Детето ми се интересува от политика ???? :)))

  • 4 800
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте, аз съм нова тук, приятно ми е че ще си общувам с вас  Wink

Имам следния проблем - Сина ми учи в хуманитарен профил и сега в 12 клас наблягат доста на Свят и личност и започнаха да изучават за институциите  Laughing, за Европейския съюз и всякакви такива теми и той започна да иска да му помагам, защото му е трудно. Но проблема е, че а аз не искам той да се занимава с тези неща. Политиката е мръсна работа  ooooh!и не искам да се затормозява с тези неща от толкова малък. Според вас трябва ли да ги учат тези неща в училище и как да ги учат ?

# 1
  • Мнения: 1 557
Проблем детето ти няма никакъв. Проблемът си ти.  Защото намираш за малък пълнолетен гражданин, на възраст, в която започва да заема гражданска позиция и  да гласува, защото опитваш не просто да ограничиш отговорите, а въпросите, защото е въпрос на обща култура човек да познава институциите, а ти го мислиш за затормозяване.
Дали искаш или не, той е свободен да научи каквото си иска, въпреки теб, въпреки когото и да било, щом има интерес.
И слава богу!

# 2
  • София
  • Мнения: 565
Честно, за първи път виждам родител, който се оплаква, че детето му иска да учи. Нормално е навършващ пълнолетие младеж да оформя гражданска позиция и да разбира как функционират институциите. Това не значи, че ще стане политик, нито пък можеш да го спреш след време да стане такъв, ако иска. Така че най-добре да го насърчиш да учи момчето това, което иска. От родителски тръшкания "стани лекар", "стани адвокат" или каквото и да е там, никой не се е превърнал в професионалист. За да успееш в някакво поприще, базовото е да ти е интересно и да те вълнува, само така ще полагаш труд.

И да- напълно нормално е да се учат тези неща в гимназията. Не може гражданин на ЕС да не знае нищо за европейските институции.

# 3
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Този пост, ако е сериозен, е достоен за смешките.
Трябва ли да се учат устройството и управлението на държавите е малоумен въпрос.

# 4
  • Мнения: 3 595
Как ще е малък в 12-ти клас?! Това е около 18 годишен бих казала мъж, не е никакво дете. Щом може (или в най-скоро време ще може) да гласува, значи естествено, че трябва да знае как работят разни политически институции, и не само по тази причина всъщност. Устройство и работа на ЕС не е "мръсна политика", не знам изобщо защо така мислиш, напълно нормално е да учи нещо такова най-малкото от обща култура всеки европеец трябва да го знае. Не учи как се печелят избори с лъжи и кебапчета, спокойно.

# 5
  • Мнения: X
Като прочетох "детето ми се интересува от политика" и си представих някое хлапе близко до възрастта на 9-годишната ми дъщеря. Извинявай, но звучиш като мама на Жорко от рекламата https://www.youtube.com/watch?v=BB002qvGWMM. Откога културата и познанията за устройството на държавата и за света, в който живеем са повод за притеснение и "мръсна работа"?! ooooh!

# 6
  • Мнения: 455
Авторката сигурно е искала да напише 12години... Laughing

# 7
  • Мнения: X
Авторката сигурно е искала да напише 12години... Laughing
Не, предметът Свят и личност се изучава само в 12 клас. Именно това, което е написала по горе- за ЕС, за политическата система и т.н., се изучава в него.

# 8
  • Мнения: 2
Напълно сте прави Simple Smile Знам, че тези неща са абсолютно задължителни за изучаване, но все пак ми е малко трудно да приема да се занимава с това, сещам се какъв ще стане, властта не прощава на никои, аз просто се опитвам да го защитя. Но въпреки всичко искам да му помогна да се запознае с тези неща, но не знам как.
Имате ли някакъв съвет какво да използвам като инструмент да му ги обясня. Опитах се да търся статии в интернет, ама са толкова дългиии, ужас, искам да е лесно за възприемане на неговата възраст. Вие как бихте подходили ?

Благодаря ви много :*

# 9
  • Мнения: X
Каква власт? ooooh! Какъв да стане? Грамотен, може би? Искаш материалът да е поднесен разбираемо за възрастта му. Възрастта му е 18-19 години, т.е. пълнолетен човек, който има право да гласува. Ами, добре е да знае поне за какво гласува, както са ти казали по-горе. Това не е 8-9 годишно дете, че да искаш да му смилаш материала. Дърт пергиш, а мама да му смила уроците. ooooh!

# 10
  • Мнения: 818
Имате ли някакъв съвет какво да използвам като инструмент да му ги обясня. Опитах се да търся статии в интернет, ама са толкова дългиии, ужас, искам да е лесно за възприемане на неговата възраст.
А какво в неговата възраст те кара да мислиш, че не може да възприеме дълга статия и сложно обяснение? Че той, ако сега не може, никога няма да може.
И какво ще му обясняваш, ти самата разбираш ли ги, че да му обясняваш? Дай му компютър с интернет и го остави да се оправя сам. За дни ще научи достатъчно, че той да ти обяснява...

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 489
Аз пък помислих, че става въпрос за дете някъде на възрастта на моето- 6 години и тъкмо щях да те успокоя, че ще му мине  Laughing Моят е на тема държави, столици, знамена, има куп книги с атласи и политически карти. Преди говореше само за асансьори, сега за метрото. Дали ще стане пътешественик, техник или ще кара влакчетата в метрото:35:
Не знам как правиш връзката, че като се интересува от институции, ще стане политик, честно newsm78

# 12
  • София
  • Мнения: 17 592
Напълно сте прави Simple Smile Знам, че тези неща са абсолютно задължителни за изучаване, но все пак ми е малко трудно да приема да се занимава с това, сещам се какъв ще стане, властта не прощава на никои, аз просто се опитвам да го защитя. Но въпреки всичко искам да му помогна да се запознае с тези неща, но не знам как.
Имате ли някакъв съвет какво да използвам като инструмент да му ги обясня. Опитах се да търся статии в интернет, ама са толкова дългиии, ужас, искам да е лесно за възприемане на неговата възраст. Вие как бихте подходили ?

Благодаря ви много :*



Хайде-хайде. От това да знае какво е държавното устройство до това да започне да го управлява има мноооого голяма разлика.

За дългите статии и неговата възраст... Ама той догодина ще е в Университет! Ти какви материали искаш да ползва - не по-дълги от страничка, като в 1 клас? Какво му е на възрастта, че да не може да се справи с прочитането на един закон?
А като източник... lex.bg бих препоръчала, предполагам.

# 13
  • Мнения: 3 135
Здравейте, аз съм нова тук, приятно ми е че ще си общувам с вас  Wink

Имам следния проблем - Сина ми учи в хуманитарен профил и сега в 12 клас наблягат доста на Свят и личност и започнаха да изучават за институциите  Laughing, за Европейския съюз и всякакви такива теми и той започна да иска да му помагам, защото му е трудно. Но проблема е, че а аз не искам той да се занимава с тези неща. Политиката е мръсна работа  ooooh!и не искам да се затормозява с тези неща от толкова малък. Според вас трябва ли да ги учат тези неща в училище и как да ги учат ?


Това болднатото ви е проблема: че иска да му помагаш, защото му било трудно. Не е нормално майка ти да помага да си учиш уроците в 12-ти клас. Защо не му кажеш, че е достатъчно голям да се справи с такова просто нещо сам? Не се притеснявай за политиката. Ако му беше интересно едва ли щеше да му се струва трудно. Пък и както са написали преди мен, това не е политика, а обща култура.

Общи условия

Активация на акаунт