АПРИЛските деца продължават да играят и вече страшно много знаят!

  • 69 074
  • 552
  •   1
Отговори
# 510
# 511
  • БГ
  • Мнения: 735
mama_na_kiki пожелавам успех, дано всичко при вас е наред!
ние с моето момиче сме ок, няма да е 1ви клас тази година, остава за догодина с набора си .
чета ви  судоволствие .Скоро гледахме календара с малките априлски бебчовци, а сега -всички са големи вече Simple Smile
много  Hug на всички и усмивки от нас!  bouquet

# 512
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Tevolere,Благодаря:) Hug
Аз все още се имуностимулирам и така ще е поне още 2 месеца:)
Шокирана съм обаче от факта,че при един и същ лекар,показателят,който ми е занижен "уж" и е със стойност 3.39%,сега ми дават референтна ст-ст 9-15%,а преди 4г в резултатите от изследванията,правени пак при доц.Конова в Плевен,реф.ст-ст е 2-11% Rolling Eyes Rolling EyesНа мен това ми е 1 проблем,а другият ми е Вит.Д-то....Как може референтни ст-сти на даден показател да се променят с годините??? Rolling Eyes Rolling Eyes Сега ще направя изследванията в друга лаборатория,та да видим!Луд да станеш,малко е!

# 513
  • София
  • Мнения: 6 269
Мисля, че референтните стойности зависят от вида тест, който използват в лабораториите. За ТСХ,което изследвам аз, в различните лаборатории стойностите за различни, друг е въпросът, че според докторите добрите стойности за теб зависят от годините ти, от това дали целиш бременност, примерно, дали имаш/нямаш ясно изразени симптоми и т.н.

# 514
  • Мнения: 872
mama_na_kiki , така е - референтните стойности зависят от реактивите,с които се работи.

# 515
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 339
Аз имам предвид изследване на 1 показател от 2 момичета в една  лаборатория,но в различни години-2008 и 2013.Най-вероятно не са били окончателни референтните ст-сти дадени по-назад във времето.
Въпреки всичко аз смятам да си пусна контролните изследвания в друга лаборатория,за да видим какво ще излезе!

# 516
  • Мнения: 183
Здравейте мами. Аз извън темата.

Аз със въпрос и молба за съвет - как да обясня какво се споделя с близки и приятели и какво не бива на дъщеря ми?

Попаднах в много нелепа ситуация - говорейки си с мъжа на приятелско семейство(тя) се оказа че знае кой къде има окосмяване(при мъжете и жените). Не това е притеснителното а беше споделила нещо много лично и той човека се видял в приключение.  Между другото това лято зърна татко и докато се обличаше на морето - ей човека се въртя ,сука да се облече незабелязано , ама тя да не изпусне баща си.  ooooh! Говоря непрекъснато за което се сещам в аванс, но доста пропускам.
Сега ме притеснява факта , че сме в отдалечен квартал на София , а тя ще ходи в София на училище. При нас (като цяло предимно с хората от квартала е контактувала) и доверчиво подхожда към всички. Сега ме притеснява как ще подхожда към новия непознат за нея свят с чужди хора как ще постъпва.

Та докато не изръси някоя такава (след това обяснявам че не бива , но след дъжд качулка) - посъветвайте ме в кои насоки да и обясня че не бива да коментира навън, а само в къщи. Честно казано , няма да се сетя за всички, а е сконфузно.

А с двамата напоследък се улавям , че не отделям необходимото внимание нито на единия , нито на другия. Таткото е от тъмно до тъмно на работа и съм се отчаяла.

Благодаря.

Последна редакция: сб, 14 сеп 2013, 09:14 от фея зловеща графиня

# 517
  • Мнения: 1 983
Графиньо, наистина е сложен този въпрос с тактичността на децата. И нас Сашко ни постави веднъж-дваж в леко неудобни ситуации, но поне беше в наше присъствие и ние замазвахме нещата с конфузен смях и плоски шегички!  Laughing
Това, което със сигурност виждам вече, че е усвоил от моите опити да го възпитам в тази насока, е да не обсъжда пред хората недостатъците, които те имат, според него...Преди казваше с всичка сила, че едната от госпожите в детската му е дебела и има мъжки глас, а сега го споделя шепнешком... Wink Но пък и нас, донякъде ни спасява това, че не го разбират какво говори на БГ, а все още запасът от руски думи не включва и чак толкова разговорни или по-обидни...
А и той често ни се кара, като споделяме с баби и дядовци неща, които той е решил, че не иска, та самият той има не малко изисвания в тази насока!
Това е една статия, която е горе-долу по въпроса, но има и друго за обсъждане, със сигурност: http://www.purvite7.bg/articles/view/2743/smushtavashtite_neshta … 8&mode=#photo
И никак не си извън темата...Тук обсъждаме това, което ни вълнува във всички насоки, макар и не толкова често вече...
Как са бъдещите ученици? Готови ли са вече за първият учебен ден?

# 518
  • Мнения: 872
Мира имаше един "клюкарски" период, когато разказваше публично семейни неща.Уточнихме се,че това,което се случва в къщи,не се казва навън.Обаче и тя обича да казва в очите на хората какво мисли за тях,как изглеждат и т.н.,без да се замисля,дали може да обиди някой. Не,че не казва истини понякога,но как да й обясня,че някои неща трябва да се премълчават и що е то "деликатност"  Simple Smile

# 519
  • Мнения: 183
Марини , Ди-р благодаря ви  Hug

# 520
  • София
  • Мнения: 6 269
Мда, И бобъра е така. Приме рот тази сутрин - запознава ме с едно детенце, с което си играли на село: "Това е Дени. Той е дебеличък".  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling EyesМного кофти ми стана. После му поговорих, дано е вдянал. Иначе ме е страх, че споделя доста с бабите и дядовците, както и в ДГ за семейните ни неща, напр. по телефона казва всичко, което правим.
Отдавна осъзнахме, че пред него не говорим за близки и познати, не обсъждаме други хора и наши или чужди проблеми, защото дори да си мислим, че не слуша, диването слуша и помни всичко.

Честно казано, не знам как да подходя в тези случаи и как точно да обясня.

Колкото до преобличането пред него, отдавна не се преобличам пред него, виждал ме е само по бельо, но мисля и това да прекратя, но на този етап пък ме вижда да кърмя. Онзи ден го помолих да се обърне, прави го, или затваря вратата като му кажа, че ще се преобличам. Даже като идва в нашата спалня през ноща или сутрин, чука на врата и не влиза без да му кажем (което ме поставя пък в ситуация, че през ноща не мога да извикам,з а да не събудя бебето, да не говорим, че в началото ми изкарваше акъла с това чукане). Иначе, ако ме види голя, ще му обясня какво що и защо не трябва. Ама пък него как да науча да не се разхожда гол преди баня, не знам Simple Smile

# 521
  • Мнения: 491
Ние си ходим все още голи Mr. Green Тази година нашия за пръв път го хвана срам - пътувахме към морето и му се доака на частта от магистралата, където няма бензиностанции. Спряхме и го поведохме към тревна площ, но като настана едно притеснение... и щем, не щем го заведохме в химическата тоалетна (няма да ви казвам какво бърсане с мокри кърпички беше на тая тоалетна преди да вкараме детето вътре Sick ). Та това му беше първата проява на срам от този вид.

За неудобните приказки и жестове му говорим съвсем спокойно. Не винаги разбира от първи път и понякога се изнервям, но вината не е в детето, а е в нас, че трябва да намерим точните думи за детското съзнание.

Много от нещата вече е разбрал. Примерно знае, че не е срамно да си пръцнеш или да си бръкнеш в носа когато се наложи, но че тези работи не се правят пред други хора навън. Някои неща ги обясняваме по-лесно като включваме и майтапи, но не винаги успяваме  Rolling Eyes

По отношение на голотата, ми интересно му е. Но сякаш не му е толкова интересна в момента разликата между половете, а по-скоро това че хората имаме уж еднакви органи, а визуално сме различни и му прави впечатление, че някои му харесват повече от други. Впечатляват го кореми, дупета... Та предпочитам все още да не се крием за да ми споделя спокойно и открито мислите си. Че от градината се връща с пълна с простотии нова и изкривена информация Confused

Трудно ми е малко и с тактичността. До скоро и той като видеше някоя баба казваше примерно "Тая бабичка (еди какво си)". Ми сложно е да обясниш, че "тая-оная-оня" не се казва, камо ли пък "бабичка-дядка".

Обяснявам и че някои истини са обидни. Тук ми е много сложно. Хем да го учим да казва истината, хем да се научи да я премълчава и кога как трябва. Примерно вървим по улицата и той започва да коментира колко съм дебела и че така не ме харесва, а ме харесва когато не съм с такъв голям корем Laughing Обяснявам му, че хората се обиждат така. Аз съм му майка и го разбирам, но за друг ще остане само обидата. И му говоря съвсем откровено всичко което се сетя докато му обяснявам. А на другия ден вървим с него по същия път и той започва да ми обяснява колко съм красива с този голям корем Joy Е сложно си е. И аз започвам пак да обяснявам...

А колкото до говоренето пред други хора, учим се че у дома може да говорим всичко, но извън семейството приказките се мерят. Често идва да пита кое може да разкаже. Често и избухва с някоя история ама няма как. Вече втора година са на фаза тайни с приятелчетата и два пъти му се случва да го предадат - той нещо е споделил, направил уж тайно с приятели, но после го издават. Ползваме тези случки хем за да го защитим, хем за да му обясним какво значи приятел и дискретност. Надявам се, че разбира.

ЧЕСТИТ ПЪРВИ УЧЕБЕН ДЕН НА УЧЕНИЦИТЕ И УСПЕШНА УЧЕБНА ГОДИНА!

# 522
  • Мнения: 183
Добро утро мами. Първо да поздравя:

УВАЖАЕМИ ПРЕПОДАВАТЕЛИ, СКЪПИ УЧЕНИЦИ, МИЛИ ДЕЦАИ РОДИТЕЛИ!

Поздравявам Ви с началото на новата учебна година – един незабравим момент на надежди и очаквания.

Искрено Ви желая тя да бъде успешна и изпълнена с нови предизвикателства. Уважаеми преподаватели, Бъдете все така всеотдайни в благородното Ви призвание да дарявате на Вашите ученици ценните послания на науката и познанието.

На децата ни, които за първи път прекрачват училищния праг, пожелавам да запомнят завинаги този щастлив миг.

На вас, по-големи ученици, пожелавам винаги да имате самочувствието, че можете да постигате всяка своя мечта.

Вярвайте в себе си! Бъдете упорити, дръзки и смели! Гордеем се с Вас!

НА ДОБЪР ЧАС!!!


Мелодия все едно съм сме аз и дъщеря ми  hahaha трудно е наистина , въпреки , че и аз като теб гледам да обясня спокойно като изпаднем в такава ситуация. Но как наистина да им се обясни пустата деликатност. Последно ме е видяла гола на около 3.5год и тогава ме попита защо имам косъми - не помня какво и отговорих но от тогава влизам по гащи с нея изкъпвам я и след това се къпя аз.Ох много ми е сложно как да процедирам. Това лято си преобличах тениската и си слагам сутиена , тя ме сварва и ми мика - " и твоите цомби са като на тате" ли , нещо от сорта. hahaha  Joy

Успешна нова седмица на всички.

# 523
  • София
  • Мнения: 9 111
Честит първи учебен ден на всички ученици. Спорна година, сърцати учители и добри съученици   bouquet.
Мелодия, лека бременност до финала, въпреки че като гледам лентичката, то не останало  Crazy. Не съм разбрала, че чакате второ човече.
Ние също си се разхождаме голи понякога (не се крием) и преобличаме пред детето. В някакъв момент предполагам, че ще спрем, но за сега не ми се струва странно. Не чука на вратата, влиза си. Иначе обясняваме всичко както си е - откъм полово възпитание, но по-детски поднесено, доколкото е възможно. Имаме и 2-3 такива книжки.
Чат-пат се цепи с някакви определения от сорта ня бабка и т.н. И аз обяснявам, че на хората им е обидно и предпочитат да ги наричат по определен начин, независимо дали са възрастни, пълни и т.н.
Гледаме да не обсъждаме познати хора пред него, доколкото е възможно. Едно, че предпочитам сам да си гради мнение, второ, че винаги чува (независимо каков прави в момента) и е кофти хем за познатите, хем за мнението му за нас самите като хора  Wink.

# 524
  • Мнения: 354
Ехоооо! Има ли някой? Wink
Здравейте мили мами. Честита дъщеричка на Мелодия, да ви е жива и здрава, много да се обичат с бате Hug
Ние сме добре, основното ми страдание е изключителната липса на време. В момента съм в отпуск, майчинството свърши и се връщах за малко на работа. Сега си подготвям дипломната работа и ходя на една практика. Много ми е малко времето за малките Confused.
Иначе Монко продължава да е буен младеж и не ми е много лесно да го озаптявам на моменти. И тази година ще е в детската. От тяхната група само едно дете записаха в 1 клас и реших да го оставя с наборите. Вече са си стари приятели Grinning.
Хайде, със здраве!

Общи условия

Активация на акаунт