Подърък за сватба - пари

  • 32 781
  • 258
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 556
Според мен и 100 лв. са достатъчни- в по.малките градове кувертите са по 20-30 лв. И ако булката си е харесала рокля от 3000 лв. си е неин проблем ,не смятам че гостите са длъжни да калкулират всички разходи и да ги покриват. Щом са решили да правят сватба значи имат средства.

# 46
  • София
  • Мнения: 23 124
Аз също не разбирам какво значи, че гостите трябва да изплатят един вид сватбата. В крайна сметка никой не кара насила младоженците да правят сватба. И да не коментират после кой колко дал и да се цупят. Това е пълна простотия.

От лични впечатления, хората правят сватби по две причини:
1. За кеф.
или
2. За да измуфтят пари.

# 47
  • Мнения: 281
И какво излиза? Аз казах, че е нормално като се отиде на сватба двама/семейство да дадат около 150-200лв. и като гледам повечето са съгласни с подобна сума. Как съм я сметнала сумата съм казала, как я преценяват останалите и докарват пак тази сума си е друг въпрос.
Сега, ако булката иска рокля за 3000лв. е друг въпрос. Аз казах според моя опит, една средна сватба с 70-80 гости и ниско до средно ниво на рокли и костюми ни излезе 5-6 хил.лв. Ако роклята само е за 3000лв. е ясно че няма как се влезе в тази сума (моята беше по-скоро ниско ниво за 400лв., не ми се даваха луди пари за нещо което после никога няма да облека, или поне се надявам да не облека пак  Laughing).
От друга страна, положението в БГ е такова, че повечето хора винаги си правят сметката, просто стандарта на живот ни е най-ниския в целия ЕС. И все пак една сума от поне 5000лв. си е голям, дори много голям разход за едно младо семейство, ако са млади младоженците, както се предполага че са. Затова и тази традиция у нас с подаръците и парите които да отидат за създаването на семейното гнездо.
Другият вариант е както има една поговорка, пак българска: На гол тумбак чифте пищови, или друга такава: Три дена Иху, после тиху ...

Абе няма ли тема колко струват сватбите през последните години?

# 48
  • Мнения: 2 127
Просто изказването ти, че гостите трябва да обмислят сумите си така, че вие да излезете на плюс, беше грозно. Ама положението в България е такова, ама тържеството е онакова... Ами че то излиза, че сватбата не сте я направили, за да се бракосъчетаете, ами за да спечелите някакви стартови пари. Решението за сватба е ваше, съответно не гостите са тези, които трябва да ви мислят, сега, аджеба, след тази сватба на плюс ли ще сте, на минус ли, на нула ли...

# 49
  • Мнения: 13 809
... И да ви кажа сега като се замисля прави бяха лелите, дето държаха да подарят подарък- техните подаръци ги знам, а кой колко ми е сложил в плика дори не съм си правила труда да запомня!
Peace


Янечек преценката на подаряващия дали не е лекинко свързана с възможностите ?

Ами не съвсем Laughing Може да имам големи възможности и пак да не искам да дам големи суми. Зависи доколко са ми близки, доколко са ми симпатични, доколко съм щедра/свидлива, доколко не ми обърква плановете. Може по принцип да смятам, че на сватба не се дават големи суми. Това не е благотворителна акция! Или пък, че е редно първата нощ младоженците да се обичат, не да броят пари  Mr. Green
Така че, точно въпрос на преценка си е Peace
Често срещам във форума как еди кои си имали големи възможности, пък дали малко, направили дребен подарък на детето... Грозно и еснафско. Ми така искали, така направили хората. Трябва ли защото Пешо и Гана са решили да се вземат официално, всички да изпоприпадат от умиление и да се втурнат да им плащат тържеството. Че и да останело...

Няма да се учудя ако в скоро време в поканите освен уточнението за подаръка в пликче, не почнат да назовават и конкретна сума. От кого колко се очаква. Да не се чудим гостите, де. Хем ще разберем на колко ни оценяват Wink

А това, че за сватбите се знае предварително и има време да се съберат пари за "достойно" представяне, просто не е за коментар.

# 50
  • Мнения: 6 636
Преценка + възможности ,става ли ?
Ти примерно разсъждаваш от гледна точка на големите възмоности с преценка за неумиление и даване на по -голяма сума ,а пък аз обратното все ми се иска да дам повече .
Иначе приемам ,че сватба се прави за кеф и гостите трябва да ходят с кеф ,а не да се тормозят "Оле във форума казаха ,че нормалната сума за двама е 150-200лв ,а ние можем да си позволим само 100лв."
Иначе и аз помня подаръците от лелите на баща ми и то ,защото  на питането колко ще дойдат казаха трима в крайна сметка дойдоха осем ,бяха си въобразили че аз /булката / съм човека, който трябва да осъществи/организира  транспортирането им от гарата до баба ми после до ритуалната зала после до ресторанта .... добре ,че бързо ми минава .

# 51
  • Мнения: 281
Просто изказването ти, че гостите трябва да обмислят сумите си така, че вие да излезете на плюс, беше грозно. Ама положението в България е такова, ама тържеството е онакова... Ами че то излиза, че сватбата не сте я направили, за да се бракосъчетаете, ами за да спечелите някакви стартови пари. Решението за сватба е ваше, съответно не гостите са тези, които трябва да ви мислят, сега, аджеба, след тази сватба на плюс ли ще сте, на минус ли, на нула ли...
Вярно, грозно е, но си е истина.
Замисляли ли сте се защо все повече двойки у нас не сключват брак и си живеят без брак? Не е само до модата, и парите имат значение.

# 52
  • Мнения: 6 636
Просто изказването ти, че гостите трябва да обмислят сумите си така, че вие да излезете на плюс, беше грозно. Ама положението в България е такова, ама тържеството е онакова... Ами че то излиза, че сватбата не сте я направили, за да се бракосъчетаете, ами за да спечелите някакви стартови пари. Решението за сватба е ваше, съответно не гостите са тези, които трябва да ви мислят, сега, аджеба, след тази сватба на плюс ли ще сте, на минус ли, на нула ли...
Вярно, грозно е, но си е истина.
Замисляли ли сте се защо все повече двойки у нас не сключват брак и си живеят без брак? Не е само до модата, и парите имат значение.

Голямото тържество не е задължително могат да си сключат брак и да се повеселят в тесен кръг .
Тъй че за мен е грозно и не е истина .

# 53
  • Мнения: 281
Просто изказването ти, че гостите трябва да обмислят сумите си така, че вие да излезете на плюс, беше грозно. Ама положението в България е такова, ама тържеството е онакова... Ами че то излиза, че сватбата не сте я направили, за да се бракосъчетаете, ами за да спечелите някакви стартови пари. Решението за сватба е ваше, съответно не гостите са тези, които трябва да ви мислят, сега, аджеба, след тази сватба на плюс ли ще сте, на минус ли, на нула ли...
Вярно, грозно е, но си е истина.
Замисляли ли сте се защо все повече двойки у нас не сключват брак и си живеят без брак? Не е само до модата, и парите имат значение.
Голямото тържество не е задължително могат да си сключат брак и да се повеселят в тесен кръг .
Тъй че за мен е грозно и не е истина .
Аха, като навремето през комунизма, гледала съм на филми, как младите ги подбират и отиват до гражданското да се подпишат ... После на сладкарницата в тесен кръг, те и кумувете, и ядат по пастичка Simple Smile
Е извинявай, но аз по-скоро не бих сключила такъв брак за отбиване на номера, т.е. без да има сватба като хората.

# 54
  • Мнения: 8 965
Моя колежка ще се омъжва скоро и организира сватба по нейни думи, за да изкара някой лев и да дообзаведе апартамента.
Направи си сайт, в който е дала подробности какво очаква като подаръци - снимка, магазин, цена /гостите чекват, какво ще купят и то бива задраскано от списъка/, както и загатване за сумите за човек, че и инструкция за пликовете, в които да бъдат сложени те.


Според мен липсата на средства за голяма сватба не би спряла хората да ссключат брак.

# 55
  • Мнения: 6 636
Ти прави каквото намериш за добре ,но не дръж отговорни евентуалните гости ,че не са ти покрили масрафа.
Ако за теб решението за брак е свързано с голямо тържество за повечето хора това е отговорност ,която се обмисля внимателно .

# 56
  • Мнения: 2 127
Ами, Полина, точно защото финансите имат значение, всеки си преценява дали да прави сватба. Тя е разход, а не приход, ако сте искали приходи, има други начини. Ако не сте искали да се охарчвате, вадите си по едно медицинско, каните си двама свидетели и отивате в гражданското, а после се черпите с тях и родителите. Не е кой знае каква философия.
Точно ето такова държание е ужасно грозно - жениш се, не за да заявиш официално, че ето, това е твоят човек и да споделиш радостта си със всичките си близки, ами за да си обзаведеш апартамента или да си напълниш банковата сметка Sick

# 57
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 611
Моя колежка ще се омъжва скоро и организира сватба по нейни думи, за да изкара някой лев и да дообзаведе апартамента.
Направи си сайт, в който е дала подробности какво очаква като подаръци - снимка, магазин, цена /гостите чекват, какво ще купят и то бива задраскано от списъка/, както и загатване за сумите за човек, че и инструкция за пликовете, в които да бъдат сложени те.

Ужас, не съм попадала на такива екземпляри  Sick

Относно брака, не смятам, че парите са причина за несключването му. Може и само с един подпис да се организира.
Сещам се за един случай - синът на моя колежка вдигна пищна сватба за петцифрена сума, не без помощта на родителите. Дотук добре, но след има-няма две години се разведе. Така, че всеки да си преценява дали си заслужава и колко средства ще отдели, но без да очаква печалба от това събитие  Peace

# 58
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
На въпроса на авторката - според възможностите.

Аз пък бях от тези булки, на които цената на роклята бе на цената на сватбата и не съжалявам за нито една похарчена стотинка, напротив съветвам всяка бъдеща булка ако има възможност да го направи за себе си.
Напривхме сватба за няма и 40 човека на цената на сватби с гости 150+ и  последното нещо, което съм очаквала е да изляза на+  Crazy
За мен признак на изключително лош вкус е да напишеш в поканата да носят пари или подобни...
Не си го позволих дори към родителите ми. Получихме невероятни подаръци, имаше и неудобни такива, имаше и скромни, радвала съм се искрено на всеки един жест, това което няма да забравя е сълзите от радост на всеки един, изобщо невероятния купон, който се случи и благодарение на смаите гости.
Заради изказвания от предни постове аз на сватби не ходя, единствената, на която бях беше тази на нашите кръстници, защото мога да преценя кога и с какво отношение ме канят, а и никога няма да отида на сватба, на която още преди същата съм натоварена с очаквания, изисквания и претенции.
Човек като е тръгнал да прави сватба, значи може да си го позволи и го прави за свое, и на гостите си удоволствие.

# 59
  • Мнения: X
Голямото тържество не е задължително могат да си сключат брак и да се повеселят в тесен кръг .
Тъй че за мен е грозно и не е истина .
Аха, като навремето през комунизма, гледала съм на филми, как младите ги подбират и отиват до гражданското да се подпишат ... После на сладкарницата в тесен кръг, те и кумувете, и ядат по пастичка Simple Smile
Е извинявай, но аз по-скоро не бих сключила такъв брак за отбиване на номера, т.е. без да има сватба като хората.

ЖенИ се както искаш, но пък вземи че си плати, а не да чакаш на гостите.
Както някой горе каза - Село, село ...

Общи условия

Активация на акаунт