Колоноскопия и рискове

  • 11 571
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 125
Здравейте, ще ми правят Колоноскопия и искам повече информация. Прочетох в нета, че може да възникнат усложнения, като например, пробиване на дебелото черво, перфорации тн и се изплаших. Моята ще я правят в болница Света София - не знам колко са надеждни там лекарите. Бихте ли споделили мнения, ако сте преживяли вече такава манипулация?!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 402
Правиха ми миналата седмица заедно с гастроскопия в Софиямед. Предния ден пих X-Преп към 14,00 и после до вечерта 2 л.вода. Също така не се яде, само лека закуска.
Беше с пълна упойка, проспиваш всичко и нищо не усещаш  Simple Smile Имах болки в стомаха 2-3 часа след като излязох от упойката, било нормално. После ми се успокои стомаха.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 821
Аз съм си правила колоноскопия в Пловдив - Медлайн, с пълна упойка - нищо не разбираш от цялата процедура. Даже като се събудих, понеже очаквах някакъв дискомфорт да усещам, а такъв нямаше се усъмних дали въобще са ми направили изследването. Laughing А това за рисковете - по принцип риск има винаги и във всичко - дори като пресичаш пешеходна пътека. Според мен, за пробиване на черво при млад човек е много малко вероятно.И аз се притеснявах тогава от това, защото и аз четох, но доктора ме успокои.

# 3
  • Мнения: 642
На мен ми е правена в болница Доверие. Пих фортранс предния следобед. Никаква храна до процедурата. И никаква вода сутринта преди нея, заради пълната упойката. Болки не съм имала след това.

# 4
  • Карлово/ Пловдив
  • Мнения: 937
Здравейте, ще ми правят Колоноскопия и искам повече информация. Прочетох в нета, че може да възникнат усложнения, като например, пробиване на дебелото черво, перфорации тн и се изплаших. Моята ще я правят в болница Света София - не знам колко са надеждни там лекарите. Бихте ли споделили мнения, ако сте преживяли вече такава манипулация?!

Показания за извършване на Горна и долна ендоскопия:

1. Потвърждаване или отхвърляне на заболяване на Гастроинтестиналния тракт ( ГИТ) при клинични данни и белези от физикалното изследване, лабораторни, рентгенови и други отклонения.
2. Контрол за еволюцията на заболяването и неговото лечение.
3. Скрининг на туморни образувания.
4. Диагноза и лечение на кръвоизливи от Гит.
5. При извършване на диагностични и терапевтични процедури под ендоскопски контрол.


Противопоказания за горна и долна ендоскопия:

Абсолютни:

- отказ на пациента
- хемодинамично нестабилни пациенти, пациенти в тежко състояние.
- документирана или съмнителна перфорация на кух орган
- перитонит
- остър миокарден инфаркт, БТЕ, дисекираща аневризма на аортата
- скорошен мозъчен инсулт

Допълнителни при долна ендоскопия

- Остър тежък дивертикулит
- Фулминантен колит
- Скорошна до 6-8 седмици, операция на дебелото черво, таза или перинеума.
- бременност 3-ти триместър

Относителни:

Тежки психични нарушения
Липса на сътрудничество от страна на пациента.
Коагулопатия
Тежка неутропения
Тежка дихателна и сърдечна недостатъчност
Нестабилна стенокардия

Допълнителни за Горна ендоскопия
Голям дивертикул на Зенкер
Тежка дисфагия без предварително рентгеново изследване
Голяма аневризма на аортата

Допълнителни за долна:

Голяма херния
Бременност втори триместър
Голяма аортна или илична аневризма
Изразена спленомегалия
Недобро изчистване на дебелото черво
Масивно кървене от колона.

Усложнения при горна и долна ендоскопия:

Усложненията са редки - възможни са перфорация, кръвоизливи.




# 5
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Правиха ми в ИСУЛ август месец - пълна упойка и после направо нищо не усещах, нито болка, нито дискомфорт. Добре, че се навих да направя това изследване, отпаднаха много тежки съмнения Praynig, пък и профилактика за поне 3-5 години напред.

Общи условия

Активация на акаунт