Професия ИТ специалист

  • 175 842
  • 1 380
  •   1
Отговори
# 1 350
  • Мнения: 17
От 2004 се занимавам с уеб, имам 3 инженерни образования, тръст ме, не ме е страх от sql и не смятам за експерт някой натъпкал в стака последните npm хайпнати пакети. И като го питаш дали знае как се случва паралелизма в базата и транзакшън изулейшън левълите те гледа като теле в железница..

# 1 351
  • Sofia
  • Мнения: 4 054
...
Такъв човек няма да е експерт по всяка фаза, но няколко такива човека ще се допълват за да са. А и ако си добър в едното, може да си добър и в другите - принципите за качество са еднакви.
...
Няколко такива няма нужда да се допълват защото ще е разсипия . Няколко такива може да координират няколко екипа с по-тесни експерти и да спестят проблеми при интеграцията на различните компоненти, както и на ефективната комуникация и на консистентността .

Реално инженерното образование в университет ти дава фулстак знания като почнеш от ФЕ нетуоркинг, през хардуер, виртуализация. Ако може да сравнявате комплексни знания на инженер ...
До специализацията, където в същност идват доста разлики .
между
Браво на колегите,които Ви интервюират. Аз също не бих наела без познания за база данни. 
и
 
...  уменията,които се изискват за да сте наясно какво правите по бази,как да работите с минимални ресурси и разходи, как да избирате правилно данни за моделите си. 
и експерт има много големи разлики .
Така че ако интервюираш някоговъпросa "Имаш ли познания за бази данни" .... може почти всеки да го отговори с да.

Не бих задала такъв въпрос....има си начини да се разбере дали има или няма някой познания по бази данни. За съвалите по-младите кандидати споделят, че ги учат на различни неща, но не и бази данни. Колегите от техническия пбаче неведнъж са споделяли как обучаващите ги са им връщали проекти тъй като нямат бази данни включени,а се изискват такива.

# 1 352
  • Мнения: 6 786
vaflichka то написа , че се задава този въпрос. Не си го измислих аз. Стана ми чудно какво се очаква да се отговори на такъв въпрос.
seosao и колко точно време ти трябваше да научиш това, което се налага да ползваш и ползваш ? Т.е. на всеки с някакви склонности и способности в тематиката ще му се необходимо толкова.

# 1 353
  • Мнения: 5 734
Ето още един плюс на академиите! Там се учат и релационни и нерелационни бази данни 😜

# 1 354
  • Мнения: 2 913
Те и в университета се учат, че се учи и теорията зад тях, минимизации, оптимизации и т.н.

Само че базите данни са само малка част от едно приложение и е много лошо ако техническото ти интервю се изчерпва с тях. А въпросът "какви бази данни знаеш" не показва нищо за уменията на кандидата. По-техническите въпроси, изброени назад, също не носят информация за някой над ниво стажант, защото се научават за буквално 2 часа и не показват разбиране или умение за вземане на решения. Ако са ти толкова важни могат да се дадат като тест предварително.
В България е пълно с аутсорсинг фирми, които търсят най-евтиния кандидат, който ще може да излъже клиента, че има някакъв опит. От там и формата на интервютата, както и наизустяването на "практически знания" по курсовете. Няма лошо, такъв им е бизнес модела, но е жалко когато се заблуждават, че разработката на софтуер се изчерпва с това. И при финансова криза този тип фирми и хора страдат най-много.

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 19:16 от bboiko

# 1 355
  • Мнения: 3 881
@kitty75, не може синът ви да не е бил на учебен стаж във фирма, не са ли му предложили там проектна работа па и на минимално заплащане?

# 1 356
  • Мнения: 16
@kitty75, не може синът ви да не е бил на учебен стаж във фирма, не са ли му предложили там проектна работа па и на минимално заплащане?

За съжаление, така се получи. Иначе си е работил самостоятелно. Поддръжка на сайт за игри, собствен сайт и индивидуални проекти. Нещо такова, ако правилно се изразявам.

# 1 357
  • Мнения: 23
Темата пак замря. Та профилактичния въпрос: "Как виждате пазара на труда в сферата?"

Конкретно искам да попитам за една компания, която активно "хедхънтва" и предлага добро възнаграждение, но ми изглежда малко съмнителна. Самите те се определят като работещи с финтек компании, но по-скоро проектите им се въртят около онлайн залози, крипто търговия и подобни балонизирани теми, които аз лично избягвам. Та струва ли си преместването от голяма стабилна компания с уравновесен график и сигурна работа в съответната компания за 2000лв повече на месец?

Това е линк към компанията. Ще съм благодарен за мнения и впечатления, дори и ако не е за съответната компания.
​​​​​​​https://www.datadots.eu/

Последна редакция: ср, 14 фев 2024, 14:41 от kesten

# 1 358
  • Мнения: 3 694
Ако искаш съвет: избягвай фирми с подобни дейности, че после да не те търсят европейските съдилища. Има доста такива случаи.

# 1 359
  • Мнения: 3 881
Лично аз имам морални задръжки към подобни фирми, а и в момента  шансът да си от първите уволнени при едно разклащане на фирмата е голям. А поне до есента ще гледаме точно това - криза в ИТ сектора, тия дето наемаха на кг преди 2-3 години сега ще се чистят от кадри. В една голяма компания отнема 6м да навлезеш, и 2 години да се усетят, че нищо не вършиш Simple Smile

# 1 360
  • Мнения: 2 913
На пръв поглед изглеждат като малка аутсорска хванала каквито проекти са ѝ попаднали. Този тип наемат ексклузивно за конкретни проекти, които вече са договорили, а не на общо основание. Така че разпитай за конкретния проект и си прецени дали ти харесва и дали ти се струва стабилен.

Дали си струва само ти си знаеш. Прецени си тия 2000 лева колко са важни за теб, дали си готов да рискуваш да останеш без работа, ако проектът пропадне и колко време би ти отнело да си намериш друга.

Имай в предвид, че подобни аутсорски дават добри пари само когато ти ще си един от първите по проекта и реално хем ще зарибяваш клиента, хем ще им формираш екипа. Тоест когато планират да ти стоварят много допълнителни отговорности и извънредна работа. Освен това често правят схеми при закриване на проекта да те съкратят без обезщетение.

# 1 361
  • Мнения: 574
Какво вие не името за DXC Technology?
Става въпрос за позиция като security analyst за човек без опит в сферата.
Имам изкарани два курса.

# 1 362
  • Мнения: 16 874
Относно работната среда - не мога да кажа.
Относно заплащане :
На мен ми предложиха стаж с добро заплащане, друг е въпросът, че не приех
Но пък масово съм чувала, че са сравнително ниски заплатите.

# 1 363
  • Мнения: 5 645
Какво вие не името за DXC Technology?
Става въпрос за позиция като security analyst за човек без опит в сферата.
Имам изкарани два курса.
Добро място за човек без опит- трупаш такъв.
После ще гониш и заплата, най-вероятно другаде.

# 1 364
  • София
  • Мнения: 3
Здравейте, някой има ли някаква информация за IBM относно client advocate / client services manager позициите?  Знаете ли дали ги задължават да се ходи в офис и ако да, за колко дни в седмицата?

Общи условия

Активация на акаунт