Таласемия и бременност

  • 70 344
  • 295
  •   1
Отговори
  • Мнения: 304
Здравейте на всички Мами.
Днеска ми излязоха резултатите и се оказа, че имам анемия Таласемия, която е наследствена. Не знаех, че е имам. От началото на бременността приемам желязо на хапчета, защото смятаха, че имам липса са желязо, но сега се оказа точно обратното и доколко прочетох трябва да спра приема на желязо на хапчета, защото е противопоказно при този вид анемия.  В момента съм в 19 г.с, а следващият ми прегледа при гинеколожката е чак на 23.10.2015., така че няма как да отида преди тази дата ,за да я питам. Моля и други момичета, които имат такава анемия да споделят какво са приемали през бременността и дали всичко е било нормално. Притеснявам се с този прием на желязо да не би да съм навредила на бебка, но се надявам да няма такава опасност Simple Smile В момента хемоглобина ми е 80, но лекарят, който ме изследва кажа, че като спра желязото ще се повиши Simple Smile

# 1
  • Мнения: 358
Аз съм с такава анемия и пия само фолиева киселина. Моето АГ не желае да вземе отношение към проблема и ме насочи към хематолог. Аз пък си смених АГ-то.
Майка ми пи желязо през цялата си бременност със сестра ми (имаме голяма разлика с малката), тя също е с таласемия, но тогава не се знаеше. Сестра ми се роди здрава и пухкава.  Simple Smile
Ние пуснахме изследвания на таткото,за да видим дали е носител на гена. Утре ще са готови резултатите.

# 2
  • Мнения: 304
Aз утре ще се опитам да говоря с гинеколожката ми дори за 5 минути да е, за да и кажа какви са ми резултати след изследванията и да я питам какво да правя и дали ще искат и изследвания от бащата. На мен от самото начало желязото ми беше ниско и затова решиха, че имам дефицит на желязо и почнах да пия хапчета и то падна съвсем.... Днеска хематолога ми каза, че не ми е нужда терапия и да спирам хапчетата и ще се оправя. Но все пак искам и с гинеколожката да се консултирам. Много се притесних днеска като разбрах, че до сега всичко е било грешно....

# 3
  • Мнения: X
 При бременни с таласемия по-специфичното  е, че трябва и консултация с хематолог.
Освен желязото се изследва и феритин.
Феритина в кръвта е гликопротеин,  който е свързан с обмяната на желязото в организма.
 Количеството на феритин в кръвта показва какво количество желязо се съхранява в тялото.

 Анализа на този показател е свързан с наличието на желязо в така наречените „депа” за съхранение на желязо в организма като костен мозък,  черен дроб и слезка.  При случаи с недоимък на желязо вследствие на недостатъчен внос с храната или при анемичен синдром вследствие на кръвоизливи или неусвояване на желязото в организма поради проблеми със стомаха или червата ,  нивото на феритина е ниско.  В случаи когато се касае за туморни заболявания,  хемолитични анемии,  хемохроматоза ,  някои чернодробни заболявания – цироза,  хепатити,  при някои левкемии,  при инфекции  и при предозиране с железни препарати нивото му може да е високо.  

Изследването се извършва апаратно на имунологичен анализатор и е показателно при следене на терапията на желязодефицитни анемии,  както и при мониториране на тежки хемолитични  състояния  например таласемия майор.
   Не се притеснявай, миличка, ниското желязо не е опасно.

# 4
  • Мнения: 304
Аз се притесних, защото до сега реално съм пила хапчета, които не е трябвало да пия. Дано да не е чак толкова лошо и сега като ги спра да се оправят нещата. Дано утре са успея да говоря с гинеколожката Simple Smile А иначе не знам дали са ми изследвали Феритинин, защото ми взеха кръв и днеска като звъннах за резултатите в клиниката ми казаха, че имам Таласемия и просто да спра хапчетата Simple Smile

# 5
  • Мнения: X
 Най-важно е, че са видели нещата своевременно и са ти се обадили да спреш приема на желязо.
 Понякога при нисък феритин, някои хематолози практикуват при бременни от таласемия да се приема и желязо и да се следи. Други дават витамини от В-групата, но тогава следят бебето как наддава.
 Пиши как се развиват нещата при теб.
 Ти си в Германия ,нали?
  

Последна редакция: ср, 30 сеп 2015, 16:40 от Анонимен

# 6
  • Мнения: 304
Да само това ми казаха. Таласемия имаш трябва да спреш приема на желязо не ти е нужна никаква терапия Simple Smile. Вече като се консултирам и с гинеколожката ми, ако тя прецени ще пия ще ми предпише витам Б предполагам. Аз пия фолиева киселина която е комбинирана с йод и витамин Б12. Ще пиша какво се решили надявам се всички да е нормално, защото това ми е първа бременност и се стряскам Simple Smile. Да в Германия съм Simple Smile

# 7
  • Мнения: X
Не се стряскай, няма нищо страшно.
В България не обръщат много внимание на тези неща.
Братовчедка ми е таласемичка.
Хапвай месо всеки ден.И за бебенцето е много полезно и за теб.

# 8
  • Мнения: 304
Здравейте Simple Smile Днеска ходих при гинеколожката и ми каза да спирам желязото. Никакво желязо повече Grinning. Допълнително ми даде направление за доплерово изследване. Не ми е ясно какво точно представлява това изследване и ще се радвам, ако има запознати и минали на това изследване и споделят. До колкото разбрах ще ме гледат на ехограф, за да установят дали достига достатъчно кръв до бебка, ще гледат сърдечната дейност на бебка, също така артериите, плацентата ми и околоплодните води. Поне това разбрах аз Simple Smile. До колкото прочетох е добре и на таткото да се направят кръвни изследвания Simple Smile

# 9
  • Мнения: X
Чрез доплеровото изследване ще проследят кръвотока между майката и бебето.
Лекарката ще ти препоръча някакво изследване сигурно и за съпруга ти.
Пиши, как се развиват нещата при теб и изследванията, които ти назначават, как е минало доплеровото изследване.
Твоят споделен опит ще е важен и за други мами.

# 10
  • Мнения: 358
Здравейте и от мен. Вчера бях на консултация и ми увеличиха приема на фолиева киселина на 2х2.
От мен се иска да хапвам повече червено месо и да се опитвам да държа хемоглобина около 100.

# 11
  • Мнения: X
natalkus, ти бременна ли си сега? В България ли се следиш?
Каква фолиева киселина приемаш?

# 12
  • Мнения: 304
И мен ме интересува каква фолиева киселина пиеш. Моята е комбинирана с йод и Б12, но пия само по едно хапче на ден. Вчера не ми казаха дали да увеличавам приема, така че си продължавам по едно, защото ме е страх сама да си предпиша по две хапчета хахахаха. Знам. че тя не се натрупва в организма, но пък съм чела, че не е хубаво да се приема йод Simple Smile

# 13
  • Мнения: 358
Да, в края на 9 седмица съм.
Пия Неофолик мета.

# 14
  • Мнения: X
Какви изследвания ви назначават, за да ви следят?
Чудех се дали има мами с таласемия,  които да са родили близнац

Последна редакция: сб, 03 окт 2015, 16:24 от Анонимен

# 15
  • Мнения: 358
За сега стандартните - ПКК, глюкоза, урина. Ще се следи нивото на хемоглобина и кръвотока- това ме предупредиха. Аз съм се записала на ЖК на частно с пакет, който включва и фетална ехокардиография, но това се прави в по-късните седмици.
 Ние решихме да пуснем тест за таласемия и на таткото. Резултатите му са добри и буквално ми падна камък от сърцето.

Линк към организацията на таласемиците в българия.
Не се шашкай излишно, всичко ще е наред.

# 16
  • Мнения: X
И аз имам лека форма на тази анемия.
 Кръвотокът заради таласемията ли ще се следи или заради други показания?
  Не се ли следи и феритина освен желязото?

Последна редакция: нд, 04 окт 2015, 00:29 от Анонимен

# 17
  • Мнения: 166
Здравейте и от мен. И аз съм с таласемия и съм в 14 седмица. Преди да забременея бях при двама различни хематолози, на които споделих, че ми предстои инвитро. Единият ми предписа фолиева киселина 4mg не 0,4. Носят ми я от Турция. Неговата идея беше, че ние по принцип трябва до живот да пием фолиева и че нормалната доза не е достатъчна. Другият каза, че няма нищо по-различно и че не е наложително. Сега ми е притеснено да не се получи предозиране и да навредя на бебето.

# 18
  • Мнения: X
Какви изследвания са ти правени по повд на таласемията?
Желязо, серумно желязо, феритин? Хомоцистеин, ниво на В12 в кръвта?
Сега колко ти е хемоглобина?
И на мен ми предстои трансфер скоро, а съм с нисичък хемоглобин.

# 19
  • Мнения: 304
Да, на мен ми обясниха, че кръвотока ще се следи точно заради таласемията Simple Smile На 21-ви ми е часът при специалист да ме гледа, така че тогава ще споделя какво точно са ми обяснили, защото сега единствено знам, че трябва да отида Simple Smile. И тогава ще питаме дали е необходимо да се пуснат изследвания и на таткото. Не съм наясно тука как се процедира. На 13-ти съм на фетална морфология и ще кажа и на този лекар за таласемията, така че, ако той ми каже нещо допълнително ще го споделя. За фолиевата киселина не се притеснявай Simple Smile Тя не може да се натрупа в организма като витамин Ц е, каквото не ти трябва се изхвърля от организма. Аз си пия по едно хапче 0,4 на ден и гледам да хапвам храни богати на фолиева, така че да мога и чрез храната да си я набавям Simple Smile

# 20
  • Мнения: X
Интересно ми е  следенето на кръвотока, защото тук се практикува при патологични бременности и при тромбофилии.
 Интересно ми е какъв ще бъде подхода в Германия, защото е нетипично заболяване за страната.
 Моля, споделяй всичко за този кръвоток, аз ще го следя с интерес. До края на месеца ми педстои заключителния етап при инвитро процедура, а и аз съм с лека форма на желязодефицитна анемия заради наследствена таласемия.
 На колко време се следи този кръвоток с доплер и от коя седмица?
 

# 21
  • Мнения: 304
Gerda 1 ще пиша всичко как протича, но най-важното е да сте спокойна. Аз съм Бургас и тази анемия е много срещана там, така че в Бургас не обръщат много внимание, но за Германия е наистина рядкост и може би затова ми назначават толкова много изследвания. Майка ми също е с така анемия, но ме е родила съвсем спокойно, без усложнения 3,500 кг., което за нейната височина 150 см си е направо голямо бебе. Така че не се притеснявайте и Ви пожелавам съвсем скоро на видите малката точица за първи път Simple Smile Aз не знаех, че имам такава анемия, защото никога не съм се изследвала, не съм чувствала зле и тука ми я откриха Simple Smile

# 22
  • Мнения: 166
Какви изследвания са ти правени по повд на таласемията?
Желязо, серумно желязо, феритин? Хомоцистеин, ниво на В12 в кръвта?
Сега колко ти е хемоглобина?
И на мен ми предстои трансфер скоро, а съм с нисичък хемоглобин.
Все още нищо. Утре съм на лекар за направление за хематолог, той да ми ги пусне. Преди процедурата хемоглобина ми беше 105. Майка ми също е с таласемия и ме е родила без проблем, но са искали да и вливат кръв, а тя е отказала. Леля ми след такава вливка е загубила плода и майка ми се е уплашила. Проверка на мъжа е абсолютно задължително. Много е опасно, ако и той е носител.

# 23
  • Мнения: X
Аз обиколих доста хематолози, защото съм и с тромбофилия.
Повечето от тях казват, като стана трети месец, тогава да им се обадя. ooooh!
А аз им казвам, че търся, ако има варианти за превенция ( и на хемоглобина).
 

# 24
  • Мнения: 166
Аз обиколих доста хематолози, защото съм и с тромбофилия.
Повечето от тях казват, като стана трети месец, тогава да им се обадя. ooooh!
А аз им казвам, че търся, ако има варианти за превенция ( и на хемоглобина).
 
Това ми се вижда леко несериозно. Приемът на фолиева киселина е най-важен първите три месеца, че защо не и при тромбофилия. Не е ли важен притокът на кръв през тези месеци. И аз съм с тромбофилия, но съм на фраксипарин отначало.

# 25
  • Мнения: 304
За фолиевата киселина всеки е на различно мнение. Аз например, когато отидох на първия преглед гинеколожката ми каза, че е важно да се пия преди самата бременност, че сега дори и да я започна е все тази, защото вече съм бременно, но ако реша да си пия няма да ми навреди Simple Smile И аз пия по едно хапченце на ден. Сега вече с анемията не знам как ще процетират и дали ще ми увеличат приема на фолиева киселина, ще бита като отида Simple Smile. А за тромофилията не трябва ли да се пия аспирин ? Мисля, че бях чела, че се приема като превенция, но не съм сигурна Simple Smile

# 26
  • Мнения: 358
На мен 2 различни хематолози в София са ми казвали, че фолиевата е задължителна, но да не очаквам чудеса. Сега АГ-то увеличи дозата, въпреки че до сега не съм имала толкова висок хемоглобин (110 от последните изследвания   261uu).

# 27
  • Мнения: 304
На мен 2 различни хематолози в София са ми казвали, че фолиевата е задължителна, но да не очаквам чудеса. Сега АГ-то увеличи дозата, въпреки че до сега не съм имала толкова висок хемоглобин (110 от последните изследвания   261uu).
Natalkus, a спазваш ли някакъв хранителен режим, за да си повишиш хемоглобина т.е хапваш ли храни, които биха могли да го повишат ? След приема на желязото моята падна на 80 ...... сега като го спрях ми казаха, че ще с повиши, но аз искам да се опитам и чрез храната да го вдигна допълнително Simple Smile

# 28
  • Мнения: X
Аз сега това правя превантивно, защото ми предстои трансфер на ембрионче при инвитро.
Хапвам много броколи, авокадо, магданоз, дроб, супа от коприва, суров сусамов тахан, спирулина.
Аз обичам много миди, а те са много богати на желязо, но мисля, че не са препоръчителни за бременни но за мен като превенция са ок.

 Имало някаква билкова кръв, нещо беше със здравец и него ще си взема.

# 29
  • Мнения: 304
Eто намерих една полезна според мен статия как да се храним, за да повишим хемоглобина си и съответно желязото Simple Smile
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=272528
Надявам се да е полезна и на Вас

# 30
  • Мнения: 358
Аз не съм голям фен на месото като цяло, но сега се налага да хапвам повече червено месо.
Когато установиха, че имам таласемия, веднъж седмично задължително ми приготвяха телешко или дроб на скара. Сега вече нямам време да се занимавам с готвене и се храня основно с варива, плодове и зеленчуци, сурови ядки, по-рядко месо. В ткива периоди гледам да не пропускам фолиевата (макр че не съм много сериозна и е имало месеци,в които не съм се сещала)А и не мога да го приготвям, понеже от миризмата на кръв винаги ми е ставало неприятно. В други периоди пък имам нужда да хапвам повече месо.
С две думи- нямам специфична диета и хапвам каквото ми е приятно в момента.
На едно изложение на пчеларите в БГ ми препоръчаха мановия мед като много добър за анемии,но не съм използвала, понеже има специфичен вкус и не ми допадна.

# 31
  • Мнения: X
То както й да се храним, нали сме с таласемия, нарушено е усвояването на желязо. Аз откакто пия активната форма на фолиевата киселина поддържам хемоглобин 114.

# 32
  • Мнения: 304
Охооо вашият си е направо висок сравнено с моето 80 Grinning Но хематолога ми каза, че за мен 100 е постижение, така че 100 да стигна ще съм доволна хахахаах Grinning

# 33
  • Мнения: X
  Аз не съм бременна, за това ми е толкова хемоглобина.Ако забременея ще падне още.

# 34
  • Мнения: 166
Не съм много компетентна, но ние нямаме проблем с желязото. Зелените храни са източник на желязо от което ние нямаме нужда. Би трябвало ако сте изследвани за желязо то да е дори в горните граници. За нас е най важно приемът на  месо - алангле  по възможност, червено цвекло може и други но сега не се сещам, но най-добре е черен дроб (ако сме бременни дроб не се яде, защото вреди на плода). И фолиева киселина всекидневно, независимо дали сме бременни. На мен в началото ми даваха желязо за анемия, но като не се повиши хемоглобина ми пуснаха желязо , което се оказа над Горна граница. Тогава ми пуснаха изследвания за таласемия. Казаха ми веднага да спра желязото.

# 35
  • Мнения: 304
Да, точно всичко, което пишеш на теория е така. Да по принцип с тази Taласемия желязото ми трябва да е над горната граница, но моето е под границата. Точно заради това пиех в началото на бременността желязо, защото не знаех, че имам Таласемия. След като не ми се повиши желязото, а продължи да пада ме пратиха на изследвания и тогава се установи, че я имам тази анемия Simple Smile. Не съм изключение, тъй като една приятелка е също така желязото и е под границата, но има Таласемия Simple Smile И за нас лекарите казват, че е нормално да е така, не зная как го определя, че точно за нас е нормално Simple Smile. Аз също не съм много компетентна, не се задълбочавам, за да не параноясам. Слушам лекарите какво ми казват и го изпълнявам. Надявам се да не бъркат Grinning Grinning Grinning

# 36
  • Мнения: X
Характерното за таласемията е, че когато хемоглобина е нисък и желязото също, а феритина е висок и показва, че  желязото се отлага в органи като черен дроб и т.н, защото не се усвоява. Хем има натрупване в организма, хем не може да се усвои.
 Когато освен желязото и феритинът е нисък се приемат желязосъдържащи препарати под лекарски контрол.
 Самата мутация на таласемията има стотици видове.

# 37
  • Мнения: 304
Da, точно така е Simple Smile Всеки човек си е индивидуален и при все се проявява под различна форма. Важното е да попаднем да добри лекари и да им вярваме. Няма какво друго да направим Simple Smile Иначе, когато ходих на хематолога ми правиха и много подробен преглед на всички органи. Огледа ги много подробно около 30 мин и каза, че всичко е наред Simple Smile

Последна редакция: вт, 06 окт 2015, 15:20 от DENINI

# 38
  • Мнения: 358
Спокойно,ще ти се качи хемоглобина постепенно. Когато на мен ми откриха таласемията,бях буквално за преливане с хемоглобин към 75 (яд ме е,че не си пазя амб лист, а остана в GP-то тогава). След това започнах курсове с фолиева, включих месо, качих малко кг (бях 46кг, забременях на 53) постепенно през годините и с това,предполагам, се е повишил и хемоглобина. Важното е към датата на раждане да е 100 или нагоре, тъй като дори при нормално раждане се губят около 300мл кръв. Това са думи на моето АГ.

Йей, сега вече ще се оправдавам, че заради Б. не мога да ям черен дроб. Joy

# 39
  • Мнения: 5
Здравейте на всички!
Днес се регистрирах в сайта и това ми е първи пост Simple Smile
На 29 години съм и имам наследствена бета-таласемия минор. Диагностицирана съм когато съм била на 6 години. Самата болест по никакъв начин не е влияела на живота ми и не ми се е налагал прием на медикаменти и др.п. Стандартно имам ниско кръвно, нисък хемоглобин..
Аз съм в 13 г.с. и това е първата ми бременност, която за момента протича изключително леко  Simple Smile
На първата ми консултация при АГ-то в 4 г.с., му занесох изследванията ми за таласемия. Той ми пусна изследвания на кръвните показатели и от тогава - нищо..  newsm78 До колкото четох в форума пишете и за изследвания на таткото, което доста ме притесни, понеже ние такова не сме правили /и АГ-то не ни обясни, че трябва/.. Моля кажете какво е това изследване за таткото /има ли някакво специално наименование/? Следва ли специалист да го изпрати за изследване или във всяка лаборатория може да се направи? Следва ли да отидем и двамата на хематолог /аз не съм ходила/?
Другият ми въпрос е - някоя от вас правила ли си е ДНК анализ за моногенни болести за бета-талесемия в Майчин дом? Какво точно представлява изследването? И смятате ли, че изобщо е необходимо да се прави, когато не става въпрос за бета-таласемия майор?

Много, много Ви благодаря за отговорите предварително!  bouquet

# 40
  • Мнения: 166
MA. ATANASOVA, изследването на мъжа се прави в всяка лаборатория. Отива мъжа ти и казва, че иска изследване за таласемия. Не мисля да беше скъпо. А това в майчин дом ако е изследване на плода, то това е нужно ако се открие таласемия и при мъжа ти. Ако и при двамата има таласемия има 25 процента  възможност да се роди дете с проблеми.

Последна редакция: пн, 19 окт 2015, 15:25 от _ritta_

# 41
  • Мнения: 304
Изследване на бащата е желателно да се направи, точно , защото и ако той има таласемия има 25 % вероятно и детенцето да има такава Simple Smile Но аз преди седмица ходих на втората фетална морфологив и лекарят там ми обясни, че шансът принципно е много малък, но все пак е добре да се пуснат и едни изследвания на бащата, за да се знае все пак и лекарите също да знаят. Иначе моята гинеколожка като разбра, че имам таласемия ме изпрати на хематолког, който подробно ми огледа всички органи. След това  ми дадоха и направление за доплерово изследване, което ще е 21-ви, така че след него ще пиша какво точно представлява и какво точно са гледали Simple Smile

# 42
  • Мнения: 166
Ще чакаме да разкажеш  Simple Smile

# 43
  • Мнения: 358
Аз докато отговоря, вие сте писали вече Simple Smile
Моя мъж го пратих в Цибалаб,понеже ни е най-близо до вкъщи. Резултатите стават за 1 седмица, ако се отиде след сряда ( в четвъртък дават резултатие, което е малко странно).
След това с резултатие при АГ-то, пък ако прецени,че има нужда- и хематолог. Поне ние така процедирахме.

# 44
  • Мнения: X
Най-бързото изследване на съпруга е обикновена ПКК, става за часове и всеки лекар в нея може да забележи обезпокоителните симптоми. Следващото изследване е електрофореза на хемоглобин, не се прави качествено навсякъде. Ако се покаже патологичен хемоглобин и при бащата следва генетично изследване в НГЛ, Майчин дом.
 

# 45
  • Мнения: 304
Aз съм сигурна, че на съпругът ми няма анемия, но, ако лекарят каже, че и него трябва да изследваме ще му пуснем едни изследния. Той преди година си прави ПКК, защото му предстоеше операция и тогава всички показатели му бяха перфектни. Смятам, че ако е имало нещо притеснително лекарите щяха да кажат Simple Smile

# 46
  • Мнения: 166
Най-бързото изследване на съпруга е обикновена ПКК, става за часове и всеки лекар в нея може да забележи обезпокоителните симптоми. Следващото изследване е електрофореза на хемоглобин, не се прави качествено навсякъде. Ако се покаже патологичен хемоглобин и при бащата следва генетично изследване в НГЛ, Майчин дом.
 
Моят хематолог ми каза, че има носители на този ген с нормални показатели при ПКК и са с нормален хемоглобин. Аз не съм лекар, но съм много изпълнителна, когато лекар ми предпише. По-добре мъжа ми да пусне изследване, отколкото да се притеснявам. Правя всичко, което ми кажат лекарите и което зависи от мен.

# 47
  • Мнения: 304
E разбира се , че ще правим това, което лекарят каже. Simple Smile

# 48
  • Мнения: X
Аз съм с почти нормални показатели на ПКК, но еритроцитния обем или още два показателя винаги съществуват.Дали лекарят има нужния капацитет да ги разпознае още в обикновено ПКК е друг въпрос.
 При установено носителство на патологичен хемоглобин при единия партньор, другият задължително!се изследва.

# 49
  • Мнения: 358
Точно това последното щях да пиша, когато прочетох за предложението за ПКК- не всеки може да разчете правилно резултатите.
Моята анемия я откриха сууупер случайно. Бях на УНГ с ангина, пуснаха ми и ПКК и лекарят беше почти категоричен, че трябва да ходя и при хематолог. А до тогава (да речем цял живот) ме лекуваха с шоколади и мед за ниско кръвно и повишаване на хемоглобина.
После я  установиха в центъра по хематология на Г.М.Димитров.

# 50
  • Мнения: X
Лека форма на таласемия минор не е никакъв проблем за носителите, дори е предимство.Често чертите им носят особена магнетичност,обаятелност и са много младолики.

# 51
  • Мнения: 304
Да споделя и резултати си след днешния преглед. Много съм щастлива и доволна. Лекарката каза, че всичко е напълно нормално, бебка расте и се развива абсолютно нормално за седмицата си. Огледа я много подробно всички органи, както и вените и артериите. Как преминава кръвта, дали е достатъчно, какво и въздухът за бебка дали е достатъчен. Много внимателно разгледа и сърцето и ни обясни всичко много подробен преглед , много съм доволна. Това, което каза е че веднъж в месеца трябва да ходя, за да ме гледът и да следят нещата как се развива и да ми се следи хемоглобина, защото, ако падне под 80 не било добре и ще наложи да ми преливат кръв.
Питахме таткото дали трябва да се изследва, дали е задължително. Каза ми, че няма нужда, не е необходимо, ако той реши тогава може и да си пусне едно изследване, но по принцип няма нужда. Каза, че е добре за бебка след раждането да я изследваме, за да знаем дали съм им предала анемията Simple Smile
Това беше Simple Smile Надявам се да съм полезна Simple Smile

# 52
  • Мнения: 358
Браво за хубавите новини! Hug А предписа ли нещо за подсилване на хемоглобина?

# 53
  • Мнения: 304
Не,нищо Simple Smile В петък съм на преглед при гинеколожката и ще ми видят хемоглобина отново и си надявам да се е повишил Simple Smile Ако тя прецени ще ми даде предпише нещо Simple Smile  Искам само да уточня,че тука ме водя нормална бременност, а в България моя приятелка със същата анемия,че е почти и същите показатели се водеше рискова Simple Smile

# 54
  • Мнения: X
Позволявам си да окачествя подхода на лекаря, който е казал, че партньорът на бременна жена с таласемия няма нужда да се изследва, че не е необходимо, като непрофесионално.
Да беше посъветвал пациентката си  да прескочи превенцията и скрийнинга и направо се запознае с това как се лекуват пациенти с таласемия майор, как се поддържа живота на такива пациенти,  да беше препоръчал среща с  живи  пациенти с таласемия майор - деца пациенти. ooooh!

 Позволявам си да пиша това за всички мами, които биха зачели и потърсили някаква информация.

При констатиране на таласемия в единия партньор, другият задължително трябва да си направи и той изследване - целта е да не се допуска майор в рода.

На всеки, който не е запознат с това какво означава таласемия майор съветвам да си направи труда и да види отблизо пациенти с  такава диагноза, пациенти деца и тогава да помисли дали да не изследва партньора си за таласемия и патологичен хемоглобин.

Още едно уточнение - таласемия майор не се засича на нито една фетална морфология, трудно се засича и след раждане.

 Извинявам се за прекия изказ, и ако някой се е  почувствал обиден от него. bouquet

Последна редакция: ср, 21 окт 2015, 19:31 от Анонимен

# 55
  • Мнения: 304
Не знам и аз вече, но мисля да пуснем едно изследване, за да сме сигурни на 100 %. Ще поразпитам още няколко дни и ще запазим час за изследване най-вероятно Simple Smile

# 56
  • Мнения: X
 Hug Направете го, миличка. Горещо го препоръчвам. И да пишеш тук как се движат нещата.
Аз съм пред ивитро трансфер на замразено ембрионче, утре ще правя контрола и ще изследвам хемоглобин и тсх.

# 57
  • Мнения: 166
Много съм съгласна с gerda1. Мислех и аз да го кажа така директно, опитах като препоръка, не исках да го изричам, защото на никого не го пожелавам  и да не стресирам момичета, но май се налага. Едно е да си носител като всички нас. Всеки си казва:"аз нали съм си нормална? ", но ако и бащата е носител има шанс детето да е носител като вас, но има голям шанс да е болно. Това са деца със страшни недъзи и в повечето случаи не живеят дълго. Наистина е много страшно дано на никого не се случва.

# 58
  • Мнения: X
По време на бременността жената таласемичка има нужда от по-особени грижи, повече следене на кръвотока,на нея и на бебенцето.
 Дано повече мами пишат тук, защото има много малко информация в нета за таласемията.
 

# 59
  • Мнения: 304
Здравейте от мен отново Simple Smile Намерихме едно изследване правено на таткото, преди да му бъде направена операция през 2013 год. Знам, че по принцип това не може да ни даде точен отговор в момента, но поне да си кажете мнението. Аз си признавам нищо не разбирам от това, което е написано .......

Хемаглобин/Hb/-149
Хематокрит - 0,47
MCV- 86,5
МCH- 27,5
MCHC- 314
Лимфоцити- 2,3
Еритроцити- 5,42
Левкоцити- 6,9

Знам, че няма лекари сред нас, но все пак ще се радвам на коментар Simple Smile

# 60
  • Мнения: X
Има референтни стойности от самата лаборатория срещу резултатите, в която дават дали еритроцитите са в нормален обем.

# 61
  • Мнения: 304
Няма посочени никакви стойности референтни и никакво заключително мнение Simple Smile Това му е било направено преди да бъде опериран и на листа е посочено само това Simple Smile

# 62
  • Мнения: 358
За таласемия майор съм 100% съгласна с мението, както и че е задължително изследването на партньора. Ако и той се окаже носител, следва амнио (поне на моя близка й правиха), за да се установи дали бебенцето ще е здраво, носител на минор или майор.

В момента не ме водят рискова бременност.

За стойностите на хемоглобина знам следното:
Жени    120–160 g/L
Мъже    140–174 g/L

# 63
  • Мнения: X
Три са основните белезиппри пкк- нисък хемоглобин, намален обем на еритроцитите, и ..(забравих му името,ще го проверя и ще пиша).

Последна редакция: чт, 22 окт 2015, 08:17 от Анонимен

# 64
  • Мнения: X
"Жени щом установят, че са с анемия - по-конкретно - ниво на хемоглобина под 115 г/л и ниски еритроцитни индекси, да се насочат към хематолог.
  Той от своя страна ще ги изследва допълнително, за да установи дали са суспектни за хемоглобинопатия. Ако е така, ще се насочат за извършване на електрофореза на хемоглобина, за да се види дали са носители на таласемичен ген. По същия начин всички общопрактикуващи лекари, които установят, че бебета на 1 г. са с хемоглобин под 110 г/л, ще ги насочват към детски хематолози.Копирано от standartnews.com

# 65
  • Мнения: 166
На някоя  вас изписани ли са инжекции В12. Моите изследвания са готови. Хемоглобин 84,желязо над горна граница също и феретина. Витамин D под минимум. Освен В12 ми изписа омега 3,антиоксидант,спря ми желязото, и фолиева киселина в голямо количество. Сутринта 5mg,обед и вечер 2*0,4mg. и антиоксидант.

# 66
  • Мнения: X
Нарът много помага за хемоглобина.

# 67
  • Мнения: 358
Да дам отчет- за 1м Hg е паднал от 110 на 90 с 3х2 фолиева на ден.
Ще си взема и нар Grinning

# 68
  • Мнения: X
В кой месец си, наталка?
А феритин изследват ли? Настоявай да ти видят и феритина (ако знаят какво означава това изследване)

# 69
  • Мнения: 358
В началото на четвърти месец съм. След седмица е контролния, та ще пускаме нови изследвания пак. Не са изследвали феритин, ще питам дали да го пусна. Аз 2-3м преди бременността бях с хемоглобин 90 (нормално, винаги е бил в границата до 95макс), та как се е вдигнал до заветните 100 - не разбрах Simple Smile

# 70
  • Мнения: 2 140
Здравейте, хематолог ме насочи да изследвам електрофореза на хемоглобин. Каза ми да отида в Национален център по хематология и трансфузиология в ж.к.Дървеница. В интернет откривам само Национален център по трансфузионна хематология на ул. Братя Миладинови 112, същото ли е http://ncth.bg/ ? Ще пътувам и не ми се иска да отида на грешното място, а искам да съм подготвена. Благодаря предватирелно.

# 71
  • Мнения: 358
https://www.google.bg/maps/place/%D0%9D%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE% … 3602951,15z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x5276d40fe54f8430

Ето тук съм ходила аз, когато ме пращаха за изследванията преди 5г. Намира се до Онкоболницата.
От гарата с метро до спирка Г.М. Димитров, от там си за 5 мин пеш, вижда се от изхода не метростанцията.
Ето и линк към болницата: http://nsbalhz.bg/

# 72
  • Мнения: 2 140
Благодаря natalkus. Много ми помогна.  Hug Но не виждам в ценоразписа такова изследване електрофореза на хемоглобин? На вас това ли са ви изследвали за установяване на таласемия?

# 73
  • Мнения: 358
Твоят лекар не ти ли е подготвил документи?
 Когато аз се изследвах, не съм плащала нищо при установяване на таласемия. Резултатите стават бавно (мисля за седмица).
Иначе това е изследването, чрез него се установява количеството на HbA и HbA2 - основните компоненти на възрастовия хемоглобин. Количеството на други хемоглобини присъстващи в червените кръвни клетки на възрастен, като фетален хемоглобин (HbF) и HbS, може също да се измери при електрофореза. В повечето случаи горепосочените тестове са достатъчни, за да определят дали индивидът е носител.

Преди няколко месеца изпратиха и съпругът ми да се изследва заради моята бременност (за да се изключи необходимост от амнио), прави изследването в Цибалаб.

# 74
  • Мнения: 2 140
През коя година си се изследвала за установяване на таласемия? Хематоложката ми каза, че не се поема изследването от здравната каса и ще ми струва около 75 лв. Как така не си плащала, не разбирам?

Писала е HBA2 и HBF. Това, че е пропуснала HBA проблем ли е?

# 75
  • Мнения: X
Саб, аз моята електрофореза на хемоглобин я правих в Бодимед, когато излезе съмнителна, правих генетични в Майчин дом за точното определяне на мутацията.

# 76
  • Мнения: 358
Ами на самото изследване ще се видят всички видове хемоглобин. Теб личен лекар ли те праща?
През 2010-2011 правих изследването. След като ми излязоха резултатите, ми се обадиха да занеса направление, което ме освобождава от плащането на изследването, тъй като съм носител.
Най-добре се обади и попитай, защото много вода е изтекла от тогава.
За мъжа ми платихме около 25лв в Цибалаб.

# 77
  • Мнения: 2 140
Праща ме хематолог. Тя каза, че не се поема от здравната каса. Възможно е вече нещата да са се променили. Надявам се да се видят всички видове хемоглобин, просто ми направи впечатление, че тя не е споменала HgA и се притесних да не би да не ми го изследват, заради това, което тя е писала.

А имате ли представа дали терапията с фраксипарин и аспирин пречи на това изследване?

# 78
  • Мнения: X
Не, не пречи. Правиш електрофореза на хемоглобин. И не е без значение къде се прави тя.
Пускай я, че се бави, не става бързо.

# 79
  • Мнения: 2 140
gerda1,  а това, че хематоложката не е написала HgA да се изследва проблем ли е?

Ще я пусна в Националната хематологична болница.

# 80
  • Мнения: 358
Ами не е проблем, че пише HgA. Simple Smile
Вероятно го е написала само него, защото я интересува конкретно тази стойност. На изследването се показват всички видове така или иначе, които се вписват в таблица или ги отчитат на амб. лист като показатели.

# 81
  • Мнения: X
Каква е  тази хематоложка?
Никой не изследва само един показател.
Изследването е електрофореза на хемоглобин.

# 82
  • Мнения: 2 140
Не ме разбрахте, не успях да го обясня добре, на бланката от хематоложката пише електрофореза на хемоглобин HbA2 и HbF. Мен ме притеснява точно това, че не пише HbA1.

# 83
  • Мнения: X
"Електрофорезата на хемоглобин се провежда, за да се определи наличието на различни видове хемоглобини в кръвта. Хемоглобинът се съдържа в червените кръвни клетки и участва в пренасянето на кислорода до тъканите.
Най-често срещаните нормални хемоглобини са:
Хемоглобин F (фетален хемоглобин). Този хемоглобин нормално се открива в плода и при новородените бебета. След раждането хемоглобин F се замества от хемоглобин А и в кръвта се произвежда съвсем малко количество хемоглобин F. При някои заболявания, като сърповидно-клетъчна анемия, апластична анемия, левкемия, може да има по-високи нива на хемоглобин F и други видове абнормални хемоглобини.
Хемоглобин A. Този хемоглобин е най-често срещаният хемоглобин в кръвта на възрастните. При някои заболявания, както е при таласемия, може да има ниски нива на хемоглобин А и по-високи нива на хемоглобин F.
Хемоглобин A2. Този хемоглобин нормално се открива в малки количества в кръвта на здрави възрастни.
Открити са повече от 400 различни вида анормален хемоглобин. Най-често срещани са:
Хемоглобин S - при сърповидно-клетъчна анемия.
Хемоглобин C - хемоглобин със затруднено пренасяне на кислород.
Хемоглобин E - при хора от Югоизточна Азия.
Хемоглобин D - може да се открие при хора, които имат хемоглобин S.
Хемоглобин H (тежък хемоглобин) - може да се открие при таласемия.
При изследване с електрофорезата се използва електрически ток, за да може да се разделят нормалният от анормалните хемоглобини в кръвта. Различните видове хемоглобини имат различни електрически заряди и се движат с различна скорост. Може да се измери и количеството на всеки хемоглобин. Хемоглобин S и хемоглобин C са най-често срещаните анормални хемоглобини при изследването с електрофореза.
Наличието на анормален хемоглобин или нормален хемоглобин, но в анормално количество може да бъде причина за заболяване. Наличието на абнормални хемоглобини може да протече без никакви симптоми или да има от много слаба до много изразена симптоматика и дори животозастрашаващи състояния.
В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?
Електрофореза на хемоглобин се провежда в някой от следните случаи:
Да се открие определен хемоглобин в кръвта, за да се диагностицира определен вид анемия (напр. таласемия).
Да се провери ефектът от проведеното лечение.
Да се определи вероятността една двойка да има дете с определена форма на анемия при заболявания, които се унаследяват.
Необходима ли е предварителна подготовка?
Съобщете на Вашия лекар, ако приемате железни препарати за лечение на желязодефицитна анемия."

# 84
  • Мнения: 2 140
Да, и точно за това се чудя защо тя е написала само два вида хемоглобин и дали не е пропуснала HbA1.

# 85
  • Мнения: X
Не е нужно да обозначава видовите хемоглобини. Електрофорезата ще покаже имаш ли патологичен хемоглобин.
 
 Не забравяй да поискаш стъкло. Те знаят какво значи това. Когато взимаш резултатът от изследването трябва да имаш и стъкло, което ще си пазиш, защото ще го даваш да ти го гледат хематолози под микроскоп и ще си го прибираш.
 При мен доц. Е.Хаджиев ми го изхвърли в кошчето за боклук, защото каза, че не е направено добре, но аз бях дала пари за това изследване.

# 86
  • Мнения: 358
На мен такова стъкло никой не ми е искал. Като цяло носителството на гена не го считат за опасно и го вземат предвид само при бременност. Не знам нехайство ли е или пък е за добро Simple Smile

# 87
  • Мнения: X
Стъклото показва неща на хематолозите.
Таласемията е проблем не само при бременност, а и ако се окаже, че и таткото е с таласемия.

# 88
  • Мнения: 358
Е, да..тогава препоръчват и амнио, за да се види ще има ли проблеми после или ще е само носител бебока. Simple Smile
Мисълта ми беше, че не ти променя рязко посоката на живота носителството на този ген.

# 89
  • Мнения: X
Анемия и бременност
Posted by: Solley on: October 21, 2009

Тези дни на два пъти бях въвлечена в дискусия за “ниски стойности на червените кръвни телца (еритроцити) по време на бременност” и реших да дам и моите два цента по въпроса.
Хематокритът (Ht или Hct; някои лаборатории може да го означено и като PCV – packed cell volume или ЕVF – erythrocyte volume fraction) е тази част от кръвта, която съставлява червените кръвни телца. Обикновено тази част е около 46% при мъжете и 38% при жените. Някои лаборатории измерват и RBC (red blood count, броя на червените кръвни телца за обем кръв).
Хемоглобин (Hb или Hgb) и червените кръвни телца. Хемоглобинът е протеин в червените кръвни телца, който съдържа желязо. Основната му функция е да пренася кислород в организма. Тъй като хемоглобинът съставлява почти изцяло масата на червените кръвни телца, измерените стойности на хематокрит и хемоглобин са пропорционални.
Анемията е понижено ниво на хематокрит, респективно хемоглобин. Най-честата причина за анемия, особено при бременните, е недостатъчност на желязо в организма. Анемията се среща сред повече от 50% от бременните. Доказано, че повечето жени са месоядни, така че вегетарианският начин на хранене няма отношение в случая, макар и някои автори да се опитват да представят резултатите в друга светлина.
Понижения хематокрит по време на бременност може да се компенсира с приемане на желязо на таблетки или просто храни, богати на желязо.
Компенсация с храни, богати на желязо. Добре е да се направи разлика между анемията при бременност и анемията извън това състояние. Това е важно, за да се избегнат храни, които са богати на желязо, но не се препоръчват за консумация от бременни.
Много бременни жени изпитват неразположение, гадене, повръщане и са силно чувствителни към дадени храни, най-вече към месо, поради което намалят или спират консумацията му през първия триместър. В края на първият триместър, когато се правят рутинни изследвания, е възможно да се установи, че нивата на хематокрита/еритроцитите/червените кръвни са ниски. Много от жените веднага отдават това на липсата на месо в менюто им, но причината съвсем не е така. По-скоро става дума за неправилен хранителен режим.
Не бива да се впускате веднага към телешкия стек, особено пък приготвен алангле. Телешкият стек алангле само добавя нов риск за бременната жена и плода. Ако все пак решите, че точно от това имате нужда, нека поне да е добре изпечено.
Усвояването на желязото от храната зависи от множество фактори. Един важен фактор е формата на желязото. Хема желязото, което се съдържа в животинските продукти е лесно достъпно за усвояване от организма. Не-хема желязото от друга страна, което се намира в растителните източници е по-малко достъпно.
Хеме желязо има в следните животински и морски продукти: миди, свински черен дроб, стриди, пилешки дробчета, телешки/говежд черен дроб, телешко/говеждо месо, скариди, сардини, пуешко месо. Не забравяйте, че много от месата и животинските дреболии не се препоръчват за консумация от бременни жени.
Храни, съдържащи не-хеме желязо (от растителни продукти) са:
богати източници: зърнени закуски (мюсли, гранола и др.), варени боб и леща, тиквено семе, меласа
добри източници: консервиран боб, печени картофи с кожата, тестени изделия, аспержи, броколи, манголд (спанаково цвекло), магданоз, крес, брюкселско зеле
Известно е, че определени храни и напитки подпомагат, а други възпрепятстват усвояването на желязото от организма. Подпомагащи усвояването на желязото са: месо, риба, птици; портокали, портокалов сок, пъпеш, ягоди, грейпфрут; домати, доматен сок, картофи, зелени и червени чушки; бяло вино. Възпрепятстващи са: червено вино, кафе и чай; спанак**, листа от цвекло, ревен и сладки картофи, пълнозърнести продукти и трици, соеви продукти
** Спанакът също съдържа желязо, но много по-малко от други зеленчуци като например лещата и зелето. В захарта, яйцата и рибата също има повече желязо от него. Спанакът съдържа обаче вещества, които пречат на пълноценното усвояване на желязото и затова е по-добре да бъде сервиран с месо или риба. Легендата, че спанакът съдържа много желязо, се ражда след печатна грешка. При описване резултатите от направено през 1870 г. немско изследване на съдържанието на желязо в различни храни, десетичната запетая в стойността за спанака била отместена по грешка надясно, като в резултат била публикувана десет пъти по-висока стойност. Грешката била поправена през 1937 г., но чрез пресата и филмите за “Попай Моряка” (започнали през 1929 г.) в масовото съзнание вече се бил утвърдил митът за богатия на желязо спанак.
Когато една бременна жена реши да обогати хранителния си режим с такива продукти, препоръчвани в общия случай за увеличаване приема на желязо е добре да се обърне внимание и на различни храни-алергени, като фъстъци и ягоди например. Разбира се, не всяка бременна ще развие алергия, но рискът е по-голям. С други думи, не се нахвърляйте на килограм пресни ягоди наведнъж. Изяжте няколко, направете пауза от няколко часа и след това се насладете отново. Шоколадът, освен че е алерген, съдържа кофеин, който би могъл да доведе до дехидратация (обезводняване), което пък от своя страна може да предизвика контракции. И отново с уговорката, че не винаги и може би не и от парченце-две, но си имайте едно наум.
Медикаментозно решение. Много често дори и след консултация с диетолог е невъзможно да се набавят необходимите за една бременна жена количества желязо и фолиева киселина, ако жената не е започнала да се храни на специален режим поне 6 месеца преди бременността, в много случаи и по-дълго.
Прием на желязо и фолиева киселина (вит. Б9) са добавки, които всяка бременна жена би трябвало да приема. Особено в днешно време предвид начина ни на живот и общото качество и хранителност на храните, които консумираме.
Какви количества желязо и фолиева киселина трябва да приема дневно една бременна жена? Американската Асоциация по Гинекология и Акушерство (AGOS) препоръчва прием на 30 мг желязо и поне 800 мг фолиева киселина на ден, за да се набави количеството, необходимо за бебето и майката. По-голямата част от готовите комплекси пренатални витамини съдържат тези дози.
Добре е да обърнете внимание, че е препоръчително желязото да се приема 2-3 часа преди или след консумация на мляко и/или млечни продукти, защото те намаляват драстично способността на организма да го усвои. Най-добре е да се приема на празен стомах с вода или портокалов сок/витамин Ц, който подпомага усвояването му.
Още информация (на английски), може на прочетете тук:
Iron-deficiency anemia in pregnancy
Anemia in Pregnancy

# 90
  • Мнения: 2 140
Преди малко се сетих, че приемам бирена мая на люспи и се зачудих, тъй като на опаковката пише, че съдържа малко желязо дали това може да изкриви резултата от електрофорезата на хемоглобин?  newsm78 Бирената мая уж се счита за натурален продукт, но все пак. http://www.bionia.bg/%D0%B1%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%8F/  - ето тази приемам.

# 91
  • Мнения: X
Няма да изкриви резултатите.

# 92
  • Мнения: 2 140
Просто знам, че не бива да приемам желязо преди електрофореза на хемоглобин и затова попитах. Благодаря ти gerda1!  Hug Hug Hug Hug

# 93
  • Мнения: X
Пиши после резултатите. А като ги пускаш им се примоли, колкото е възможно по-бързо да го направят. Sunglasses

# 94
  • Мнения: 2 140
Момичета, един бърз въпрос, дали е възможно в деня, в който давам кръв за електрофореза на хемоглобин в Националната болница за лечение на хематологични заболявания да ми вземат и кръв за тази ПКК и серумно желязо, които изискват? Или е задължително предварително да имам резултат за тях?

# 95
  • Мнения: X
Може да дадеш една кръв и в нея да изследват всичко.Кажи им го предварително.
Да не забравиш да си искаш и стъкло. Hug

# 96
  • Мнения: 2 140
При таласемия ЖСК високо ли е или ниско? При мен е 81 при норма 44 - 80 mmol/l. Резултатът ми за електрофореза на хемоглобин не е готов още и докато стане ще стоя и ще се чудя.

# 97
  • Мнения: 1 464
Момичета, имам някои въпроси.
С таласемия съм. Бременна в 5-ти месец и хемоглобина ми е 79.
Започнах със 101, януари стана 87 и на 25.02. е отчетен 79. Като от 29.01. до 14.02. бях болна от грип, дори лежах в болница и мисля, че от това е паднал толкова много. Не живея в България и от болницата ми се обадиха в петък, че трябва да ми се прелива кръв. Желязото ми е в норма, в средните стойности.
Бях вчера в болницата и отказах кръвопреливането засега. Започнах със сокове от цвекло, моркови, салата, спанак, магданоз, целина. Бадеми, орехи, сушени кайсии и сини сливи.
Записах си час за следващата сряда при личната лекарка за ПКК.
Миналата бременност карах с хемоглобин 90. С толкова и раждах.
Има ли някоя от вас, която да е била с толкова ниски стойности и как се е справила? И наистина ли е  опасно кръвопреливането по време на бременност?

# 98
  • Мнения: X
Не само желязото трябва да се изследва, а и феритина как е.Ако феритина е нисък на мен са ми давали да смуча едни железни таблетки.
Да видят и В12 как е е в серумното ниво, ако е ниско лекар трябва да прецени. Втиманите от В групата, желязото и хемоглобина при таласемия са като скачени съдове.
Ако решат да ти слагат инжекции с В12 трябва много често да се следи и мониторира плода, защото от това той започва да наддава и там лекарят ще прецени дозите. Ако имате възможност да се консултирате с хематолог.
В Европа нямат много опит с таласемията.
Пиши как се развиват нещата при теб.Няма нищо страшно от кръвопреливането, но защо до сега не са се опитали да повлияят по някакъв друг начин хемоглобина, а чакат да падне, за да действат.
 За бременна в 5ти месец, хемоглобинът наистина ти е твърде нисък.
Надявам се, сте изследвали бащата, че няма и той таласемия!

# 99
  • Мнения: 1 464
Благодаря ти, gerda1!
Прибираме се края на месеца и съм си взела час за д-р А. Радинов. Надявам се тези 4 седмици да не са твърде много до срещата ми с него.
Тук мога с ръка на сърцето да кажа, че са малоумници. Всеки път ги питам за витамините от В групата, никога не ми ги изследваха. Знаеха и за таласемията, пак желязо ми предписаха, добре че не го пих. Феритин имам изследван- 87 е при референтни 13-150.
Мъжът ми няма таласемия, изследва се отдавна.

# 100
  • Мнения: X
Не им се сърди, ако нямат опит с таласемията по другите държави.
Ти в коя си?
Мисляте, че е важно да не пада повече хемоглобина.
Аз съм с по-лека мутация на таласемията, та мога и желязо да приемам, когато ми падне феритина, не е страшно, че са ти давали.
За един месец  докат ос идойдеш ,хемоглобина може дост ада падне.Трябва да сеследиш, важно е.
В София ли се прибираш?
Ти като бременна може да ползваш безплатно спешна помощ, ако се наложи нещо влизай веднага в болница. Ако трябва ми пиши на лични ще помагам с каквото мога.
 Hug
 Храни се добре, та поне ако можеш с това да повлияеш. Яж много месо, добре обработено термично. Пий фреш от цитруси, ако ти харесва, че витамин Сто помага за хемоглобина да се вдигне.
Прясното мляко го държ далече защото може да свали хемоглобина още повече.

# 101
  • Мнения: 358
Моя хемоглобин също е стигал до толкова ниски стойности, но пък не съм била бременна. Сега и с подсилващи диети си пада, вече съм в 8ми месец и едвам го крепя над 90.
За месото- червеното уж помага най-много.
Нещо в Западна Европа са много боси по темата с таласемията...

# 102
  • Мнения: 1 305
Ухх, момичета , днес си правех изследваня и нещо се  притесних:тромбоцитите като брой са ми в норма , но пише , че не могат да бъдат изследвани , поради "вероятна агрегация на тромбоцитите"

 с таласемия съм ( носител съм ) , хемоглобинът  и желязото си ми в момента са ок . Дори хемоглобинът  ми е 110  Laughing
Ама тези тромбоцити много ме измъчват : започвам да си мисля за тромби и какво ли не ми минава през главата. Чудя се това някакво остро състояние ли е или е просто знак да се обърне внимание.

При лекаря си ще ида в петък, а до тогава ще съм благодарна на някакви идеи .

Последна редакция: вт, 08 мар 2016, 23:44 от Serendipity*

# 103
  • Мнения: X
Може просто разтвора да не е бил качествен. Агрегация значи слепване.
Бременна ли си в момента?
Направи най-добре консултация с хематолог.

# 104
  • Мнения: 1 305

Може просто разтвора да не е бил качествен. Агрегация значи слепване.
Бременна ли си в момента?
Направи най-добре консултация с хематолог.
Благодаря ти, че се включи, gerda1 bouquet 
 Не съм бременна. Сега започвам подготовката  Grinning
Чакам в четвъртък резултатите от Б12 и фолиева . Ще ида на хематолог , разбира се .
Просто сега , като си погледнах резултатите, се шашнах , че не са  могли да ми изследват тромбоцитите. Досега не е имало такъв проблем .

# 105
  • Мнения: X
Къде правиш изследванията?
За фолиевата генетични правила ли си?
В12 в серумното ниво ли си изследвала?
С направление от личния за консултация от хематолог всичките изследвания са ти по здравна каса.

# 106
  • Мнения: 1 305
в Биомед ( София ) си првих изследванията.
Личния ми даде направление само за ПКК, урея ,желязо. Не се съгласи да ми даде направление за хематолог. Затова аз си самоназначих пакета Анемия , който предлагат в Биомед  Laughing

За фолиевата генетични правила ли си?
В12 в серумното ниво ли си изследвала?

За първи път си изследвам фолиевата . Не съм пила повече от две години.
За Б12 нямам идея- логично ми е да е серумно.
Макар че съм чела , че е нужно да се направи  уринарен тест на метилмалонова киселина , за да се установи липса на Б12.  Нивото на серумния B12 трябва да е около 450 pg., за да се поддържа нормално ниво на хомоцистеин.
Следователно, ако се установи ниво на серумен B12 по-ниско от 450 pg. , може да се счита, че това е признак за недостиг на B12.

"При наличие на повишени нива на метилмалонова киселина и хомоцистеин и ниски стойности от изследване на витамин В12 може да се касае за ранен или скрит В12 дефицит. Това може да означава намаление в тъканните нива на витамина. Ако само хомоцистеина е повишен, то може би се касае за фолиев дефицит. При нормални стойности на метилмалонова киселина и хомоцистеин е почти сигурно, че няма В12 дефицит."

Ето , на мен миналата година февруари ми е бил 386 ...
Ама лекарите , на които аз попадам, хич не съдействат

Последна редакция: ср, 09 мар 2016, 00:07 от Serendipity*

# 107
  • Мнения: X
Ти в каква връзка се изследваш?

# 108
  • Мнения: 1 305
Ти в каква връзка се изследваш?

1. Носител на таласемия съм
2. Планираме бременност
3. Б12 в частност, защото не консумирам месо .


# 109
  • Мнения: X
Съпругът е изследван, нали?
Как ти варира хемоглобинът?
Къде, как ти поставиха диагнозата таласемия?

# 110
  • Мнения: 1 305
Съпругът е изследван, нали?
Как ти варира хемоглобинът?
Къде, как ти поставиха диагнозата таласемия?

О, изследван е. Той напълно противоположен Simple Smile- има стабилно желязо и висок хемоглобин.
 
В момента хемоглобинът ми е 110 . През годините  ми е варирал между 98 до 102 .
И желязото дори ми е в норма Simple Smile
 Диагностицирана съм преди 15- тина години в Хасково . Дори бях диспансиризирана там , обаче промениха законите ( до колкото си спомням ) и вече нямам право на диспансер.

Цялата ни рода от страна на мама сме с таласемия . майка ми , баба ми , вуйчо ми , брат ми...

Майка ми, през първата си бременност доста е страдала, защото са я изкарали желязодефицитна и са й правили железни  вливки  #2gunfire.
Тогава сама започва да рови из библиотеките и мед. учебници и насочва лекарите какво точно да й изследват .
 И след като при нея е доказана, цялата рода през годините сме минали през изследванията .
gerda1 , зная и че далакът ми е увеличен ( май на всички таласъмчета е ) .
знаеш ли това до какво води ?
 

Последна редакция: ср, 09 мар 2016, 09:20 от Serendipity*

# 111
  • Мнения: X
След като са направили вливки с желязо, разказвала ли е какво е ставало?
Освен желязо изследван ли е феритина?
Как ти вдигат хемоглобина?

# 112
  • Мнения: 1 305
След като са направили вливки с желязо, разказвала ли е какво е ставало?
Освен желязо изследван ли е феритина?
Как ти вдигат хемоглобина?

Получила е увреждане на черния дроб ( за щастие обратимо )
Спомня си , че е имала огромни синини, без болка. Тя си го интерпретира , че има връзка с прекомерното желязо. Малко лаишко звучи , но все едно организмът й се е опитвал да се освободи от него.

 За фертин никой нищо не ми е казвал. Следователно не съм го изследвала. Embarassed

Никак не ми вдигат Хе. Сама си го обгрижвам.
Преди години пихн по 10 таблетки фолиева . Само това
 Сега  пия водорастли- Спирулина и Хлорела

# 113
  • Мнения: X
Аз нямам увеличен далак.
Как е поставена диагнозата таласемия при теб, на база на какво?
Ако феритинът е нисък, може да се приема по малко желязо,но контролирано от лекар.
На мен ми вдигат хемоглобина и с В12, но това го преценя хематолог.

# 114
  • Мнения: 358
Някой знае ли при какви стойности на хемоглобина се препоръчва секцио при раждане?
При мен продължава да пада и АГ нещо се е притеснила. До сега думата CS не беше споменавана. :/

# 115
  • Мнения: X
Колко пада? От колко на колко и в кой месец си?

# 116
  • Мнения: 358

В началото стартирах със 100, качих го на 107 и от там започна да пада всеки месец е с -3 до 5 единици надолу. Вече съм  в 9м, а в момента е 87.

# 117
  • Мнения: X
За сега не е толкова зле.
На финалната права си. Има ли как с нещо да те повлияят преди раждането, да го вдигнат малко?

# 118
  • Мнения: 358
За сега само с фолиева киселина го борят Simple Smile 3х2 неофолик мета.

# 119
  • Мнения: X
По колко мг е едно хапче?
Хапни си супа от коприва, помогни си с каквото можеш. Hug
Нар, цвекло,спанак.

# 120
  • Мнения: 1 305


 Колко ти е серумното желязо??
 Ако не е много високо , можеш да пробваш с  Флорадикс - билкова кръв .
Много добри отзиви има за него. Можеш да пробваш .
 Знам , че е препоръчителен да се пие първите и
последните три месеца от бременността.

# 121
  • Мнения: X
По-скоро как е феритина?

# 122
  • Мнения: 358
1 таблетка съдържа 0,4 mg метилирана фолиева киселина - L-метилфолат.
Хапвам аз сериозно спанак и коприва, но с цвеклото не се разбрах през бременността- преди пиех литри фреш и ядях страшно много салати с цвекло, сега не мога да го помириша. От ден 1 е така, очаквах да премине, но ден днешен резултатът е  Sick.

Вчера ми излязоха резултатите
Желязо- 8,74, тотален жск- 108
Феритин не са ми пускали  newsm78

Точно за билковата кръв си мислех, но ме притеснява съдържанието на желязо в рецептурата. 

# 123
  • Мнения: X
Какви са референтните стойности на желязото в тази лаборатория?
 Феритина показва запасите на желязо в кръвта, ако и то е ниско на мен ми дават железен препарат за смучене малтофер.

# 124
  • Мнения: 358
Ново двайсет при мен- установиха и желязодефицитна анемия. За седмица желязото е паднало под долната граница, тоталния жск е двоен. Сега и това ще боря.  ooooh!

# 125
  • Мнения: X
При Таласемия ми е интересно как ще борят желязодефицитната анемия?
Пиши, че те следим.

# 126
  • Мнения: 358
И на мен  ми е много чудно. Joy Според мен малко преувеличават с диагнозата, ама хич не ми се занимава да споря. До раждането ще се постарая да кача желязото в някаква средна стойност, която не е опасна. После спирам да го пия с бой или без.
Първоначално реших, че има такива драстични отклонения в стойностите заради лабораториите, но се оказа, че все в една са правени изследванията.

П.П. Извинете ме,ако досаждам.  Embarassed

# 127
  • Мнения: X
Аз също съм с таласемия, но желязато и феритина пада и аз смуча таблетки при нужда.

# 128
  • Мнения: 358
А желязото в норма ли ти стои или пада под нормата? При мен винаги е малко над долната граница, феритина е бил що-годе ОК.

# 129
  • Мнения: X
Преди да ме диагностицират с таласемия все ме лекуваха от желязодефицитна анемия. Желязото все ми е ниско, но го вдигаме с В12 и с фолиева киселина.
От предозирване с желязо ми падаше В12.
Като приемам фолиева киселина съм по-добре.

Като съм с лека форма на мутация на таласемията та може да поприемам желязо, когато и в клетките няма.
Никога не се оставям да падне напълно. Защото проблема при нас е, че не можем да го усвояваме и той се "утаява" в някои органи и ги уврежда.

# 130
  • Варна
  • Мнения: 1 185
  Здравейте момичета!
 Бременна съм  почти в 30 седмица ,но ме притеснява и моят хемоглобин,който постоянно пада.
На първата женска консултация при записването ми стартирах с хемоглобин 125. На следващите контролни беше паднал на 108. Започнах да пия Феро-Фолгама 3*1 на ден и на следващите контролни след около месец и половина хемоглобина ми беше 90  Shocked . Това около 20.03. Пуснах си самосиндикално изследвания на Б12 и желязо. Желязото ми е 14.03 при реф 10.7-32.2, Б12-128 при реф 25,1-165.0
 При последните изследвания гинеколожката смени Феро-Фолгамата с ампули Тотхема 2*1 и намалих приема на магнезий. Започнах да пия сок от цвекло,морков и лимон всеки ден и със сутрешната ампула пия фолиева киселина 1 таблетка- не знам дали е правилно,но сама си го назначих.
 Бях решила да изчакам следващите контролни от женската консултация,но сега като четох тук се притесних повече. Лекарката не ми е казала да отида при хемаолог,а бебето наддава добре,дори върви седмица напред. Аз имам ужасни кръгове под очите и устните ми се цепят ,лющят и сърбят в ъгълчетата. Майка ми и тя цял живот е била с нисък хемоглобин,а когато е била бременна с мен съвсем нисък,но аз съм се родила 3.900.
 Чудя се дали да се консултирам с хематолог,дали да си пусна някакви други изследвания ,или да продължавам така до края като се доверя на лекарката си? Остават още около 10 седмици? 

# 131
  • Мнения: X
В момента, колко ти е хемоглобина?
А феритина?

# 132
  • Варна
  • Мнения: 1 185
 Не съм се изследвала от около 20.03 . Феритин изобщо не знам дали има в ПКК която ни пускат на ЖК.
 Бях решила да се доверя на лекарката ,но нещо ме гложди? Феритин сутрин на гладно ли се пуска?

# 133
  • Мнения: 1 464
Всичко е сутрин на гладно. Пусни си и едни изследвания за таласемия, ако искаш, към 20-тина лв. бяха.
Иначе мога да ти напиша какво пускам аз:
ПКК
Серумно желязо
ЖСК
Вит. В12
Вит. Д
Общ белтък+албумин

С таласемия съм, а сега заради бременността и с желязодефицитна анемия. Приемам желязо, протеин (понеже белтъка ми е нисък), вит. Д, фолиева к-на и инжекции вит. Б12.
С тази терапия, както и със сок от цвекло, успях да вдигна хемоглобина от 79 на 90 за месец.

Не съм лекар, но твоите стойности на желязо и В12, ми се струват ниски. Лекаря ми обясни, че не просто трябва да са в норма, а да са на горна граница по време на бременността.

# 134
  • Мнения: X
Ида, прочетох, че приемаш желязо по време на бременност, а си таласемичка, би ли обяснила как се мотивира лекаря, за да го изпише, какви изследвания показват, че може?
 bouquet

# 135
  • Варна
  • Мнения: 1 185
  А моето Б12 не отива ли към горна граница?   Б12-128 при реф 25,1-165.0

# 136
  • Мнения: 1 464
Ида, прочетох, че приемаш желязо по време на бременност, а си таласемичка, би ли обяснила как се мотивира лекаря, за да го изпише, какви изследвания показват, че може?
 bouquet

Герда, аз написах, че от бременността имам и развита желязодефицитна анемия, което не е прецедент при хора с таласемия. Желязото ми беше 13  при референтни 6.6-26. А както казах, лекаря обясни, че е изключително важно желязото, белтъка, вит.д и вит. В12 да са в горна граница, че и след нея през последния триместър. Затова приемам Сорбифер и Билкова кръв.

  А моето Б12 не отива ли към горна граница?   Б12-128 при реф 25,1-165.0

Отива, но не е там. Идеята е, ако 165 е горната граница, твоя В12 да е около 165, или малко над него.

# 137
  • Мнения: X
Питам, защото моят лекар също ми назначчава железен препарат Малтофер Фол при нужда, но мерят феритина преди това, заради таласемията.
 А друг път дават фолиева.

# 138
  • Мнения: 1 464
И аз имам изследван феритин. Пия и фолиева к-на. Но след като родя, пак ще спра всичко.

# 139
  • Мнения: 260
Ида, твоят доктор да не е доктор Сигридов, като чета какво си писала все едно чувам неговите думи. Иначе аз съм бременна в 27 седмица, хемоглобинът за сега ми е в нормите, но пак си е нисък 123. От вчера ми бият витамин б12 (Ида теб боли ли те след това дупето, аз цяла нощ не съм спала и сега съм като парцал). Иначе моята стойност на б12 беше 210,8( при референтни 144-480), няма ли как по друг начин да си набавям б12, освен с тези инжекции, като ги четох страничните ефекти от б12, ги имам над 50% Sad

# 140
  • Мнения: X
Има на капки, но лекарят трябва да каже, защото понякога неусвояемостта на витамина се дължи на проблеми със стомаха.

# 141
  • Мнения: 1 464
Михаела, да д-р Сигридов е  Heart Eyes
Аз съм му изключително благодарна за това, което направи за мен. Живея в Белгия, но миналия месец се прибирах два пъти за прегледи при него, понеже тук за 6 месеца само констатираха ежемесечно, че ми пада хемоглобина. Накрая ми звъннаха да ми кажат, че е 79 и трябва незабавно да ми прелеят кръв. Отказах, те казаха, че така ще умре бебето, после аз. Това няма да го коментирам. Свързах се със Сигридов и тръгнах за България. Писах вече за резултата- за месец от 79 на 90. Той каза, че ще се вдигне още.
От В12 ме боли докато ми я бият и известно време след това. Но не е болка за умиране, търпя, като знам за какво е.
123 не е рисък хемоглобин за бременна. Никога в живота ми не съм имала такава стойност.

# 142
  • Мнения: 260
Дам, д-р Сигридов е много добър специалист, аз ходя при него заради увеличени мозъчни стомахчета и той беше докторът, който ми назначи всички възможни изследвания за вирусни инфекции и откри, че в момента карам нещо като инфекциозна мононуклеоза и на това се дължи проблемът. Иначе ми назначи инжекции В 12 през 5 дена и каза да си взема бирена мая на люспи.
Значи все пак не само мен си ме боли докато ми бият и след това В12, на мен ми ги бие баба ми (пенсионирана мед. сестра) и понеже тя си е вече на годинки - 81, да ми е жива и здрава,  не зная да не би нещо да не я е сложила както трябва( аз мразя инжекции от дете след като лежах в болница и ми биеха по две наведнъж).
Така е права си, като знаеш за какво е, болката се търпи, сигурно ако беше за мен щях да търся В12 на хапчета или капки.

# 143
  • Мнения: X
Като се слага В12 трябва бебето по-често да се наблюдава, защото започва много бързо да наддава.

# 144
  • Мнения: 201
Здравейте, не съм бременна, но ще коментирате ли резултатите ми, че няма активна тема за анемии:
хемоглобин 130 (120-160)
желязо 26,9 ( - 26)
феритин 11 (4-104)
имам всички основни симптоми на анемия, другата седмица ще покажа изследванията на хематолога. ПКК е добре освен високите лимфоцити, ДКК не е ок - почти всички елементи са ниски, освен високи моноцити, ама май ДККто няма отношение към анемиите. ЛДХ - в норма

# 145
  • Мнения: X
Направи консултация с хематолог.
А как е средния обем на еритроцитите :
MCV, MCH,MCHC

# 146
  • Мнения: 201
всичко е в норма

# 147
  • Мнения: X
Това е много добре.Пиши като мине консултацията.
Направиха ли ти стъкло? Да огледат структурата на кръвните клетки?
Но това ще си го назначи хематологът, ако е нужно.

# 148
  • Мнения: 201
да, имам стъкло. направо не знам вече с тия привидно добри резултати, а косата си пада, ръцете и краката ледени. Мисля че имам леля, която е има(ла) анемия, на сестра ми също са й изписвали желязо, ама не го взима, та предположих че и аз ще съм така... като чета темата си мисля, че хематолога ще ме накара да изследвам б-12  Thinking тя май спомена нещо от сорта на "да изследвам феритин, за да се изключи нисък б-12". Което означава ооооще една седмица без диагноза, хем заради празниците, хем заради това че доктора не работи всеки ден Sad

# 149
  • Мнения: X
Проблеми с кръвната захар и инсулиновата резистентност също дават подобни симптоми.

# 150
  • Мнения: 358
Минавам да ви кажа, че бебчо се роди със спешно секцио, не можах да родя нормално. Приеха ме с хемоглобин 90, след ЦС беше спаднал на 70 и преливаха кръв. Сега е около 82 и продължавам приема на фолиева 3х2.
Ефект от приема на желязо- нулев, нито се повиши, нито падна още, продължава да си е под нормата.
Остава да разберем дали бебчо е носител на гена.

# 151
  • Мнения: X
Честито, наталкъс, да ти е живо и здраво бебочето.
Бързо възстановяване и на теб.
Колко кръв ти преливаха? Мен много ме е страх от кръвопреливане.

# 152
  • Мнения: 358
Благодаря!
Една банка преляха, гласяха и втора,ако има нужда. Няколко часа след кръвопреливането ме наблюдаваха допълнително за реакции, слава Богу нямаше такива. След това помолиха някой да дари кръв в националния център на мое име и на името на болницата.
До сега винаги съм отказвала кръвопреливане, но този път нямаше как.

# 153
  • Мнения: X
В коя болница беше раждането?

# 154
  • Мнения: 1 464
Честито бебче! И моят хемоглобин сега е 90, надявам се да родя нормално и да нямам нужда от кръвопреливане.

# 155
  • Мнения: 358
Ида, пожелавам ти да се сбъдне това желание! Аз се опитах нормално, но за 12ч не получих почти никакво разкритие, а вече ми бяха изтекли водите.

gerda1, в Щерев родих.

# 156
  • Мнения: X
Как са тромбоцитите на бременните мами с таласемия?Повишават ли се?

# 157
  • Мнения: 60
Здравейте!
При ниски тромбоцити какво е лечението,моите са 116 ? Бременна съм в 8 месец?

# 158
  • Мнения: X
Какво приемаш?
Трябва да се обадиш на аг-то или да отидеш на хематолог. Струват ми се доста ниски.

# 159
  • Мнения: 60
Какво приемаш?
Трябва да се обадиш на аг-то или да отидеш на хематолог. Струват ми се доста ниски.
Ами в момента съм само на витамини..Във вторник съм на преглед , ще видим какво ще каже АГ

# 160
  • Мнения: X
Виж,ащо имаш възможност АСАТ,АЛАТ как са.

# 161
  • Мнения: 545
След мисед аборт изгубих много кръв. Сега хемоглобин ми е 77 желязо 67.2 и ЖСК 0.9

# 162
  • Мнения: X
Ой, мила, с какво ще те възстановяват?
Приемай много фреш от портокали и мандарини, витамин С подпомага по-бързото и добро усвояване на желязото.
Избягвай млякото.

# 163
  • Мнения: 236
Здравейте момичета,
Бременна съм в 30г.с. Вчера бях на хематолог, заради нисък хемоглобин, който така ме наплаши, че от вчера не знам къде се намирам, какво да мисля и правя. В началото на бременността, хемоглобинът ми беше 106 и пиех по една таблетка желязо. В 5'ти месец падна до 90 и ми увеличиха желязото на 2 таблетки. Сега в 7 месец, ХМ 103, желязо в норма и съмнения за таласемия.
Пусна ми изследвания,резултатите ще ги получа след 2-3 седмици ( не живея в БГ), а до тогава ще се побъркам. Но е много голяма вероятността да е таласемия.
Пуснахме и на съпругът ми и само се моля, той да не е с таласемия. Много желана бременност ми е, след две неуспешни. Исках просто да споделя, защото ми е много тежко и страшно.

# 164
  • Мнения: X
Томи, почти си доближила финала. Не  се тревожи хемоглобинът ти не е толкова лош, дори е около сто, няма никакъв риск. Почти всички бременни жени имат гестационна анемия.
Как са ти обема на еритроциите?
Ако имаш стари  най-обикновени кръвни изследвания на таткото погледни и неговия обем на еритроцитите как е.

# 165
  • Мнения: 236
При мен еритроцитите са 0,31. при реф. стойности 0,35-0,5.
MCV 0,68  при 82-98.
А при ММ, не знам, всички изследвания са в БГ.

# 166
  • Мнения: X
Е, това може да показва и желязодефицитна анемия, не е показателно само по себе си за таласемия, така че спокойно.
А MCH или  MCHC как са?
 Hug

# 167
  • Мнения: 236
Колкото и странно да звучи, тези два показателя, ги няма или са изписани по друг начин и не мога да ги открия.

# 168
  • Мнения: 236
Здравейте:) минавам да споделя с вас, хубавата новина, че ММ не е носител на таласемия. Охх, толкова много се успокоих, че нямам думи да го опиша.
А моите резултати още ги няма. Но при мен, почти е ясно какъв е.

# 169
  • Мнения: X
Наслаждавай се на бременността си!  bouquet
Това е един от най-вълшебните периоди в живота на жената.

# 170
  • Мнения: 969
Gerda, за таласемията задължително ли MCV, MCH, MCHC в ПКК са извън референтните стойности?  Hug

# 171
  • Мнения: X
Хематолог е най-добре да ти погледне кръвната картина.Само тези показатели не доказват диагноза, а заедно с други насочват към електрофореза на хемоглобин.

# 172
  • Мнения: 969
Знам, че трябва да отида на хематолог  newsm78 Мерси Simple Smile

# 173
  • София
  • Мнения: 1 877
момичета,
а на кой хематолог се доверихте?
аз ходя в нац. център по хематология при др. рангелова..
хгб ми пада и вече е 80, дсно се вдигне след б12 инжекциите....че е кофти, в 5 м. съм и нямам много енергия вече...  Tired, а не искам кръвопреливане  Cry

# 174
  • Мнения: X
Аз моя го вдигам с фолиева, но не знам при теб как са нещата.
Д-р Рангелова уж е добра, а как се е стигнало до хемоглобин 80 още в 5-ти месец за мен е необяснимо.

 Трябва да си обърнеш внимание!
В болница Надежда има млад хематолог, много е добър отиди при него.

# 175
  • София
  • Мнения: 1 877
ами аз започнах в хгб 91, затова не е чудно как падна до 80 до средата на бременността.
с ударни дози фолиева не се подпомогна. сега ще се тествам след б12 и силно се надявам да се покачи.

таласемия хетерозиготна бета имам, никога по-висок хгб от 96 не съм имала, през първата бременност бях диагностицирана...

знаете ли нещо повече за този хематолог, име?

# 176
  • Мнения: 1 179
Здравейте! Можете ли да ми препоръчате добър хематолог в гр. София, който има опит с бременни, носителки на Таласемия Минор?

# 177
  • Мнения: X
Всяко по--свястно аг може да се справи.

# 178
  • Мнения: 1 179
Всяко по--свястно аг може да се справи.

Моята АГ явно  не може, затова търся специалист. Всеки път като ходя на преглед и погледне ниския ми резултат, се почва как може да се наложи кръвоприливане, колко е опасно за бебето... и т.н.

# 179
  • Мнения: 358
Всяко по--свястно аг може да се справи.

Моята АГ явно  не може, затова търся специалист. Всеки път като ходя на преглед и погледне ниския ми резултат, се почва как може да се наложи кръвоприливане, колко е опасно за бебето... и т.н.
Колко е Hgb?

# 180
  • Мнения: 178
Аз за сега ходя при доктор Русева във 17 ДКЦ. Към момента съм доволна. Всеки месец ми пуска кръвни изслвдвания и следим хемоглобина. Говорих ме, че ако почне много да пада може да ми изпиш б12. За кръвоприливане не сме говорели, аз до колкото знам при нас трябва да е под 60 за да говорим за кръвопреливане.
Това е което аз мога да кажа. Иначе и аг-то ми каза ще го гледаме и ще решаваме какво ще правим, но аз си държат още от начало да правя консултации с хематолог. Да вметна едва в 4 месец съм, но споделям ако мога да съм полезна.

# 181
  • Мнения: X
Не трябва да се изпускат нещата да се влошат и хемоглобина да падне под 100, защото после много трудно се компенсира.
Трябва следене още към 4 месец, когато ако имаш резерви се изчерпват.

# 182
  • Мнения: 178
А да попитам по колко фолиева киселина приемата?

# 183
  • Мнения: 1 179
А да попитам по колко фолиева киселина приемата?
По 2.4 мг фолат.

# 184
  • Мнения: X
Аз имам тромбофилия и приемам мета форма на фолиевата, но това ми е трета бременност и се оказа, че е невъзможно само тя да ме компенсира.
 Още около 4 месец запасите ми от В12 и феритин доближават долните граници и за това взимам Билкова кръв и В12.

# 185
  • Мнения: 178
Благодаря ви ☺

# 186
  • Мнения: 358
Аз имам тромбофилия и приемам мета форма на фолиевата, но това ми е трета бременност и се оказа, че е невъзможно само тя да ме компенсира.
 Още около 4 месец запасите ми от В12 и феритин доближават долните граници и за това взимам Билкова кръв и В12.
А правила ли си консултация с лекар, който е малко по в час с В12? Препоръчвам ти да се чуеш с др Кадъм.

# 187
  • Мнения: X
Сега внасям отвън В12 и желязо, че много ме е страх да не стигна до кръвопреливане.

# 188
  • Мнения: 313
Gerda при кой се следиш?

# 189
  • Мнения: X
При три или четири лекаря, но не съм особено доволна.
Само докторката по фетална ме следи и й се доверявам.

# 190
  • София
  • Мнения: 1 877
Сега внасям отвън В12 и желязо, че много ме е страх да не стигна до кръвопреливане.

аз стигнах и нее страшно. др василева от токуда, уникален лекар и човек...ако се стигне. успех.
моят бебо е вечена 4 м. Simple Smile)

# 191
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 148
Здравейте и лека бременост на всички!

Аз съм в самото начало още-6 г.с., но ми е втора бременост. Таласемията си я знам от малка. Преди да забременея 2012 си изледвах мутацията. Мъжът ми няма.
В 6-7 месец миналия път ХБ беше паднал до 80 и хематоложкта искаше да ми преливат кръв, но Аг не се съгласи. Наложи се да си вдигна сама показателите.  Пиех фолиева 3×2, бирена мая и б12 ( някаква разфасовка, коята успях да намеря единствено в един фитнес магазин Grinning
Пиех и протеинов шейк пак от фитнес магазина, сок от цвекло, морков и лимон и телешко. Всичко е по предписание на хематолог. Влязох да раждам с хб 89. Деня след раждането беше 105.

Този път си взех да пия метилирана фолиева с вит б. Другата събота на първи преглед и ще видим как ще минат тези 9 месеца.

# 192
  • Мнения: X
А в 4-я месец как са ти показателите, добре е да не се изтървават до 6-я?  А преди бременност?

# 193
  • Мнения: 1 305
Дами, а как стои въпросът с раждането?
Нисък хемоглобин показател ли е за секцо или напротив?
 При рязането се губи страшно много кръв, а как е при естествено раждане?

# 194
  • Мнения: 1 179
При мен ще е естествено. Разбира се и при този начин може да се загуби повече кръв, но по - рядко. Само ако има медицински причини, съм склонна да е секцио, дори да ми е 160 хемоглобина.

# 195
  • Мнения: X
И аз така. Удържам го за сега 110.

# 196
  • Мнения: 1 305
Успех момичета!!!
Стискам палци всичко да мине по план:heart:

# 197
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 148
SmirkSmirkЗдравейте момичета,

преди няколко месеца (на предишната страница) споделих моя опит.
Втора бременост, след първа успешна преди повече от 5 години.
Вече съм в 5 месец и Аг не ме е изпратил досега на хематолог. Не помня миналия път кога ме изпрати.
Та, реших да си пусна изследвания на своя глава, понеже нещо ме загложди.

WBC / левкоцити брой /      9.7       при норма        3.5 - 10.5
RBC / еритроцити брой /          4.09     при норма   Мъже 4.5-6.5; Жени 3.9-5.9; Деца 4.0-6.2
HGB / хемоглобин /                   78       при норма        Мъже 130-180; Жени 120-160; Деца 105-145
HCT / хематокрит /                0.250       при норма   Мъже 0.40-0.55; Жени 0.37-0.47; Деца 0.30-0.50
MCV / ср. еритр. обем /         61.3       при норма   78 - 105
MCH /ср. съдърж. на HGB в 1 еритроцит/   19.0   при норма   25 - 35
MCHC /ср. конц. на HGB в еритр./           312           при норма   310 - 370
PLT / тромбоцити /                 307       при норма        150 - 450
RDW-CV                                       17.50       при норма        ( 0.11- 0.16 ) ; % ( 11 - 16 )
PDW                                       16.1       при норма   9.4 - 18.1
MPV / ср. тромб. обем /         9.4       при норма   8.1 - 12.4

FE- 19.55 при норма 5,83- 34,50

Пия фолиева киселина мета- 2х2, биозин мама. Исках и б12 да пия, но в началото АГ ми каза, че няма нужда.
В събота съм на консултация и мисля да настоявам да ме изпрати на хематолог и аз вече сама ще ходя.
Знам, че трябваше по-рано да си обърна внимание, но уви, имах много грижи с голямото дете и за мен не остана време. Което разбира се не е оправдание.
Лошото е, че от сокът от цвекло направо ми се повдига. А и не мога да си намеря какво ми е изписвала точно хематоложката миналия път.
Ако някой може да ми каже нещо, което да си взема да пия поне докато отида на консултация....
Или просто да ме успокоите Rolling Eyes Thinking


# 198
  • Мнения: 423
Здравейте момичета, отдавна не е писано в темата.
Моля, ако някой е от Пловдив, да ми препоръча добър хематолог за таласемия.
В 18 г.с. съм и хемоглобина доста ми е паднал на 86, преди 2 месеца беше 98.
Желязото ми пък е завишено - 28.6, при горна граница 27.
В момента пия 3х2 фолиева киселина и прегнакеър плюс, който съдържа 14 мг желязо. Дали трябва да спра прегнакеъра или желязото в него не е чак толкова много?

# 199
  • Мнения: 200
Др.Кирова,аз ходя при нея.

# 200
  • Мнения: 423
Имам още един въпрос. Някой знае ли при секцио, дали има много кръвозагуба? И дали се налага преливане на кръв? Знам, че е добре при операция, хемоглобина да е над 100.

# 201
  • Мнения: 200
И аз не съм много наясно,а и имам още време😉.Ако някой сподели мнение,ще ни е от полза.

# 202
  • Мнения: 423
Майка ми също е с таласемия и преди 3 години и правиха операция за смяна на става, тогава си спомням, че казаха, че хемоглобина трябва да е над 100, иначе ще и преливат кръв. Но при нея операцията продължи 2-3 ч., а секциото е около 40 мин. За съжаление при нея се наложи да прелеят 1 банка кръв. И също си спомням, че кръвта която трябваше евентуално да и прелеят, я подготвяха 2 дни по-рано, именно заради таласемията трябваше нещо да се пречисти. Но мисля да питам хематолога за това, ако някой е наясно, нека сподели.

# 203
  • Мнения: 423
Здравейте момичета,

при мен хемоглобина доста падна. В началото на 6 месец е 79, при серумно желязо 28, феритина се оказа на долна граница. Хематолога ми предложи да пробваме да вдигнем хемоглобина със Сорбифер (желязо на хапчета). Това много ме притеснява, но започнах да го пия. С инжекции В12 не се повлия. Има ли някой, който е приемал Сорбифер?

# 204
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 148
Аз пих 10 дни и се повлия хемоглобина. Не помня точно колко, но родих с ококо 80-85 без проблеми. Аз вземах б12 на таблетки за смучене. Хематоложката каза, че били по-добре от ижекциите.
Успех ти желая !

# 205
  • Мнения: 423
Б12 от 1000 мкг ли? И по колко таблетки седмично?

# 206
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 148
Да, от 1000мкг за 10-12 дни по 2 на ден. После правих контролни изследвания и се беше вдигнал леко и направих пауза и после пак. До края го пих така. Сорбифер-а беше по същия начин. А каква фолиева к-на пиеш. Аз успях да си намеря от Турция понеже от българската трябваше да пия по 9 таблетки на ден. А от турската (Folbiol) по 1 на ден. Лекарката ми каза, че даже турската била по-добра в случая. Ако искаш се консултирай и мога да ти дам/изпратя , че имам останали 1-2 блистера.

# 207
  • Мнения: X
Аз пих "софт айрън" ( меко желязо) на Солгар по едно на седмица и много добре ми се отрази и фолиева. Но бях с редовни контроли.

# 208
  • Мнения: 423
Момичета, аз спрях желязото, пих го само 4-5 дни, но в момента съм с болки в корема и си мисля, че може да е от него или от антибиотика, който се наложи да пия. Та за сега ще направя малко пауза, от днес се чувствам малко по-добре, така че по-нататък може да опитам пак. По принцип трябваше да го пия 10 дни и да изследвам хемоглобина.
Някой имал ли е болки в корема от Сорбифер?
Герда, при теб феритина нисък ли беше? Защо се наложи да пиеш желязо?
Фолиева до сега пиех от обикновената Фолацид, тъй като съм без тромбофилия, но сега мисля да мина на метилираната форма (неофолик мета), за да видя дали няма да има подобрение. Една от хематоложките с която се бях консултирала ми беше препоръчала Витафолат, както и герисан. Не знам и от тях дали може да се вдигне хемоглобина.
Честит празник на всички!

# 209
  • Мнения: 580
Здравейте, прекрасници.
В средата на 7 месец съм, хемоглобинът беше паднал до 84, искаха да ми правят кръвопреливане.. но решиха да изчакат още. Ядосах се и бях 2 седмици на телешко месо, цервено цвекло и сок от касис.. изследвах се, беше стигнал до 86.. за мен си е радост направо.
Днес пак го изследвах, беше 86, стои си така и не пада засега.
Освен фолиевата, б12 и храненето също е важно, както и нагласата.

# 210
  • Мнения: 200
Здравейте, прекрасници.
В средата на 7 месец съм, хемоглобинът беше паднал до 84, искаха да ми правят кръвопреливане.. но решиха да изчакат още. Ядосах се и бях 2 седмици на телешко месо, цервено цвекло и сок от касис.. изследвах се, беше стигнал до 86.. за мен си е радост направо.
Днес пак го изследвах, беше 86, стои си така и не пада засега.
Освен фолиевата, б12 и храненето също е важно, както и нагласата.
Браво😊😊👍🏻

# 211
  • Мнения: 423
Аз също съм в средата на 7-ми месец, при мен хемоглобина вече от няколко месеца е 79-82. Хематологът ми каза, че за сега не се налага преливане, тъй като организмът ми е привикнал на ниският хемоглобин. Аз си се чувствам много добре, нито ми се вие свят, нито ми прилошава. Въобще не усещам разлика между това когато хемоглобина ми беше 109 (най-високият, който съм имала някога) и сега.
Опитах още веднъж със сорбифер, но отново имам проблеми с корема, изкарах само 6 дни и го спрях. Така че с прием на желязо явно няма да го бъде.

# 212
  • Мнения: 293
Здравейте мами. Бременна съм в 12г.с. с анемия таласемия. Хемоглобинът ми последно беше 110 и следящата ми лекарка беше доста притеснена и ми пусна Б12, което е 279. Пия фолиева киселина от 5мг почти от момента на положителния тест. Миналите от вас по пътя на бременност с анемия могат ли да и  какви са ми опциите? Инжекциите Б12 ще помогнат ли за вдигане на хемоглобина? Притесненията ми са, че съм още доста в началото..

# 213
  • Мнения: 580
Здравейте мами. Бременна съм в 12г.с. с анемия таласемия. Хемоглобинът ми последно беше 110 и следящата ми лекарка беше доста притеснена и ми пусна Б12, което е 279. Пия фолиева киселина от 5мг почти от момента на положителния тест. Миналите от вас по пътя на бременност с анемия могат ли да и  какви са ми опциите? Инжекциите Б12 ще помогнат ли за вдигане на хемоглобина? Притесненията ми са, че съм още доста в началото..
Здравей, аз съм с таласемия и вече съм в 8 месец. Хемоглобинът ми беше 91 като забременях, сега го крепя с много усилия да е 87. Не съм стигала до инжекции. Ще ти пиша на лично Simple Smile

# 214
  • Мнения: X
Не се самолекувайте, идете на хематолог.

# 215
  • Мнения: 580
Не се самолекувайте, идете на хематолог.
Редовно посещавам хематолога си. Simple Smile

# 216
  • Мнения: 423
При мен В12 не помогна. И аз съм в 8 месец, в 5 месец хемоглобина ми беше паднал на 79. Изписаха ми желязо Сорбифер и след 10 дни прием имаше подобрение хемоглобина беше станал 93. Така че изследвай феритина, ако ти е нисък трябва да приемаш желязо. На мен Сорбифер не ми понася и затова го сменихме с малтофер, започнах го от днес, да видим дали ще се чувствам по-добре. Също фолиева 5 мг по 1т. на ден.


praskovka30, ти със секцио ли ще раждаш? Трябва да се направят допълнителни кръвни изсл. ако се наложи преливане на кръв.

# 217
  • Мнения: X
Не си препоръчвайте леченията на друг човек, момичета, можете да навредите. Не се заяждам, най-добронамерено пиша.

# 218
  • Мнения: 423
Аз не препоръчвам моето лечение, само споменах какво приемам. Както и че е от значение стойността на феритинът, който за съжаление по някога никой не се сеща да изследва. А лечението ще назначи хематолог.
Аз съм с анемия таласемия - нисък хемоглобин, високо желязо, нисък феритин. Хематологът ми каза, че щом феритина е нисък няма проблем да се приема желязо, даже трябва да го приемам до края на бременноста и ако кърмя след това също.

# 219
  • Мнения: 293
Здравейте, мина ми прегледа. Аг ми изписа 5 инжекции Б12, след това на хапчета и началото на август контрола. Според нея, ако Б12 се вдигне и хемоглобина ми остане в тази стойност няма да имам нужда от консултация с хематолог. На мен желязото ми в по-средата на границите..

# 220
  • Мнения: 580
При мен В12 не помогна. И аз съм в 8 месец, в 5 месец хемоглобина ми беше паднал на 79. Изписаха ми желязо Сорбифер и след 10 дни прием имаше подобрение хемоглобина беше станал 93. Така че изследвай феритина, ако ти е нисък трябва да приемаш желязо. На мен Сорбифер не ми понася и затова го сменихме с малтофер, започнах го от днес, да видим дали ще се чувствам по-добре. Също фолиева 5 мг по 1т. на ден.


praskovka30, ти със секцио ли ще раждаш? Трябва да се направят допълнителни кръвни изсл. ако се наложи преливане на кръв.

Искам нормално раждане, но ще видим как ще се развият нещата. Да, имам амтигенна формула и тн.

# 221
  • Мнения: 1 472
Гледам, че скоро никой не е писал тук, но искам да попитам за една приятелка бременна в близо 4месец с нисък хемоглобин (107), а с високо желязо около 20.....някакви предположения как, откъде и защо....нормално ли е, на какво се дължи..?!

# 222
  • Мнения: 423
Да изследва феритин, ако е нисък може да приема желязо. При мен хемоглобина в 6 м. беше паднал до 79, бях с нисък феритин и желязо 30. След прием на желязо хемоглобина много бързо се вдигна до 98. Толкова беше и в деня на секциото и не се наложи преливане на кръв. Сега кърмя и по препоръка на хематолог все още приемам желязо.

# 223
  • Мнения: 1 472
Изписали са и билкова кръв, но без това изследване на феритинин (но е изписано от хомеопат), дано не я обърка нещо...

# 224
  • Мнения: X
Само билкова кръв няма да може да компенсира,ако феритин е нисък.

# 225
  • Мнения: 1 472
Ами тя не го е изследвала и като я гледам е малко на принципа да не се задълбава в нещата, ама аз като по-препатила се опитвам да и обясня важността на "дребните детайли", нито витамините В12,Д,фолиева -иска да изследва, нито ТСХ,нищо ...кара го на позитивно мислене...дано всичко е наред

# 226
  • Мнения: X
Да си направи консултация с хематолог.

# 227
  • Мнения: 293
Здравейте отново. Бременна съм в 25 седмица и хемоглобина ми падна до 98. Според Аг-то ако падне на 80 влизам за кръвопреливане, което хич не ми се иска. Желязото ми е 17, а феритинът 13. Б12 и Фолиева киселина са ми на горни граници. Тази седмица ще правя консултация с хематолог. Според вас има ли какво да ми се изпише като медикамент, защото АГ беше крайна, че няма какво да пия...

# 228
  • Мнения: X
Отивай на хематолог, с толкова нисък феритин сигурно и желязо ще ти дадат и фолиева.
Не бива да се изпускаш повече без контроли на феритина .

# 229
  • Мнения: 293
Да, аз пия фолиева, която е 5мг и б12 метилирана. Колко още фолиева може да се приема от организма.

# 230
  • Мнения: X
B12 бута желязото още повече, кой ти го предписа,защо

# 231
  • Мнения: 293
Следящата ме аг. В началото бях в дефицит под 300 и имах инжекции и сега на хапчета. Тоест ако спра б12, феритина може да ми се вдигне и оттам хемоглобина ли? Не съм наясно точно как са свързани.

# 232
  • Мнения: X
Хематолог!

# 233
  • Мнения: 293
Да вече имам час за тази седмица. 🙂

# 234
  • Мнения: 423
Хемоглобин 98 не е толкова зле, хубаво е да не пада повече. Моят беше толкова в деня на секциото и не се наложи кръвопреливане. В 6 м. обаче беше паднал до 79, лично аз се чувствах много добре и не усещах по никакъв начин, че хемоглобинът е паднал толкова. Хематологът ми обясни, че организмът ми е привикнал към тези нива. Кръвопреливане не са ми предлагали, даже напротив, казаха че трябва да се опитаме да го избегнем, понеже не е добре за бебето. Б12 не ми помогна по никакъв начин за повишаване на хемоглобина. След като установихме нисък феритин, започнах прием на желязо и така успях отново да го вдигна до 98. Първо започва да се покачва хемоглобина и след това феритина. Сега 1.5 м. след раждането хемоглобина ми е 114, феритинът все още е нисък 35 и за това продължавам с приемът на желязо.

# 235
  • Мнения: 293
Хемоглобин 98 не е толкова зле, хубаво е да не пада повече. Моят беше толкова в деня на секциото и не се наложи кръвопреливане. В 6 м. обаче беше паднал до 79, лично аз се чувствах много добре и не усещах по никакъв начин, че хемоглобинът е паднал толкова. Хематологът ми обясни, че организмът ми е привикнал към тези нива. Кръвопреливане не са ми предлагали, даже напротив, казаха че трябва да се опитаме да го избегнем, понеже не е добре за бебето. Б12 не ми помогна по никакъв начин за повишаване на хемоглобина. След като установихме нисък феритин, започнах прием на желязо и така успях отново да го вдигна до 98. Първо започва да се покачва хемоглобина и след това феритина. Сега 1.5 м. след раждането хемоглобина ми е 114, феритинът все още е нисък 35 и за това продължавам с приемът на желязо.
Благодаря за мнението, А на каква храна наблягаше през периода?

# 236
  • Мнения: 423
По време на бременноста по никакъв начин не съм си променяла хранителният режим. Не съм наблягала на никакви специални храни. Като цяло се храня здравословно, но и от нищо не съм се лишавала всичко в умерени количества.

# 237
  • Мнения: 293
Момичета, посетих хематолог, която ми обясни, че според нея стойностите са ми едва ли не идеални. Каза ми да спра Б12, да продължавам с фолиевата от 5мг и да пия Сорбифер през ден. Естестествено да наблегна на телешкото и зелении като храна. Според вас адекватно ли е това? Нея въобще не я притесни феритинът ми, който е 13...

# 238
  • Мнения: X
Браво, и аз съм на същото мнение.
Другия месец пак виж феритин и пак ппи хематолог, никакво самолекуване.
В един момент няма да стига желязото, при мен беше така - пия и нищо не остава за мен, малкото го гълташе като змей.
 При нас е хубаво раждането да е с минимална кръвозагуба, с добйр оператор, ако е секцио. И аз за това раждах в Надежда, и лазер ползват, и по кръвните изследвания преди и след раждането се вижда, че кръвозагубата е минимална.
Много ме беше страх ат кръвопреливане.

# 239
  • Мнения: 293
Благодаря Герда. Simple Smile Да, след 1 месец контрола ще правя като ми каза 5 дни преди изследването да спра приема на желязото, за да даде реални стойности. Относно раждането аз много искам да е естествено. В случай на този вид анемия кое е по-добро за жената?

# 240
  • Мнения: X
Аг-то, което ще те разражда и консултация с анестезиолог - те казват.
И аз исках естествено, но последния момент бебе се обръна седалщно и заметна пъпната връв.
Но много сериозно се следих за хемоглобин и желязо, и пих желязо и билкова кръв. Аз приемах софт айрън на солгар.

# 241
  • Мнения: 1 980
Здравейте, лекар ми беше препоръчал изследване на патологини хемоглобини за всеки случай, защото съм била бледа. Никога не съм имала проблеми с кръвната картина. С първата бременност хемоглобинът ми започна да пада чак накрая. Сега от самото начало падна малко, но аз почти спрях месото, тъй като ужасно ми се гади.
Тази електрофореза на хемоглобин същото ли е като патологични хемоглобини? Мисля да я пусна, че откакто ми каза лекарката, ме гложди.
Като малка, след прием на един АБ, съм развила левкопения, заради което се е наложила хоспитализация и кръвопреливане. Впоследствие хематолог е казал на родителите ми, че съм напълно здрава, и нямам хематологичен проблем. Майка ми не си спомня дали специално ми е правено изследване за таласемия. Може ли само от блед вид на лицето да се правят такива предположения?

# 242
  • Мнения: 1 472
Доста глупаво ми звучи от блед вид на лицето да се прави подобно предположение...
Не знам какво точно се гледа, но от една обикновена пълна кръвна картина хематолог може да ти каже имаш или нямаш и ако има съмнения да ти назначи по-задълбочени изследвания...
Аз пусках едни, които се пращат в София, защото баба ми има таласемия, въпреки че 2ма лекари ми казаха, че нямам, ама се намери трети да ми вкара мишки в главата, та в крайна сметка нямам, но мога да видя какво по-задълбочено са ми изследвали

# 243
  • Мнения: 1 980
Мерси за отговора, Kalina, ако не те затруднява, ще съм благодарна да погледнеш. Иначе кръвните ми картини неведнъж са били гледани от хематолози, когато съм била малка, и никой не се е усъмнил.

# 244
  • Мнения: 580
Здравейте, лекар ми беше препоръчал изследване на патологини хемоглобини за всеки случай, защото съм била бледа. Никога не съм имала проблеми с кръвната картина. С първата бременност хемоглобинът ми започна да пада чак накрая. Сега от самото начало падна малко, но аз почти спрях месото, тъй като ужасно ми се гади.
Тази електрофореза на хемоглобин същото ли е като патологични хемоглобини? Мисля да я пусна, че откакто ми каза лекарката, ме гложди.
Като малка, след прием на един АБ, съм развила левкопения, заради което се е наложила хоспитализация и кръвопреливане. Впоследствие хематолог е казал на родителите ми, че съм напълно здрава, и нямам хематологичен проблем. Майка ми не си спомня дали специално ми е правено изследване за таласемия. Може ли само от блед вид на лицето да се правят такива предположения?
Аз съм с таласемия бета минор. Пуснете и електрофореза. Бледо лице може да говори за анемия, но не е задължително тя да е таласемия. Simple Smile

# 245
  • Мнения: 1 980
Благодаря, ще пусна. Наистина понякога лицето ми е като платно, но аз съм с много бяла кожа. Хемоглобинът ми винаги е бил около 130. С тази бременност започна обаче да пада от началото още.

# 246
  • Мнения: 1 472
Мерси за отговора, Kalina, ако не те затруднява, ще съм благодарна да погледнеш. Иначе кръвните ми картини неведнъж са били гледани от хематолози, когато съм била малка, и никой не се е усъмнил.
Капилярна електрофореза, както е писало момичето по-горе, това са ми изследвали ...извинявам се, че чак сега пиша..

# 247
  • Мнения: 1 980
Мерси много Simple Smile

# 248
  • Мнения: 293
Здравейте, бях писала че съм бременна с таласемия. Понеже не знам в коя тема да пиша, ще пиша тук. Родих преди няколко дни, но много се притеснявам за бебчо. Има ниски нива на тромбоцити и високи еритроцити. На системи глюкоза е без прекъсване. От болницата не се впечатлиха на анемията ми. Някоя мама запозната дали тези показатели може да са свързани с таласемията?

# 249
  • Мнения: 580
Здравейте, бях писала че съм бременна с таласемия. Понеже не знам в коя тема да пиша, ще пиша тук. Родих преди няколко дни, но много се притеснявам за бебчо. Има ниски нива на тромбоцити и високи еритроцити. На системи глюкоза е без прекъсване. От болницата не се впечатлиха на анемията ми. Някоя мама запозната дали тези показатели може да са свързани с таласемията?
Според мен търси проблема на друго място, а не в таласемията. Само ти имаш , мъжа ти няма, нали? Аз съм с таласемия и бебо нямаше подобни проблеми. Понижените еритроцити са сигнал за анемия. Консултирайте се там и с кардиолог и с хематолог. Всичко ще се оправи. ❤

# 250
  • София
  • Мнения: 616
Момичета, от януари посещавам редовно хематолог. Феритинът никакъв ми го няма, последно беше 0.3, а желязото под норма(около 3). С таласемия съм, но в момента приемам желязо(малтофер), пия си фолиева киселина всеки ден и имах няколко инжекции б12. Освен това имам една мутация за тромбофилия. Планирам нова бременност след юни и искам да попитам дали е имало бременни с подобни показатели и дали имате някакви наблюдения. Според хематоложката мога да забременея, защото ще ми отнеме многоооо време, докато вдигна феритина. При същата бях и първата си бременност, когато ми правиха вливания на желязо, имах хемоглобин 80, родих със 110, вярвам й попринцип, но искам да чуя и други мнения. Благодаря!

# 251
  • Мнения: 580
Момичета, от януари посещавам редовно хематолог. Феритинът никакъв ми го няма, последно беше 0.3, а желязото под норма(около 3). С таласемия съм, но в момента приемам желязо(малтофер), пия си фолиева киселина всеки ден и имах няколко инжекции б12. Освен това имам една мутация за тромбофилия. Планирам нова бременност след юни и искам да попитам дали е имало бременни с подобни показатели и дали имате някакви наблюдения. Според хематоложката мога да забременея, защото ще ми отнеме многоооо време, докато вдигна феритина. При същата бях и първата си бременност, когато ми правиха вливания на желязо, имах хемоглобин 80, родих със 110, вярвам й попринцип, но искам да чуя и други мнения. Благодаря!
Здравей, аз съм с таласемия минор. Родих преди 7 месеца първото си дете. Пих тотема - ампули, понеже моя феритин също беше нисък, приемах и б12 и фолат. Бях с хемоглобин 86, влезнах да раждам с 100 Simple Smile

# 252
  • Мнения: X
Сменяй хематоложката.
С толкова ниско желязо и феритин ще има тънка и слаба лигавица, което ще възпрепятства забременяването.

# 253
  • Мнения: 423
И аз съм с таласемия и феритинът ми беше нисък по време на бременноста. В 6м. хемоглобинът ми беше паднал на 87, също ми изписаха Малтофер и хемоглобина много бързо се вдигна на 100. От Б12 не се повлия.
Моето бебче е вече почти на 9м. и скоро си изследвах феритина е 56, а по време на бременност беше паднал до 20. След като родих спрях да пия желязо, въпреки че хематоложката беше казала да продължавам да го пия, ако кърмя. Все още се кърмим и хемоглобина ми е 116.

# 254
  • София
  • Мнения: 616
Сменяй хематоложката.
С толкова ниско желязо и феритин ще има тънка и слаба лигавица, което ще възпрепятства забременяването.
Мисля да я накарам да ми пусне направо банка с желязо, явно много бавно го усвоявам. Иначе може и да потърся друг. Имате ли предложения?

# 255
  • Мнения: X
Ако през бременноста и към края майката е с дефицит на желязо, това се отразява на развитието на новороденото и неговия запас.
Моето дете беше на долна граница, но все пак в норма около 6-я месец.
В12  бута желязото.
Има най-различни модерни  железни препарати с по-добра усвояемост.
Има и софт айрън на солгар.
Търсете си компетентен лекар щом планирате забременяване.

# 256
  • Мнения: 19
Здравейте.
Имам установена преди няколко години бета таласемия минор след електрофореза.
Бременна съм в 7ма седмица и търся добър лекар за проследяване на бременността.
Ще съм благодарна на препоръки както за гинеколог, така и за хематолог.

# 257
  • Мнения: 580
Здравейте.
Имам установена преди няколко години бета таласемия минор след електрофореза.
Бременна съм в 7ма седмица и търся добър лекар за проследяване на бременността.
Ще съм благодарна на препоръки както за гинеколог, така и за хематолог.
Аз също съм с таласемия Simple Smile
Др Дойчиновски - вита
Др Златка Попова - хематолог

# 258
  • Мнения: 293
Здравейте, някой знае ли колко големи трябва да са бебетата, за да се изследват за носителство? На 6тия месец, когато пускахме ПКК, педиатърът пусна и морфология на еритроцити. Резултатът беше Анизомикроцитоза, нормохромия, и според ЛЛ няма данни за никаква анемия. Хемоглобинът е 125.

# 259
  • Мнения: 580
Здравейте, някой знае ли колко големи трябва да са бебетата, за да се изследват за носителство? На 6тия месец, когато пускахме ПКК, педиатърът пусна и морфология на еритроцити. Резултатът беше Анизомикроцитоза, нормохромия, и според ЛЛ няма данни за никаква анемия. Хемоглобинът е 125.
Моето бебе е на 11 месеца, пуснах й преди 3 месеца - нисък хемогл, ниски еритроцити, едно към едно с моите резултати, но пък е страшно активна и хапва. Мисля че след 2 годишна възраст Simple Smile

# 260
  • Мнения: 293
Скрит текст:
Здравейте, някой знае ли колко големи трябва да са бебетата, за да се изследват за носителство? На 6тия месец, когато пускахме ПКК, педиатърът пусна и морфология на еритроцити. Резултатът беше Анизомикроцитоза, нормохромия, и според ЛЛ няма данни за никаква анемия. Хемоглобинът е 125.
Моето бебе е на 11 месеца, пуснах й преди 3 месеца - нисък хемогл, ниски еритроцити, едно към едно с моите резултати, но пък е страшно активна и хапва. Мисля че след 2 годишна възраст Simple Smile

Еритроцитите и на моето бяха точно на долна граница, както и средния обем на еритроците в кръвта, моите също са така. Стана ми странно за тази морфология, дано педиатърката да излезе права де, аз пак ще пусна електрофореза. Simple Smile

# 261
  • Мнения: 4
Здравейте на всички! Четох доста, ту се плаша, ту се успокоявам. Бременна съм в 7 месец.Всичко се развива нормално при плода, ходих на две фетални  морфологий  в 13 и в 21 г.с, всичко казаха е наред! Преди седмица ми пуснаха изследвания за хемоглобин-97, посетих хематолог, пуснах изследвания за таласемия- с таласемия минор съм, "носителство на Б-таласемия минор" пише в амбулаторния лист. Изписа ми инжекции Б12 през ден по една (казаха ми да се консултирам с гинеколог преди да започна  да си ги бия мускулно). Утре ще пускаме изследвания и на мъжа ми , 2018 година кандидатствахме за военни и му казаха ,че е с таласемия. Едва ли да има някаква грешка,но все пак ще пуснем на ново изследвания. До сега карах една прекрастна бременност, но от два дни съм силно притеснена точно заради тези 25% вероятност от таласемия майор. Понеже вече съм в 27 г.с , нр знам дали могат да ми направят и амниоцентеза. Утре съм на консултация с гинеколога, който ми прави феталната морфология. Ще пиша как се развиват нещата, защото знам колко е важно да има достатъчно информация при подобни случай.. качвам снимка и на изследванията ми с които установиха таласемията.

# 262
  • Мнения: X
Трябва да вдигнеш белтъка с допълнителен прием.

# 263
  • Мнения: 4
Трябва да вдигнеш белтъка с допълнителен прием.
да, започнах вече да наблягам на яйцата 🙂🙃

# 264
  • Мнения: X
Питай си агето, само с яйца ньма да стане, трьбва и протеин.

# 265
  • Мнения: 57
По време на бременност какво приемахте освен фолиева киселина за увеличаване на нивата на хемоглобина?

# 266
  • Мнения: 293
По време на бременност какво приемахте освен фолиева киселина за увеличаване на нивата на хемоглобина?

Витамин Б12, 5 инжекции мускулно и след това на таблетки по 1 на ден. Отделно хапвах по 1 яйце на ден.

# 267
  • Мнения: 423
При мен само желязото помогна. Малтофер.

# 268
  • Мнения: 4
Б12.10 инжекции мускулно, през ден. В понеделник трябва да пусна изследвания за да видим как са се отразили. [/b][/i][/b]
По време на бременност какво приемахте освен фолиева киселина за увеличаване на нивата на хемоглобина?

# 269
  • Мнения: 19
В началото на 4 месец хемоглобинът ми беше паднал на около 90. След консултация с хематолог ми изписаха Сорбифер, фолат и Б12, плюс кръвни изследвания на всеки месец.
Хапвах и цвекло, пъдпъдъчи яйца и подобни.
За 1 месец вдигнах хемоглобина до 100.

# 270
  • Мнения: 19
Здравейте на всички! Четох доста, ту се плаша, ту се успокоявам. Бременна съм в 7 месец.Всичко се развива нормално при плода, ходих на две фетални  морфологий  в 13 и в 21 г.с, всичко казаха е наред! Преди седмица ми пуснаха изследвания за хемоглобин-97, посетих хематолог, пуснах изследвания за таласемия- с таласемия минор съм, "носителство на Б-таласемия минор" пише в амбулаторния лист. Изписа ми инжекции Б12 през ден по една (казаха ми да се консултирам с гинеколог преди да започна  да си ги бия мускулно). Утре ще пускаме изследвания и на мъжа ми , 2018 година кандидатствахме за военни и му казаха ,че е с таласемия. Едва ли да има някаква грешка,но все пак ще пуснем на ново изследвания. До сега карах една прекрастна бременност, но от два дни съм силно притеснена точно заради тези 25% вероятност от таласемия майор. Понеже вече съм в 27 г.с , нр знам дали могат да ми направят и амниоцентеза. Утре съм на консултация с гинеколога, който ми прави феталната морфология. Ще пиша как се развиват нещата, защото знам колко е важно да има достатъчно информация при подобни случай.. качвам снимка и на изследванията ми с които установиха таласемията.

Здравейте.  По принцип има генетични тестове, които показват дали има унаследен ген за таласемия при плода. Погледнете сайта на Пренатест, секция Джийн сейф, панел унаследен риск. За съжаление не са особено евтини, но е хубаво, че ги има като вариант.
Пожелавам ви успех и здраво бебче на финала 🙂

# 271
  • Мнения: 32
Привет Simple Smile
Предстои ми да си направя електрофореза на хемоглобин и си търся лаборатия във Варна, която ще го направи качествено.

Странна ми се струва разликата в цената в различните лаборатории:
- Лаборекспрес - 80 лв - https://laborexpres.com/vidove-izsledvaniya-tzeni/kategoriya/hem … hb-chromatography
- Лина - 17 лв - https://www.lina-bg.com/bg/%D0%B8%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4% … D1%86%D0%B8%D0%B8
- РамусЛаб (Алкални хемоглобини) - 35 лв - това до колкото разбирам е същото изследване с друго наименование.

Ако някой от Варна си е правил такова, моля за препоръки
Благодаря!

# 272
  • Мнения: 293
Здравей, видях че правят изследване за таласемии в Ситилаб, лично аз не съм правила, но мисля да пусна там на синът ми като направи годинка.

# 273
  • Мнения: 471
Здравейте, момичета. Ето, че и в тази тема влязох. Има съмнения при мен за таласемия. Бременна съм в 27ма седмица, хемоглобинът ми винаги е бил на долна граница или малко над нея, но аз дълго не ядях месо и не се впечатлявах особено. Да, но бях при Сигридов и той направо ме срази, че съм развила анемия, каза да се изследвам за таласемия чрез елетрофореза на хемоглобина и че това е в пряка зависимост за т. нар сянка на лявата митрална клапа на бебето, която откриват и чесно казано много ме притеснява. Аз чинно пия добавките желязо, билкова кръв вече седмица след като бях при него, ям пил. дробчета и всичко, което намеря за повишаване на хемоглобина, но не се качва; Беше 107 в Синево при реф. стойности 117-155, сега пуснах в Рамус, понеже се изнесохме от Сф и тук има само това и е 110 при реф. 115-160. Средния обем на еритроците се е увеличил - 98,4 при норма 82-98. За сравнение, преди месец в Синево когато пусках беше 98, но при реф. стойности 81-100. Късно прочетох, че е трябвало да пусна и феритин, аз пуснах само желязо. Предния път желязото беше под долна граница, но съм го изследвала преди 2 месеца и тогава пък беше над горна. Моят личен лекар ми обясни, че се вдига от хилядите добавки, с които тъпчели бременните. Да, ама как да не пием като стойностите падат. И Б12 пуснах, скоро не го бях изследвала. Сега се чудя тия таблетки желязо дали да ги спирам или не, чак другата семица ще ходя да изследвам електрофорезата, тя като излезе и за още една, много ценно време ще се загуби. На мен в случая ми е основно за бремеността, че и там не малко перипетии имах. Извинявам се, ако стана дълго...

# 274
  • Мнения: 1 472
Баба ми е с таласемия и и казаха да не пие добавки Желязо (бях и дала да допие останали от моята бременност Билкова кръв) и докторът и ги спря....казаха, че при таласемия желязото е високо, а хемоглобинът нисък. (Но разбира се се консултирай с лекар как да постъпиш).

# 275
  • София
  • Мнения: 616
Хематолог трябва да се изкаже след като види изследвания. Аз съм с таласемия и хемоглобина, желязото и феритина са ми под нормата. Правихме вливки по време на  предишната бременност и родих с добри показатели. Сега преди новата бременност бях пак на терапия.

# 276
  • Мнения: 471
Благодаря ви момичета. В предвид обстановката, няма да се изследвам засега, въпреки че искам да знам. Моето желязо беше на горна граница юли, сега е 15 при реф. стойности 5-35. Хемоглобинът ми е около 110, в 29 та седмица съм, преди беше 115-120... при положение, че почти не ям месо, а главно млечни, което е дори нормално...При първа възможност обаче ще се изследвам за да не стоя в неведение, само тая корона да се махне малко, че сега ми се иска заради бебето да се опазя здрава. Бъдете здрави!

# 277
  • Мнения: 3 915
Здравейте Simple Smile Аз съм на 29 г., с таласемия, диагностицирана в ранна детска възраст (майка ми си е знаела, че има и ме е изследвала). Имах една успешна бременност през 2016, тогава я започнах с хемоглобин 83 (обикн. поддържам 90-100, но не повече). Сега съм с 95, 6-та г.с., което е по-добре от първия път. Надявам се да не се стига до преливане на кръв отново (първият път се наложи, иначе си се чувствах добре, но беше по преценка на лекарите). Интересувам се извън фолиевата киселина какви витамини са ви назначили да пиете? През първата бременност пиех тези на Допелхерц, но сега взех Джеймисън, защото изглежда са по-добри, поне с по-висока концентрация са. Също с колко хемоглобин започнахмте бременността? Благодаря и успешен финал Simple Smile

# 278
  • Мнения: 293
Скрит текст:
Здравейте Simple Smile Аз съм на 29 г., с таласемия, диагностицирана в ранна детска възраст (майка ми си е знаела, че има и ме е изследвала). Имах една успешна бременност през 2016, тогава я започнах с хемоглобин 83 (обикн. поддържам 90-100, но не повече). Сега съм с 95, 6-та г.с., което е по-добре от първия път. Надявам се да не се стига до преливане на кръв отново (първият път се наложи, иначе си се чувствах добре, но беше по преценка на лекарите). Интересувам се извън фолиевата киселина какви витамини са ви назначили да пиете? През първата бременност пиех тези на Допелхерц, но сега взех Джеймисън, защото изглежда са по-добри, поне с по-висока концентрация са. Също с колко хемоглобин започнахмте бременността? Благодаря и успешен финал Simple Smile

Здравей, аз започнах със 110, което направо си беше изненада и за АГ. Към 7ми месец ми падна до 92, но започнах да пия биозин мама и според АГ, лактоферинът в биозина е помогнал да ми се вдигне хемоглобина. Влязох да раждам със 105, родих нормално, след раждането ми беше 84. Веднага дойдоха с 5 ампули Тотема, казах им че съм анемична и си замина сестрата... Месец след раждането ми беше около 105 пак някъде. Моята АГ ми следи и Б12 и понеже ми беше ниско в края на 3ти месец, имах и мускулно Б12, после продължих с таблетки. Simple Smile Лека бременност и дано не се налага кръвопреливане. Мен така ме стреснаха, че ще се наложи като започна да пада под 100, ходих и на хематолог успоредно.

# 279
  • Мнения: 32
Здравейте, бях писала по-рано тук.
Изследвах се в Лина за таласемия, където се потвърди, но при мен се очакваше - нисък хемоглобин и показатели на еритроцитите извън норма.
Бременна съм и направихме електрофореза и на таткото в Лина, където всичко излезе нормално. Моята АГ, обаче каза, че не им вярва и да пусна неговото изследване и в Лаборекспрес.
Излязоха резултатите и има завишен HbA2 3.7% при реф. стойност до 3.5%.

Само да вметна, че неговите изследвания на кръвта са супер, няма нещо извън норма (направени също в Лина). Отвреме навреме си дарява и кръв.

Какво ще ме посъветвате, не знам какво да правя..? Sad

Редакция:
Звъннахме в лабораторията, понеже имаше бележка под резултатите за стойности на хетерозиготи от 4 до 9% и ни потвърдиха, че няма таласемия.
Ама ми изкараха акъла!!

Да имате предвид, ако на някой му излезе такъв резултат. Sweat Smile

Последна редакция: пт, 08 яну 2021, 15:15 от bybit0o0

# 280
  • Мнения: 471
Аз пуснах електрофореза на хемоглобина в Националната хематология. Излезе, че нямам. Даже се бях настроила, че може и да имам т.к. цял живот съм с Хемоглобин малко над долна граница. В Лина дали е сигурно това изследване?

# 281
  • Мнения: 1 006
Аз нямам таласемия,но моят мъж има хетерозиготна бета таласемия,оказа се,че детето също.

# 282
  • Мнения: 32
Аз пуснах електрофореза на хемоглобина в Националната хематология. Излезе, че нямам. Даже се бях настроила, че може и да имам т.к. цял живот съм с Хемоглобин малко над долна граница. В Лина дали е сигурно това изследване?


При мен като че ли няма какво друго да е - правихме терапия с желязо и хемоглобина не се вдигна въобще, еритроцитите и те винаги са им ниски показателите.
Може би все пак няма да е лошо и аз да си пусна същото изследване и в друга лаборатория.

# 283
  • Мнения: 8 759
Здравейте,

Моля за разчитане на тези резултати.
За  хематолог имам час чак след месец.
 
Достатъчно ли са за потвърждаване на кой вид Анемия имам?

# 284
  • Мнения: 1 006
Има съмнения за носителство на бета таласемия,моя мъж и детето имат същите показатели като вашите изследвания,но с тази разлика че на мъжа ми е правена електрофореза на хемоглобин,по принцип тези показатели mch,mchc,mcv винаги са много под долна граница и не се променят изобщо.Хбг винаги им е бил между 100-115.

# 285
  • Мнения: 8 759
Да,  това  изследвание Хематология е точно електрофореза на хемоглобин, но виждам че някъде пишат за изследване и на hba1 , а при мен го няма.....
Дали да го пусна?

# 286
  • Мнения: 52
Баба ми е с таласемия и и казаха да не пие добавки Желязо (бях и дала да допие останали от моята бременност Билкова кръв) и докторът и ги спря....казаха, че при таласемия желязото е високо, а хемоглобинът нисък. (Но разбира се се консултирай с лекар как да постъпиш).
Аз също съм с таласемия минор и от Билкова кръв качих 5 кг. макар към онзи момент освен вродената анемия да имах и желязодефицита, тъй като желязото ми беше 3 от 9.

# 287
  • Мнения: 534
Здравейте, може ли да ми препоръчате хематолог, който работи със ЗК и кабинетът му не е в близост до ковид кабинети или като цяло да няма досег болни. Следях се при един, който не стига, че не си спазва часовете, но и в съседство беше ковид кабинет и педиатричен кабинет. Всичко живо кашляше и се наложи да чакам с часове при болни от разнообрази болести от ковид до варицела. После естествено се разболях от някакъв вирус и получих контракции с кървене. Вместо да ми се вдигне хемоглобина, в момента след неговото  “лечение” е само 81 в 22г.с. При регистрация на ЖК хемоглобина ми беше 94. Ще съм благодарна ако ми дадете препоръки.

# 288
  • София
  • Мнения: 616
Здравейте, може ли да ми препоръчате хематолог, който работи със ЗК и кабинетът му не е в близост до ковид кабинети или като цяло да няма досег болни. Следях се при един, който не стига, че не си спазва часовете, но и в съседство беше ковид кабинет и педиатричен кабинет. Всичко живо кашляше и се наложи да чакам с часове при болни от разнообрази болести от ковид до варицела. После естествено се разболях от някакъв вирус и получих контракции с кървене. Вместо да ми се вдигне хемоглобина, в момента след неговото  “лечение” е само 81 в 22г.с. При регистрация на ЖК хемоглобина ми беше 94. Ще съм благодарна ако ми дадете препоръки.
Д-р Гергана Николова, Токуда. По ЗК само вторник май има часове. Обикновено се влиза със закъснение, но аз съм много доволна. Две бремености ми оправи хемоглобина, феритина и желязото и родих нормално и без проблем. Първият път хемоглобина беше 80, родих със 110 Simple Smile С теомбофилия и таласемия съм.

# 289
  • Мнения: 423
Здравейте, може ли да ми препоръчате хематолог, който работи със ЗК и кабинетът му не е в близост до ковид кабинети или като цяло да няма досег болни. Следях се при един, който не стига, че не си спазва часовете, но и в съседство беше ковид кабинет и педиатричен кабинет. Всичко живо кашляше и се наложи да чакам с часове при болни от разнообрази болести от ковид до варицела. После естествено се разболях от някакъв вирус и получих контракции с кървене. Вместо да ми се вдигне хемоглобина, в момента след неговото  “лечение” е само 81 в 22г.с. При регистрация на ЖК хемоглобина ми беше 94. Ще съм благодарна ако ми дадете препоръки.

Задължително изследвайте феритин, ако е нисък ще трябва да приемате желязо. При мен само така се вдигна хемоглобина. Беше паднал до 79, а родих със 100.

# 290
  • Мнения: 534
Здравейте, благодаря за отговорите! Феритина ми е в норма, както и ЖСК, а желязото е над нормата изследвани са в две различни лаборатории. Само хемоглобина е нисък - 81. Днес бях на ЖК и доктора буквално ме принуди да отида веднага при същия хематолог, защото било спешно и трябва да се вдигне веднага. Той каза, че при тези показатели не може да изпише желязо. Изписа ми Вит. В 12 и 3х400мкг фолиева киселина. Даде ми две седмици да се вдигне - иначе кръвопреливане. Интересно, че Вит. В 12  и фолат също са в норми и то към високите стойности. Само хемоглобина си пада…

# 291
  • София
  • Мнения: 616
Здравейте, благодаря за отговорите! Феритина ми е в норма, както и ЖСК, а желязото е над нормата изследвани са в две различни лаборатории. Само хемоглобина е нисък - 81. Днес бях на ЖК и доктора буквално ме принуди да отида веднага при същия хематолог, защото било спешно и трябва да се вдигне веднага. Той каза, че при тези показатели не може да изпише желязо. Изписа ми Вит. В 12 и 3х400мкг фолиева киселина. Даде ми две седмици да се вдигне - иначе кръвопреливане. Интересно, че Вит. В 12  и фолат също са в норми и то към високите стойности. Само хемоглобина си пада…
д-р Николова на мен и при двете бремености ми изписа системи с желязо, за да ми се вдигнат показателите, въпреки че желязото не се изписва при таласемия. Бих я потърсила веднага, аз знам, че кръвопреливането е при хемоглобин 60, но тя ме спаси от този вариант.

# 292
  • Мнения: 423
Здравейте, благодаря за отговорите! Феритина ми е в норма, както и ЖСК, а желязото е над нормата изследвани са в две различни лаборатории. Само хемоглобина е нисък - 81. Днес бях на ЖК и доктора буквално ме принуди да отида веднага при същия хематолог, защото било спешно и трябва да се вдигне веднага. Той каза, че при тези показатели не може да изпише желязо. Изписа ми Вит. В 12 и 3х400мкг фолиева киселина. Даде ми две седмици да се вдигне - иначе кръвопреливане. Интересно, че Вит. В 12  и фолат също са в норми и то към високите стойности. Само хемоглобина си пада…

Феритина колко е и при какви референтни стойности?

# 293
  • Мнения: 534
Здравейте, феритинът ми е 109.7 мкг/л, референтни стойности са дадени 13.0-150.0. Изследванията са от цибалаб.

# 294
  • Мнения: 534
Здравейте, извинявам се за поредните постове. Днес отново пусках изследвания и нещата изобщо не ми изглеждат добре. Хемоглобин - 81
Желязо - 40,26 (при норма за жени 23,6)
ЖСК е паднал много - 48.2 при граници 44.8-71.6, преди беше към горната граница.
Този път не ми е пуснал феритин. Другата седмица съм на хематолог, но резултатите доста ме притесниха. Реално хемоглобина не е мръднал, а желязото е почти двойно  на предишния път. Не приемам допълнително желязо. Но си правя сутрин фреш с червено цвекло, морков и портокал. Дали това е причината да се натрупва толкова желязо? В 31г.с съм пия фолиева к-на 2пъти по 2бр от 400 мкг + 400 мкг от една таблетка елевит, т.е общо 2мг. И метилиран Вит.12 по 1т. От 1000 мкг мисля че се води.

# 295
  • Мнения: 184
Здравейте, аз съм с таласамия и хемоглобина ми беше 94. Всичко др в горните граници. И ми помогна витамин Б комплекс за 15 дни по 3 на ден и след това по 2 на ден сега ми е 106 в 34 г.седмица.

Общи условия

Активация на акаунт