Аркадаши тук се спрете и мухаббета започнете - ТР тема 58

  • 48 067
  • 124
  •   1
Отговори
# 60
  • там някъде
  • Мнения: 234
Napoly, не мога да отговря на въпроситте ти, но щом е спешно защо не отиде до Одрин? При все, че си от Хасково и ти е на един час? newsm78

Трудно е ходенето до където и да е в този момент. Съпругът ми е този, който се нуждае от лития. Той не е в сътояние да кара кола в този момент, аз пък не съм шофьор  Sad Просто трябва да разчитам на пътуващи познати, това установих. Не може да се поръча онлайн (и това разучих). Ще разпитам след празниците тук-там, за да видя, дали някой няма да пътува към Турция.
Мерси все пак  Hug
Ще намеря начин да му доставя лекарството.

# 61
  • Мнения: 50
Привет момичета! Извинявам се, че нахълтвам в темата ви, но имам един неотложен и много важен за мен въпрос. Спешно се нуждая от Lithuril 300mg. Разбрах, че този препарат не се продава в БГ, турски е. Някоя запозната ли е дали мога да го закупя онлайн? Ако пък знаете дали някой продава такъв препарат в БГ, също ме устройва. Просто нямам познати, които пътуват редовно към Турция и на които мога да поръчам да ми купят от там. Аз съм от Хасково, ако това ще ви улесни.
Ще се радвам на вашите отговори.  Hug


От както количество се нуждаете? Предполагам че другата седмица ще ходя до Одрин. Ако искаш пиши ми на лични може да си разменим координатите и когато ходя ще ти звънна ако все още не си намерила.

# 62
  • Мнения: 334
Здравейте! Някой може ли да ми даде повече информация дали има атобуси от Истанбул до София някъде към 15.00 часа? Намерих, че има автобус на Метро в 12.00 часа, но ми е рано.  Нужно ми е да тръгва поне 2-3 часа по-късно. Още по-удобно ще ми е ако има автобус от Гебзе към София, който тръгва около обяд или следобяд.

# 63
  • Берлин
  • Мнения: 4 522
Аркадашки, пропускам въпросите /не знам отговорите/, пропускам и последните постове за срещи с родата, защото темата е цял лабиринт и никой не може да предвиди къде е изходът.
Няма да пропусна обаче да ви честитя 2016 - нека има здраве, любов и радост в домовете ни! За много години!!!

# 64
  • Истанбул
  • Мнения: 329
Честита нова 2016 година и от мен! Желая на всички ви и на вашите семейства да сте здрави, щастливи, обичани и нека годината да е много успешна!

# 65
  • Мнения: 8
Здравейте, искам да попитам има ли хора, които са емигрирали в Турция и по конкретно в Истанбул, интересува ме:

-Как взехте това решение, работа ли си намерихте първо или отидохте „на сляпо” и в последствие да търсите работа

-Доволни ли се от живота там, как е съотношението  пари – стандарт на живот, някой помогна ли ви, мислите ли, че има достатъчно работа там

-Притесняват ли ви последните събития с терористични атаки, страхувате ли се, как е положението с бежанците

И към тези, които искат да се преместят там, въпроса ми е „Защо искате да се преместите в Турция /Истанбул/, какви с вашите подбуди и мотиви”
Благодаря на всички, които ще отговорят на питането ми!

# 66
  • Мнения: 2 199
Благодаря на модераторите за чистката и за намесата, това е може би единственият път в който, функцията "информирай модератор" сработи за мен  Wink

Светлин аз искам да се преместя в Истанбул, имам си моите си причини за това:
1. Location, location, location. Не може да е лош градът, мегаполисът, след като няколко империи са минали от там, воювали са за града и са го оставили във вид, какъвто го виждам днес. Мулти-култи, както се казва, на мен това ми харесва.
Бежанци има колкото искаш... още от преди Христа
2. Градът вдъхновява(л)..... не само мен, художници, писатели, скулптури, архитекти .. Марк Твен, Агата Кристи, Орхан Памук, angelina.bgk и другите дами, които (вече ) рядко пишат тук  Laughing Hug
3. Азия е тоолкова близо  Laughing Heart Eyes
4. Храната, кафето, чая, кокореч и кюнефе  Crazy Вярвам, че четящите ме разбират.
5. Алъш-вериш колкото искаш  Crazy
6. The Sound of Istanbul
7. If the Earth were a single state, Constantinople would be its capital. Napoléon Bonaparte

На този етап не се очертава да се местя там, но тъй като попита и ти отговарям  Laughing

По други въпроси, ориентировъчно, за цени, сравнение (с текущата ти локация и т.н) можеш да видиш тук.
За работата, доколкото разбирам си инженер в строителство, потърси кои са най-добрите на пазара там и дерзай  Wink

Дано да се включат и други по темата  Hug

# 67
  • Истанбул
  • Мнения: 329
Здравейте!
Отдавна не съм писала. Поспряла е дискусията около сватбите, а ми беше много интересно да чета. Аз не съм ходила на Турска сватба, а така ми се иска, всичко ми е много интересно.
Светлин, аз не съм емигрант, но искам да се включа по някой от въпросите ти. Само да кажа че в момента живея в Истанбул. На съпруга ми му предложиха работа и затова дойдохме. Сега вече минаха 2 години и скоро ще се връщаме в България. Пиша това за да добиеш представа.
Първо да ти кажа че в сайта Cost of living, не всички цени са актуални към момента. Ако плануваш местене ти предлагам да си направиш една проучителна екскурзия и да се ориентираш.
Тук повечето квартири са не обзаведени.
За работа не мога да преценя колко има, но имай предвид че чужденец, по документи не може да взема повече пари от местните във фирмата.
Бежанци има но те са разположени в няколко квартала.
Относно атентатите, чак да ме е страх не бих казала. Но брат ми беше на гости тук и точно го изпращах за БГ и се взриви бомбата до метрото по линията към автогарата. И като ходя по молове си имам едно на ум. Казват че те са следващата цел, особено тези пълни с чужденци (Джевахир)
Какво друго да ти кажа, извън туристическите части, трудно може да намериш човек говорещ друг език освен турския, та ако не го знаеш преди да дойдеш го научи.
Успех и дано други се включат със съвети!

# 68
  • Мнения: 8
Благодаря на модераторите за чистката и за намесата, това е може би единственият път в който, функцията "информирай модератор" сработи за мен  Wink

Светлин аз искам да се преместя в Истанбул, имам си моите си причини за това:
1. Location, location, location. Не може да е лош градът, мегаполисът, след като няколко империи са минали от там, воювали са за града и са го оставили във вид, какъвто го виждам днес. Мулти-култи, както се казва, на мен това ми харесва.
Бежанци има колкото искаш... още от преди Христа
2. Градът вдъхновява(л)..... не само мен, художници, писатели, скулптури, архитекти .. Марк Твен, Агата Кристи, Орхан Памук, angelina.bgk и другите дами, които (вече ) рядко пишат тук  Laughing Hug
3. Азия е тоолкова близо  Laughing Heart Eyes
4. Храната, кафето, чая, кокореч и кюнефе  Crazy Вярвам, че четящите ме разбират.
5. Алъш-вериш колкото искаш  Crazy
6. The Sound of Istanbul
7. If the Earth were a single state, Constantinople would be its capital. Napoléon Bonaparte

На този етап не се очертава да се местя там, но тъй като попита и ти отговарям  Laughing

По други въпроси, ориентировъчно, за цени, сравнение (с текущата ти локация и т.н) можеш да видиш тук.
За работата, доколкото разбирам си инженер в строителство, потърси кои са най-добрите на пазара там и дерзай  Wink

Дано да се включат и други по темата  Hug
Моите причини са доста сходни с твоите, но не е само за по-добра работа и заплата, просто има неща, като живот, манталитет, култура, които  са много по-напред от нас /и не само/
Благодаря за отговора!

# 69
  • Мнения: 8
Здравейте!
Отдавна не съм писала. Поспряла е дискусията около сватбите, а ми беше много интересно да чета. Аз не съм ходила на Турска сватба, а така ми се иска, всичко ми е много интересно.
Светлин, аз не съм емигрант, но искам да се включа по някой от въпросите ти. Само да кажа че в момента живея в Истанбул. На съпруга ми му предложиха работа и затова дойдохме. Сега вече минаха 2 години и скоро ще се връщаме в България. Пиша това за да добиеш представа.
Първо да ти кажа че в сайта Cost of living, не всички цени са актуални към момента. Ако плануваш местене ти предлагам да си направиш една проучителна екскурзия и да се ориентираш.
Тук повечето квартири са не обзаведени.
За работа не мога да преценя колко има, но имай предвид че чужденец, по документи не може да взема повече пари от местните във фирмата.
Бежанци има но те са разположени в няколко квартала.
Относно атентатите, чак да ме е страх не бих казала. Но брат ми беше на гости тук и точно го изпращах за БГ и се взриви бомбата до метрото по линията към автогарата. И като ходя по молове си имам едно на ум. Казват че те са следващата цел, особено тези пълни с чужденци (Джевахир)
Какво друго да ти кажа, извън туристическите части, трудно може да намериш човек говорещ друг език освен турския, та ако не го знаеш преди да дойдеш го научи.
Успех и дано други се включат със съвети!


zdravka, в каква сфера работи мъжа ти, ако не е прекалено личен въпрос, успявате ли да се справите само с неговата заплата? Как ти се струва разликата България - Турция, ти може адекватно и актуално да направиш тази съпоставка!
Благодаря за отговора, ще следя темата.

# 70
  • Истанбул
  • Мнения: 329
Светлин,
Аз видях и другата тема която си пуснал и изчетох и там коментарите.
ММ е IT Developer, ние се издържаме само с неговата заплата и да стига ни. Но всичко зависи от това къде живееш и къде работиш. Ако работата ти е в по крайните части на Истанбул и там ти е и квартирата ще ви е много по лесно. Само за сведение в по централните части квартирите на Босфора наемите са им в USD. Освен това има и много затворени комплекси където също квартирите са направо в долари. За да си направиш сметка горе долу ние живеем в затворен комплекс близо до Maslak с басейн и 2 детски площадки. Наема ни за апартамен 2 спални, просторен хол, кухня и баня с тоалетна ни е 3000 лири. През зимата обслужване, вода и парно плащаме по 700 лири. През лятото около 500 лири. Интернета тук е скъп около 60  лири. Ток по 100-200 на месец. Ако имаш деца трябва да си направиш сметката за градини и училища. Твоите защото си чужденец ще ходят в частни такива. Там цените са градина около 15 - 20 000 лири годишно. Училища 20 - 30 000 годишно. В по отдалечени квартали воже да си намериш и по ефтино, има квартали които са много красиви и озеленени и в пъти по ефтини, но пак зависи къде работиш и дали ти се пътува по 2 часа до работа. Виждам че се възмущаваш от цените на квартирите в София, но там цените да съвсем допустими за мен, разстоянията също. Съпоставка между живота мога да ти направя но тя ще е по моите критерии, а те не са изцяло финансови. Та не бих казала че Истанбул печели. Много зависи и от човека,какво иска от живота, какво търси. Ако си сам най вероятно тук много ще ти хареса. Но семейството усложнява нещата. Азиатската част е по зелена и една идея по спокойна.
Тук има и други дами които наистина са се установили тук, нека и те са кажат. Аз мога и да греша за някой неща. Все пак съм тук само 2 години.

# 71
  • Мнения: 2
Здравейте мами Simple Smile

Отдавна обмислям да се преместя в Турция, Истанбул, скоро обаче събрах смелост и започнах да си търся работа основно през linkedin "IT Developer" . Искам да попитам тези които са минали по този път как са се справили, от къде да започна?

Благодаря.

btw на мамите, и успех с бебетата Simple Smile

Последна редакция: сб, 27 фев 2016, 15:43 от bg-dad

# 72
  • Истанбул
  • Мнения: 329
ММ е IT Developer, но му предложиха работа тук, не я е търсил. Мениджъра му от по предната работа в България, започна работа тук и той предложи на ММ. За съжаление това няма да ти помогне много. Тук има дами, които си живеят в Истанбул от доста години, ако те споделят турските сайтове за работа, смятам че така ще имаш най - голям шанс. Там да кандидатстваш и да си дойдеш на интервю. Не знам дали в LinkedIn,ще има много обяви за Турция?  Успех!

# 73
  • Мнения: 2
ММ е IT Developer, но му предложиха работа тук, не я е търсил. Мениджъра му от по предната работа в България, започна работа тук и той предложи на ММ. За съжаление това няма да ти помогне много. Тук има дами, които си живеят в Истанбул от доста години, ако те споделят турските сайтове за работа, смятам че така ще имаш най - голям шанс. Там да кандидатстваш и да си дойдеш на интервю. Не знам дали в LinkedIn,ще има много обяви за Турция?  Успех!

Благодаря за бързия отговор,

А знаеш ли какви официални документи трябват и за колко време се вадят, чувал съм за работна виза ... но не знам каква е процедурата и колко време отнема.

# 74
  • Истанбул
  • Мнения: 329
До колкото съм наясно, ти ще дойдеш тук с туристическа виза, след което, трябва да имаш намерена работа и работодателя ти ще кандидатства за working permit, за теб. Трябват ти документите ти от българия (акт за раждане и други подобни, ще искат копия), заедно с банкова сметка тук в Турция и договор за нием. Трябва и да имаш наличини по 500 долара на човек за 6 месеца напред, които да покажеш (поне така беше преди 2 години когато ние кандидатствахме) Сега много неща се променихе но предполагам че това с парите си стои, най - много сумата да се е променила. Колко време ще отнеме да ти излезе документа е много относително. Може да е в периода от месец до 6 месеца. Ако имаш жена и деца, когато твоя working permit e готов ще вържат техните residents permits към твоя working. И така ще бъдете готови. Ако дойдеш тук без да имаш работа, пак ще ти трябват същите неща, но тогава ще кандидатстваш ти за resident permit, но незнам как ще протекът нещата и дали ще вземеш такъв лесно. Ще трябва да си наемеш фирма която да кандидатства вместо теб, освен ако не говориш Турски. Тук Английският няма да ти е от голяма помощ в държавните институции и дори в банките.

Общи условия

Активация на акаунт