Йоркширски териер- тема 8

  • 91 413
  • 782
  •   1
Отговори
  • Мнения: 657
Йоркширският териер- голямо сърце в малко телце
 


Хранене на кучето
Приучаване към хигиенни навици
"За" и "Против" кастрацията
Хотели, които приемат домашни любимци
Коя марка храна да изберем за кучето си
Как да четем етикетите на сухата храна
С куче на море
Анализи на кучешки храни(на английски)
Курс обучение на малкото куче от Андрей Сиделников
Кучето само у дома
Защо да не купуваме кучета от борси, зоомагазини, посредници и ферми
От къде идват вносните кученца
Легитимни развъдници за йоркшири
Първа помощ за животните при ухапване от пчели,оси,паяци
Онлайн съветник за домашния любимец
Фейсбук страница, посветена на йоркширският териер
Фейсбук група, посветена на йоркширският териер

Статия за кучето и доминантното поведение- методи на дресировка и коригиране на нежелано поведение- превод благодарение на Зори
Скрит текст:
Всяко куче , независимо от неговия размер и порода има  характеристика на поведението на вълка . Куче, което живее в семейство, го смята за своя глутница . В нея има йерархия, в която един представител е  по-главен от другите, с други думи , той е водач на глутницата . Колкото по-висока е позицията на животното в йерархията , толкова по-големи права и преимущества има.
Обикновено , лидерът определя правилата и изисква тяхното изпълнение (доминиране) . Той винаги е пръв , принуждава останалите да го последват . Лидерът яде пръв . Той може да вземе храна от други членове на глутницата. Той е инициатор на всички действия в „глутницата” , независимо дали това е игра или лов. Той спи на високо .

Това поведение на кучето ,  е заложено в него от раждането му. Желанието да стане лидер и да доминира има всяко куче . Ето защо, за да се намали доминантността на кучето , не трябва да му се позволява  да се държи като водач/лидер. Затова трябва да се спазват по-долу описаните правила :
Корекция на доминантно поведение:

За да решите този проблем , трябва да се изпълняват  тези правила както и да се занимавате с обучение за послушание:

1 . Винаги стопанина влиза или излиза през всяка врата . Тоест, пред изхода и входа , трябва да спрете , да влезете или излезете първо вие,  и след това да разрешите на  кучето да излезе или влезе . Лидерът  винаги влиза и излиза  пръв през всяка врата .

2 . Винаги първо вие слизайте или се качвайте  по стълби . Кучето трябва да върви редом с вас или леко да изостава , а не да тича напред, Лидера води!

3 . Напълно игнорирайте  кучето , ако то иска храна, когато вие се храните . По време на хранене , кучето не трябва да бъде близо до стопанина. Преди да дадете  храната на кучето , вземете  купата с една ръка и му я покажете, с другата ръка вземете бисквита, или парче плод и гледайки кучето в очите изяжте бисквитата гледайки го в очите. След това му дайте купата с неговата храна. Лидерът винаги яде пръв!

4 . Винаги  игнорирайте  кучето , ако то дойде към вас с покана да играете с него или да го погалите, когато почивате. Тоест, ако вие се занимавате с нещо или просто почивате, а кучето скимти или ви побутва да му обърнете внимание, кажете строго команда „ Фу” и го отпратете на място. Изчакайте 1-2 минути идете при него, похвалете го и поиграйте с него. Инициативата за всяко действие има лидерът!

5 . Забранете достъпа до легла, дивани  и кресла. На високо спи само лидерът!

превод от : http://yorklove.com

Тези правила + дресировка/учене на команди снижават ранга на кучето и решават доста поведенчески проблеми.  На пръв поглед изглеждат безмислени и дори малко груби, но с  добре дресирано  и възпитано куче се живее лесно и приятно. Ученето и  налагането им и дресировката отнемат месец-два-три, но после за кучето се превръщат в условен рефлекс.

Най-важните команди, които трябва да изпълнява всяко куче са :
„Фу” –строга забрана, абсолютно недопустимо – при безпричинен лай, вземане на храна от непознат или лапане на боклуци по улицата, качване по мебели и т.н
„Не” – „по-мека” забрана, за всичко останало.
„Седни” с изчакване
„Легни”
„Редом” или „До мен” – на който как му е удобно да я назове.
„Ела тук” или „При мен” – абсолютно задължително да се спазва безпрекословно, преди да се пусне от повод.

Може да пропускам някоя важна, някой ако се сети да допълни.
Другите като „Дай лапа”, „Танцувай”, „Умри” и т.н са си по ваше усмотрение, но колкото повече „учи” кучето, толкова по-дисциплинирано е то.



Списък с необходими неща за отглеждане и поддръжка на йоркширски териер. Включва и неща от първа необходимост за бъдещи стопани.
Скрит текст:
1. Супер премиум храна, съобразена с нуждите на породата. Препоръчани марки- Аcana, Nutram, Artemis, Royal Canin, Advance, Eucanuba, Pro Plan, Taste of wild.
2. Освен храната, козметиката е много важна за поддръжка на козината на йоркито в добър вид. Задължително е използването на балсам и шампоан, съобразени с типа козина. Няма универсално добри продукти, трябва да се пробват, за да се установи кои са подходящи. Козметиката висок клас е силно концентрирана и се разрежда преди къпане според указанията на конкретния продукт. При правилна употреба шампоан+балсам се използват за повече от година. При йоркита с по-гъст косъм задължително се използва и спрей за разресване. Препоръчани продукти-  Pure Paws( Ултра възстановяващ шампоан, Ултра овлажняващ балсам), 1All Systems (Супер почистващ и овлажняващ шампоан, Протеинов балсам), Biogroom(Natural Oatmeal шампоан, Protein Lanolin шампоан, Natural Oatmeal балсам, SILK TM балсам , Спрей за разресване и предпазване от заплитане Coat Polish), Chirs Christensen ( Day to Day Moisturizing Conditioner Ежедневен овлажняващ балсам, DAY to DAY Ежедневен Овлажняващ Шампоан,  Spectrum Ten Conditioner for Soft & Smooth Coats Балсам , Spectrum Ten Shampoo for Soft & Smooth Coats шампоан, Silk Spirits ТЕЧЕН КОПРИНЕН ПРОТЕИН за лесно разресване и блясък на козината), Oster(Lavender and chamomile шампоан, Strawberry балсам) Biogance ( Biogance Long Coat шампоан, Biogance GlissHair conditioner балсам, Xtra liss spray- Спрей за разресване на възли).
3. Купички за вода и храна, клещи за рязане на нокти, хигиенни подложки(памперси за постила на земята), нагръдник и повод, препарати за вътрешно и външно обезпаразитяване(по съвет на вет), транспортна чанта за кола, легло.
4. Гребен и четка за разресване. Важно е четката и гребенът, с които ще решим кучето си да са подходящи за дългокосмести породи, за да избегнем накъсването на козината. Важно е четката да няма топчета на върховете, а да бъде с метални антистатични иглички
 Дължината на игличките е от 27 до 35мм. Такива четки има на 1 All Systems( цени от 36 до 55лв), Chris Christensen(от 60 до 110лв), Camon ( от 25 до 32лв).
Гребенът трябва да е с метални антистатични зъбци ( 6-10лв)
5. Дентални продукти за поддръжка на устна хигиена(използват се ежедневно)- спрейове, дентални ламели, четки и паси за зъби, води за уста. Спрей за зъби( Candioli, Versele Laga, Virbac, Canina, Camon, Biogance etc).
6.Лосион за ушна хигиена( 1-2 пъти седмично) Virbac Epiotic, Otifree, Versele Laga, Canina, Candioli, Biogroom, Biogance etc.
7. Лосион на очи- Canina, Versele Laga, Candioli, Camon.


Как се шинират уши, за да се изправят




Старите теми
Тема 1
Тема 2
Тема 3
Тема 4
Тема 5
Тема 6
Тема 7

# 1
  • София
  • Мнения: 12 013
Благодаря за темата!
Да ти е жива и здрава Изабела. Аватарната снимка е страхотна Simple Smile

# 2
  • Мнения: 657
Благодаря, змия! Hug
И сега да се разпиша, че отдавна не съм Simple Smile
Изчетох ви и се радвам, че всички са добре и паленцата са здравички и все така палави Simple Smile Hug

Моето най-ново бебе Mr. Green се роди преди седмица и вече сме си в къщи Simple Smile Тя е супер кротичка, яде и спинка, не й се чува гласчето (освен когато е гладна) Simple Smile Но тук искам да споделя с вас каква лудница е в къщи в момента. Бея е разгонена ooooh! Като се върнах от болницата си намерих целите чаршафи в кървави петънца, но не това е най-голямото зло. Намерих я ужасно рошава и мръсна, задето си ближе чурката  ooooh! Цялата й брада и муцуна миришеха ужасно. На свекървата не може да се разчита - до този извод стигнах. Добре, че поне й е давала храна Crazy Та, аз с бебе, това животинче постоянно се ближе ТАМ, мен съответно ме притеснява да я пипам и галя, и като цяло откакто съм се върнала се държа малко по-дръпнато с нея, но единствено поради тази причина. Тя, от своя страна, явно ревнува от бебето, все така си ме преследва, но пък не смее да се приближи до него - чудя се дали го мрази Laughing
Отделно от това, постоянно се клецат с кучето на свекито, добре че и то е женско Laughing Вечер ляга с нас да спи и към 3-4 часа през нощта ми драска по вратата да й отворя да ходи да се клецат в дневната и там седи до сутринта ooooh! Направо не мога да я позная, не е моето куче  Tired Започвам да мисля за евентуално заплождане на следващото разгонване и/или кастрация... От второто малко ме е страх, има ли опасност за живота им, според вас? Споделете, който го е правил вече, плийз! Praynig

# 3
  • София
  • Мнения: 12 013
Няма нищо страшно в кастрацията. Важно е само да знаеш, че кучето ще изисква повече грижи в следоперационния период.
А при теб с бебе и всички други домашни добитъци Wink ще е малко по-сложно.

# 4
  • В света на мечтите
  • Мнения: 542
Честита Коледа и от нас!
Мимченце да ти е жива и здрава малката бубка!
А кога за първи път се разгонват и колко горе долу трае този период?

# 5
  • Мнения: 7 107
Мимченце, честито бебче  Hug! Да ти е жива и здрава и все така кротичка и послушна!

Нормално е кучето да се държи странно в началото, ще свикне, не я мисли. Не съм имала честта да гледам разгонено куче, защото Холи я кастрирах на 6,5 месеца, но мога единствено да споделя впечатления от и след самата кастрация. Както Змия е казала, няма нищо страшно. Нормално  е да се притесняваш, но помисли няма ли да се притесняваш също така 2 месеца докато ги износи, и после самото раждане. И в двата случая ще имаш тревоги, а и самото раждане няма да те застрахова за напред от подобни случки. След това тя пак ще се разгонва и пак ще си продължат нещата по същия начин. Прецени дали ще имаш време да се занимаваш с човешко бебе и Н на брой кучешки бебета  Peace.
Единственото, което мен ме притесняваше във връзка с кастрацията, е че Холи беше под 2 кг. и ме беше страх от упойката как ще я понесе.  Ами всичко си мина абсолютно нормално, бият им обезболяващо в следващите 2-3 дни и моята маймуна още на следващия ден се държеше съвсем нормално. На втория ден вече играеше, а на третия излизахме на разходка. Ето я как играе на 3-тия ден от кастрацията :



Никак не прилича на оперирано куче, нали  Grinning?
Обмисли добре ситуацията и вземи правилното решение според твоите виждания.

п.п. забравих да кажа, че клецането  Laughing с кучето на свекървата не е заради нагон. Двете се борят за лидерство в къщата и това е техният начин да доминират една над друга  Peace. Предполагам че не са живели заедно до сега?

Последна редакция: сб, 27 дек 2014, 20:23 от 3ори

# 6
  • Мнения: 207
Мимченце, да ти е честита малката сладурка и благодаря за темата! Много се радвам и че Холи вече е добре! Hug
За кастрацията нищо не мога да кажа, защото нашия е мъж. Иначе нищо ново при нас. Тери се кефи на снега и е като къртица. Mr. Green Само дето му се образуват едни огромни снежни топки по козината на лапите и едвам ходи. ooooh!

# 7
  • Мнения: 26
здравейте,  честито рождество и весело посрещане на нова година на всички !
Имам йорки на почти 8 месеца, тежи около 2 килограма но е много дребна, въпроса ми е още ще порасне ли или ще остане така, питам защото я купих за стандартно а не за мини, а изглежда много дребна. Имам и друг въпрос бързо ли расте козината на кучетата ви, аз имам чувството че расте много бавно  Grinning
http://prikachi.com/images.php?images/249/7809249S.jpg ето я и нея

# 8
  • София
  • Мнения: 4 578
Мимченце, честито и от мен! Бъдете здрави!

# 9
  • София
  • Мнения: 293
Мимченце , честито бебче !

# 10
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Мимченце, честитоооо! Бъдете много, мноооооого щастливи!

Нашето бебе - куче е добре, вече яде сама Simple Smile някой път омита всичко за секунди, а друг път остават хрупки в чинията, но не я вдигам все още, поне в началото я оставям да прихапва когато реши. Много любвеобилна и игрива, даже тази нощ се събуди в 4.30 и като се почна една играаааа  Crazy но как да се сърдя, че ни е събудила  Heart Eyes два пъти по случайност уцели памперса и пишка върху него, иначе предимно в коридора на плочките тича да си върши работите. Но стаята, в която спи и стои повече, от първия ден си я припознава като своя и там не пишка. Утре или във вторник ще слагаме втората ваксина. Онзи ден като отидохме, докторът каза, че е по - добре няколко дни да свикне със смяната на обстановката и тогава.

# 11
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 809
Честита Коледа!


Мимченце четито бебче! Да сте живи и здрави да се дледате.
Радвам се, че Холи е по - добре.

Моят Тери не одобри вчера снега.

# 12
  • Мнения: 49
Здравейте вече нямаме гадинки препарата много ни помогна. Преди два дни запознах Амилия със снега много и хареса голямо ровене гонене на снежни топки голяма задава  Joy

Искам да ви попитам кога чипирахте малките си дяволчета, защото вчера ни правиха проверка едни полицаи и ни направиха проблем за това че нямаме чип.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 013
Холи бе на 7 месеца, когато й поставиха чип.

# 14
  • Мнения: 7 107
На моята мисля че с първата ваксина и е сложен и чипа. Взех я чипирана на 2 месеца.

Общи условия

Активация на акаунт