матурите и как се изчисляват в дипломите

  • 5 441
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 023
Имам следният въпрос. Когато освен двете задължителни матури , се държат още две по избор как се изчислява за дипломата. Средно аритметично от четирите матури или само от задължителните. Резултата от матурата по избор задължително ли влиза в дипломата или взимането му предвид също е по желание. Преди месец пратих мейл до министерството но така и не ми отговориха.

# 1
  • NE
  • Мнения: 10 999
Дипломата за средно образоание се изчислява на базата на средноаритметична оценка от предметите за задължителна подготовка, оценка от предметите за задължително избираема подготовка и средна оценка от двете матури (ако има трета и тя се включва). Сбора от трите вида оценки прави средния успех на дипломата. Изчислява се посредством софтуер и на ръка за пълно съотвествие.

# 2
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Само лека поправка: НЕ оценките от "задължително избираема подготовка", а оценките от "профилираните предмети" ... Когато сте кандидатствали в кода на избраната паралелка е влизало и какви предмети се профилират в различните години.

# 3
  • NE
  • Мнения: 10 999
Поправката е вярна. Благодаря.  bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 18 089
Аз лично разбрах въпроса другояче. Останах с впечатление, че авторът пита конкретно за частта с матурите, а не по принцип .  И тук, във форума, в 12-класната тема, се бистри въпросът с  допълнителните матури. На едни деца им е казано, че оценката от тези матури  се вписва като позиция 3 и/или 4, но  не се смята в дипломата, а на други, че си е съвсем редовна оценка, участваща в сформирането на крайния успех за средно образование. И къде е истината?

Открих я май:

Вписва се оценката в дипломата. Но за разлика от  случващото се  при двете задължителни матури, подаденото заявление за 3-та  ил 4-та  не води до задължително явяване. Ако  12-класникът в последния момент промени мнението си и не се яви,  няма да има за него никакви негативни последствия.  Яви ли се обаче, оценката му  се вписва и пресмята редом с   другите две от ДЗИ, като изключение е само случаят с оценка "Слаб 2". Последната не се отразява.

Последна редакция: нд, 16 мар 2014, 22:41 от пенсионирана русалка

Общи условия

Активация на акаунт