Обществените съвети в училищата и градините

  • 7 247
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 010
Едва тези дни правилникът за обществените съвети е бил окончателно одобрен, но все още не е обнародван в Държавен вестник (питах вчера в МОН).
Тоест не е влязъл в сила.

Какво законово основание тогава имат всичките действия по сформирането на съветите?!
Какви цели обслужва това бързане и неоправдано прескачане на законовия ред?....

Правилникът е публикуван в бр.75 на ДВ/27.09.2016г. http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=107660

Което значи, че в пресцентъра на МОН не знаят какво става. Simple Smile Инфото ми е от там.

Скрит текст:
Първо им звъннах с питане къде да намеря правилника, щото виждам само проект в нета. Те казаха, че въпросът ми бил добър - да съм го пратела по имейла, за да имали основание да питат „по-горе“. Пратих. Звъннаха ми по телефона с извинение и уточнение, че бил готов, само дето не бил обнародван в Държавен вестник. Grinning

# 16
  • Мнения: 1 050

В училището ви ли са казали 2 пъти в месеца?
Чл. 19. (1) Общественият съвет се свиква на заседание най-малко 4 пъти годишно,
като задължително провежда заседание в началото на учебната година.


[/quote]
Да, в училището така казаха. Може и госпожата да не е запозната. На мен ми се видяха много толкова събрания. Не сме избирали и резервни членове. В други училища са избирани такива.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 524
в училището на сина ми другата седмица трябва да изберем един родител от класа, който заедно с избрани родители от други ще участва в още един избор- на представители на родитителите измежду тези, които са посочени. не знам дали ясно го обясних, но това се очаква. ще следя темата и при информация, също ще ви пиша  Peace

# 18
  • Майничка
  • Мнения: 12 603
Избират се резерви не на представителите на класовете, а на членовете на обществения съвет. Т.е., представителите на класовете избират на събрание на родителите членове на общ.съвет и резерви. Не всяка паралелка има представител в съвета, за разлика от училищното настоятелство. При училища с до 600 деца се излъчват по двама представители на клас, при 600+ - по един.

Срокът е до 30 декември, можеше да не е толкова скоростно, така или иначе, общ.съвети едва ли ще проработят ефективно тази учебна година. Всичко е от днес за вчера с новия закон и т.н. ...

# 19
  • София
  • Мнения: 1 010
В обществения съвет на нашето училище съм. Simple Smile Резерва.

Искам да ви разкажа как мина събранието от моя гледна точка, пък вие сами си направете изводите.

Бяхме 38 души (така ги сметнах от гласуването, за което ще разкажа малко по-късно).
Директорката заяви, че е решила съветът да е от 7 души, тоест 6 родители, вместо 9 (8 родители), за да имало равнопоставеност между курсовете на обучение - начален, основен и горен, - по 2-ма от курс.

Изобщо не очаквах такова решение. Училището (31-во СУЧЕМ) обучава 1700 деца. Логично е при така предоставената по правилник възможност да бъде ползвано по-голямото число - за по-широко представяне на родителите в ОС. Това е основополагащият аргумент. Казах го на глас пред всички.

И се започна: преброих 7 пъти, в които директорката повтори аргумента с равнопоставеността между курсовете. Обаче надигнаха гласове и други родители с въпроси: колко деца има в горния курс и колко в основния и началния; дали има значение при взаимодействието ОС - директор колко са членовете на ОС; защо не гласуваме как да бъде... От средната си позиция не чух всички въпроси.

И така се стигна до гласуване.

Преди него обаче, директорката, която единствена говореше по микрофон и от време на време се ползваше от възможността да заглуши говоренето на родители, направи ударна и много прочувствена агитация за разделението по етапи на обучение и логичното число 6 за брой на членовете на ОС: как родителите на деца от 11-ти клас се били отдалечили от проблемите на началния курс, а тези от началния и основния не разбирали от нещата, които вълнуват големите ученици, и все в тоя дух. (Разделяй и владей. Wink)

Без да бъде оставено време за излагане на повече аргументи в полза на 8 членове, гласуването започна и резултатът беше 24 срещу 14 в полза на съкратения ОС.
Накрая по предварително подготвени от ръководството списъци гласувахме компютърно за по двама от всеки курс.

Доволна съм в края на краищата, въпреки че честно казано треперех от негодувание, докато траеше срещата: постигнахме неформално гласуване, което можеше да отмени законовото директорско решение!
Следващия път ще бъдем по-добре подготвени - вече знаем триковете на училищната управа. Wink

При вас как мина?

П.П.1. Благодарна съм, че срещнах будни хора и завързахме топли познанства. Петте години напред ще са ползотворни.  hug
П.П.2. Тепърва ще искам разяснение защо заместник-директорът излъга, че не е получил моето представяне по имейла, след като всички го видяхме в общия списък, само че в обезобразен вид. При все което получих 6 гласа. Grinning
П.П.3. Лично моят извод е, че посредством намаляването на членовете на ОС, директорката иска да стесни фронта срещу себе си. И ѝ го казах пред всички преди гласуването.




Последна редакция: вт, 22 ное 2016, 23:37 от Пепеляши

# 20
  • Мнения: 48 005
При нас предстои и в двете училища, но очаквам да е по-зле .Благодаря ти!

# 21
  • Мнения: 4 209
Минало е по класове. В рамките на класа са излъчили 1 представител и един резерва. Кворумът се е колебаел около необходимия, за малко да не достигне бройка присъстващи. Не ми стана ясно после от тези х1човек от клас дали ще има "втори кръг" на избиране- на избрани от избраните.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 010
Да, има втори кръг. Там внимавайте... Simple Smile

# 23
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Пепеляши, какво представяне? Ние ще имаме събиране на представителите на класовете за ОС на 5, на което ще изберем участниците в ОС.
Аз също се чудя, как ще избираме, като не се познаваме.
В сайта на училището няма информация, освен датата и часа.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 010
По инициатива на ръководството на училището е явно при нас това представяне.

Поискайте да разберете каква е идеята - как да разберете за кого си струва да гласувате и изобщо как ще се проведе процедурата. Обадете се на директора направо. Можете да кажете, че има вече практика в други училища да се събират предварителни представяния на хората - кратки, в които има основните умения на човека и как желае да допринася за училищния живот.

# 25
  • Мнения: 8 562
Здравейте! Член съм в Училищното настоятелство, и като такъв съм избрана и трябва да участвам като "съвещателен глас" в Обществения съвет на училището. Може ли някой да ми даде информация какви са ми задълженията ?

Последна редакция: вт, 24 яну 2017, 10:29 от vita

# 26
  • София
  • Мнения: 1 010
Здравейте! Член съм в Училищното настоятелство, и като такъв съм избрана и трябва да участвам като "съвещателен глас" в Обществения съвет на училището. Може ли някой да ми даде информация какви са ми задълженията ?

Изчетете правилника, за съжаление не знам как по друг начин да Ви помогна.

Общи условия

Активация на акаунт