто имам неистова нужда в последно време! Дано и предпразничното настроение ми дойде по-скоро!

тук чакам да се намеси Спаска - предчувствам, че може да ни зарадва с рецепта за капама. както казваше едно детенце "стомахчето ми го подсказва" Laughing

Прозорлива, както винаги!  Mr. Green

Ето я:

КАПАМА

Това, което ще ви дам като вариант е на Гоцеделчевска капама (баща ми е от там). Има и Банска капама, но не знам точната рецепта. Разликата е най-вече в това, че в Банската капама се слага и чекане (червено цвекло). Капамата по принцип е страхотно ядене, но се готви бавно.В общи линии става от днес за утре.

И така:

Трябват ви три вида месо – около 1 кг. кайма (смес от телешко и по-тлъсто свинско), свински пържоли (най-добре от врат и толкова на брой, колкото порции ядене ти трябват), едно цяло пиле, кисело зеле, малко кървавица или суров суджук (не е задължително, но е важно за по-богатия вкус на яденето).

Приготвяте традиционна смес за плънка на сарми от каймата, ориз и подправки по ваш вкус. Македонците използват много различни подправки (морковче, целина, чубрица, джоджен, мащерка, риган, черен пипер, магданоз и т.н.) и от целите листа на киселото зеле навиваш 10-тина сарми (или толкова, колкото човека ще сте на масата).
За пилето приготвяте плънка от ориз и подправки, пилешки дробчета и гъби.
Пържолите осоляваш и натриваш със смес от подправки.

В дълбока и широка тенджера или глинено гърне редите пласт кисело зеле, върху него поръсвате малко червен пипер и редите сармите. След това редите още един слой кисело зеле и червен пипер и слагате напълненото пиле, пак кисело зеле и пипер и нареждате пържолките и кървавицата (суджука). Пак поръсвате с кълцано зеле и червен пипер, отгоре поливате с около 4 суп. лъжици олио и 1 ½ чаена чаша сок от зелето. Можете да сложите някъде вътре и 1-2 леко люти чушки, ако обичате по-пикантни манджи.

Слагате тендежерата/гърнето във фурната и включвате на най-виската температура, докато яденето заври. Заври ли, веднага намалявате на не повече от 120 градуса и оставяш така да къкри около 8 часа (една нощ му стига).
След като е готово, яденете се изсипва в голяма тава и се слага във фурната съвсем леко да се запече.

Сервирате по една сърма, пържолка и порция от пилето и от кълцаното зеле. И с хубаво червено вино.


И въобще не възнамерявам да спра дотук, ще споделя с вас рецепти за други нещица, които готвя около края на годината!  Grinning

Такааааа, да започнем с Бъдни Вечер ...

Ето малко популярна информация за традициите на този празник. Може пък да ви е интересно!

БЪДНИ ВЕЧЕР (24 декември)

Наричат този празник още Суха Коледа, Малка Коледа, Кадена вечер, Божич. На този ден свършват четиридесетдневните Коледни пости, които са започнали на 15 ноември на Коледни заговезни. Според народното вярване божата майка се замъчила на Игнажден и на Малка Коледа родила млада бога, но за тома съобщила на другия ден. Първескиня, млада булка, която ражда за пръв път, като роди не съобщава новината на този ден, а на следващия - тогава се викат гости. На Бъдни вечер важна роля играят бъднякът, трапезата, каденето и обредните хлябове. Бъднякът е специално избрано тригодишно право дърво. В гората го отсичал момък, носел го вкъщи и го палели в огъня. Според народното суеверие бъднякът поддържа през цялата година огъня в огнището. Обредните хлябове са три вида. Първите са хлябове посветени на Коледа. Вторият вид хлябове са посветени на селските занаяти - земеделие, скотовъдство, на къщата и покъщнината. Третият хляб е приготвен за коледарите, които ще дойдат да коледуват. Всички видове хлябове се месят придружени с ритуали и песни. Според песните брашното се сее през три сита, възпети като копринени. Кади се като се използва палешника, а водата, с която се замесва брашното се донася с бял котел от мома или млада булка оженена през есента преди Бъдни вечер, която още не е раждала.
Трапезата на Бъдни вечер трябва да бъде изобилна, а храните на нея - 7, 9 или 12. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Гозбите обаче са постни. Трапезата трябва да е отрупана с всички, което се произвежда в домакинството: варено жито, варен фасул, сарми с ориз или булгур, пълнени чушки с боб (или ориз), ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В някои краища правят също тиквеник, зелник . Слага се също така запазени от лятото пресни плодове, вино, ракия - всичко, което е произведено през годината в суров или обработен вид. На трапезата се поставя също така сурово жито и колакът от Игнажден. На места в Западна България, Тетевенско, Пловдивско и Македонската област се изпича прясна пита със сребърна пара. На този член от семеяството, на когото се падне паричката, през цялата година ще му върви и ще бъде здрав и щастлив. Под трапезата на Бъдни вечер се разстила слама. До трапезата се поставят различни предмети - ремъка на ралото, напълнена с житни зърна ръкавица, паничка с пясък, кесия с пари, сито с житни зърна и вързани за него с червен конец босилек и чесън, сърп. Вечерята на Бъдни вечер винаги е в семеен кръг и трябва непременно да бъде кадена. Най-възрастният мъж или жена прекадява с тамян най-напред масата, след това всички останали стаи и помещения в дома, накрая двора и обора. Според народното схващане с каденето се прогонват злите и нечисти сили. Вечерята на Бъдни вечер започва рано, за да узреят рано житата. По време на яденето хората не трябва да стават, за да лежат квачките върху яйцата и да измътят пиленца. Само стопанинът има право да става, но трябва да върви приведен, за да се превиват житата от зърно. Остатъкът от хляба се слага на полицата, за да израстнат високо житата през лятото. След вечеря децата се търкалят върху сламата на една страна, за да се превият така и житните стъбла. От трапезата на Бъдни вечер се запазват орехите, суровото жито и недогорялата свещ за следващите кадени вечери. Самата трапеза според вида на храните има  поминален характер. При сядането около нея някъде се оставя празно място - за мъртвите /починал близък или роднина/. През нощта сфрата не се прибира, защото хората вярват, че починалият ще дойде на вечеря. Около трапезата на Бъдни вечер се гадае. Гадае се за времето през всеки месец от новата година, за очакваната реколта от различните култури, за здравето на всеки член от семейството, за предстоящия брак на момите.
Посреднощ на Бъдни вечер тръгват коледарчетата. Те ходят по къщите на роднини, съседи и цялото село. Те са момчета от осем до дванадесет годишна възраст. Това ходене се нарича "коледуване". Всяко коледарче носи дрянова пръчка. Коледарчетата са предвестници на коледарниците. Не се чуват онези песни, които се пеят по Коледа, пеят се само кратки песни и припевки. За коледарчетата домакинята е приготвила рано сутринта колачета, които им дава заедно със сушени круши, сливи, орехи, ябълки, грозде.
Можете да си изберете сами каква част от тези обичаи да спазите так, че да не си усложните твърде много подготовката, а в същото време да създадете истинска празнична атмосфера.



Както знаете, стожер в менюто на празника е БОБЪТ.
Едно практично предложение - варете цялото количество боб наведнъж. Една част отделяте по някое време за бобената салатка и пълнените чушки с боб, а останалото доварявате на класическа боб-чорба.

ПОСТНИ ПЪЛНЕНИ ЧУШКИ С БОБ

Сварявате боб, като спазвате правилото на 4-тата вода (след всяко завиране първите три ги изхвърляте).
Нарязвате 1 голяма глава лук на ситно и я задушавате в мазнина. Добавяте боба и продължавате да пържите, като разбърквате периодично. Добавяте 2-3 равни супени лъжици доматено пюре и подправки (джоджен, дивисил, чубрица, магданоз, мащерка, риган и каквото още обичате) и сол. пържите още малко.
С тази смес пълните чушките (ако са сухи, трябва предварително да се потопят във вряла вода, за да омекнат и да се раздуят до оригиналния си размер), нареждате в тавичка, сипвате още 1-2 супени лъжици мазнина и вода, която да покрие около 1/3 от чушките. Печете.


Друго, без което не може:

СОДЕНА ПИТКА

ПРОДУКТИ
1 кисело мляко
1 яйце
1ч.л. сол
1ч.л. сода
2 с.л.олио
брашно за меко тесто

ПРИГОТВЯНЕ
Меси се малко, колкото да се омесят съставките и да стане гладко тесто. Ако прекалите с месенето, питката става сбита. Пече се в набрашнена тавичка и предварително загрята фурна, като освен украсите отгоре, се набожда и с вилица, за да не прави "коремче". Когато е готова, веднага щом се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива добре с кърпа, за да омекне кората й.


КРАЙ НА ПЪРВА ЧАСТ!  Wink

# 28
  • Мнения: 294
а някой няма ли да пусне нещичко за коледните украси - на къщата като цяло, на масата, на различните манджички....

аз имах много такива събрани,ама ...пусто РС-то гръмна, и аз нали съм си патка не бях си записвала тези работи Twisted Evil #Crazy #Cussing out... та сега събирам всичко наново Flutter

# 29
  • Мнения: 1 399
а някой няма ли да пусне нещичко за коледните украси - на къщата като цяло, на масата, на различните манджички....
Ето една тема с подобни идейки

# 30
  • Мнения: 4 176
Сладка Хапке, понеже доста съм се плескала с глазури, бих те посъветвала да си вземеш за пет лева готова фуния с накрайници за различни украси. Там има и тъничка фунийка за тънки линийки, надписи и така нататък. Иначе съм се мъчила с плик от прясно мляко, ама цялата се изпомацвам и не става равномерно. Може би не съм стискала както трябва...
Да се изкажа и аз. Взима се меко пликче. Реже се ъгълчето на дъното. Увиваш и стискаш.
С Фунийка не съм пробвала.
Пробвала съм обаче с тия от старата генерация- пластмасовите и са отвратни, понеже, като стиснеш прескачат и пускат или много или изобщо нищо:(

# 31
  • Мнения: 5 877
ъъъ аз си купих някаква скъпарска, защото много се бях изнервила. Иначе преди време съм купувала от Рамстор за лев-два и не струваше и толкова.

# 32
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте момичета Grinning
Виждам че вече има доста идейки за Коледа, за което благодаря Hug Heart Eyes

Анда, произведенията ти са прекрасни - майсторка си  bouquet Аз не правя медени къщички, защото правя подобна но от други материали. Тук това е като традиция - прави се така наречен Ветлеем - т.е цяло селце с най-важните фигури в центъра - малкият Исус, Дева Мария и Йозеф(бащa му). Но съм си намислила, когато ще имам повече време от децата, да се опитам да го направя от медено тесто!

djemma, твоите произведения са също невероятни - елхичката съм я правила и наистина е много сполучлива. Само да допълня, тук към формичките за изрязване на звездите, дават дървена пръчица и колело(подставка) и звездите се навличат на нея - така е по-стабилно Simple Smile

Хапчице, аз лично си правя фунийка от хартия за печене, или оризова хартия(за чертежи), другият вариант е с найлонова торбичка, но не трябва да е лепена дебело(т.е долу, където е лепена да има само една тънка линийка), защото иначе не става. Аз не съм доволна от пластмасовите накрайници, защото самите курабийки са сравнително малки и се изисква много тънка линия - мах. милиметър, за да е красиво! Затова е много важно, захарта да е пресята и глазурата да е много гладка - иначе често се запушва!

Много благодаря на всички и за другите рецепти за Коледно меню и за сладки  bouquet
Ще чета тук с интерес Grinning

# 33
  • Мнения: 5 877
Наталина, аз тебе съм те запомнила още от Великден с разни разкошотийки!
Хайде, покажи и още неща! (лелеее, звуча като мъж в стриптийз бар! Не ми връзвай кусур - болен човек съм, хремав).

# 34
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Наталина, аз тебе съм те запомнила още от Великден с разни разкошотийки!
Хайде, покажи и още неща! (лелеее, звуча като мъж в стриптийз бар! Не ми връзвай кусур - болен човек съм, хремав).

Анда и аз тебе съм те запомнила от тогава Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Ох мила, тази година, няма да имам много време, че бебето не ми дава и минута спокойствие, но каквото направя, ще снимам Grinning

# 35
  • Мнения: 4 166
Преведох рецептите. Ако има някакави грешки - моля да ме извините. Утре ще кача сканираните страници от книгата и ще добадя линка. Там са рецептите на английски, ако някой предпочита да си ги чете в оригинал.

Това са 2 рецепти - първата е по-лесния вариант. На тази страница можете да видите как "обвиват" сладкиша в брашно.
http://www.ukstudentlife.com/Britain/Food/Cooking/ChristmasCake.htm

Ако имате въпроси може да попитам.

Първата рецепта.

150 гр. масло на стайна температура
150 гр. пудра захар
3 големи яйца
225 гр. пресято брашно
1 чаена лъжица бакпулвер
мляко (ако е необходимо)
175 гр. стафиди
175 гр. стафиди без семки (май че са бели и тъмни стафиди)
50 гр. захаросани череши (изплакнати, изсушени и срязани на половинки)
50 гр. смесени захаросани лимонови и портокалови корички
2 супени лъжици смлени бадеми
корите на 1 малък портокал и 1 малък лимон.
50 гр. обелени цели бадеми.


Загрейте фурната до 170 градуса.
В тавичка с диаметър 18-20 см. намажете и сложете непропускаща хартия (оризова).

Сложетемаслото и захарта в съд за бъркане и или ги разбиите с дървена лъжица или използвайте миксера, докато стане лека и пухкава смес.

Отделно разбийте яйцата и ги добавете малко по малко в сместта от масло и захар. След това, като използвате голяма лъжица внимателно "завийте" сместта в брашното с бакпулвера. Сместта трябва да бъде мека, затова ако е твърде суха добавете супена лъжица мляко.
След това внимателно я "обвийте" в стафидите, черешите, захаросаните корички, смлените бадеми, лимоновите и портопаловите кори.
След това със лъжица пресипете сместта в приготвената форма за печене, като я заглаждате с по-гладката страна на лъжицата. Подредете целите бадеми в кръгове най-отгоре. Внимавайте да не ги натискате, тъй като могат да пропаднат в сместта, а не да останат отгоре.
Сложете сладкиша в центъра на фурната и го печете 2 и 1/2 часа. оставете го да изстине преди да го извадите от формата. Този сладкиш може да стои продължително време в затворена кутия  (както кръглите метални кутии за сладки) и вкусът му се подобрява ако се остави да престои поне няколко дена.


Богат Коледен сладкиш.
Сладкишът се прави обикновенно 8 седмици предварително. Но ако нямате толкова време, не се притеснявайте - оставете го поне няколко дена.
Рецептата е за 20 см кръгла форма или 18 см правоъгълна форма.
450 гр. тъмни стафиди (currants)
175 гр. стафиди без семки (sultanas) (може би белите)
175 gr. стафиди
50 гр. захаросани череши - нарязани
50 гр. захаросани портокалови и лимонови корички.
3 супени лъжици бренди.
225 г. брашно
1/2 чаена лъжица сол
1/4 чаена лъжичка прясно смляно мускатово/индийско орехче
1/2 чаена лъжичка смесени подправки
225 гр. масло
225 гр. кафява захар
4 големи яйца
50 гр. начупени бадеми - може да не са обелени.
1 супена лъжица черен захарен сироп (treacle).
кората от 1 лимон и 1 портокал.

Предварително загрейте фурната до 140 градуса.
Намажете и сложете във формата за печене оризова хартия.
Нощта преди да направите сладкиша сложете всички сухи плодове и захаросаните корички в купа и ги смесете с брендито. Покрийте съда с кърпа и я оставете поне 12 часа.

Пресейте брашното, солта и подправките в голяма купа, а в отделна купа разбийте маслото и захарта, докато сместта не стане лека и пухкава. Това е най-важната част от подготовката на сладкиша, затова не преставайте да бъркате, докато не се получи. Разбийте яйцата, след което с лъжица ги добавете в кремообразната смес, като не спирате да бъркате.Ако мислите, че има опасност да се пресече добавете малко от брашното. Когато всички яйца са добавени "обвийте"  сместта в брашното и подправките (обвийте го, а не ги разбърквайте)
Сега разбъркайте напоените плодовете и захаросаните корички, ядките, захарния сироп  и корите от лимона и портокала.
Сложете сместта в предварително приготвената форма и го загладете с лъжицата. (ако няма да правите украса можете да украсите сладкиша с бадеми, но внимавайте да не потънат)

Завийте сладкиша с оризова хартия, като отгоре сложите 2 пласта. Също така пробийте дупка отгоре с големината на монета от 50 пени.
Печете сладкиша на долната решетка на фурната за 4 1/4 - 4 3/4 часа. не отваряйте фурната докато не са изминали 4 часа.

Когато сладкишът е изтинал го обвийте в оризова хартия и го сложете в кутия, която не пропуска въздух.
Можете да го поливате с бренди през определни интервали.  Отвийте хартията, направете няколко дупки в горната част на сладкиша с игла. Полейте  няколко лъжици бренди, които да попият в сладкиша.
Поливайте сладкиша така една или 2 седмици.


Последна редакция: вт, 15 ное 2005, 11:12 от Stryper

# 36
  • Мнения: 5 877
Candied peel са захаросани портокалови или лимонови кори.

# 37
  • Мнения: 245
Ей, изпреварихте ме с темата, а аз си кътах едни рецептички...
ПЪРЖОЛИ В ГЮВЕЧ ЗА НОВА ГОДИНА- рецепта на свеки- най-хубавото и е, че няма начин да не се получи>
продукти:
1,5 кг телешки шол или постни свински пържоли (става и с друго, пробвала съм и със сърнешко - пак стана)
1 кг гъби
-моркови, лук, заквасена сметана, горчица, магданоз
- 1 - 1/2 чаши вино
-черен пипер, кореандър, инд орехче, чубрица, джоджен, чесн, бахар, червен пипер, сол, олио (не е задължително да ги имате всички подправки, и с по-малко става)

Пържолите се поръсват с чер пипер и сол, престояват час, пържат се до промяна на цвета, изваждат се.
В същата мазнина се задушават лука, морковите и гъбите.
В гювеча се редятр ред пържоли, ред лук на кръгчета, ред подправки и горчица.
Залива се с виното и се пече на умерена фурна около 2-2,30 часа.
Сметаната се слага най-накрая, като се разбърква с малко вода, за да покрие цялото ястие.
Поръсва се с магданоза, изключва се фурната и се оставя да ври до изстиване.

# 38
  • Мнения: 4 546
OnkoPonko , а виното какво е - бяло или червено? а вместо вино, ако се сложи сок от кисело зеле, дали ща стане добре  newsm78
при всички положения - ще я пробвам рецептата  newsm22 newsm22 newsm22 newsm22

Последна редакция: вт, 15 ное 2005, 11:01 от herelina

# 39
  • Мнения: 4 166
Candied peel са захаросани портокалови или лимонови кори.

Много благодаря Simple Smile

# 40
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Stryper,благодаря за рецептите. Днес смятам да направя кекса. Тъкмо мисля че е време, нали?

# 41
  • Мнения: 245
OnkoPonko , а виното какво е - бяло или червено? а вместо вино, ако се сложи сок от кисело зеле, дали ща стане добре newsm78
Червеното е по-подходящо. За киселото зеле не знам, но досега колкото и пъти да съм я правила, все съм правила варианти разни - и с подправките и с месото и с лук и без лук на кръгчета и  ВИНАГИ Е БИЛО СПОЛУЧЛИВО.  Хубаво е все пак да пробваш предварително, преди Нова година имам предвид.

# 42
  • София
  • Мнения: 4 867
като се замислих, ама наистина много мислих и се сетих, че онова, което правих преди 100 години не беше коледен кекс, а нещо като пудинг - готвеше се на котлона, на водна баня примерно 4-5 часа (а може и повече да е било) и накрая имаше консистенцията на кекс. никой ли не е бил при госпожата бартлет в английската?

# 43
  • Мнения: 4 546
OnkoPonko , а виното какво е - бяло или червено? а вместо вино, ако се сложи сок от кисело зеле, дали ща стане добре newsm78
Червеното е по-подходящо. За киселото зеле не знам, но досега колкото и пъти да съм я правила, все съм правила варианти разни - и с подправките и с месото и с лук и без лук на кръгчета и  ВИНАГИ Е БИЛО СПОЛУЧЛИВО.  Хубаво е все пак да пробваш предварително, преди Нова година имам предвид.
ооо, 100% процента ще го пробвам. няма да мога да изтрая до тогава   chef

# 44
  • Мнения: 1 399
За госпожата Бартлет не съм и чувала Laughing, но имам една рецепта с варене Wink
Не е за моите нерви обаче и не съм я пробвала  Mr. Green

Продукти:
350 г сушено грозде
150 г стафиди /убийте ме, ако знам каква е разликата м/у сушено грозде и стафиди/
170 г сушени сливи /без костилка/
150 г сушени кайсии
75 г захаросани лимонови корички
настъргана кора от два портокала
75 мл портокалов сок
100 мл портокалов ликьор /или ром/
75 г брашно
щипка сол
2 с.л. настъргано индийско орехче
75 г бял хляб
150 г топено масло /може и мас/
100 г захар /кафява/
50 г обелени и нарязани бадеми
3 яйца
канела

В голяма купа се смесват гроздето, стафидите, нарязани на парченца сини сливи, кайсии, корички от лимон, настърганата портокалова кора, порт.сок и ликьор.
В друга купа се смесват брашно, сол, канела, инд.орехче, натрошен хляб, мазнина, захар и нарязани бадеми.
Сместта се изсипва при сушените плодове.
Омесва се във форма на топка и се поставя в средата на кърпа от тензух. Завързва се така, че да се получи форма на топка. Увива се още веднъж във фолио или пергаментова хартия, като краищата му се закрепват във възела на кърпата.
Кълбото се поставя в дълбог съд и се залива с гореща вода - покрива го до половината. Поставя се капак и се вари на слаб огън около 4 часа. Ако е необходимо се долива по малко гореща вода.
 Изважда се от водата, оставя се да се охлади. Отстраняват се фолиото и кърпата и  пудинга се дооформя с ръце.
Отново се увива в кърпата и се вари още два часа
Охлажда се.
Преди да се поднесе, може да се притопли още веднъж, като пак се увие в кърпата Crazy
Сервира се в затоплено блюдо, полива с ромово масло и се украсява с клонче от бодлива зеленика.

Ромово масло: 175 г масло, 175 г ситна захар, 6 с. л. ром, 1/2 с.л. канела
Маслото и захарта се сипват в дълбока купа и с миксер се разбиват на пухкав крим. Постепенно се прибавя по малко канела и на ромът на капки.

Последна редакция: вт, 15 ное 2005, 16:20 от stella

# 45
  • Мнения: 245
ТИРАМИСУ - оригиналната италианска рецепта
продукти:
200 г силно кафе, подлсадено
1 чаша марсала - бяло десертно вино (трудна работа да се намери, може да замените с малко коняк- предназначението му е да ароматизира сладкиша)
8 жълтъка
100 г захар
250 гр маскарпоне (можете да го намерите в Била)
150 гр разбита сметана
1 голяма опаковка savoiardi = бишкоти ( с тези италианските става по-добре - има ги в Била и във Фантастико)
шоколад (настърган)
малко горчиво какао
1. Разбъркайте кафето с виното (коняка) и потапяйте в него бишкотите. Като ги изваждате ги подреждайте в съда
2. Разбийте жълтъците със захарта, сипете малко от кафето и коняка, добавете разбитата сметана и маскарпонето.
3. изсипете половината от крема върху бишкотите и ложете втори пласт от бишкоти, след това изсипете другата половина ор крема
4. поръсете със стърготините от шоколад и какаото.
Слагате в хладилника за няколко часа.

Бих ви препоръчала да направите сладкиша в купички, защото при сервирането може да се разкашка.
Предполагам, че ще питате дали маскарпонето може да се подмени с извара или крема сирене - може, пробвала съм различни варианти,  но вкъсът е неповторим само с маскарпоне.

# 46
  • Мнения: 1 708
Мисля че тази тема трябва вече да стои на първа страница!
Ето една рецепта за новогодишна солена торта часовник: Редя ги така
1. блат от картофено пюре
2. ситно накъсано сварено пилешко месо,разбъркано с майонеза
3.картофено пюре
4. нарендани кисели краставички
5.картофено пюре
6. нарендани сварени яйца
7.картофено пюре
Най-отгоре пиша цифрите на часовника с майонеза и слагам стрелки от ивички морков, кото сочат 12 часа.
Надявам се да ви хареса! Hug

# 47
И подобна рецепта на тази дето Снежи е пуснала

НОВОГОДИШЕН ЧАСОВНИК

Необходими продукти

1 кг картофи
3 бр. яйца
3-4 бр. кисели краставички
1 бр. червена чушка
50 г грах
250 г майонеза
маслини
сол

Картофите се сваряват, обелват и намачкват. Прибавят се твърдо сварените и нарязани или настъргани яйца, ситно накълцаните кисели краставички, майонезата и сол на вкус. Сместа се разбърква добре, изсипва се в голяма чиния и се украсява като часовник - от нарязаните на лентички маслини се правят цифрите (римски), от чушката се взимат 2 тънки резенчета с различна дължина - за стрелките, като се разполагат, така че часовникът да сочи 11:50, а за рамка се нареждат зрънца от сварения грах.

Рецептата я копнах миналата година от Танита  Heart Eyes

На това приличаше горе-долу  Grinning

# 48
  • Мнения: 7 430
Благодаря Sneji и Хондичка  Hug отдавна съм я видяла при снимките ти и все се канех да те питам какво има вътре Wink

# 49
  • Мнения: 4 176
Къщичка от меденки

За слепване:
1 белтък
1 ч.л. лимонтузу
пудра захар (доста)
Забърква се до консистенция на лепило.

Питам се не може ли да се слепи с нещо друго. Страх ме е заради тия птичи болести да слагам сурово яйце.
Няма ли да стане със стопен бял шоколад към който пробавя пудра захар например? Какво мислите?

# 50
  • Мнения: 877
ОБИЧАМ ВИ!!!!!!!!!!!

# 51
Космо дискче, в Б-я не продават ли готов смес Роял айсинг или Фондант, с която се покриват торти. Ако има такава готова ще ти е лесно. Мачкаш като пластелин и слепяш. Ако не. Ето една рецепта

Rolled Fondant:
***1 килограм пудра захар
***1 супена лъжица желатин
***1 супена лъжица глицерин
***120 милилитра глюкоза
***ванилия или друг вид есенция
Пресяваш захарта, правиш малко кладенче.
Накисваш желатина във водата и го слагаш да се стопли за около 5 минути, докато се разтопи добре.Не го вариш!!!Добавяш глицерина, разбъркваш добре.Добавяш ванилията и глюкозата.
Изливаш течната смес в кладенчето и запо4ва6 да месиш.
Съхраняваш в пласмасова кутия, на стаина температура.

С бял шоколад си мисля, че ще е голямо крепенето на къщичката newsm78

# 52
  • Мнения: 4 176
С риск да ме обявиш за луда, но Хонда , що е то глицерин и от къде се купува?
А за готова смес за фростинг незнам. не съм чувала дори.
Абе явно съм тъпа:)

# 53
  • Мнения: 1 399
Глицерин сигурно продават в аптеките. Особено в тези, в които приготвят лекарства.
И аз искам да питам нещо за къщичките.
Тази година за пръв път ще правя. И сега съм се заровила в разни рецепти. Обаче навсякъде пише, че от картонените шаблони, по които се режи тестото, се прави нещо като макет. Оформя се къщата, лепи с тиксо и т.н. И на тези картони се залепва вече изпеченото тесто.
Така ли ги правите?  Ако е така, то става ли после за ядене? Rolling Eyes
Ако пък не се направи основа, как се закрепва тая къща? Някакви подпорки от нещо правят ли се? Rolling Eyes
Май много паянтова ще стане без картона Crazy
Уф, може и да са глупави въпросите, но не ми се иска да претърпя провал Blush

# 54
С риск да ме обявиш за луда, но Хонда , що е то глицерин и от къде се купува?
А за готова смес за фростинг незнам. не съм чувала дори.
Абе явно съм тъпа:)
Хабер си нямам от къде може да се купи в Б-я, както Стела е написала най-вероятно в аптеките. Тук го продават поне на тия места, но и някои хранителни магазини също го имат. Аз лично никога не съм го ползвала, въпреки че в много рецепти съм го срещала newsm78

Фонданта като изсъхне представлява такова покритие И такива чудеса могат да се правят. Аз лично никога не бих могла Embarassed Laughing
Аз се радвам, че го има готово това чудо. Я се поогледай ти в МЕТРО и БИЛА дали не продават или пък с името "Марципан" да е

# 55
Ето и идеи за къщички от готови бисквити

# 56
  • Мнения: 5 877
Глицерин има в аптеките, струва 60 ст., но аз съм правила рецептата и без него - става  newsm78
Не съм правила картонена къщичка, просто изпекох стените и покрива и ги слепих. Важно е да са добре пресметнати размерите обаче. Лепи се на два пъти - първия път стените за пода и една за друга, втория път покрива. Това се прави, за да може да стегне сместа, с която лепите. За една нощ става бетон. Можеш да ги подпреш с нещо, докато се сушат - аз слагам каквото ми падне, кутийка от сок примерно. После го махаш. Като сложиш покрива, пак можеш да го подпреш временно, така че да стои неподвижно, докато сместа засъхне. Изяжда се всичко.

# 57
  • Мнения: 1 399
Аууу, страхотни са бисквитените къщички Hug
Анда, благодаря за отговора! Аз, например, под за къщичката не бях предвидила ooooh! Щом казваш, че залепва здраво, значи няма да има проблем.
А Марципан, поне по големите вериги магазини, няма Sad
Имаше една тема обаче, където имаше координати къде в София може да се намери. Ще се опитам да я открия. Незнам обаче дали ставаше въпрос за готварски /в смисъл да може да се моделира с него/.

# 58
  • Мнения: 1 399
Ето я темата

Хмм, сега се сещам, че съм виждала едни пакети с глазура за торта - бяла и розова. Дали не е било същото Rolling Eyes
Но, така или иначе, това беше отдавна и скоро не съм ги мяркала.

# 59
  • Мнения: 6 243
Вместо глицерин, може да се сложи гликоза - продава се в хранителните магазини.

На мен лично тая рецепта за ройял айсинг не ми се получи, лепих къщите с "лепилото", дадено в рецептата на Анда.

Космо диск, няма опасност от птичи грип чрез яйца, не се притеснявай! Нали ти разправях, че се консултирах с ветеринари. Два на брой - твърдяха, че инфлуенцата при пилетата не се пренася чрез консумация на месо или яйца, а само по въздушно-капков път. Това си е грип все пак. Други болести се пренасяли с месото. Но както и да е, направи го без белтъка, мисля че ще стане, но иска време, за да стегне.

Аз лично процедирах така: стените две по две ги слепвам и ги оставям да хванат здраво - едната на масата, другата подпряна на нещо - например на чаша. Като стегнат добре - сглобявам къщата. Отделно лепя покрива и накрая монтирам покрива за стените. И докато стегне - подпирам. Иначе се разпадат!

# 60
  • Мнения: 5 877
За белтъка - продава се и белтък на прах, ако ще те успокои - в един магазин на Кирковския пазар съм виждала последно. Със сигурност въпросните яйца са отпреди птичия грип  Mr. Green
Ама не знам точно как се процедира с него, сигурно се разрежда. Сигурна съм, че виждах преди година някаква рецепта, в която белтъкът беше такъв, ама помня ли...

Другият начин е да си направиш формичка от фолио и да изпечеш направо къщичката върху нея, тоест да няма лепене. В такъв случай обаче украсата ти ще трябва да бъде само от пудра захар и лимонов сок. Не е невъзможно, като се замисля.

# 61
  • Мнения: 1 116
За белтъка - продава се и белтък на прах, ако ще те успокои - в един магазин на Кирковския пазар съм виждала последно. Със сигурност въпросните яйца са отпреди птичия грип  Mr. Green
Ама не знам точно как се процедира с него, сигурно се разрежда. Сигурна съм, че виждах преди година някаква рецепта, в която белтъкът беше такъв, ама помня ли...


Ето рецептата за Royal icing с такъв сух белтък на прах

3 супени лъжици белтък на прах
450г пудра захар
5-6 супени лъжици вода

разбърква се захарта с белтъка, прибавя се водата и се разбива с миксер.

Трябва да се внимава защото бързо се втвърдява, веднага трябва да се сложи в кутия и да се затвори, така може да се съхранява до 2 седмици.

За украса на сладки, трябва да е по течна консистенцията, тогава се прибавя още малко вода.

# 62
  • Мнения: 1 116

Рецептата я копнах миналата година от Танита  Heart Eyes

Да, аз го правих по-миналата година
миналата година за да не се повтарям, правих руска салата във формата на снежен човек

# 63
  • все тук
  • Мнения: 1 716
А какви късмети слагате в баницата? Слагате ли дрянови клонки, броите ли пъпките, или пишете на хартия и увивате във фолио?
Как си измисляте късметчетата - традиционни или нестандартни?
И кога я правите - спорим тук, дали е за Коледа или за Нова година.
С готови кори ли правите баница или точите.
Дайте идеи newsm78

# 64
  • Мнения: 1 708
Ние я правим на нова кодина-Нова година-нов
късмет.
Слагам задъсжително дрян и пара.Ето и някои други
1.Идва ли ти да запееш,в нова къща да заживееш!
2.От купон на купон-скачаш ти към Купидон
3.От късмета ти не бягай-бързо куфарите стягай
4.Цяла година ще вали дъжд от всякакви пари
5.Ще работиш без да спираш плановете си да реализираш..........

# 65
  • Мнения: 294

Рецептата я копнах миналата година от Танита  Heart Eyes

Да, аз го правих по-миналата година
миналата година за да не се повтарям, правих руска салата във формата на снежен човек

Танита, а ще споделиш ли какви са снежните човечета, много добре изглегдат, особено пък аранжирани с другото човече:)

# 66
А какви късмети слагате в баницата? Слагате ли дрянови клонки, броите ли пъпките, или пишете на хартия и увивате във фолио?
Как си измисляте късметчетата - традиционни или нестандартни?
====
На мене миналата година Стелето ми изпрати страхотни пожелания за късмети написани и с хумористична рисунка Heart Eyes Hug. Бяха написанаи на нещо като оризова хартия и имаше и фолийна опъквка. Запазила съм си пожеланията. Ей сега ще ги копна Grinning

"И тази година
добър късмет улучи -
пада ти се здраве
и благополучие" (има и картинка с един таралеж, който дръжи Здравец и отдолу пише ЗДРАВЕТО)


"Годината те чака
красива, съдбовна,
ще бъдеш във плен
на магия любовна."
(Любовта)

"Пада ти се
ненадейно
много щастие
семейно."
(Щастието)


"Да си късметлия
май ти е патент -
таз година ти се пада
нов апартамент."
(апартамента)

"Късмет чудесен
ти се пада - виж,
колата стара
с нова ще смениш."
(кола)

"Животът ти по-лек
ще стане, ето виж -
богат роднина
ти ще наследиш."
(наследството)


"Нови върхове
ще покориш,
бизнес ти се пада
печеливш."
(бизнесът)


"Знай, че
предстои ти
повишение,
кето заслужаваш
без съмнение."
(повишението)

"Летвата високо
таз година вдигаш,
в службата
стремглаво
се издигаш."
(службата)

"Майка ти
ще се зарадва,
че ще вдигнеш
бурна сватба."
(сватба)

"Ще влезеш
във елитен
институт,
с "големи мозъци"
прочут."
(учението)

"През таз година
ще си имаш бебче,
пухкаво и бяло -
като хлебче."
(бебе)


"Приятели
ще имаш верни,
щури, диви
и модерни."
(приятелството)


"Забравил всякакъв
комплекс,
ще мислиш ти
само за секс."
(мечтите)

"Смело пристъпвяй
напред,
късметът ще е с теб
навред."
(късметът)

"Ще се сбъдне
твоята мания -
да си душа
на цялата компания."
(Купонът)

"Ще се чувстваш
в чудесна кондиция
и ще развиеш
свойта интуиция."
(безгрижието)


"Очаква те
радост голяма -
супер екскурзия
за двама."
(Екскурзия)


"Мързелът ти
куфара си стяга,
от теб далече
ще избяга."
(Мързелът)

"Честити и успешни
ще са дните,
славата те следва
по петите."
(Славата)



Ето и едни подобни Grinning

Стига ти тая награда, парата на тебе се пада.
И тази година добър късмет улучи - здаве и благополучие.
Пада ти се ненадейно много щастие семейно.
Година те чака красива, съдбовна, ще бъдеш във плен на магия любовна.
Новата година нов късмет ти прати, в бизнеса постигаш завидни резултати.
Ще влезеш във елитен институт с "големи мозъци" прочут.
Приятели ще имаш верни, щури, диви и модерни.
Смело пристъпяй напред, късметът ще е с теб навред.
Със знания ще блеснеш без съмнение във висшето учебно заведение.
Тази година ще ти провърви - награди ще спечелиш и много пари.
Тоз късмет за тебе е утеха - вървиш нагоре към успеха.
Голям късмет избра си, браво, ще се радваш на отлично здраве.
Ще работиш, без дори да спираш, плановете си ще реализираш.
Ще имаш приятели нови, за тебе на всичко готови.
В игра джакпота ще уцелиш и крупна сума ще спечелиш.
С Новата година късмет избра си нов - ще намериш свойта истинка любов.
Ще търпите тъщата, докат и вземета къщата. Ще търпите и свекървата докато е първата.
Ръцете те сърбят - пари ще вземеш, дупето те сърби - дали ще се наемеш?
В бизнеса ще си голям, но в леглото е ставай за срам.
През Новата година благодатна дълбока оран те очаква и любов креватна.
Повишаваш си надника щом добре въртиш си задника.
Ще си смениш колата, после жената, а след туй рогата.
Във странство ти отиваш, богато гадженце забиваш.
Работата - туй ти е съдбата, и в службата и даже във кревата

# 67
  • Варна
  • Мнения: 366
 newsm10 Honda
Направо ми скриваш шапката със вкусотиите си, а сега и с идеите си.Блазе на семейството ти  и ти си newsm74

# 68
  • Мнения: 3 423
първо поздравления за вкусотиите -като ви чета само се облизвам Joy

кажете моля на Бъдни вечер питката нетрябва ли да е без яйце-тази готина за първи път аз bowuuще я правя  bowuu

# 69
  • Мнения: 1 708
аз я правя без яйца, но в много списания съм виждала рецепти със яйца!
Само с брашно,вода,мая и мазнина Hug

# 70
  • Мнения: 294
Аз мисля, че на Бъдни вечер питката трябва да е содена, но може и да бъркам newsm78

# 71
  • Мнения: 3 423
в моите готварски книги всички питки дори содената са или с яйце или с кисело мляко Rolling Eyes
някой знае ли рецепта без нищо от животински произход за питката на Бъдни вечер-моля кажете я Hug

# 72
  • Мнения: 4 176
Започвам да се съмнявам, че Хонда е избънземна. Перфектна е във всяко отношение. Евалата Хондич.

# 73
  • Мнения: 4 176
Аз мисля, че на Бъдни вечер питката трябва да е содена, но може и да бъркам newsm78
АЗ не съм чак толкова стриктна. Готвя постни неща, но питката е с яйца. Според моите разбирания яйцата и млечните не са животински:) що се отнася до бъдни вечер. Аз така и така не постя, когато с апостите. Защо пък на Бъдни вечер да съм съвсем на постно.

# 74
Започвам да се съмнявам, че Хонда е избънземна. Перфектна е във всяко отношение. Евалата Хондич.
Честно не съм Mr. Green . Де да бях Tired Whistling Flutter

# 75
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
БЛАГОДАРЯ ВИ, МОМИЧЕТА, ЗА ЧУДЕСНИТЕ ИДЕИ!
Дано покрай вас и аз стана добра домакиня, че малко критики получавам от мъжа си! Ще направя тази година трапеза за "чудо и приказ", както се казва, и то благодарение на вас!  chef  bouquet

# 76
  • Мнения: 294
Аз така и така не постя, когато с апостите. Защо пък на Бъдни вечер да съм съвсем на постно.


Абе и аз така, ама да си кажа какво знам:))
инче, моя мъж като види постна манджа и пита дали е наказан за нещо hahaha

# 77
АЗ правя питката с мая (въпреки, че не се брои за постно Rolling Eyes Grinning)
ПИТКА ЗА БЪДНИ ВЕЧЕР

Аз правя питката така:
Затоплям около 1/2 л вода - не гореща, топличка
Разтварям вътре 1 пакетче или 1 бучка мая, щипка сол, 1 ч.л. захар и прибавям брашно докато стане гъсто като боза. Оставям го да удвои обема си и тогава прибавям малко олио, примерно 1/2 к.ч. и брашно. Омесвам всичко докато стане не много твърдо тесто. После пак го оставям да втаса. Замесвам го леко, слагам го в тавата и правя украса. Паричката слагам при последното омесване. отгоре а надупчвам с вилица, за да не се отдели кората при печенето. Пека на 170 градуса около 45 минути, но зависи от фурната.
 Последното творение бе в тази форма Grinning


А тази рецепта е най-постният вариант, който знам Wink
Постна питка

 1 кг брашно
 300 мл вода
 10 г сол
 1 пак. бакпулвер

В пресятото два пъти и смесено с бакпулвера брашно направете кладенче , в което сложете солта и сипете постепенно хладката вода , докато се получи тесто . Омесете го добре и оформете питка . Изпечете я в силно загрята фурна .

# 78
  • Мнения: 3 423
Honda мерси много ,много Hug Hug
сега ще си ги препиша Hug

# 79
  • Мнения: 235
Супер идеи сте дали, момичета!!! Вдъхновихте ме и със сигурност тази година ще си хапнем домашни сладки  Simple Smile

Аз обаче имам един въпрос към тези, които спазват традицията и менюто им на Бъдни вечер е постно (или поне безмесно)  - а именно: 

какви ястия слагате Вие на трапезата?

Вкъщи приготвяме:

- запечен боб на фурна,
- зелеви сърмички с праз и ориз,
- пълнени сухи чушки с боб (но само когато имаме продуктите)
- ошав.

Какви други постни ястия приготвяте Вие?

# 80
  • Мнения: 4 176


Какви други постни ястия приготвяте Вие?

Еми аз правя и тиквеник, жито, сушени плодове слагам, чушки с боб, питка, ошаф и тн.

# 81
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Супер идеи сте дали, момичета!!! Вдъхновихте ме и със сигурност тази година ще си хапнем домашни сладки Simple Smile

Аз обаче имам един въпрос към тези, които спазват традицията и менюто им на Бъдни вечер е постно (или поне безмесно) - а именно:

какви ястия слагате Вие на трапезата?

Вкъщи приготвяме:

- запечен боб на фурна,
- зелеви сърмички с праз и ориз,
- пълнени сухи чушки с боб (но само когато имаме продуктите)
- ошав.

Какви други постни ястия приготвяте Вие?

Ние не правим пълнени чушки с боб
Правим
- погача с късметчета
- сърмички с ориз
- "търкан боб" му казват - смачкан боб и подправен с чубрица, става като саладка
- непременно баница с тиква /много я обичам/
- старите баби правят чеснова каша /не съм много сигурна как се прави, но е счукан чесън, оцет, орехи рендосани/
- на трапезата слагам и плодове - колкото може повече

# 82
  • Мнения: 4 546
аз няма да правя нищо, защото ще сме при мама. но иначе, на масата винаги има:
питка
сарми с ориз и кисело зеле
пърнени чушки с боб
плодове, орехи, мед
преди да седнем , цялата къща се прекажда с тамян и всеки си пали по 1 свещичка.
след 12 часа се сервира нещо драно, защото мъжете вече са се накривили на браното  Joy

миналата година правих разядка с чесън. уж гледах точно рецептата, но не се получи. никой не яде, вкл и аз  Embarassed

# 83
  • Мнения: 3 423
а колко пости яденета трябваше да има на масата на бъдни вечер?нямаше ли някакъв определен задължителен брой?
аз помня за -питка с паричка(късметчетата бяха за нова година),боб,сармички с кисело зеле,ошав,плодове,орехи(дето ги чупим за да видим кой ще е здрав)и тиквеник или щтрудел-общо 6  newsm78

# 84
  • Мнения: 1 399
Ето още късметчета. Някои се повтарят с дадените от Хонда, но накрая има доста закачливи Wink

За софрата на Бъдни вечер - понеже ми  писна да остава огромно количество храна, което не доизяждаме, защото обикновено на следващия ден бабите ни правят тежки софри Simple Smile, съм свела готвените ястия до три на брой, в малки количества - питка /с пара, късметите са на Нова година в баницата/, постни лозови сърми и пълнени чушки с боб. А, и някакъв десерт - обикновено или тиквеник или ашуре. Другото го нагаждам докато станат определен нечетен брой - примерно кисело зеле на салата, плодове, кьопоолу /тъй ли се пише/, мед, шарена сол и т.н. -броя всичко на масата
Броя на ястията трябва да е нечетен - обикновено или 7 или 9. Така съм чувала.
Чувала съм още, че може и да са 12 newsm78 - колкото са месеците в годината /нищо че е четно число/

# 85
  • Мнения: 473
Разядката с чесън ние я правим така:
чесън - счуква се- или през преса за чесън,
орехи - счукани докато пуснат мазнина,т.е. много счукани- надявам се да ме разберете,
към тази смес се добавя сол на вкус и около 1 с.л. оцет и се залива с гореща вода докато стане на гъста кашичка.
Водата се добавя при постоянно бъркане.
Става много вкусно.

За късметите аз от няколко години съм на вариант изрезки от вестникарски заглавия - става невероятно смешно и се забавляваме много. Даже ми прави впечатление че определени късмети се падат точно на хората за които съм си мислела когато съм ги изрязвала.
Вече не ми стига само по един късмет а обикновено приготвям по няколко и си ги пазя цяла година Laughing

# 86
  • Мнения: 235
На Коледа ние правим питка, но тя не е с късмети.  Късметите ги оставяме за Новогодишната баница.

Една идея за самите текстчета - може да са подберат подходящи имена на филми или книги. Става много весело, особено, когато могат да се интерпретират по различни начини  Simple Smile
 

# 87
Коледа ми е любимата част от годината и сега със първия сняг веднага добих коледно настроение. Обичам традициите и ми е супер приятно да мисля какви манджи ще сложа на бъдни вечер, но все гледам да има и нещо ново. Ще ви предложа една салата за бъдни вечер , но по късно, че не я знам наизуст. Весели празници!

# 88
  • Мнения: 3 423
stella  Hugмерси Hug

# 89
  • все тук
  • Мнения: 1 716
а колко пости яденета трябваше да има на масата на бъдни вечер?нямаше ли някакъв определен задължителен брой?
аз помня за -питка с паричка(късметчетата бяха за нова година),боб,сармички с кисело зеле,ошав,плодове,орехи(дето ги чупим за да видим кой ще е здрав)и тиквеник или щтрудел-общо 6  newsm78
задължително на Бъдни вечер броят на ястията на трапезата е НЕЧЕТЕН - 7,9 или 11. може и 13.
Към постните сарми прибавям такива с гъби - много ги обичаме у нас

# 90
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
- "търкан боб" му казват - смачкан боб и подправен с чубрица, става като саладка
Може ли да ми напишеш рецептата, как се прави? Praynig

# 91
  • Мнения: 3 423
а колко пости яденета трябваше да има на масата на бъдни вечер?нямаше ли някакъв определен задължителен брой?
аз помня за -питка с паричка(късметчетата бяха за нова година),боб,сармички с кисело зеле,ошав,плодове,орехи(дето ги чупим за да видим кой ще е здрав)и тиквеник или щтрудел-общо 6  newsm78
задължително на Бъдни вечер броят на ястията на трапезата е НЕЧЕТЕН - 7,9 или 11. може и 13.
Към постните сарми прибавям такива с гъби - много ги обичаме у нас
МЕРСИ  bouquet Hug

# 92
  • София
  • Мнения: 723
 Embarassed Съжалявам, ако съм пропуснала отговора, но как се правят снежните човечета от снимкта.... Направо са страшни. На мен ми приличат на варени яйца, но главата не се сещам от какво е.

# 93
  • Мнения: 4 176
Embarassed Съжалявам, ако съм пропуснала отговора, но как се правят снежните човечета от снимкта.... Направо са страшни. На мен ми приличат на варени яйца, но главата не се сещам от какво е.
Руска салата и печена чушка. Маслини за очи и копчета.

# 94
  • Мнения: 1 116
Embarassed Съжалявам, ако съм пропуснала отговора, но как се правят снежните човечета от снимкта.... Направо са страшни. На мен ми приличат на варени яйца, но главата не се сещам от какво е.
Да тялото е от варено яйце, главата е от натрошено сирене и крем сирене, прикрепя се с клечка за зъби, може и само от крем сирене, черен пипер за копчета и очи, парченце морковче или чушка за нос, шапките май там са от домати, не си спомням вече, щото всеки път ги правя с това което имам под ръка. Снега е млечна салата, всъшност те бяха декорация към салатата Simple Smile

# 95
  • Мнения: 4 176
Танита, моля те дай линк, че не намирам тия снежни човеци. Твои ли са?
Аххх,че детет имам. Постоянно ми изключва компютъра #Cussing out

# 96
  • Мнения: 1 116
Танита, моля те дай линк, че не намирам тия снежни човеци. Твои ли са?
Аххх,че детет имам. Постоянно ми изключва компютъра #Cussing out
Ето ги

# 97
  • София
  • Мнения: 723
Много ти благодаря за отговора. Тази година ще има снежни човечета....   bouquet

# 98
  • Мнения: 294
А имате ли си нещо, което задължително правите на Кледа/Нова година? - е изключвам баничката:)

Така като се замисля в дома не минаваме без мамините паржолки в прясно мляко, баклава и някаква торта. Мъжът ми казва, че няма по-хубава от коледната баклава bowuu

# 99
blagodaria momi4eta!super ste!I men me obhvana kolednoto nastroenie!A be da pitam kak se praviat sarmi 4e iaz sam edin gotva4....

# 100
  • Мнения: 1 708
зелеви предполагам!
Запържваш лук,1 ч.чаша ориз,прибавяш малко червен пипер,сол и малко водичка за да набъбне ориза.След това дърпаш тигана от котлона и прибавяш каймата.Омесваш хубаво,ако искаш прибавяш подправки каквито обичате и навиваш сармичките.

# 101
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
- "търкан боб" му казват - смачкан боб и подправен с чубрица, става като саладка
Може ли да ми напишеш рецептата, как се прави? Praynig

Фрея, много е елементарно - сваряваш боба много добре, може да му прибавиш и морковки нарязани на кръгчета и те да се сварят. Когато е готов го смачкваш /аз използвам за тази цел вилица, но сигурно може и друго!/, прибавяш му рендосан лук кромид /сигурно ще е вкусно и с праз, но аз не съм почитател на този лук/, слагаш подправки за боб и ... готово! Това е!

# 102
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Току-що ми попаднаха МЕТРО - каталозите и видях, че има коледен щолен. Някой правил ли е и дали може да пусне рецепта тук. Благодаря.

# 103
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Дрезденски щолен

1500 г брашно, 300 г захар, 500 г  масло, 750 г стафиди, 500 г бадеми, няколко капки бадемова есенция, 50-100 г портокалови корички, 50-100 г лимонови корички, сок  от 1 лимон, ванилия и канела, 3/8 л мляко прясно, 1 ч.л. сол, 120 г мая.

Предварително си накиснете стафидите в ром. От маята, топлото мляко и захарта и малко брашно се замесва рядко тесто, оставя се да втаса 30 мин.След това се добавя захарта, маслото и брашното. Замесва се тесто и се оставя да втаса.Бадемите се нарязват не много ситно. Към тестото се прибавят коричките, ванилията, канелата, солта, стафидите и бадемите.Премесва се и се оставя отново да втаса.Оформят се продълговати щолени, върху, които с остър  нож се пражи лек разрез по дължината на тестото, но не по средата , а така, че тестото да се раздели от браздата на 2/3 и 1/3.. Слага се върху постелена с пергаментова хартия или фолио тава.Оставя се да втаса. Фурната се загрява до 220 гр. Най-долу във фурната се слага празна тава, а тавата със щолена се слага по средата. Пече се 15 мин, след което температурата се намалява до 170 гр и се пече около 35-40 мин.
Изстиналия щолен се намазва с разтопено масло и обилно се поръсва с пудра захар, смесена с ванилия.Да не се консумира преди да е изминала седмица, а най-хубав става след 3-4 седмици. Съхранява се завит във фолио или пекарска хартия, най-добре в глинен съд и на хладно място.
От тази доза излизат 2 големи щолена.
Аз лично не съм го правила, но една позната го прави, съхранява го увит във фолио в най-долното чекмедже ( за зеленчуци) на хладилника. Каза, че след 3 седмици бил най-ароматен и не бил сух. Исках да го опитам тази година, но направих английския коледен кекс. Щолен ще си купя от Метро, а догодина задължително ще направя по тази рецепта.
Снимката на творението на моята позната може да видите тук :
http://www.goblenite.com/phpBB/viewtopic.php?p=9092#9092

# 104
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Благодаря, смятам тази година да поомеся нещо такова.
Снежи, относно сармите - не слагате ли в плънката и малко булгур - става много вкусно

# 105
  • Мнения: 750
Открих още един чудесен вариант на медена къщичка.

# 106
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
зелеви предполагам!
Запържваш лук,1 ч.чаша ориз,прибавяш малко червен пипер,сол и малко водичка за да набъбне ориза.След това дърпаш тигана от котлона и прибавяш каймата.Омесваш хубаво,ако искаш прибавяш подправки каквито обичате и навиваш сармичките.

sneji, сармичките с кайма ли правиш? Не трябва ли на Бъдни вечер да са посни?

# 107
  • Мнения: 1 708
Тази рецепта е за сармички с кайма и зелеви листа,а за бъдни вечер правя постни,обаче с лозови листа.


Лозови сармички

Запържва се една глава лук,към нея се прибавя 1 ч.чаша ориз,като стане стъклен се прибавя 1 чаша вода и се прибавя 1 кубче бульон.Подправките са джоджен,черен пипер и копър.Навиват се сармички и врат около 20 минути.

# 108
  • Мнения: 750
Сега ми дойде музата да ви разкажа за един инетресен и лесен начин на оформяне на торта "Коледна звезда", която ми хрумна преди време и успешно се настани в новогодишната атмосфера вкъщи. ЗА съжаление само ще ви я опиша с думи без снимков материал, защото до скоро не ми беше хрумвало да снимам нещата, които приготвям.

И така. Трябва ви шаблон от по-твърда хартия, който ще си приготвите сами по диаметъра на формата, в която печете кръглите блатове за торта.
Той се разчертава така:



Момичетата извън БГ да погледнатТУК

и след това се изрязва така, че да остане само оцветената в червено форма:


Момичетата извън БГ да погледнатТУК

И така - изпичате си 2 кръгли блата. Налагате шаблона и изрязвате с ножа всичко, което е извън него или с други думи изрязвате 16 триъгълничета и си ги запазвате!

Блатовете и кремовете за тортата са по ваш избор.

Сглобяването става така:
Първия блат намазвате с избрания от вас крем.
Налагате върху него втория така, че ъгълчетата му да се разминат симетрично с тези на долния:



Момичетата извън БГ да погледнат
ТУК

Пак намазвате с крем. Ако сте избрали бял крем, снегът ви е налице. Ако ли не, можете да поръсите тортата обилно с кокосови стърготини за снежен ефект.

НА очертаните в зелено позиции поставяте сладки-скалички, които си приготвяте от изрязаните триъгълничета блат, наронени на трохи и размачкани до меко тесто с малко ром(или коняк) и конфитюр(или крем). Предварително сте си приготвили кокосови стърготини, напръскани с разредена зелена сладкарска боя и овалвате в тях скаличките. И вече имате не скалички, а елхички. Можете да им набучите и нарязани по бължината белени бадеми вместо клонки. Стават много ефектни.

Тази торта би могла да бъде и идеалната полянка за къщичката от меденки.
Ако пък няма да правите къщичка, можете в сердата да наредите няколко готови коледни шоколадови фигурки - дядо мраз, снежно човече, пингвинче и т.н. от тези, които се продават в БИла и по-големите супермаркети. ДАли да им махате станиола, решавате сами!  Simple Smile

# 109
Спасонич, много хубава идейката с тая тортичка Heart Eyes

# 110
  • Мнения: 3 927
Идеята за торта е много хитра Simple Smile

Обаче ще ми каже ли някой какъв е замисъла на къщичката, т.е. какво символизира? Моля.........
 че нещо не съм в час със задграничните традиции

# 111
  • Мнения: 1 116
Открих още един чудесен вариант на медена къщичка.

Много ти благодаря за този линк, тъкмо имам останал половин пакет с бонбонки ММ и от тези желираните, та ето къде ще ги уползотворя.

# 112
  • Мнения: 1 116
Ето още една къщичка а тук са 1:1 шаблоните
Ето тук история за къщичката, но на английски

# 113
  • Мнения: 4 176
Ето още една къщичка а тук са 1:1 шаблоните
Ето тук история за къщичката, но на английски
Ingredients:
6 ounces egg whites
2 lbs. confectioner's sugar
2 tsp. cream of tarter

Какво е това "Крим оф тартар"?

# 114
  • Мнения: 1 116
Ето още една къщичка а тук са 1:1 шаблоните
Ето тук история за къщичката, но на английски
Ingredients:
6 ounces egg whites
2 lbs. confectioner's sugar
2 tsp. cream of tarter

Какво е това "Крим оф тартар"?
Ами не знам как е на български, щото никога не съм го ползвала там, но това смесено с хлябната сода става бакпулвер, нещо като винена кисилина, използва се за да втвърди белтъчния крем, предполагам че може да се замени с лимонтозу, щото съм виждала в БГ да слагат малко лимонтозу на белтъчния крем като се разбива.

# 115
  • Мнения: 2 142
Време и е и на тази темичка да стои отпред, затова я качвам, някой да не я пропусне!  Laughing

# 116
  • Мнения: 4 176

PS.А, да и да знаете, че тези медени сладки се правят около месец преди Коледа и се оставят да отлежат - така са най-вкусни:)) не се притеснявайте, че има белтък в глазурата - той изсъхва и не е вреден:))

А в кутия или на елхата да ги закачим? Сега ги правя. Ще докладвам имам ли успех или кучетата ще ядат:)

# 117
  • Мнения: 4 176
Здравейте момичета Grinning

Тази рецепта я бях пуснала и в "Родители в чужбина", но много от вас не поглеждат там, та ако се интересувате, ето я:

Благодаря за хубавата рецепта.
Много играчка работа, но си струва.
Единствена забележка- ти пишеш че се прави меко тесто, само че мекото тестос  елепи. Аз го правих по-твърдо и с много брашно при разточване. Стаха супер.
Ето резултата
http://us.f1.yahoofs.com/users/16308cfe/a17a/__sr_/cc3c.jpg?phAlZoDBuax.KTLb или тук http://www.bgphoto.net/Image.aspx?PhotoId=1345689

Последна редакция: чт, 15 дек 2005, 19:37 от Mamica

# 118
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Маmicа, меденките ти са чудесни!  newsm10

Чак сега видях постовете ти. По повод окачването на елхата или в кутия - зависи как са се изпекли, ако са много твърди ги сложи за седмица в кутия, но ако не, можеш да си ги закачиш и да се хапват от там. Аз лично половината съм накачила по елхата, а другата половина е за директна консумация, но аз правих две дози, защото раздавах на свекърва ми, бабата на мъжа ми и етърва ми.

Колкото до тестото - добре си направила, там пише колкото поеме и аз си мислех, че е ясно, че докато не лепи. Но като консистенция тези теста( за сладки) са по-меки, от например по-жилавото тесто за хляб, та може би затова се казва меко тесто, незнам.

Ама как ухаят, нали?  Wink

# 119
  • Мнения: 4 176
Маmicа, меденките ти са чудесни!  newsm10

Чак сега видях постовете ти. По повод окачването на елхата или в кутия - .....

Колкото до тестото - добре си направила, там пише колкото поеме и аз си мислех, че е ясно, че докато не лепи. Но като консистенция тези теста( за сладки) са по-меки, от например по-жилавото тесто за хляб, та може би затова се казва меко тесто, незнам.

Ама как ухаят, нали?  Wink
АЗ ги сложиш в кутия. В студена стая са и вече с амалко поомекнали( стая която не с еотоплява постоянно).
АЗ от една доза направих 5 тави от по 15-20 сладки, а ти с тия 2 дози си се побъркала. АЗ ги правих 5 часа ( с украсата де). Ужаст! Но определено си струва.
Ухаят страхотно.
Абе мила, я да те питам в рецептата пише " мускатов орех" нали това е индийско орехче, че аз такова сложиш.

# 120
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Абе мила, я да те питам в рецептата пише " мускатов орех" нали това е индийско орехче, че аз такова сложиш.

Точно - индийско орехче - в бързината не съм го написала правилно.  Embarassed Отивам да го оправя!

Поздрав и безстресово изкарване на подготовката за празниците!  love001

Общи условия

Активация на акаунт