Рамадан Карим,Аид Саид и 132 пожелания за мир в арабско и не само.

  • 57 181
  • 743
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 0
Jasmin, Уго  Joy много съм писала  Mr. Green ще го  smile3553 малко и тогава.  smile3555 много бързо четете бре, то нямаше и за 10 мин да беше стояло.  ooooh!Сега не ме хвърляйте тука на преден план пред Лю, че защото било от нейната картинка.

# 691
  • Мнения: 1
За кво говорите?  Rolling Eyes newsm78

# 692
  • София
  • Мнения: 434
Чародейка беше написала много интересен пост с обяснения за шапките от снимката ти, Лю. Но явно е решира да го редактира и го е изтрила.

Честно казано, на мен ми хареса както си беше. Много интересни неща имаше Simple Smile

# 693
  • Мнения: 1
Е, явно Чародейка толкова се е увлякала в  smile3553- то, че нищо не е останало от обяснението. А аз цял ден го чаках и сега не мога да заспя от любопитство защо, аджеба, тия жени носят конусовидни шапки...Не е честно Crossing Arms


Да ви се оплача нашето семейство сме почти като на тази снимка



Казвам 'почти' защото в нашия случай компютрите са три и познайте кой обикновено не може да се вреди  Sad

хайде лека нощ

# 694
  • Мнения: 468
Привет, мацки.

Е, каквото било, било. Rolling Eyes Може да се намери все пак някой дето да ни преразкаже историята. newsm78

Аз понеже не съм от компетенциите по арабския свят, ви пускам последното си забавление.

http://snowflakes.barkleyus.com/index.html

И следващото е много подходящо за ширини, в които няма сняг:)

http://www.pozitivnoto.info/2010/12/snejinki-ot-hartiq.html

Склю, и ние сме с 3, обаче моят започва да го превезема буболечка:)))


# 695
  • Мнения: 0
Добър ден
Чародейка си имаше и други ангажименти като майка от днес на 18год. син.
Също така предвид кризисната обстановка сновеше ту да пере в банята, ту да готви, глади, .... и т.н.
На всичкото отгоре и нея не я подмина някаква "буболечка" и при пускане на копютъра чуваше само някакъв наподобаващ глас на сирени (отвратително пищящ) и аха да тръгне и сам спира.
И не, че обстановката с компютрите и у нас не е подобна, но пък Чародейка си има само на нейния лаптоп български език.
И щях да го пусна още в 4:30 сутринта Лю,абсолютно неорязано, но пък тока спря.
И така де имайте предвид, че името ми няма връзка с някакви мистични и т.н. измишльотини и изчезването ми физически от средата на разговор без да написвам като вас "свекървата ме вика", "детето плаче", и др. и да кажа подобаващо до следвщия път, просто като спре електричеството и да викам, и да крещя едва ли някой ще го чуе това "чао". А и малко ми е невъзможно чародействането да прехвърлям данни и писания по телепатичен път до форума.
Та ето поствам ви това, което беше вчера ...

# 696
  • Мнения: 0
Цитат
Гледам, много текстуална е станала темата ни, та се разтърсих из необятния нет за нещо поучително, образователно,или нещо неоткрито, все още от нас, в арабския свят.
Глейте кво намерих в сферата на фешъна.
В един район в Йемен жените носят конусовидни шапки,които спомагали за охлаждането им, не знам как, и  не знам защо точно конусовидни.

клик

Привет на всички   bouquet
Лю, явно ти е скучно  newsm78 и за това ти мятам няколко линка между, които има и книги за прочит.
http://www.raqs.co.nz/me/clothing_headwear_female.html
http://books.google.com/books?id=un4WcfEASZwC&pg=RA1-PA32&am … Yemen&f=false
http://www.kismeta.com/diGrasse/Costume/The%20Costumes%20Of%20Ottoman%20Women.pdf
http://infomotions.com/etexts/gutenberg/dirs/1/0/9/2/10924/10924.htm


Някъде из текстовете ще намериш и отговора защо жените по картините в Европа от Арабия са били изобразявани в бани полуголи, по пирове и т.н. това беше от друга тема, но тя вече е приключила. За тези, които няма да четат всичко просто това е било така, защото изпратените европейски художници в Турция и Арабия по онова време са закупували жени от улицата (хайде няма да кажа уличници, но са били немюсюлманки, които са били платени манекенки, обличали са ги както те искат - понякога добре, понякога както са предполагали че може да е на пирове, бани и балове) и са ги рисували.

И на мен в началото тези шапки ми изглеждаха адски тъпо докато не разбрах истинската причина.
Това са шапки предимно носени в област Хадрамуд (но и не само там,принципно в южната част на Йемен от област Хадрамуд  до област Тихама).
Може да ви е малко смешно, но има логика във всичко. Това не е мода, ако някой така си го мисли, нека да го забрави.
Това е част от ислямската история, култура и архитектура описана в том втори на  The Grove encyclopedia of Islamic art and architecture, Volume 2.
В Университет в Калифорния цяла катедра се занимава с историята на древните хадрами от Йемен. http://en.wikipedia.org/wiki/Hadhrami_people

 Предполагам ,че знаете  че точно в тази област са и първите небостъргачи в света, независимо че са построени от кал и пясък, те все още съществуват и до днес. 
Наличието на конусовидни  шапки е известно още през Бронзовата епоха в Близкия Изток и Централна Европа. През 9-ти век куманите са се борили за такъв вид шапка. Източици от японският Хейн период показват, че конусовидни шапки са се носили при церемониите на самуараите за постигане на мъжество. След Четвъртия Латерански събор през 1215г. евреите са били принудени да носят отличителни дрехи като това включвало и еврейската шапка (или "Judenhut hat") внесена от Ислямския свят най-вероятно от Персия. По-късно през 13-ти век дервишите също са започнали да носят такива шапки, а Османските еничари са ги слагали в знак за почит и благоговене към Хаджи Бекташ - основател на ордена на Суфи. През 14-ти век теологът Джон Дън Скот препоръчвл коничната шапка, за да се стимулира ученето. През 15-ти век шапките започват да се наричат hennin сред Burgundian noblewomen.... и т.н. Но всички изброени шапки са се носели  за слава, за показност на класа или ранг в религията.

Историята на старите хадрами за тяхната шапка е съвсем различна.

Неизвестно ще остане името на жената в тази история. Нейното семейство се занимавало с отглеждането на кафе. Това е било някъде в далечния 16-ти и началото на 17-ти век. Жената решила да си изплете шапка заради слънцето. Защо тя е била висока? Ами защото кафето е трябвало да се изпича на проветриво място при определена слънчева температура  в рамките на месец, а тя нямало как да разбере дали мястото е достатъчно проветриво и така изплела сламената шапка висока и когато вятъра я подухва тя разбирала, че там трябвала да сложи да се изсуши кафето. След време обаче повечето жени усетили хитрината и мъдроста и започнали и те да си изплитат такива шапки. Така шапката станала с двойно предназначение – първо ги предпазвала от жаркото слънце и второ им показвала къде е най-проветриво мястото, за да сложат кафето.
Но историята не свършва до тук. През 17-ти век Йемен прави бум с продажбата си на ароматното кафе "Мока" в Европа. Корабите са акустирали в Сирия, а Турция е била първата държава приветствала бурно горещото черно питие. Модата по кафето  бързо се разпространила и заляла цяла Европа. В същият период в дворцовите кухни и елегантни ресторанти на Европа готвачите са страдали от мъчителен живот, тъй като всички менюта, които трябвало да приготвят са били в кухни без вентилационни системи. Мазнините и кондензираната пара се натрупвали на огромни пластове по таваните над горките хора и те страдали от всекиденевна капеща мазнина. Млад мъж от Йемен на име Махмуд, който разтоварвал чувалите с кафето видял как страдат горките готвачи и показал какви шапки носят жените в неговата държава като с жестове обяснявал как те ще се избавят от жегата и ще им бъде хладно. Готвачите одобрили идеята и започнали да карат икономите да им колосват парчета от бяло тъкано платно (защото имало заповед, че облеклото в кухнята трябва да е бяло) и ги увивали на конус около главите си. А върху самите глави слагали парчета плат или парцали (защото Махмуд твърдял, че трябва да имат кърпи под шапките), които да абсорбират капещата мазнина.
По-късно известният готвач Антоан Карем доусъвършенствал идеята и така се появила и първата готварска шапка – висока, цилиндрична, предпазваща от мазнини и най-вече проветряваща главите на неуморно потящите се готвачи. Антоан Карем е останал в историята като знаменит готвач в света, и е бил кредитиран като първи създател на висшата кухня за крале и кралици в Европа. Той е направил сватбената торта на Наполеон, суфле изпъстрено със злато за Ротшилд в Париж, както и храна за Романови в Русия. Той е и първият сервирал над 100 ястия за Brighton Pavilion for the Prince Regent.
Неизвестната по име жена изплела практичната за работата си шапка и Махмуд, който спасява приятелите си готвачи заради глътка студена вода и малко топла каша с коричка хляб, все още не са записани в историята. Техните добрини биват предавани от уста на уста от древните хадрами.

В периода 16-17 век подобни високи шапки започват да се носят и в Палестина, Ливан, Сирия и Египет, Оман.
В Палестина са били носени почти до 1926-1929г. В Йемен носенето им свършва към 1985г. Днес почти не се срещат и могат да се видят само  в някое селце. А в Ливан те били носени като принцеси-феи. В Древна Арабия конусовидните шапки са част от облеклото на мюсюлманската жена. В селата на юг на Арабският полуостров шапките са останали от слама.
Това са така наречените шапки тантура (tantura, tantoura), които са дали началото на модата на шапките и в Европа през 17-18 век. Те са се носели с воали под  тях и по-късно воалът е бил изместен върху тях като декор. През 19-ти век са били много популярни в Източното средиземноморие като дори някои от тях са били с височина от 30 инча,изработени от злато и инкрустирани с камъни и перли.
Общо взето – това с въпросните шапки на снимката. Изработени са от бамбук, на който пръчките му се накисват във вода, избелва се страничната част на тънки нишки, пак се топи във вода и съхне на сянка. Но в Йемен почти няма нещо,което да се носи защото е фешън, винаги има някаква причина или следствие от нещо си. Въпреки, че облеклото е един важен аспект на арабската и ислямска материална култура и арабските дрехи се третират като част от ислямската система и се обсъждат в контекста на социални, религиозни, естетически и политически тенденции, точно в тези шапки няма  нито едно от изброените. Те дори не са обект на историческо или етнографско проучване примерно като мексиканските подобни шапки.
  bouquetЧаооо, ако на някой му се омазнява косата да си закупи вентилационна система за кухнята.ПП.ВЪПРОС: Защо на дедо Коледа и джуджетата шапките са малки и не им закриват ушите?

[/size]

# 697
  • Мнения: 0
 Mr. Green Mr. Green  Mr. Green Днес авансово ви се появявам почти като тройка кебапчета по обяд, че забравих да почерпя заради тези Шапки



... и още нещо в аванс:
http://forums.fatakat.com/thread2182357
... какъв разговор се завърта по арабските форуми за нашата козметика, то едно вайкане от къде да се снабдят, то едно снабдяване чак от Германия, то едни хубави думи като елексир и признание, че българската натурална козметика ряпа да яде пред тази на Нефертити  newsm10

Последна редакция: вт, 20 дек 2011, 12:16 от Charodeika

# 698
  • Мнения: 1
Е, това надмина очакванията ми.

Благодаря ти, че го помести, толкова гугълвах за тия шапки, но нищо не изрових освен за хадрамаутските небостъргачи.

Аз се пошегувах, че няма да мога да спя, но снощи наистина взех, че не заспах до към 4 часа...

И в Йемен ли спира тока, аз си мислех, че съм била единствената подложена на подобно мъчение, идеално разбирам какво е да ти спре внезапнокомпютър, пералня, климатик...

отивам да чета линковете

# 699
  • Мнения: 190
Toва за шапките е много интересно  Peace

# 700
  • Мнения: 3 804


чародейка-честито пълнолетие на сина ти !!!Много успехи от сега нататък в живота!!!!!!!!!!
А сестра му ,на колко е  newsm78
Тъкмо се вайках,понеже другите си сгодиха децата  Grinning ,за моите големи каки няма кандидати на подходяща възраст ,ето че си намерихме един,ако си съгласна де  Laughing Laughing Laughing

Снощи сме превеждали Дядо и ряпа на арабски за училището ,защото имаха по арабски домашна,да разкажат някоя история -ама да съдържа :заглавие,герои,място и край.Добре ,обаче госпожата не им дала да разказват  Crossing Arms

Като започнали за комповете,в мола видях едно семейство с бебе,като на бебето в количката бяха връчили таблет  Crazy Crazy Crazy за да се занимава и да не им пречи в разходката,бяха му пуснали някакви сменящи се цветове  hahaha hahaha hahaha

# 701
  • Мнения: 2 171
Баничке, честит ти нов ник и аватар. Както съм примряла от глад, като го видях колко е апетитен, май ще тичам след работа за боза и банички Joy

Чародейке, честито пълнолетие на момчето ти! Да ти е жив и здрав, много щастие и късмет му пожелавам!

И тортата е умопомрачително привлекателна Blush

# 702
  • Мнения: 190
4ародейке   ,4естито  пълнолетие на  мом4ето ти  много здраве и попътен вятър !!!!!(от тез  шапки  нищо  друго   не  4етох  Blush)

# 703
  • В един зелен, неспирен поглед, там далеч...
  • Мнения: 942
Чародейке, да ти е живо и здраво порасналото дете!!!

Баничке  Hug Да нямаш някоя нова кръстница, а ние да не знаем  hahaha

# 704
  • Мнения: 468


Чародейка, честит празник, и на синчето и твой, че вече имаш още един мъж до себе си който да ти помага. Благодаря ти, че си върна поста, много е интересно.

Какви са тия баници, какво е това чудо, сега който ни дразни да вземе да изърти една и да прати. Mr. Green

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт