Какво да правя ако не плаща издръжката?

  • 46 336
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 578
От един месец решението на съда е в сила и бившия е осъден да плаща издръжка. Взех си изпълнителен лист върху издръжката и му дадох номера на сметката, където да превежда парите на детето. Да, ама той явно няма никакво намерение да го прави. Месецът мина, а той нито внесе издръжката, нито пък пита дали детето има нужда от нещо. Освен да звъни по телефона, когато си поиска и да претендира, че има права друго не прави.
Адвокатката ми каза, че трабва да се заведе изпълнително дело и да се даде на частен съдия-изпълнител. Сама нямало да се справя с това. Само, че услугите й ще ми струват 300 лева, които аз не мога да отделя в момента по никакъв начин.
Такъв ли е единствения начин да го накарам да си плаща издръжката, за която е осъден вече?Аз сама бих ли могла да се обърна към съдия-изпълнител и само частни ли такива има?

# 1
  • Мнения: 427
Бившият ти съпруг има ли имоти на свое име ?
Ако няма , върви при съдия- изпълнител , има формуляри които може да попълниш сама, като заплатиш съдебна такса от около 40лв. По този начин имаш право да получаваш издръжка от общината  Peace
Ако има имоти , незнам , но не е лошо пак да отидеш при съдия изпълнител . Да обясниш ситуацията , и да го помолиш за съвет . Какво може да направиш ,без да се налага да ползваш услугите на адвокат .
Може да попиташ и в адвокатската тема също  Peace
Ето и темата :http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=591599.0

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 260
Най - добре се разберете двамата помежду си ,не бързай да намесваш съда може в момента да няма пари защо си толкова сигурна ,че смята да не плаща ?

# 3
  • Мнения: 578
Ооооо, при него проблема изобщо не се състои в липсата на пари. Работи на трудов договор и получава заплата и то в доста голям размер. Прави го съвсем нарочно, за да създава неприятности и за да ме кара да тичам по адвокати и да изразходвам средства, които аз нямам в момента.
А къде мога да намеря съдия-изпълнител? Има ли такива държавни към някоя институция или са само частни?

# 4
  • Мнения: 427
 Във всеки съд  , има съдия - изпълнители  Peace
 Отиди във вашия Районен съд , и попитай в коя стая се намира . Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 4 349
От един месец решението на съда е в сила и бившия е осъден да плаща издръжка. Взех си изпълнителен лист върху издръжката и му дадох номера на сметката, където да превежда парите на детето. Да, ама той явно няма никакво намерение да го прави. Месецът мина, а той нито внесе издръжката, нито пък пита дали детето има нужда от нещо. Освен да звъни по телефона, когато си поиска и да претендира, че има права друго не прави.
Адвокатката ми каза, че трабва да се заведе изпълнително дело и да се даде на частен съдия-изпълнител. Сама нямало да се справя с това. Само, че услугите й ще ми струват 300 лева, които аз не мога да отделя в момента по никакъв начин.
Такъв ли е единствения начин да го накарам да си плаща издръжката, за която е осъден вече?Аз сама бих ли могла да се обърна към съдия-изпълнител и само частни ли такива има?



Напълно е възможно да се справиш сама. Просто напиши една молба до съдия изпълнител и приложи изпълнителния лист, който сама може да си вземеш от съда. Просто не ми е ясно за какво са тези 300 лева, освен за това, че е учила право.  Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 4 349
Ооооо, при него проблема изобщо не се състои в липсата на пари. Работи на трудов договор и получава заплата и то в доста голям размер. Прави го съвсем нарочно, за да създава неприятности и за да ме кара да тичам по адвокати и да изразходвам средства, които аз нямам в момента.
А къде мога да намеря съдия-изпълнител? Има ли такива държавни към някоя институция или са само частни?

Потърси в интернета за твоя град. Списъци има.

# 7
  • Мнения: 578
Момичета, много благодаря. Просто вече нямам сили да се разправям с бившия и постоянните му простотии.  #2gunfire Добре, че сте вие   bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 1 120
Тук ще намериш различни бланки.
Можеш сама да си попълниш молбата за издаване на изпълнителен лист и след това молбата за завеждане на изпълнително дело. Всичко ще ти струва не повече от 50 лв, ако го свършиш сама.
Макар че, щом бащата ти прави на пук, може би няма да ти е трудно да намериш адвокат, който да свърши всичко и да си вземе парите, когато ти ги изплатят. Таткото ще се набута поне още 300 лв.

Нашият татко също е само с права и без задължения, но няма да е за дълго.

# 9
  • Мнения: 578
Благодаря   bouquet Аз изпълнителен лист върху издръжката си имам - адвокатката ме беше посъветвала да си взема още като си вземах решението от съда. Самото издаване на такъв документ не струва нищо - в молбата да ми се издаде препис от решението бях написала и изпълнителен лист върху издръжката.
Онзи ден се обадих в съда да попитам за държавния съдия-изпълнител. Секретарката му каза, че само трябвало да занеса молба и никаква такса не трябвало да плащам. Да не повярваш  newsm78
Междувременно му написах имейл да го подсетя, но ни дума, ни вопъл, ни стон. Явно няма никакви намерения да плаща каквото и да е.
А ако заведа дело с адвокат и той бъде осъден, има ли начин той да плати хонорара на адвоката ми?По-точно да го възстанови, защото едва ли някой адвокат ще работи без пари до тогава.

# 10
  • София
  • Мнения: 4 349
Какъв е смисълът да го съдиш?  newsm78 newsm78 Чрез изпълнителното дело ще си плаща издръжката.

# 11
  • Мнения: 2 927
А ако заведа дело с адвокат и той бъде осъден, има ли начин той да плати хонорара на адвоката ми?По-точно да го възстанови, защото едва ли някой адвокат ще работи без пари до тогава.
Ако за изпълнителното дело ползваш адвокат, ще му съберат и хонорара по това дело. Щом работи по трудов договор, ще му направят запор на заплатата и ще удържат от нея цялата текуща издръжка и част от натрупаната за минало време. Ще съберат и всички присъдени и/или направени в изпълнителното производство разноски.

# 12
  • Мнения: 549
Цитат
А ако заведа дело с адвокат и той бъде осъден...
Red Devil, до колкото разбирам, ти ще заведеш изпълнително дело за вече присъдена издръжка. Ролята на това дело е съдия-изпълнител да изиска издръжката да се изплати - присъдената вече издръжка. Няма "ако"

Тук пишеше една изпатила мама, до колкото си спомням с ник Гери или нещо подобно, беше много недоволна от таксите, които събира частен съдия изпълнител. Като че ли добре си се ориентирала към държавния... И винаги е добра идея да имаш адвокат, защото съдията - изпълнител не е длъжен да ти дава текуща информация ако има проблем, но адвокатът ти ще знае по какъв ред се изисква информация и какво се прави по-нататък

Последна редакция: пн, 07 май 2012, 20:59 от Fall

# 13
  • София
  • Мнения: 1 120
И винаги е добра идея да имаш адвокат, защото съдията - изпълнител не е длъжен да ти дава текуща информация ако има проблем, но адвокатът ти ще знае по какъв ред се изисква информация и какво се прави по-нататък
С адвокат е по-добре, но като не може да си го позволи в момента, по-добре сама да задейства нещата, отколкото да дава отсрочки на бащата. Детето всеки ден има разходи и, макар че издръжката няма да ги покрие, все пак е по-добре с нея, отколкото без нищо.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 349
Защо съдия- изпълнителят да не е задължен да те информира, ако има проблем по изпълнителното дело? Нали той е отговорен за това дело? То днес в БГ в областта на съдебната система и всички хрантутници покрай нея не са длъжни на никого с нищо. Само е въпросът да се вземат парите.

# 15
  • Мнения: 549
Ами примерно: плащането се бави с два месеца, отиваш при СИ и получаваш отговор, че случаят се следи, но засега не може да ти каже повече. Не че пожелавам този вариант, може да попаднеш на услужлив чиновник, но поначало той не комуникира с всички ищци и невинаги говори подробно

# 16
  • Мнения: 273
Здравейте,аз сега подадох иск срещу бившия.Не е плащал 2 години.не сьм давала нито стотинка.отидох в сьда и пуснах готова бланка,която само попьлних.А преди това и аз бях чувала ,че ми трябва адвокат.

# 17
  • Мнения: 578
Ооооо, как две години  #Crazy и два месеца няма да го чакам даже. Той моя за седем години е купил на детето два чифта ританки, две бодита и две пижами. Изобщо никакви компромиси нямам намерение да правя. Само се чудя как е възможно да е осъден някой в тая държава за нещо и после да ми се налага да ходя пак по институции като ненормална за да му бъде приложена присъдата.
Понеже на мен в края на делото ми се наложи да си сменя адвокатката, та новата ми каза, че е най-добре да си взема всички документи - включително и изпълнителен лист. И тогава ме посъветва да заведа такова изпълинтелно дело, за да съм спокойна за издръжката. Обаче аз не съм и допускала, че с две хиляди лева заплата ще се прави на говедо и няма да плаща 150. Тогава ми каза, че за да заведа такова дело, ако искам да я наема ще ми струва 300 лева и тя работи с частен съдия-изпълнител. Ако имам излишни 300 лева няма да се занимавам с оня дебил за 150.... ooooh!
После като прочетох тук, разбрах че има и частни такива. А като се обадих в съда по местоживеене, секретарката му ми каза, че дори не трябва да плащам такса, когато внасям молбата. Само се изненадах, че ми искат оригинала на изпълнителния лист. slancice, на теб оригинала ли ти взеха?Защото адвокатката ми ми обясни, че оригинала никъде не го давам и ако го загубя едва ли не се водело делото наново  Shocked

# 18
  • София
  • Мнения: 4 349
При завеждане на ИД се взема оригинала. Наистина си е така.

# 19
  • Мнения: 549
Момичета, не с всеки адвокат цифрата е умопомрачителна. Аз дадох малко над двеста за делото за родителски права. Защо не поразпитате юристките, които пишат тук за някой контакт?

Само исках да кажа, че фразата "аз работя с частен съдия изпълнител" сама по себе си звучи като пързалка. Защо да работи само с частен? Да не са ООД  двамката, примерно Grinning ?

# 20
  • Мнения: 448
Момичета, не с всеки адвокат цифрата е умопомрачителна. Аз дадох малко над двеста за делото за родителски права. Защо не поразпитате юристките, които пишат тук за някой контакт?

Само исках да кажа, че фразата "аз работя с частен съдия изпълнител" сама по себе си звучи като пързалка. Защо да работи само с частен? Да не са ООД  двамката, примерно Grinning ?


Хонорар от 200 лв за дело за родителски права /поне за София/ ми се вижда почти невъзможен.

На втория въпрос - не сме ООД с ЧСИ, с когото работим, но съвместната работа предполага да си имаме доверие и да поддържаме контакт. Затова повечето колеги работят с определен ЧСИ, както и аз, тъй като нося някаква отговорност пред клиента и за него. Ако клиентът ми не желае да ползваме ЧСИ, с когото работя, в повечето случаи изготвям документите и дотам.
А държавните СИ - и Господ не може да ме накара да работя с тях.

# 21
  • Мнения: 549

Момичета, не с всеки адвокат цифрата е умопомрачителна. Аз дадох малко над двеста за делото за родителски права. Защо не поразпитате юристките, които пишат тук за някой контакт?

Само исках да кажа, че фразата "аз работя с частен съдия изпълнител" сама по себе си звучи като пързалка. Защо да работи само с частен? Да не са ООД  двамката, примерно Grinning ?


Хонорар от 200 лв за дело за родителски права /поне за София/ ми се вижда почти невъзможен.

На втория въпрос - не сме ООД с ЧСИ, с когото работим, но съвместната работа предполага да си имаме доверие и да поддържаме контакт. Затова повечето колеги работят с определен ЧСИ, както и аз, тъй като нося някаква отговорност пред клиента и за него. Ако клиентът ми не желае да ползваме ЧСИ, с когото работя, в повечето случаи изготвям документите и дотам.
А държавните СИ - и Господ не може да ме накара да работя с тях.
Мандаринка, дамата работи в организация, занимаваща се с човешки права. Не е с частна практика. 240, да бъда по-прецизна, към февруари 2011

Аз само не разбрах има ли вариант, родителят, който не плаща издръжка, да поеме адвокатския хонорар при изпълнително дело за издръжка? Както и съдебните разноски?

А защо не ти се работи с държавните СИ? В смисъл, те не полагат особени усилия по твои впечатления?

Ще ми бъде полезен коментара ти.

# 22
  • Мнения: 448
И аз работя в такава организация, но е изключение да гледаме дело за род.права за такъв хонорар. По принцип воденето на делата не се поемат от фондациите.

Адвокатският хонорар се плаща от този, който образува и води дело, било то и изпълнително. Ако в последствие си получи платения хонорар от длъжника - чудесно, но първоначално трябва да плати на адвоката. За какви съдебни разноски в случая ме питаш?

По въпроса за държавните СИ - така да се каже, не са стимулирани да работят както частните. Лично мое мнение.

И на един въпрос от по-предните постове - СИ няма задължение да ви следи и води делото. Това е работа на адвоката или на взискателя, ако няма адвокат. Приемете СИ като съдия, който отговаря на исканията, които правите и да предприеме поисканите действия, но сам не е длъжен да движи нищо.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 349
Е и какво излиза - никой няма задължения към никого и никой не е достатъчно стимулиран, само адвокатите, защото им се заплащат огромни суми.  Запазвам мислите, които ми идват, защото преди време за тях ми бяха отнели достъпа до форума. Така че без коментар..................

Между другото защо лекарския съюз беше глобен за определяне на минимална такса за преглед
     http://www.blitz.bg/news/article/138549  … sp;    
а адвокатите никой не ги глобява за определяне на минимален хонорар за защита?
Ако някой има логичен отговор и открие разликите, моля да сподели!

# 24
  • Мнения: 448
Е и какво излиза - никой няма задължения към никого и никой не е достатъчно стимулиран, само адвокатите, защото им се заплащат огромни суми.  Запазвам мислите, които ми идват, защото преди време за тях ми бяха отнели достъпа до форума. Така че без коментар..................

Между другото защо лекарския съюз беше глобен за определяне на минимална такса за преглед
    http://www.blitz.bg/news/article/138549   &nb … sp;    
а адвокатите никой не ги глобява за определяне на минимален хонорар за защита?
Ако някой има логичен отговор и открие разликите, моля да сподели!


Именно, много си права - всеки се стимулира от възнаграждение за услугите си. Адвокатите със сигурност са в тази графа, а СИ - просто неговите задължения не включват да ви води делото, за да не правите разходи за адвокат. Те са "съдии" все пак.

А за минималните ни възнаграждения - би било чудесно да ги отменят, защото повечето адвокати работят в пъти над определените в наредбата ни хонорари и тя просто не е актуална, а и ако я отменят няма да може съдът да ни намалява хонорарите поради прекомерност, тъй като няма да има база за определяне.  С две ръце съм "за" да разкарат тази наредба.

# 25
  • Мнения: 549
Благодаря за отговора, Мандаринка. Оценявам, че пишеш доброволно тук.

Надя, това си е полезна информация, обясняват на нашите питания, не те дразнят умишлено. В крайна сметка много от нас минават през темата с издръжката: малка е, той не я плаща и т.н.

# 26
  • Мнения: 2 927
     Законът никого не задължава да ползва адвокатски услуги по граждански дела. Всеки гражданин може да защитава сам интересите си и после да благодари единствено на себе си за постигнатите резултати.
     А в наказателните задължителната адвокатска защита е само в строго определени случаи. И съдът назначава служебен защитник на подсъдимия, ако не упълномощи сам.  

     А логичният отговор за лекарския съюз и минималните адвокатски хонорари се крие в наличието на подзаконов нормативен акт при вторите. Задължителен за прилагане.

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 13:33 от Хърмаяни

# 27
  • София
  • Мнения: 4 349
    Законът никого не задължава да ползва адвокатски услуги по граждански дела. Всеки гражданин може да защитава сам интересите си и после да благодари единствено на себе си за постигнатите резултати.
     А в наказателните задължителната адвокатска защита е само в строго определени случаи. И съдът назначава служебен защитник на подсъдимия, ако не упълномощи сам.  

     А логичният отговор за лекарския съюз и минималните адвокатски хонорари се крие в наличието на подзаконов нормативен акт при вторите. Задължителен за прилагане.

Е наистина е логичен - ако адвокатите не могат да се заформят подзаконов нормативен акт, че кой друг ... Лекарите просто не са се сетили. А колкото до това кой какво ни задължава - това си е просто едно прехвърляне на топката. Както всички се извиняват с това, ЕС го изисква, така и адвокатите гордо казват - законът казва така, ако искаш, но после да не съжаляваш. И след едно такова изречение .... всеки се навива да си вземе адвокат. Но после ще се жалва на арменския поп, ако не е доволен от услугите му. Или чува поредната реплика - можеш да го смениш...

# 28
  • Мнения: 2 927
Не адвокатите са си измислили някаква наредба, Законът за адвокатурата я предвижда. те само са я приели в съответствие с него. А законите ги приема Народното събрание.

Закон за адвокатурата
Чл. 36. (1) Адвокатът има право на възнаграждение за своя труд.
(2) Размерът на възнаграждението се определя в договор между адвоката и клиента. Този размер трябва да бъде справедлив и обоснован и не може да бъде по-нисък от предвидения в наредба на Висшия адвокатски съвет размер за съответния вид работа.
(3) При липса на договор, по искане на адвоката или клиента адвокатският съвет определя възнаграждение съгласно наредбата на Висшия адвокатски съвет.
(4) Възнаграждението може да се уговори в абсолютна сума и/или процент върху определен интерес с оглед изхода на делото, с изключение на възнаграждението за защита по наказателни дела и по граждански дела с нематериален интерес.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 349
Не адвокатите са си измислили някаква наредба, Законът за адвокатурата я предвижда. те само са я приели в съответствие с него. А законите ги приема Народното събрание.

Закон за адвокатурата
Чл. 36. (1) Адвокатът има право на възнаграждение за своя труд.
(2) Размерът на възнаграждението се определя в договор между адвоката и клиента. Този размер трябва да бъде справедлив и обоснован и не може да бъде по-нисък от предвидения в наредба на Висшия адвокатски съвет размер за съответния вид работа.
(3) При липса на договор, по искане на адвоката или клиента адвокатският съвет определя възнаграждение съгласно наредбата на Висшия адвокатски съвет.
(4) Възнаграждението може да се уговори в абсолютна сума и/или процент върху определен интерес с оглед изхода на делото, с изключение на възнаграждението за защита по наказателни дела и по граждански дела с нематериален интерес.



Но преди да се приеме който и да е закон от Народното събрание, някой го е предложил, след това лобирал и ............ тогава се приема. Значи просто трябва някой да се сети и ............ след време се приема. Всеки закон обслужва нечии интереси.

# 30
  • Мнения: 2 927
     За това не споря, права си.
     Но смятам, че адвокатът, както всеки друг имат право за възнаграждение за труда си. И колкото и да ми е неприятно да правя тази съпоставка, всеки път си мисля как влизайки в магазина на частен собственик (то държавни няма), всеки си плаща за продуктите. А когато се нуждае нечий умствен труд, смята че му се дължи услуга. И двата вида услуги са частни, всеки ги определя според възможностите и клиентите си.
     И както клиентът не се вълнува дали собственика на магазин е изкарал пари да си плати наема, тока и разходите по транспорта за магазина, както не го интересува дали са му останали средства за да се издържа извън разходите по бизнеса, така не следва да бъде ангажиран със служебните и личните разходи на един адвокат - за наем, членски внос, осигуровки, софтуер, консумативи, техника и за живот. Респективно - не е човека, който има право да дава мнение на каква сума над минималната този адвокат оценява труда си. Ако посоченият хонорар не го устройва, просто отива при друг или се справя сам.  
     Избор има,  както казах - адвокатската услуга не е задължителна.
     ПП Предлагам да преустановим тази тема, много извън темата е. Ако искаш пусни отделна, ще се включа  Grinning

# 31
  • Мнения: 273
на мен ми взеха оригинала на изпьлнителния лист.така трябвало.

# 32
  • Мнения: 2 927
на мен ми взеха оригинала на изпьлнителния лист.така трябвало.
Само срещу оригинала съдия-изпълнител събира парите. Затова адвокатът ти е казал да го пазиш. За друго не би могъл да ти послужи, освен за образуване на изпълнително дело. Ако го загубиш, издаването на дубликат е сложна процедура и ако съдът ти откаже, може да останеш с едно решение, което няма как да ползваш.

# 33
  • Мнения: 578
Благодаря за отговорите на всички. Днес сутринта щях да си нося документите при съдия-изпълнителя, но снощи ми се обади бившия - след две седмици мълчание - че бил превел парите за издръжка. Явно така ще си играем на котка и мишка. Доколкото разбирам, нерегулярното плащане на издръжката не е провинение от негова страна и ако иска ще ми я плаща веднъж на три месеца, ако иска всеки месец. Очевидно за да заведа изпълнително дело трябва да не я е плаща хич за дълъг период от време....

# 34
  • Мнения: 1
Здравейте!Прочетох случайно вашата тема.Аз също от 1 месец не получавам издръжката за детето ми което е на 17 години.ще ходя в съда при съдия изпълнител за да ми даде изпълнителен лист.
 Тъй като бившия ми съпруг е напуснал работа.
А при вас е по лесно да вземете този изпълнителен лист и да го занесете направо в неговата работа на касиерката която му плаща.Така аз бях направила преди години.и си искайте парите със задна дата откакто ви е  решението.делата за издръжка както и този изпълнителен лист са безплатни.на последното дело за увеличение бях дори без адвокат и делото беше в моя полза.
Желая ви успех.



Поздрави  Simple Smile

# 35
  • Мнения: 2 927
Благодаря за отговорите на всички. Днес сутринта щях да си нося документите при съдия-изпълнителя, но снощи ми се обади бившия - след две седмици мълчание - че бил превел парите за издръжка. Явно така ще си играем на котка и мишка. Доколкото разбирам, нерегулярното плащане на издръжката не е провинение от негова страна и ако иска ще ми я плаща веднъж на три месеца, ако иска всеки месец. Очевидно за да заведа изпълнително дело трябва да не я е плаща хич за дълъг период от време....
     Изпълнително дело за издръжка можеш да заведеш във всеки момент. Нерегурярното плащане, ако е за повече от два месеца, дори е престъпление. Освен това му се трупат и лихви, ако не плати на падежа. Предупреди го при следващ разговор, че ако пак закъснее го чака запор на заплатата и ще му удържат не само издръжката, а и разноски за адвокат по изпълнителното дело. Може и да не ти се наложи да се обръщаш към съдия-изпълнител.

# 36
  • Мнения: 549
Red Devil, наистина може да не стигнеш до СИ. В началото и при мен издръжката не се изплащаше, но обясних ясно и категорично, че държа да се плаща.
Понеже се чудиш, ще ти кажа какво ми каза адвокатът, когато имах колебания дали да отидем при СИ. "Опитай да му обясниш без да съдите, ако наистина не става, тогава ще заведем дело. Няма смисъл да си обявявате война"

# 37
  • Мнения: 1 909
Здравейте момичета!Ще съм Ви много задължена,ако ми помогнете.Разведена от 2 години.Издръжка не е плащана от 14 месеца и реших да заведа иск за плащане от общината ,защото той не работи и няма имот.Близка адвокатка ми подготви документ ,явно изпълнителен лист,който тя занесе в съда.Преди седмица получих покана да си взема изготвени  съдебни книжа от съда.Отидох и взех документ-справка,че той не е намерен в имотния регистър.И още един,с който ме приканват да подам декларация за дължимите суми за минало време.Написах такава ,свободен текст и днес я занесох в съда на П.Евтимий 2.Дадоха ми някакъв изходящ номер ,но никой не пожела да ми каже какво следва. Адвокатката ,понеже е близка и не получава хонорар за услугите ,ме изостави откъм съвет.
Молбата ми е ,някой би ли ме ориентирал какво следва и във времето какви могат да са очакванията ми.Благодаря Ви предварително  bouquet

# 38
  • София
  • Мнения: 1 120
Ако знаете как си мечтая да променят малко закона и в случаи, когато общината плаща издръжката, неплащащият родител да полага обществено-полезен труд.
В сегашния си вид законите все едно са правени в угода на бюрократи и мързеливи тарикати.

# 39
  • Мнения: 54 581
А в случаите , когата общината плаща издръжката , после търси ли си парите от длъжника ?  Thinking

# 40
  • Мнения: 7 779
А в случаите , когата общината плаща издръжката , после търси ли си парите от длъжника ?  Thinking
това си е нейн проблем  Laughing  според теб как е ?
ако някой дължи нещо на държавата тя търси ли го ?

# 41
  • Мнения: 54 581
Ми питам , бе , Бонго , не знам как е ? Blush

# 42
  • Мнения: 7 779
Ми питам , бе , Бонго , не знам как е ? Blush
е, отговарям ти бре ,пиле  Laughing
раздвижи ги малко сивите клетки

# 43
  • Мнения: 427
А в случаите , когата общината плаща издръжката , после търси ли си парите от длъжника ?  Thinking
това си е нейн проблем  Laughing  според теб как е ?
ако някой дължи нещо на държавата тя търси ли го ?

  Да , общината си търси парите от длъжника . Peace
 

# 44
  • Мнения: 54 581
А в случаите , когата общината плаща издръжката , после търси ли си парите от длъжника ?  Thinking
това си е нейн проблем  Laughing  според теб как е ?
ако някой дължи нещо на държавата тя търси ли го ?

  Да , общината си търси парите от длъжника . Peace
 

Благодаря !   bouquet
А ако издръжката е по-голяма от минималната , разликата се губи .
Има ли начин след време да се изиска ?
Пак с дело и ядове ... Tired

# 45
  • Мнения: 427
След като имаш изпълнителен лист , и си придвижила документите , за да получаваш издръжка от общината - получаваш 60 лв. Разликата която ти се губи , след време ще си я получиш от длъжника ако го намерят. но първо ще го задължат да върне парите на общината , чак след това на теб това което все още ти дължи. Обаче по спомен / ако не се лъжа / , и за тези издръжки си има давностен срок- 5 год. след навършване на пълнолетие на детето .
Ох , дано го обясних правилно.  Peace
Хърмаяни ако нещо съм в грешка , моля те поправи ме  Hug

# 46
  • Мнения: 54 581
Благодаря , аз не за мен , просто принципно ме интересуваше как е . Hug

# 47
  • Мнения: 7 779
Благодаря !   bouquet
А ако издръжката е по-голяма от минималната , разликата се губи .
Има ли начин след време да се изиска ?
Пак с дело и ядове ... Tired
със сигурност издръжката ще е по-голяма от тази,която дава общината - 60 лв. просто в момента минималната издръжка е 1/4 от мин.раб. заплата , която е над 60 лв.
разликата която се губи има начини да я искаш. как и кога ще я получиш е отделен въпрос  Joy

# 48
  • Мнения: 440
Колко е минималната издръжка от 01.05.2012?

# 49
  • Мнения: 2 927
Колко е минималната издръжка от 01.05.2012?
72.50 (290:4).

# 50
  • Мнения: 440
Благодаря!

# 51
  • Мнения: 912
Благодаря за линка към бланките документи- след като разгледах молбата за завеждане на изпълнително дело, имам 2 неясноти, които се надявам да ми разясните- какво се има предвид под:
"Като способ за принудително изпълнение посочвам:....."
и какво ще рече  да приложа "вносна бележка"...Благодаря предварително   bouquet

# 52
  • Мнения: 9
Момичета някой може ли да ми каже нещо по въпроса - Бившия ми съпруг е осъден да плаща издръжка от 12 години, но живее в чужбина преди три години издръжката  я плащаше общината но се оказа че има имущество на негово име и общината спря, адвокат ме посъветва да подам жалба
в прокуратурата и нещата спряха до там аз я подадах и от тогава един път ме потърси полицай да напиша обяснение и от един месец ни вест ни кос някой знае ли какъв е пътя после какво трябва да направя ...

# 53
  • Мнения: 1
Здравейте на всички,искам да ви  помоля за помощ,разведена съм от 3г.Досега бащата на детето ми,изплащаше издръжката му трудно.От 8 месеца не е плащал стотинка и непрекъснато ме мотае.Нямам никаква информация за него-нито къде живее,нито с какво се занимава.Но дори и да работи съм сигурна,че не е на трудов договор.Взех си изпълнителен лист и ми казаха да си търся СИ.Не мога да си позволя адвокат в момента,трябва да действам сама.Къде да го търся този СИ?

# 54
  • Мнения: 54 581
Напиши в Гугъл Съдебни изпълнители - в твоя град , и ще ти излезне нещо .

# 55
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765


Адвокатският хонорар се плаща от този, който образува и води дело, било то и изпълнително. Ако в последствие си получи платения хонорар от длъжника - чудесно, но първоначално трябва да плати на адвоката.


Значи ли това, че може и да не я заплати?
В ИД пише такса еди какво си + съдебна такса еди каква си - общо (+ дължимата издръжка) = толкова. Ако длъжникът реши да не плаща ад.такса?!?

# 56
  • Мнения: 977
Здравейте на всички,искам да ви  помоля за помощ,разведена съм от 3г.Досега бащата на детето ми,изплащаше издръжката му трудно.От 8 месеца не е плащал стотинка и непрекъснато ме мотае.Нямам никаква информация за него-нито къде живее,нито с какво се занимава.Но дори и да работи съм сигурна,че не е на трудов договор.Взех си изпълнителен лист и ми казаха да си търся СИ.Не мога да си позволя адвокат в момента,трябва да действам сама.Къде да го търся този СИ?

Аз мога да ви напиша молбата за образуване на дело, безвъзмезздно разбира се. Ако желаете пишете ми на лични.

# 57
  • Мнения: 7 779

Значи ли това, че може и да не я заплати?
В ИД пише такса еди какво си + съдебна такса еди каква си - общо (+ дължимата издръжка) = толкова. Ако длъжникът реши да не плаща ад.такса?!?
в решението пише ли ,че трябва да изплати адв.хонорар ? аз не прочетох да си написала.  а кажи сега колко да ти плати ?  100 , 200 или 1000 лв ???  не е ли написано в решението ,че дължи,  не виждам как ще го задължиш да плаща.

# 58
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765

Значи ли това, че може и да не я заплати?
В ИД пише такса еди какво си + съдебна такса еди каква си - общо (+ дължимата издръжка) = толкова. Ако длъжникът реши да не плаща ад.такса?!?
в решението пише ли ,че трябва да изплати адв.хонорар ? аз не прочетох да си написала.  а кажи сега колко да ти плати ?  100 , 200 или 1000 лв ???  не е ли написано в решението ,че дължи,  не виждам как ще го задължиш да плаща.

Пише 100лв други разходи и 29лв ДТ по чл.54 мисля. Тия 100лв трябва да са адвокатския хонорар.

# 59
  • Мнения: 912
исках да ви питам нещичко набързо,защото се ядосах с моето ДСИ...която от 250 лв издръжка след запор на заплатата на длъжника, за чиято месторабота и местоположение аз я уведомих, след 2 години издирване, ми е превела само 100 лв. и твърди, че това било такси за образуване на делото, освен това е намерила някакво имущество негово (1/6та идеална част от уж имот на починалия му баща, който отдавана е бил препродаден от овдовялата му майка) и твърди,че трябва да си прехвърля делото в София и да си взема адвокат... защото тук в Русенския районен съд нищо не можело да се направи). А дотогава и издръжката ми от общината е спряна и лев няма да видя и от него, въпреки,че беше обявен за издирване по наказателното дело...но инспекторката ме посъветва да му се обадя да не пресича граница, а да дойде на разпит в районното в града, защото бил с мярка за принудително довеждане ...и пак нищо....системата наистина не работи и съм отчаяна...

# 60
  • Мнения: 31
Да се прехвърля в темата.Имам само споразумение между нас ,нотариално заверено и т.н.
Адвоката ми каза,че ако има неспазване става по лесно иска към съда,ако вече имаме все пак Споразумение.
Дилемата ми е да се мъча ли да подемам дело за издръжка,предполагам се казва?

Бащата няма работа,не съм сигурна за имота,мисля ,че е на негово име....та само това е.
Ще се мъча да говоря с него,но предвид обстоятелствата не мисля,че ще започне да плаща пак.

# 61
  • Мнения: 7 779
на всяко БГ дете се полага издръжка независимо от финансовото състояние на родителите му. иска от името на детето подава отглеждащия родител. съда преценява каква ще бъде издръжката. минималната е  1/4  от минималната раб.заплата за страната.

# 62
  • Мнения: 31
Днес говорих с бащата...започна да ме заплашва,че не съм знаела какво ще отприщя ,не можел да плаща....Утре съм на среща с адвоката...няма да оставя така нещата!!!!!

# 63
  • Мнения: 54 581
Не се поддавай на провокации, действай с адвокат и СИ.
То не е концерт по желание! Mr. Green

# 64
  • Мнения: 6
юздравеите.искам да попитам какво да направя.преди 3 години зажедах дело за издръжка но така и не го осъдих а се спогодихме че всеки месец ще ми дава по 100лв.но за жалост 3 години нищпо.как мога да си взимам парите от общината моля за съвет

# 65
  • Мнения: 2 927
     ted88, първо трябва да си вземеш (ако още не си го направила) изпълнителен лист по спогодбата. След това да трябва да се образува изпълнително дело. От общината можеш да получаваш издръжка само ако таткото не работи, няма имущество и няма какво да се продаде, за да ти плати. Съдия -изпълнителят ще проведе процедурата, ако имаш основание за получаване на суми от общината. Обърни се към адвоката си, той би трябвало да ти е обяснил още преди три години, че спогодбата е равна на решение.

# 66
  • Мнения: 6
мн благодарч за информациата но на този безделник не виждам какво могат да му взема.недвижими и движими имоти няма дава договор на 4 ч`аса и 100лв заплата.неполага никакви грижи кам детето даже  не се и обажда

# 67
  • Мнения: 2 927
     След като се образува изпълнително дело и съдия-изпълнителя установи всичко това, ще проведе процедурата за плащане от общината. Няма как да стане по друг начин.

# 68
  • Мнения: 6
а трябва ли да си наема адвокат или мога сама да отида до съда и да си извадя този изспълнителен лист и да тарся садя изпалнител и някаква информация колко ще ми струва съдия изпълнителя.и колко назад връщат

# 69
  • Мнения: 7 779
можеш и сама. ако разбира се можеш да се справиш. не е трудно

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 6 071
Ако съдия-изпълнителят намери нещо на негово име, или заплата, която да запорира, можеш да си вземеш всички издръжки заедно с лихвите от влизане в сила на спогодбата.
От общината ако ще я получаваш, там не се плаща за минал период, само занапред.

# 71
  • Мнения: 7 779
...и минималната издръжка за страната.
като допълнение на горния пост

# 72
  • Бургас
  • Мнения: 6 071
...и минималната издръжка за страната.
като допълнение на горния пост


Точно така.

# 73
  • Мнения: 7 779
лятоска да почерпиш една морска бира за бат`Бонго   Joy

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 6 071
Само ако ми преведат издръжката Mr. Green

# 75
  • Мнения: 164
извинявам се за въпроса-- но в момента сме при една частна съдия изпълнителка и несъм доволна въобще от нея,нищо не върши!!Мога ли дасе прехвърля от частен съдия изпълнител към държавен съдия изпълнител и ако някой знае,щесъм много благодарна да ми отговори ,че пак разправии имаме (става въпрос за издръжки )

# 76
  • Мнения: 7 779
можеш.
но вероятно ще останеш още по-недоволна Laughing
тези въпроси ги задай към съдия-изпълнителя към който си се спряла. той ще ти каже какво,кога,къде

# 77
  • Мнения: 164
миналата седмица имахме дело за неизплатени издръжки и тъй като няма от къде да даде пари и какво да му вземат ,осъдиха го на 6 месеца пробация!!какво следва ако пак не изплаща издръжки и ако пак пусна жалба,какво ще му направят този път

# 78
  • Мнения: 2 927
миналата седмица имахме дело за неизплатени издръжки и тъй като няма от къде да даде пари и какво да му вземат ,осъдиха го на 6 месеца пробация!!какво следва ако пак не изплаща издръжки и ако пак пусна жалба,какво ще му направят този път
     Това дело е наказателно и не води задължително до плащане. След поредните два месеца (от влизане на тази присъда в сила), можеш да пускаш жалба. Накрая и до затвора да стигне (при поредица от дела за неплащане на издръжка), но пак няма да плати, ако няма от къде.
     Снабди се с изпълнителен лист (ако вече не си се снабдила), образувай изпълнително дело и поискай да мине цялата процедура по проучване, за да се стигне до получаване на издръжката от общината. Няма да ти я дават в пълен размер (мисля, че осигуряваха до минималния, гарантиран от СК - в момента 85 лева), но поне някакви пари ще получаваш за детето.

# 79
  • София
  • Мнения: 519
Тази от общината само за бъдещ период ли се плаща или за изминал ти плащат сумите?
И този изпълнителен лист от къде се вади, аз нямам спомен да съм вадила, развода ми е от 2013 newsm78

# 80
  • Мнения: 7 779
за бъдещ.
изп.лист се вади от съда където е било делото

# 81
  • Мнения: 257
миналата седмица имахме дело за неизплатени издръжки и тъй като няма от къде да даде пари и какво да му вземат ,осъдиха го на 6 месеца пробация!!какво следва ако пак не изплаща издръжки и ако пак пусна жалба,какво ще му направят този път
     Това дело е наказателно и не води задължително до плащане. След поредните два месеца (от влизане на тази присъда в сила), можеш да пускаш жалба. Накрая и до затвора да стигне (при поредица от дела за неплащане на издръжка), но пак няма да плати, ако няма от къде.
     Снабди се с изпълнителен лист (ако вече не си се снабдила), образувай изпълнително дело и поискай да мине цялата процедура по проучване, за да се стигне до получаване на издръжката от общината. Няма да ти я дават в пълен размер (мисля, че осигуряваха до минималния, гарантиран от СК - в момента 85 лева), но поне някакви пари ще получаваш за детето.

Да, от общината се получва минималния размер, съгласно СК.

# 82
  • Мнения: 7 779
мисля ,че мин.издръжка се определя от мин.заплата за страната в момента - 1/4 от нея.

# 83
  • Мнения: 257
мисля ,че мин.издръжка се определя от мин.заплата за страната в момента - 1/4 от нея.

Да, и ако ще получава от държавата такава, то ще бъде точно в такъв размер.

# 84
  • Мнения: 6 417
Ако има фирма, движимо или недвижимо имущество на негово име, забрави за пари от общината.

# 85
  • Някъде в Европа...
  • Мнения: 3 446
Здравейте!
Имам присъдена издръжка на стойност 120 лв. през януари 2012 г. До лятото на 2015 г., що-годе я получавах, ту месечно, ту за няколко месеца наведнъж..От лятото на 2015 г. обаче започна да не плаща бащата. Към зимата на 2016 пусна няколко издръжки накуп, които обаче не покриха пълната сума. Тази зима пак пусна 2 издръжки...и така до момента дължи над 17 издръжки. Все няма пари, все чака някакви траншове, да му превеждат пари по европейска програма...Същевременно твърди, че няма нищо на негово име, а всичко е на надтоящата му половинка и родителите й, които са с хубав бизнес и при които работи, но казва, че се води безработен..Въобще реалното му финансово положение е цветущо..С мен обаче следва една политика на нерви - (ще звънне да ми каже, че тръгнал да приведе издръжката, но по пътя решил, че е по-важо да си купи част за Мерцедеса)
Решена съм да търся правата вече. От всичко изчетено до тук, да разбирам ли, че трябва да отида до съда и да попълня заявление за изпълнителен лист и оттам при ЧСИ или ДСИ, да заведе изпълнително дело? Къде е роля на адвокат и трябва ли ми такъв?
Изобщо каква е процедурата, какво трябва да направя и какво се случва след това? Колко време горе-долу продължава, при положение, че освен ЕГН и града, където живее понастоящем, не знам повече за бащата? Играе ли роля, че има и друго дете?
Благодаря предварително!

# 86
  • Мнения: 222
Трябва ти изпълнителен лист,взема се от съда отсъдил издръжката срещу молба
Можеш да подадеш жалба в прокуратура,или да си наемеш адвокат или да се консултираш съа съдия изпълнител.При дело първо наказание е пробация при 2 неизплатени вноски.При следващите 2 неизплатени вноски по закон можеш да го лишиш от права или да влезе в затвора.Можеш директно да заведел дело за увеличаване на издръжката(от датата на подаване на док в съда) и да притендираш и за адв разноски а на неги ще му излезе солено.

# 87
  • Мнения: 273
Мога ли да искам по-висока издръжка,след като бащата работи по корабите и взима няколко хиляди заплата?

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 6 071
Можеш, но зависи колко ти е издръжката в момента и колко отдавна е било делото. По принцип нормалния размер на издръжките, които се присъждат в момента, са между 150 и 200 лв. Има и по-високи, но са постигнати със споразумение с бащата.

# 89
  • Мнения: 273
Детето е на 4г.,а бащата не е съден за издръжка.

# 90
  • Мнения: 222
С дело ще веднага ще му отсъдят 150-200 лв от датата на подаване на документите в съда.И разноските ще ти платти.И е по бързата процедура.Аз водих дело за издръжка 1 година след развода.Спечелих го в моя полза.Всичко зависи от съдията.В моя случай поисках повече пари а свекъра обесняваше като свидетел че сина му плаща много за квартира,че имал кола наскоро купена и че въпреки че живее в чужбина не можел да дава по-голяма издръжка защото 100лв били достатъчни за БГ.Зависи свидетелите какво ще кажат.В моя случай свекъра оплеска работата и съдийката се ядоса.

# 91
  • Бургас
  • Мнения: 6 071

Ако се споразумеете за по-висока издръжка и споразумението се потвърди от съда, има шанс и за повече от 200 лв.

Общи условия

Активация на акаунт