Фраксипарин ,клексан , аспирин протект -тема N 8 !

  • 101 217
  • 751
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3
Здравейте момичета,

Аз съм с тромбофилия, паради промяна на ген 4/5 наследствено. Как го разбрах:

Прекарах предната си бременност с голямо усложнение от тромб - в 9-10 седмица 100%-ово запушване на вена - почти 30см от крака до корема - започна от лека болка в сгъвката на крака горе и след 24 часа не можех изобщо да стъпвам, причерняваше ми от болка чак. След като 5 различни (като специалност) лекаря ми наприказваха какви ли не простотии, докато открият изобщо какво ми е, попаднах на може би най-добрите съдови лекари у нас.

Лежах 2 седмици в болница на висока доза хепарин, като не ми даваха да мръдна от леглото и ми взимаха кръв по 100 пъти на денонощние, после 2 седмици вкъщи и от там до края на бременността карах на Фраксипарин 0,6 по веднъж на ден. За щастие и абсолютно неочаквано за докторите, които се бяха хванали за главите, всичко се реканализира напълно до 9тия месец и раждането/секцио/ мина гладко. 2 години не съм имала проблем, ходила съмда се гледам профилактично. Имам си прекрасно момченце, което сега е на 2.4год.

Та, сега отново съм бременна (днес 8 седмици 4 дни). Направих тези дни всички възможни изследвания и за сега нещата изглеждат напълно ок. Сега гинекологът (Д-р Дяволов - проблемни бременности) и съдовите лекари спорят трябва ли и в каква доза да си бия пак фракси през цялата бременност. Да кажем, че се колебаят около 0,3 за превантивни цели. Гинеколиогът казва, че трявба, съдовите казват -з засега не трябва - само аспирин.

Тук обаче идва тънкия момент - преди 5 дни прокървих, леко и кафеникаво, но все пак има течение. Което само по себе си изключва приема на всякакви неща от рода на аспирин, фраксипарин, клексан, хепарин и така нататък.

Минах през няколко гинеколога и няколко съдови, различни от моите, за да чуя дали някой ще даде уверено мнение, но уви ... един вика пий аспирин, друг вика нищо не прави, трети пий дуфастон ( не съобразяват, че не може, безкрайно противопоказно е, защото предизвиква образуване на тромби), друг пък - мини на фракси, нищо, че има кървене.

И сега, така както съм изчела цялата литература на света по проблема и съм видяла къде що има доктор, пак оставам на собственото си решение какво да правя. Ако пия аспирин или слагам фракси - рискувам да предизвикам по-силно кървене или направо спонтанен аборт. Ако не правя нищо - рискувам пак да се образува тромб, защото вече имам собствения си пример, че става за отрицателно време и е супер опасно, а очевидно съм предразположена.

Идеи?

# 46
  • пловдив
  • Мнения: 187
 Здравей Anjella,

Мнение: Аз съм на фракси 0,4 през ден и АП също през ден от двете чертички. 8-9 г.с. до колкото си спомням, направих силен кръвоизлив, легнах и понеже бях само с малкия отидох чак на другата сутрин в спешното. От кръвоизлива беше останало само кафеникаво зацапване от окислена кръв, доктора ме прегледа и всичко беше наред с бебето, даже и в болницата не ме взеха, понеже аз пиех всичко, което щяха да ми дават там. Писах веднага на доц. Конова ( тя ми е консултанта и терапевта в това начинание ), и отговора й беше продължаваш по предписание и с инжекциите и с АП. Така и направих, зацапването много бавно отшумя, но нямах проблеми след това. Продължавам и за сега с терапията си.

Не мога да те съветвам, какво да направиш, това беше моята история, пожелавам ти успех и съм сигурна, че накрая ще вземеш най-доброто решение за теб..и бебето.  Hug Hug Hug

# 47
  • Мнения: 219
Здравей Анжела. С тези носителства много се обърквам. При мен пише 5G/5G. Незнам дали ще помогна, но при мен стана така: имах 2 аборта. Търсих причината с имунологични и генетични изследвания, но излязоха и др. неща- щитовидна жлеза,  завишени НК клетки, В-Лайден. Последалата бременост бях на 0,3 фраксипарин през ден и аспирин, а към 18-19-20 седмица (по спомен) минах на всеки ден фракси+ апирин през ден.
Успешно родих, дъщеря ми сега е на 4г. Нормално раждане. Планувах пак бременост и сега съм в старата одисея. Препоръките са ми от Плевен и са този път за 0,4 фракси през ден и аспирин през ден.  Като видях положителен тест започнах. Имам прокървяване в момента. Генеколога каза, да не спирам аспирина, а фраксипарина бях сложила в понеделник сутринта и вместо в сряда, да си сложа в четвъртък.  Доста е объркващо. Предишния път като влязох в деветия си казвах, че всеки ден мога да родя и се питах какво ще стане, като слагам фракси всеки ден и според препоръките трябва да го спра 5 дена преди термин. Всеки ден се притеснявах. Стигнах до въпросната дата. Минаха 5 -те дена  без фракси (тогава пък се побърквах, че ако станат тромби бебето е голямо и няма да се изхранва). Започнах да преносвам и ми предизвикаха раждането.
 Мисълта ми е, че ако имаш кръвотечение мисля, че пак се слага фракси. Сещам се и че след раждането в родилното пак слагат, а тогава си има пак сериозна кръвозагуба.

# 48
  • Мнения: 219
Миринда, а първия път на 0.3 ли беше или 0,4?
Само това не ми стана ясно защо е променено при мен в препоръките на доц. Конова. Но си мисля, че може да е свързано с възрастта ми или с това, че е 2-ра бременност. И аз съм на мнение , че да се довериш на един човек е по-добре, а аз и вярвам Simple Smile Сега ако тръгна да питам друг лекар може и да ми каже да си бъда като предната бременост на 0,3, но като ми го е написала правя го и толкова.

# 49
  • пловдив
  • Мнения: 187
При първата ми бременност ( преди 10 год. ) нямах проблеми и тогава не бях на никаква терапия. Проблемите се появиха сега, след 2 спонтанни и аз започнах да търся причината и стигнах до тук.
Така е наистина, трябва да се довериш на един лекар, в Пл ми казваха, че трябва да бия инжекциите и да пия АП всеки ден, и се чудеха каква е тази терапия, но останах твърда и само им слушах теориите.

# 50
  • Мнения: 3
Здравейте пак момичета,

И аз съм съгласна, че трябва да се довериш на един лекар и да следваш неговите предписания, ама като си противоречат големи специалисти си е объркващо. Принципно провлемът идва от това, че ако има кръвотечение и допълнително разредиш кръвта, може да се засили и да се стигне до спонтанен аборт. Иначе на мен ми е пределно ясно, че пак ще карам на инжекции до 9тия месец, просто сега се чудя кога да почна и каква да е дозата (дали да не направя както вие казвате в началото през ден "теерапията"?.) Преди бях на 0,6 фракси. Сега вероятно 0,3 ще е.

Понеже пуснах всички изследвания на света, за които се сетих, се отказа, че от хормоналните ми се появява ТСХ извън нормата - т,е. хиперфункция на щитовидната жлеза. Странното е, че останалите показатели, които са още 5 ( тат, мат, фт3, фт4, фт5)  трябва да покажат в кой има нещо, което да не е наред, а те и 5те са ми в норма. И лекарите казаха- няма драма, ще го следим просто занапред, за да разберем от какво е. В същото време се видя една кистичка няколлко милиметра на жлезата при доплера. Та се зачудих едното с другото дали е възможно да има някаква връзка?

Мислите ли, че трябва да отида и при Конова? Май само там не съм ходила, а обиколих къде-що има съдов доктор, с Кременски се консултирах за генетичните, с няколко гинеколога, които специализират проблемни бременности...хмм

# 51
  • Мнения: 918
Мислите ли, че трябва да отида и при Конова?
Да. В България тя е човекът, който най-много разбира от такива проблеми.
Аз знам, че фраксипаринът не се спира при кървене. На мен ми бяха казали да не го спирам (не фракси, друг хепарин ползвах) в никакъв случай.

Понеже много от вас задават изключително трудни въпроси, бих препоръчала на ползващите английски да си поръчат книгата Is your body baby-friendly на Alan Beer. Ето тук е дадено съдържанието:
http://www.babyfriendlybook.com/bookcontents.htm
Без нея нямаше да оцелея. Тя ми даде отговорите на много от въпросите ми и ми вдъхна кураж. Подарих своя екземпляр веднага след раждането на второто си дете, затова за съжаление не мога да правя справки. Иначе там беше обяснено как точно действа фраксипаринът и защо е надежден и сравнително безопасен за бременни.

# 52
  • Мнения: 821
Момичета, и аз съм пациентка на доц. Конова. След 2 аборта в ранните седмици ми беше назначен фраксипарин 0,4 и АП през ден
С тази бременност ми процапа кафяво в 6 г.с приеха ме в болница, но не ми спряха фраксипарина! После в 8 г.с пак малко ми зацапа и тогава пропуснах 1 прием на фраксипарин и 2 приема на АП.
В 13 г.с последно ми зацапа кафеникаво и пак така направих - пропуснах прием и всичко се оправи.
Не че не съм се притеснявала, веднага тичах на прегледи, но и лежането много ми помогна! Разбира се говоря за оскъдно кафяво зацапване!
Достатъчно ли е според вас изследването с доплер, за да се следи кръвотока, защото до момента не съм си пускала никакви кръвни изследвания

# 53
  • пловдив
  • Мнения: 187
AMARIA на мен лично ми пускат кръвни изследвания всеки път, но за сметка на това следенето с Доплер не ми е редовно. При последния преглед Даскалов, ме изгледа доста странно като му казах, че пускам редовно тези изследвания и ми каза, че не е необходимо. Вероятно е имал предвид, че редовното гледане на кръвотока, и ако всичко е наред не води до необходимост от проследяване на съсирващите компоненти от кръвта. В крайна сметка в по-големите месеци това е важното.

# 54
  • Мнения: 3
АМАРИА,

Препоръчвам ти Милена Станева и Д-р Червенков в Токуда - и те и екипът им са много внимателни и гледат обстойно. Както казах обиколила съм къде-що има съдов, другото, което мога да препоръчам е другият шеф на отделение - г-р Гиров, във Военна болница, но там е малко по-сложно Simple Smile

Принципно е достатъчно с доплер, кръвните могат да се пуснат за следните показатели - протромбиново време, време на съсирване и % сгъстяване, но това не е толквоа показателно, защото доплерът може да види конкретно място, на което се образува проблем.

# 55
  • Мнения: 821
Благодаря ти, но аз не си търся доктор Simple Smile От Бургас съм и паралелно с АГ - то ми за всичко искам мнение от специалистите на доц. Конова в Плевен

# 56
  • Мнения: 2 652
Към тези от вас, които си слагат инжекциите в паласките Simple Smile Как се справяте, като точно там е пълно с венички, които прозират през кожата. Предполагам има голяма вероятност да се нацели вена. Нещо ме дострашава да се боцкам там.

# 57
  • Мнения: 745

 
 Издърпваш кожата силен наред и стискаш с пръсти , така и болка няма. Успех ! Mr. Green

# 58
  • Мнения: 272
Аз няколко пъти се боцнах в паласките, резултата е че ми останаха малки синки, а никога не ми се получава синьо, пък и доста болеше.

Момичета искам да ви попитам колко често ви гледат кръвотока на бебо на доплер. На мен ми е правен до сега само веднъж в 13 г.с на феталната морфология. Бия си само Клексан 0,4 без аспирин, че не съм спряла да кървя, в момента съм 18 г.с, та взех да се притеснявам. Иначе изследвания ми пускат фибриноген и ИНР, фибриногена ми е висок 6, но другото е добре. Дали има проблем с този доплер, че не ми е правен на всеки преглед?

# 59
  • Мнения: 745

 
Ovonel - На мен доплер ми правят всеки месец с прегледа .ФМ се прави три пъти -  приблизително 13г.с. ;21 г.с. и 30г.с. Мисля че не е задължително да се правят и трите , пожелание са ... Там задължително правят доплер, и следят кръвотока и клапите на сърцето на бебето  Thinking Whistling
  Тъй като аз съм с двуплодна   бременност ще ги направя всички ( по мое желание ) защото не мога да направя БХС  Sick 
 
  Ето още информация : http://www.puls.bg/health/childbirth/news_15665.html

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт