Меню за специални поводи

  • 14 988
  • 49
  •   1
Отговори
# 15
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 305
Пълнените гъби стават и за гарнитура към свинското.

# 16
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Само сос няма да е достатъчно. Но пък гъбки с масло и подправки биха се вписали.  Peace

Мммм, значи:
Салата: домати със сирене и босилек;
Предястие: патладжанени рулца с руска салата и брускети във вариант с маслинова паста или с лютеница (това ми хрумна току-що, имам домашно приготвена си от мен лютеница, маслиновата паста също аз я правя);
Основно: Печено месо със задушени гъби и сос;
Десерт: Чийзкейк и бонбони (за който иска да си взима).

Няколко думи за хляба и алкохола, за които писах?

Редакция:
Благодаря за предложенията, savina_33, както и на всички останали. Ще си позволя за коментирам:
- тези яйца аз също ги харесвам, но съм ги поднасяла пред горе-долу същия състав, а и десертът също съдържа доста яйца, така че предпочитам да не ги включвам сега;
- за рулцата - лично предпочитам да са в патладжан, както и писах, но принципно ще предвидя, да;
- ако направя пълнен издълбан домат, той би заместил салатата, но аз лично такъв домат приготвям запечен (в твоя пост не е уточнено);
- снежанка или таратор предпочитам да пропусна;
- пълнените гъби са добра идея и, може би, дори по-лесно изпълнима от задушени гъби.

Последна редакция: пт, 02 сеп 2016, 14:34 от Pyjamka

# 17
  • Viena
  • Мнения: 3 592
Може да направиш чабата с маслини и сушени домати.

# 18
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Пижамка,

в пъти по-добро от началното ти меню.
Сега вече ми се прииска да ти дойда на гости. Simple Smile
Ако харесвате, може да сложиш босилеково или магданозено песто на салатата.

Изпуснала съм къде си писала за хляба и алкохола, но мога да ти препоръчам една бърза фокача с розмарин и маслини, за да има за ядящите хляб. Тестото може да си направиш от предишен ден и да съхраниш в хладилника. На деня само разточваш малко по-дебело от пица, мяташ маслинки / розмарин / сушени домати - каквото харесваш, и си готова. Ако го правиш с една мая, докато едната фокача се хапва топла, може да се запича втора. Simple Smile Така хем ще ви мирише на топъл хляб, хем ще има място на масата, хем ще е съвсем-съвсем пресен.

# 19
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Яна ме е изпреварила с идеята за хляб, но не препоръчвам чабата - към 2-3 денонощия се прави. Затова и препоръчах фокача.

# 20
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
chrissy, благодаря! Ще се наложи да проуча рецептата за фокача, защото не съм приготвяла, но имам опит с месене на хляб, а има и време достатъчно, така че се надявам да се справя.

# 21
  • Мнения: 5 060
Алкохол-червено вино за основното и бяло за десерта.
Но ти вероятно знаеш какво предпочитат твоите хора.

# 22
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Пижамка,

 за чабата съм виждала оригинална рецепта, но за фокача не съм досега - т.е. правиш си вашето любимо тесто с мая и за да е по интересно за гостите, само оформяш като фокача, за децата може и малки топчета / питки, топнати в сусам от единия край... А за фокачата ти стига да видиш една картинка, щом си месила, съвсем елементарно е. Wink

# 23
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Погледнах из гугъл за какво става въпрос. В търсенето ми попадна и рецепта за домашен бял хляб с мляко и масло и сега само слюноотделям....

Имам въпрос за брускетите? Може и да бъркам, но аз си ги представям като франзела, нарязана полегато на филийки, препечени (може би с тостера е най-лесно?) и после се реди върху тях. Убийте ме, тази година ядох брускети в Италия, но от вълнение и еуфория дори не обърнах внимание на подробностите за тях. Та, правилно ли се ориентирам за приготвянето им? И как да запазя брускетите приятно топли и хрупкави до момента на поднасянето им?

# 24
  • Мнения: 245
Предлагам основното да е по тази рецепта - може да импровизираш както искаш,но пушения бекон и кашкавала са задължителни,според мен.
http://vkusnoikrasivo.com/recepy/591/Пушено%20пълнено%20%20ветрило

# 25
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
m1ma, благодаря за предложението! Линкът ме отведе пак на бг-мама, но копирах адреса от поста ти и видях рецептата. Ще я имам предвид! Още повече, че нарязването под формата на ветрило гарантира по-добро изпичане от вътрешната страна. Единственото, което ме притеснява, е дали миризмата от пушения бекон и пушения кашкавал няма да е прекалено остра? Същевременно именно в тях е чарът на така приготвеното месо. Ще разгледам и други неща на сайта, мерси!

# 26
  • Мнения: 5 060
Брускетите на тостера ще са голяма игра. По-добре във фурната.
Направи ги непосредствено преди да дойдат гостите, стават за 5 мин.
Ще се запазят приятно топли.

# 27
  • Мнения: 2 755
Като голяма любителка на патладжана, отбелязвам, че хич не се връзват с руската салата. Ако е пържен - много мазно, запечен също не върви. На патладжана му отиват домати, дори картофи да отнемат мазнината, бешамел и месо, но тази комбинация лично на мен не би ми харесала.  Много по-добре е като кьополу или имам баялдъ.

# 28
  • Мнения: 25 709
Не ми се струва добра идея руска салата в топло време, особено ако майонезата е от магазина. Рискувате да завършите празника в тоалетната.
Но и да е домашна и съвсем прясна майонезата, салатата пак ще се отпусне и разлигави, освен ако не надуете климатика здраво. Салата "Снежанка" също не е добра идея – млякото бързо прокисва.
Сезонът е толкова богат на пресни и евтини зеленчуци, спокойно може да се измисли изискано меню, без да се рискува с продукти, които са по-подходящи за студеното време.
За гарнитура предлагам гриловани зеленчуци, предварително мариновани.
Щом гостите ще се хранят с различно темпо, аз бих поднесла по средата на масата (или на помощна маса) един или няколко вида прясна салата и различни студени предястия и мезета, за да могат гостите сами да изберат какво, кога и с какво да ядат. Който иска да боцка салата с ракия, който иска да замезва с вино... Важното е всички да са доволни и купонът да тече. А и колкото по-малко щъка рожденичката, толкова по-добре. Много е неприятно да отидеш на гости и да не можеш да си кажеш две приказки с домакинята, защото е заета в кухнята или примък/отмък на масата. Особено пък ако е и рожденичка.
Лято е, не е задължително храната да е топла. Има купища рецепти за летни ястия, които са вкусни дори и студени.

# 29
  • Мнения: 2 966
Брускети за толкова хора  е много ангажиращо - хляба трябва да е хрупкав, а не се знае кой кога ще дойде. Аз на моите гости винаги предлагам и риба за предястие - върху нарязана на ситно маруля/неовкусена, че омеква/ слагам нарязана сельодка / от Кауфланд я взимам/ - всичко това аранжирано с лимон върху плато/ имам си комплект от три стъклени риби Simple Smile/.  Предлагам и топло предястие от по-големи гъби с масло и чесън, запечени в фурната - приготвяш ги предварително и после само запичаш във фурната за 10-15 минути. Аз лично вече предпочитам да слагам всичко на масата и всеки да си сипва каквото и колкото иска, отколкото да трупам по чиниите - в чиния слагам само основното месо. За края на вечерта може да предвидиш и някакво сирене  с грозде и смокини.

Общи условия

Активация на акаунт