Поставяне на коронки...

  • 21 606
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 570
Здравейте!

За първи път в живота си се сблъсквам с това, а нещо смятам че при мен не е съвсем ок.

Правих лечение, пломбиране и убедена че трябва на два съседни зъба да сложа коронки, минах и към тази част. Но нещо почнах да се съмнявам, за това и пиша тук.

Моля запознатите да пишат, в какво се състои поставяне на коронки!

При мен стана така, но все още не съм с тях. Значи, пломбирани зъби (6 и 7 горен десен). Между двата беше насила направено разстояние, което ме и дразни. На тях имам и джобове, които трябва да мина с лазер, след като приключа лечението им. Решихме, че коронките ще се направят така, че да не се пълнят джобчетата, а и разстоянието между двата зъба ще махнем и ще съм ок. Обаче процедурата е нещо ужасно. Последва пилене на двата зъба отгоре и между тях, чак във венеца ми влизаше машинката. Мисля няма смисъл да описвам болката - нищо че бях с обезболяваща паста. След повече от седмица коронките били направени, но както и да е фактически поставянето им трябваше да стане днес - 2 седмици по-късно. Хайде, не издребнявам за времето, но все пак си мисля, че можеше и по-бързо да се направят. Както и да е не съм зъботехник. Днес обаче се оказа, че едната коронка (другата май така и не я пробва, поне до колкото разбрах / усетих) нещо не приляга. Почна се наново пилене из зъба ми, включително пак и във венеца (този път много за малко). Защото нещо трябвало да се доизпили зъбът, че да прилепнела коронката. Поправете ме ако бъркам, но не трябва ли коронката да се направи да застава на зъба, а не на обратното - да напасвам зъба, че да прилепне коронката? Накрая, така или иначе пак коронката не стана, та ми взе нова проба. Всичко това нормална практика ли е и така ли се слагат всички коронки? Имам да правя и още две и изпадам в ужас като си помисля какво ми предстои, а първите две още не са сложени....  Rolling Eyes

Предварително благодаря на взели отношение по темата ми!

# 1
  • Мнения: 5 892
Зъболекарят ти е некадърен.
Преди 2 седмици ми сложиха 4 предни коронки отгоре(1 и 2 , ляво и дясно).
Сложи ми упойка, изпили ми 4-те зъба за 1 час без да усетя абсолютно нищо(освен слагането на упойката разбира се).
След 2 дни по мое настояване ми направиха и сложиха временни коронки от пластмаса.
След 1 седмица ми сложиха постоянните. За по-малко време не става  Peace Наложи се малко да пилнат единия зъб, но съвсем леко, не ме боля.
Изключително красиви и удобно, а зъболекарят ми направи "прагово изпиляване"- тоест не бърка много под венеца и сега венеца ми също стои много красиво и естествено.
 Peace

# 2
  • Мнения: 187
И аз да питам нещо. На горен резец трябва да слагам коронка. Задължително ли е между пиленето и поставянето на самата коронка да има период седмица- две?  Немога да си представя и 2 дни да ходя с дупка от пред.

# 3
  • Мнения: 2 644
Имам коронки и ще кажа как протече при мен поставянето им. Моите са металокерамика на 4 предни горни зъба. Процесът протече така-изпилиха ми 4-те зъба на веднъж, 1-вите ляв и десен си бяха умъртвени, но 2-рите не и затова ми сложиха упойка, от тази с писалката. Изпилиха ми зъбите, взеха ми мярка, направиха ми временни пластмасови зъби и това беше. Продължи 4 часа. След около седмица отидох да ми сложат коронките. Първо ги пробвахме без цимент, не помня пилиха ли нещо, но имаше някакво наместване, стисках, траках със зъби докато зъболекарката не прецени, че прилягат идеално. А те наистина ми прилепнаха изцяло, все едно са мои зъби. Не знам при теб защо се е получило така, явно мярката не е взета правилно. Това лято си правих още една коронка, този път изцяло метална, на 6-ти долен зъб. Първо зъбът беше лекуван от пулпит, след около 10 дена ходих да го изпилят и да ми вземат мярка, временна корона не сложих, защото зъба е назад и не се вижда. Нямаше упойки, всичко стана за около 1/2 час, не повече, само че сега действието се развиваше при друг зъболекар. Короната беше готова след около 10 дена, пробвахме я без цимент, пак траках и стисках едни хартийки, след цимента доктора изпили малко и това беше. Заспа ми идеално, влезе плътно, много добре стои. Друг е въпросът, че този зъб има парадонтозни джобове и ми създава други проблеми, но от към корона няма забележка. Единственото неудобство и двата пъти беше, че венците ми дълго време бяха травмирани и кървяха, но след процедури със съответните препарати всичко отшумя.
Това, което описваш ти на мен ми е непознато, но все пак не съм специалист, а пациент. Най-добре се посъветвай с друг стоматолог.

# 4
  • Мнения: 5 892
И аз питах за такъв вариант, но зъболекарят каза, че не може.
Взема се мярка преди изпиляването и след, почват да се правят коронки, отнема поне 7 дни...

# 5
  • Мнения: 2 644
Какво не може? Да се направи временна корона ли? Може, може, но зъболекаря явно не му се занимава или пък нещо по самия зъб пречи да се сложи временна корона. Макар, че няма логика-щом може постоянна, значи и временна може Peace

# 6
  • Мнения: 5 892
Да се изпили зъба чак като е готова коронката.Не е  към теб отговора, а кън дамата с въпроса. Самата аз съм писала малко по-горе, че бях с 4 временни коронки

# 7
  • Мнения: 2 644
Да, разбрах, получило се е разминаване  Simple Smile
Зъбът се пили, слага се едно зелено вещество, което стяга хубаво и по отпечатъка от него се изработва короната. После вече, при поставянето може да се наложи изпиляване на короната, но обикновено е минимално. Не знам при авторката защо се е получило така, не смея и да коментирам, все пак не съм специалист, а говоря от моя опит. Моите корони са правени при различни зъболекари, но метода беше един и същ. Разликата имаше единствено в маниера на работа, като не мога да не отбележа, че мъжа действаше по-самоуверено и чевръсто от жената Wink

# 8
  • Мнения: 187
ами да ви питам.в понеделник ще ми слагат коронката на преден горен зъб.Интересно ми е дали,ще си личи,че единият зъб си е моя,а другия е с коронка( де факто не е мой) можели тези които имат поставени коронки да споделят ?

# 9
  • Мнения: 5 892
Зависи как се направено- първата ми коронка си личеше много, сегашните не.

# 10
  • Мнения: 1 570
Когато се пилят зъбите за коронки, се определя и цвета да е като на другите зъби. Ако сте го направили, няма да има разлика. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 570
A някой от вас, да ли си е правил коронка която едновременно да облича два зъба? Това дали е допустимо? На мен ми се иска така да си направя следващите два зъба, че сега някак си ми се събира храна между двете коронки които си направих, а много е труден достъпа за почистване, пък ми е и неприятно така.

На вас дами, колко време ви беше необходимо за да свикнете с новата придобивка - коронка на зъб? Питам от гледна точка на болка идваща вероятно от венеца.... Sad

# 12
  • Мнения: 5 892
Временната ми коронка беше цяла, обхващаща 4 зъба. Много красиво. Но зъболекарят каза, че трайните не може да се така.
Аз почиствам с конец.
За слагане на 4 коронки болка не съм изпитала никаква. Само слагането на упойката В началото малко фъфлех, но след 2-рия ден си оправих говора.

# 13
  • Мнения: 1 308
Аз също имам 2 коронки и са поставяни точно, както е описала Камалия Wink

# 14
  • Мнения: 581
А временните коронки в деня на изпиляването ли ви ги слагат или и за тях се чака? Защото искам да си правя коронки на горните два предни зъба и не мога да си представя, че ще си тръгна от кабинета с изпилени предни зъби...

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт