Веганизъм, суровоядство и спорт

  • 73 048
  • 740
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 163

Колко белтъчини са ми нужни и ще получа ли достатъчно, ако съм веган/суровоядец?
Достатъчно е 10% от калориите ви да идват от протеин, 10% - от мазнини и 80% - от въглехидрати, за да изградите солидна, красива мускулатура и да сте здрави. Единствените  условия са да се храните разумно и разнообразно, да тренирате целенасочено и да си почивате пълноценно.

Кои растения са най-добри източници на белтъчини?
Зеленчуците с тъмнозелени листа дават не само протеин, но също калций, хлорофил, витамини и минерали. Сред водещите по белтъчнинно съдържание са броколито (45%), кейлът (45%) и спанакът (30%).

Кълновете/пониците/микрозелениите имат високо съдържание на протеин - между 20 и 30%. Кълновете на броколи са даже с 35% белтъчини.

Ядките и семената носят в себе си протеин и полезни мазнини, каквито са Омега 3, 6 и 9. Ето примери: конопено семе с 22% белтъчнини, тиквени семки - 21%, бадеми - 12%.

Някои водорасли също са с високо съдържание на протеин. Спирулината е с около 68% белтъчини, а в същото време помага за детокс на тялото. Хлорелата пък е с около 60% белтъчини и допринася за заздравяването на тъканите.

И, разбира се, бобовите, които са включени в този нагледен списък.



Ами незаменимите аминокиселини?
Приемането на разнообразни растителни хранителни продукти осигурява набавянето на достатъчно количество незаменими аминокиселини. Освен това, всеки ден тялото ни рециклира около 100 до 300 грама от собствените си белтъчнини.

Какъв стил тренировки да избера, за да натрупам оптимално количество мускулна маса?
Зависи от целта, която сте си поставили. Във всеки случай трябва да имате ясен план, към който да се придържате.

Ако сте новак, изберете готова тренировъчна програма, например от Фитнес Блендър или Руми Илиева. Ако не сте, съставете своя, като не забравяте да оставите и време за почивка и възстановяване.

Последна редакция: пт, 27 фев 2015, 17:12 от Фея Кръстница

# 1
  • Мнения: 178
Искам първа да се запиша   bouquet Признавам, че не мога да следвам лесно хранителна система/философия без животински продукти, но с голям интерес ще следя. Сигурна съм, че има какво да науча от теб Фея     Heart Eyes

# 2
  • here, there, everywhere
  • Мнения: 919
Хоп и аз втора. И аз като Тиквичка не съм веган, но съм убедена, че имам какво да науча от темата. Вярвам в разнообразието, което могат да дадат растителните храни, както и в последвалите ползи за здравето.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 744
Записвам се и аз тук.
Фея, с нетърпение чаках темата. Признавам, че не мога на 100% да спазвам подобен режим, но определено ми е интересно.

# 4
  • Мнения: 1 004
Записвам се и аз в темата, благодаря ти Фея   Heart Eyes
Истината е, че през последната година преминах през доста различни начини на хранене и не съм веган/суровоядец . Но съм много вдъхновена от този начин на хранене и сега по време на поста - се храня точно така. Единственото, което ме спира да бъда такава е рибата и морските дарове- обожавам ги. Ако мога да бъда някакъв (нов) тип веган/суровоядец, ядащ риба бих станала с най-голямо удоволствие  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 5 193
Фея   bouquet И аз ще следя с интерес. Спорта ще го включа по-натам по разбираеми причини.  Mr. Green

Иначе към другите момичета - повярвайте ми, че можете. Само трябва да опитате. Wink

Дилянка, това е пескетарианка.  Wink Пък и не е нужно да си лепиш етикети. Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 655
И аз с удоволствие ще следя темата. Благодаря, Фея! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 373
С нетърпение чаках темата и съм много щестлива, че вече е факт  Hug

# 8
  • Мнения: 2 545
С радост се записвам в тази тема! Hug
Чаках я с голям интерес и вярвам, че ще е много полезна. Най-малкото, за да опровергае мнението, че веганският начин на живот пречи на добрите спортни резултати Grinning.

Фея,
Скрит текст:
да си призная очаквах да видя поне една твоя снимка в началото на темата, макар и в скрит текст Wink.

# 9
  • Мнения: 6 966
Запис.  Peace

И аз не съм веган, но съдейки по това, което съм чела в темичката за тренировките, мисля, че ще ми бъде полезно и интересно.   bouquet

# 10
  • Мнения: 268
Фея ,благодаря за темата  bouquet ,чаках я с нетърпение Simple Smile
Към днешна дата съм вегетарианка,но не ям и млечни. От животинските храни ям единствено яйца,така че темата ще ми бъде много полезна.

# 11
  • UK
  • Мнения: 600
Фея,   bouquet Hug Heart Eyes мерсаж за страхотната тема, но май линкът за "Кои растения имат най-много белтъчини не работи?" на мен ми дава грешка! Peace

При мен едно 80% от храната е с растителен произход.
Месо не съм яла  от години. Но риба (сьомга предимно) обожавам и хапвам поне веднъж седмично.
Яйца също ям няколко пъти седмично, а млчените - имах период от около 3 месеца, в които ги бях изключила напълно и се чувствах прекрасно. Сега консумирам някои от тях - предимно моцарела и котидж няколко пъти в седмицата.
Като цяло ям много бобови, много зеленини и от скоро преоткрих тофуто. Лещени кълнове са ми най-любимият източник на белтъчини! Heart Eyes Ям ги почти всеки ден!

Смятам, че каквато и промяна да прави човек с храненето и хранителните си навици трябва да я прави осъзнато, от правилните подбуди и много постепенно!
Искрено се възхищавам на Фея за начина й на хранене!
Хубав ден, момичета! Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 561
И аз се причислявам към месоядните, но ще чета темата с интерес! ФейHug

# 13
  • Мнения: 8 163
Добре дошли на всички! Темата не е само за вегани и суровоядци, а за всички, които се хранят предимно с растителни продукти. Целта е да обменяме опит, знания, рецепти, трениривъчни режими...

Дрийми, линкът наистина не работи. Явно днес са махнали тази статия, защото вече дори Гугъл не я открива. А снощи я имаше... Благодаря ти, ще оправя линка.

СимпаLaughing

# 14
  • Мнения: 1 161
Фея, поздравления за темата. Мисля, че ще има много полезна информация занапред. Ще следя с удоволствие. За протокола- и аз не съм веган и суровоядец, но все по-често експериментирам с подобни рецепти. Последният ми такъв беше доста успешен-сурова торта.

Общи условия

Активация на акаунт