Къса юздичка на езичето и проговаряне

  • 8 258
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 931
Здравейте,

Имам следното питане, по-специално към майките на дечица, които имат/са имали такава къса юздичка на езичето.

Още като новородено бебе, нашата педиатърка забеляза, че синът ми има къса юздичка на езичето. Спомена, че е добре да го заведа на хирург да я резнат, но като прочетох наляво-надясно видях, че в много случаи тази къса юздичка не е никакъв проблем и реших да не го причинявам на детето си, освен ако не се наложи в даден момент.

В момента обаче е на 2 и с говоренето е много назад. Постоянно бърбори разни работи, но си измисля думи, не желае да повтаря, или да нарича нещата с имената им. Доколкото казва нещо, това са предимно глаголи, съществителните за нищо ги няма. Не произнася и много съгласни, предимно борави с гласни, които успява някакси да нагласи, за да приличат на дума. Като цяло, няма начин да го накарам да повтори някоя дума, правилно или не, или пък да ми отговори на въпрос, въпреки че го разбира.

Чудя се, дали е възможно това да има общо с късата юздичка на езичето? Исках да попитам по-специално майки на дечица, които имат такава къса юздичка дали са проговорили рано/късно и въобще как е било. Дали децата са повтаряли думите, дори и да не могат да ги изговорят правилно?
Благодаря за споделения опит!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 073
Детенцето е още малко, може изведнъж да започне да говори както трябва. И да, възможно е късата юздичка да създаде проблем. Най-добре е да се консултирате с логопед. Peace

# 2
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Нашето дете имаше такъв проблем. Хирургът го отстрани буквално за секунди.Беше много отдавна, сега е мъж. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 3 826
Сина ми има също такава и това лято ще му я махаме, а миналото махнахме отгоре. Юздичката решихме да я отстраним с лазер, защото е по - безболезнено и детето може буквално след 2 часа да се храни, без да има болки. За тази отдолу също така ще направим.
Относно проговарянето, не знам дали има връзка. Моя син проговори след 2 г и 6 м, но причините за късното проговаряне са други.

# 4
  • Мнения: 2 124
Късата юздичка на езика има пряка връзка с правилната артикулация, но не във всички случаи се налага да се среже, това обаче се преценява от специалист. Консултация с логопед е задължителна - някой път с подходящи упражнения за езика се постигат добри резултати и без хирургическа намеса.

Моята дъщеря е с къса горна юздичка, която обаче беше установена чак при втория преглед при зъболекар, може би малко преди 2рата година. В този случай влиянието върху речевото развитие е много косвено изразено - тя проговори много малка, но дълго време докато говореше си правеше устата като патешка човка, не можеше и да суче. Дали ще се срязва или не все още е на дневен ред, когато смени горните резци, зъболекарят ще вземе решение.

# 5
  • Мнения: 2 069
Моето дете проговори много късно към 3. Преди около 2 месеца му направиха процедурата и сега се учим на ново да говорим. Логопеда каза, че ще е нужно до 1 клас да ходи на упражнения. Сега е на почти 5
и да причината за късното проговаряне беше тази.

# 6
  • София
  • Мнения: 472
Сина ми има също такава и това лято ще му я махаме, а миналото махнахме отгоре. Юздичката решихме да я отстраним с лазер, защото е по - безболезнено и детето може буквално след 2 часа да се храни, без да има болки. За тази отдолу също така ще направим.
Относно проговарянето, не знам дали има връзка. Моя син проговори след 2 г и 6 м, но причините за късното проговаряне са други.

Извинявай, а къде смятате да я правите тази процедура с лазер.Колко ще струва такава интервенция.Ние също имаме този проблем с къса юздичка ( долна).Няма никакъв проблем с иговарянето на звуците, но според стоматолога трябвало да се среже.Но аз все отлагам , точно защото не виждам проблем от това, но..

# 7
  • Мнения: 931
Благодаря ви много за отговорите!
Аз също исках да попитам ако можете да споделите кой и къде в София може да направи такава интервенция?

# 8
  • Мнения: 2 069
Благодаря ви много за отговорите!
Аз също исках да попитам ако можете да споделите кой и къде в София може да направи такава интервенция?
Първо ходихме в стоматологията на ВМА там ни определиха дата за постъпване и манипулацията трябваше да се извъши с пълна упойка. Случайно обаче попаднахме на Д-р Кънчева в Исул, която я направи за минути за което много съм доволна. На другия ден детето вече се хранеше. Сега не мога да го спра да говори  Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 472
Благодаря ви много за отговорите!
Аз също исках да попитам ако можете да споделите кой и къде в София може да направи такава интервенция?
Първо ходихме в стоматологията на ВМА там ни определиха дата за постъпване и манипулацията трябваше да се извъши с пълна упойка. Случайно обаче попаднахме на Д-р Кънчева в Исул, която я направи за минути за което много съм доволна. На другия ден детето вече се хранеше. Сега не мога да го спра да говори  Grinning
предполагам платен прием? За каква сума говорим за тази манипулация?

# 10
  • Мнения: 2 069
Благодаря ви много за отговорите!
Аз също исках да попитам ако можете да споделите кой и къде в София може да направи такава интервенция?
Първо ходихме в стоматологията на ВМА там ни определиха дата за постъпване и манипулацията трябваше да се извъши с пълна упойка. Случайно обаче попаднахме на Д-р Кънчева в Исул, която я направи за минути за което много съм доволна. На другия ден детето вече се хранеше. Сега не мога да го спра да говори  Grinning
предполагам платен прием? За каква сума говорим за тази манипулация?
на ЛС

Последна редакция: пн, 18 юни 2012, 14:32 от Кalaka

# 11
  • София
  • Мнения: 663
Дъщеря ми е вече на 6,5г. водихме я на педиатър, стоматолог, логопед и учителката от предучилищната са с еднакво мнение- трябва да се оправи юздичката, къса й е и неможе да казва хубаво звуците, буквите и т.н. , а както си ги казва - така си ги пише после ... От 3г. я водим профилактично на логопед, късно проговори на 3,6м. разбираше всичко но нищо не говореше. А като проговори- направо със сложни изречения....
Препоръчаха ни д-р Кънчева от ИСУЛ, но в момента тя е в отпуск до края на август, та ако може да ми препоръчате др. УНГ от ИСУЛ. Има добри отзиви за д-р Райнов. Ходили ли сте при него?

# 12
  • Мнения: 337
Моят отговор е леко в страни от темата (точно както е формулирана), защото резнахме юздичката на малката, доста преди да проговори.
Направихме го когато беше горе долу на 10м.
Аз лично ти препоръчвам Проф.д-р Румен Бенчев. Водихме детето в частния му кабинет в София. Процедурата беше точно 5-7 секунди! След нея веднага може да се яде и пие. Точно 2 капки кръв и това е. Реже се бързо с една ножица със заоблени върхове. Лекарят каза, че не боли защото на мястото нямало (толкова) нервни окончания.
Преди да предприемем каквото и да било, четох тук разни стари теми по въпроса и доста се бях наплашила. Повечето майки споделяха за някави "пълни упойки" и т.н.!
Не знам при вас как е, но на дъщеря ми юздичката и беше "захваната" точно на върха на езика. Още първия ден лекарката и ми обърна внимание и каза:"Или ще го израсте, или ще трябва да се коригира, или няма да може да казва "Р" ."
Вече е на малко повече от 2 г. и езикът седи леко раздвоен. (толкова силно се е опъвал през средата, където е била захваната юздичката) Повечето хора казват, че не се забелязва, но аз нали си го знам. Т.е. при нея беше много силно изразено и според лекарите- наложително да се отстрани този "дефект".
Лично според мен няма как една наистина къса юздичка да не окаже влияние на говора.
Ако не е толкова сериозно, някъде бях чела, че "няма да може да се плези и да яде сладолед." Simple Smile

# 13
  • Мнения: 1 463
Явно, зависи от това, колко е къса юздичката. Големият ми син, който вече е студент, има къса юздичка. Не може да се изплезва, но никога не е имал проблеми с говора. Не сме я пипали юздичката. Все така си е къса, но не му пречи.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 2 073
5iaM, ако езичето на детето продължава да стои раздвоен е твърде вероятно да не сте решили проблема окончателно, а само частично. Добре е да се консултирате със специалист отново. Peace

Общи условия

Активация на акаунт