Коледа 2014 - тема 2

  • 79 389
  • 760
  •   1
Отговори
# 705
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Ох, и моите меденки станаха твърди като камък и не омекват, мамка му.  Яко се изложих........

Ами всяка година по няколко пъти се пише да не се препичат. Дори и да ви изглеждат неготови, не е така. Оствяйте ги бели, без зачервяване. И за да омекнат им трябва влага- студено, затворено и парченце ябълка, ако живеете в район със сух климат. На мен не ми е необходима тя.

# 706
  • Мнения: 770
Джемма, точно така процедирах. Първата партида стана уникално вкусна и се изяде. Втората обаче нещо не успях да удурдисам. Сложила съм ябълки и чакам.

# 707
  • Мнения: 1 265
Джемма, точно така процедирах. Първата партида стана уникално вкусна и се изяде. Втората обаче нещо не успях да удурдисам. Сложила съм ябълки и чакам.

И АЗ, но понеже съм с две леви вързани ръце..... попитах за съвет от опитните кулинари. Не съм ги препичала.

Джема мерси!!!!

# 708
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Щом не са препечени, ще омекнат. Ако не сложите ябълка или тя не ви помага, можете леко да напръскате сладките отгоре с вода. Като затворите кутията, влагата ще се поеме от тях.
Или на капака на кутията. от вътрешната страна, да залепите намокрена салфетка.

# 709
  • Мнения: 770
Благодаря за съветите!

# 710
  • Мнения: 790
Джема жълътчетата по каква рецепта са правени?

# 711
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Джема жълътчетата по каква рецепта са правени?
http://djemmasvetlana.blogspot.com/2012/12/blog-post.html

# 712
  • Мнения: 1 517
Ето още една идея за мен- не ми бяха в списъка, но са много много вкусни
Датски коледни сладки

Рецептата:
Скрит текст:
250гр брашно
1 ч.л. бакпулвер
1/2 ч.л сода
1/2 ч.л сол
1 ч.л ванилова захар
200гр краве масло
100гр бяла захар
125гр мокра кафява захар /ако няма се замества с бяла и налко ром/
1 яйце
150гр ситно нарязан тъмен шоколад
100гр счукани ядки /аз ползвам бадеми/

Всичкото това се смесва в една голяма купа и се меси до хомогенизиране на сместа. От нея се оформят топчета с размер на средно голям орех, които се сплескват леко и се редят в тавичка в/у хартия за печене. Фурната се загрява на 175С, пекат се 15 мин. Нареждат се по нарядко, че при печенето се разливат допълнително
Линцерите:
Не съм ги разточила равномерно

Скрит текст:
Маслено- ванилови бисквитки

и шарени маслени бисквити по идея на Бон апети:

# 713
  • Мнения: 3 020
Дойде и моят ред да питам - снощи замесих тесто за бързите линцери по рецептата от 1 стр. /късно видях, че е най-добре да се смеси масло + маргарин/, аз сложих само масло, но сега тестото е ужасно твърдо  ooooh! като камък, извадих го и чакам да се поотпусне, за да ги започна, нали така е правилно? И толкова ли много се втърдява тестото или аз съм сгрешила някъде?

И ще правя меденките на Джема /понеже мнооого ги хвалите тук  Flutter/ , но все се пише "да не се препичат"  newsm78 , но честно казано идея си нямам горе-долу колко време да ги оставя във фурната /мисля да ги сложа на 150гр. с вентилатор/ - около 10 мин. ще са достатъчни ли?

Тинки, ама ти си много младичка, ако правилно съм разбрала, че си на 23 години, по една снимка на торта в темата за Снимай, покажи... а правиш такива хубави неща и си много в час с кулинарните въпроси - и в други подобни теми те засичам.../аз на твоите години ама хич не съм мислила за готвене  Blush/  и въобще поздравления за всички тук прекрасни кулинарки.   bouquet

# 714
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
150 е малко, на 180 се пекат и трябва да изглеждат така:


Никакво покафеняване и не ги пипай веднага след изваждане- меки са и може да ти се сторят сурови. след няколко минути, могат да се вадят от тавата. След първата тава, вече ще си преценила колко трябва да ги печеш. Peace

Действайте по-смело, момичета. едно време нямаше кой да ти отговори на въпросите, нямаше форуми. А рецептите бяха от сорта- брашно, колкото поеме, пече се на умерена фурна до порозовяване. Сам преценяваш кое е розово, колко да е твърдо тестото и колко гореща фурната. Методът "проба-грешка" е много добър, да знаете. Казвам го с добри чувства, да не се засегне някой. Hug

# 715
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Момичета,за линцерите искам да споделя нещо-ако първо се поръсят с пудра захар и след това се слепят изглеждат по красиво,защото дупчицата остава само със сладко,без да се цапа от захарта  Peace

# 716
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
Тя захарта се стопява после, stefanel. Peace

# 717
  • Мнения: 3 020
Джема, така е, права си за проба-грешка, но ето с това тесто много ме е яд, защото отиде цяло пакетче хубаво масло  Crazy , всичко спазих по рецептата и грамажа, и начина, обаче стана твърдо тесто, което или се ронеше /едва ли брашното е в повече, защото спазих с точност/, или се лепеше по ръцете, като омекна... и да ви кажа какво направих - както си беше буца твърд тесто, го рязах с голям нож на тънки филийки и от тях направо изрязвах  формичките. Дано станат.   Praynig

# 718
  • Мнения: 1 517
Дойде и моят ред да питам - снощи замесих тесто за бързите линцери по рецептата от 1 стр. /късно видях, че е най-добре да се смеси масло + маргарин/, аз сложих само масло, но сега тестото е ужасно твърдо  ooooh! като камък, извадих го и чакам да се поотпусне, за да ги започна, нали така е правилно? И толкова ли много се втърдява тестото или аз съм сгрешила някъде?

Скрит текст:
И ще правя меденките на Джема /понеже мнооого ги хвалите тук  Flutter/ , но все се пише "да не се препичат"  newsm78 , но честно казано идея си нямам горе-долу колко време да ги оставя във фурната /мисля да ги сложа на 150гр. с вентилатор/ - около 10 мин. ще са достатъчни ли?

Тинки, ама ти си много младичка, ако правилно съм разбрала, че си на 23 години, по една снимка на торта в темата за Снимай, покажи... а правиш такива хубави неща и си много в час с кулинарните въпроси - и в други подобни теми те засичам.../аз на твоите години ама хич не съм мислила за готвене  Blush/  и въобще поздравления за всички тук прекрасни кулинарки.   bouquet
Нормално е да е твърдо. Това е от маслото. Ще се отпусне, но не е хубаво да е твърде меко. Най- добре късай малки парчета. Доизмесвай бързо в ръце и разточвай между 2 листа хартия, И моите бяха така, но процедирах по гореописания начин.
Иначе за меденки не е нужно 150. Аз ги пека на 170-80 с вентилатор, за 12-15 минути. Зависи колко са дебели. Трябва да се зачервят краицата и ги вадиш. Аз лично нарочно малко повече ги държа. Оставяш ги да се охладят и тогава ги вадиш, за да не ти се счупят.
Скрит текст:
Много ти благодаря за думите. Много мило. Сладкарството ми е хоби, но правя неща само които се ядат вкъщи, иначе тук има виртуозки.

# 719
  • Мнения: 3 020
Тинки, благодаря Simple Smile
Станаха много вкусни, но мнооого ронливи  ooooh!
И тях ги пекох на 150 с вентилатор, понеже моята фурна е много силна. Станаха за около 10 мин. /тук разбрах, че при повечето се търси съвсем леко зачервяване отстрани и веднага се вадят/

Меденките на 170 с вентилатор ли да ги пробвам?  Rolling Eyes - струва ми се, че до 5-7 мин. ще са готови...
Иначе тези линцери много вкусни, ама това капризно тесто, дано на меденките не е такова.

Общи условия

Активация на акаунт