Моля ви за съвет - проблем с отсъствия 9 кл.

  • 1 699
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 16
Детето ми е 9 клас, в езиково училще в София. Проблемът е, че тази година натрупа много отсъствия. Ходи една седмица и другата не, рядко е изкарвала цяла седмица присъствие в училище. По здравословни причини е. И по - скоро психически. От Ноември месец е много зле. Не знам какво да правя вече. Има проблеми с главата, ходиме на невролози, УНГ и какво ли още не, и всички казват че състоянието и е на нервна почва. Всякакви неща ми е говорила, че ако повтаря класа ще се самоубие, ами това за една майка е ужасно. Да чуеш подобно нещо от детето си. Говорих с учителите и с директора, всички казват, че ще я оставят на изпити за оформяне на срочна оценка, а те са много тежки. А тя няма как по толкова много премета да научи целите учебници. А остане ли на поправителни, не ми се мисли. Страх ме е.
Посъветвайте ме, какво да правя? Много съм отчаяна, не искам бъдещето на детето ми да се провали. Ако трябва ще говоря с всеки учител отделно, да я изпитват и да и дават тестове през часовете, но не да я оставят на изпити?
Една позната ме посъветва да я заведа на психолог или психиатър, и той да издаде някакъв документ, че детето има проблеми. Не я разбрах много. Има ли някакъв такъв вариант?
Моля ви, помогнете ми. Повечето във форума сте мами, поставете се на мое място. Как да помогна на детето ми?

Не поясних, че тези психологични проблеми идват от загубата на баба и, с която бяха много близки, затвори се в себе си. И е много чувствителна и за всяко нещо се ядосва, плаче и какво ли не, и ето сега какво стана. Получавала е и няколко припадъка и вече има страх от това да излиза.

Последна редакция: пн, 12 май 2014, 10:09 от .Ели.

# 1
  • Мнения: 2 493
Потърси добър психиатър,докато нещата не са се задълбочили. Оценките после ги мисли.Те са най-малкия проблем в случая.

# 2
  • Мнения: 16
Психиатъра как ще помогне? Ще и предпише лекарства, а те са доста силни и не знам как ще подействат на дете. Cry
Дали той може да издаде някакъв документ, нещо?
А оценките? Те са важни също. Не знам вече какво ще правя. Очаквам разбиране от учителите, но кой знае, никой не проявява човечност.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 1 233
Виж, психиатърът е психиатър, той е медицинско лице. Навярно по-добре от мен и теб знае как ще подействат лекарствата на детето ти. По-важният момент е детето ти да се чувства добре, да е себе си, а оценките са друга бира сега.  Peace
Успех на детето.  Hug
А може би ти си обърканата и предаваш страховете си на детето...

# 4
  • планетата Земя
  • Мнения: 2 218
Говориш с всеки учител по отделно.То си има и правилник,над еди колко си извинени отсъствия се повтаря годината.360 ли бяха?Трябва да провериш.В училището ще ти кажат
Сега наистина оценките са на заден план.На психолог водила ли си я?Да поговорят.Може да помогне

# 5
  • Уистерия Лейн
  • Мнения: 214
На тази възраст и пубертета е силно изразен. Психолог е по-добре решение,според мен. Така ще се разбере ако е нервна почва. А за изпитите и училището - може би е по добре да прекъсне за сега,докато се почувства по-сигурна.
Успех и на двете ви.

# 6
  • Тук у дома с двете ми деца.
  • Мнения: 121
Не си губи времето във форума не търси психолози няма да ти помогнат или по точно за толкова кратко време колкото ти очакваш, търси психо терапевт това е мое лично мнение и ако се наложи аз лично ще си заведа ДЕТЕТО. Ни най - малка представа нямаш какъв кошмар изпитва МИЛОТО. Това което казвам е просто моето усещане, а ти сама преценяваш, кое е най  добро за детето. БЪДИ СИЛНА Hug Praynig Peace 

# 7
  • Мнения: 2 237
Психиатър наистина би дал само силни лекарства. на тях не им пука как се чувства пациента. Ненавиждам ги. По-скоро ви трябва психотерапевт . Има и възможности за семейна терапия. Има някаква причина детето да се чувства така. Трябва да я откриете и отстраните.
Според мен след като има психологически проблеми, не би трябвало да повтаря годината. едно е да бяга от час, друго е детето да не е добре и за това да не посещава занятия. дано с израстването всичко да се оправи !  Praynig

# 8
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Elegaante, разбирам притесненията ти като майка ... Ужасно е да гледаш детето си в такова състояние и да не можеш да му помогнеш ... Наистина според мен на първо място е здравето - пък после училището ... Казваш:

... Очаквам разбиране от учителите, но кой знае, никой не проявява човечност.

Учителите ще те разберат, но училището е институция и действа според закони, разпоредби и правилници. В тях е предвиден случай за непосещение на училище по здравословни причини и наистина се завършва с изпити. Това не зависи от учителите, а от правилата. При такова непосещение, което описваш е ясно, че дъщеря ти няма да е усвоила в училище преподадения материал, няма да е изпитвана регулярно, а спорадично ... Няма как да се оформи срок в този случай ... Какво ще кажат съучениците й, защото децата са егоисти и жестоки дори и на тази възраст и макар да знаят, че проблемите на дъщеря ти са реални, първата реакция ще бъде: "Ама тя не идва, а завърши!" Всяко училище уточнява в Правилника за вътрешен ред каква трябва да е посещаемостта, за да се оформи срок, а в ППЗНП е само маркирано, че трябва да се полагат изпити, когато няма нужната посещаемост. Ето текста:
Скрит текст:
Чл. 137а. (1) (Нов - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г., предишен текст на чл. 137а - ДВ, бр. 33 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) За ученик, обучаван в дневна или вечерна форма, чиито отсъствия не позволяват оформяне на срочна или годишна оценка по един или няколко учебни предмета от задължителната или от задължителноизбираемата подготовка, директорът на училището по предложение на педагогическия съвет определя със заповед условията и реда за оценяване знанията и уменията за завършване на учебния срок и/или учебната година.
(2) (Нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) В случаите по ал. 1 ученикът повтаря класа, когато в края на учебната година няма оформена оценка, без да са налице уважителни причини за това.
(3) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2009 г.) Броят на отсъствията по уважителна причина на учениците със специални образователни потребности не се отразява на формирането на срочна оценка.

Разбирам те, че търсиш вариант да не се стига до изпити, но не вярвам това да стане дори и да имаш подкрепата на учителите и директора, защото е достатъчно после родител на един неин съученик да напише докладна до РИО и от там да направят проверка, и директора на училището ще понесе наказание, че не е спазил ППЗНП, а е допуснал приключване на учебната година.

# 9
  • Мнения: 2 493
Щом вече е получавала припадъци и има страх да излиза ,явно нещата са сериозни и трябва да се намеси психиатър.Подчертавам Добър психиатър и съвместно с това терапия с клиничен психолог. Психиатърът ще и предпише лекарства,които ще я успокоят и ще ви каже на кой етап да включите посещения и при клиничен психолог. С подходяща терапия нещата ще се подредят и чак тогава ще може да помисли и за оценките.
Не се плаши от думата "психиатър", а обърни сериозно внимание,докато нещата не са се задълбочили много повече. В никой случай не искам да те плаша,но трябва да намериш подходящите специалисти. Детето има нужда от помощ,а не от тройки по милост. Успех ти желая. Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 62 595
Психиатъра как ще помогне? Ще и предпише лекарства, а те са доста силни и не знам как ще подействат на дете. Cry
Дали той може да издаде някакъв документ, нещо?
А оценките? Те са важни също. Не знам вече какво ще правя. Очаквам разбиране от учителите, но кой знае, никой не проявява човечност.

Мани ги оценките! Спасявай си детето! Какво си се запритеснявала как ще подействат лекарствата, защото била дете! тези лекарства си имат дозировка. Колко са силни и колко не са може да го прецени само психиатърът - той е лекарят, а не ти и аз, нали така! Трябва детето да се стабилизира. Разбираемо е да имаш вътрешни бариери, защото "психиатър" за повечето хора звучи страшно, все едно вече има поставена диагноза "луд за връзване", но не е така. Той е лекар като всички други, и щом детето не е добре, няма какво повече да чакаш. Не виждам какво разбиране търсиш от учителите, като по обясненията ти излиза, че детето е пропусналоо повече от половината учебни часове.

# 11
  • Мнения: 1 136
Не водете детето на психиатър и тези медикаменти са първата стъпка по нанодолнищеъо, стават зависими и много по крехки като психика .., пред очите ми две мои близки си сринаха живота от лекарства / дори се опитаха да се самозапалят , включително и децата си . Андриел може и да си права донякъде за психиатър , но аз съм ужасена от последиците !

Общи условия

Активация на акаунт