Скоростно четене

  • 17 525
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Никога до сега не съм била доволна от количеството на възприетата информация от мен, защото тя винаги е била в далеч по - малко количество от положените усилия за усвояването й. Tired Реших че трябва да се направи нещо по въпроса. Thinking От известно време търся упражнения и техники за подобряване на паметта и усвояване на информация и попаднах на нещо наречено "Скоростно четене". Някой от вас интересувал ли се е от тази техника и прилагал ли я е? Моля споделете опит и дайте някакви насоки за начинаещи! Hug

Още инфо за метода:
http://en.wikipedia.org/wiki/Speed_reading
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5019118,00.html

Изпробвах първото дадено упражнение (от БГ Наука), но направо се измъчих. То да броя ли, да чета ли  #Crazy Много трудно се оказа. Нито броенето ми вървеше, нито пък разбрах нещо от текста. Embarassed

# 1
  • Мнения: 2 200
От бивш колега знам, че има курсове, той се беше насочил към тази преподавателка:

http://www.forum-bg.net/forum/site/news.php?nid=965

Дори и аз се бях запалила по идеята, защото бързото четене помагало и за по-лесно усвояване на чужди езици. Но само с доброто желание си останах.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 043
krasimilo, а имаше ли успех колегата ти?

Аз съм се записала на курс, но той почва следващата седмица и ще мога да споделя впечатления чак след 2-3 седмици.

Интересно ще ми е някой минал вече такъв курс или усвоил техниката, да сподели.

# 3
  • Мнения: 2 200
Вече не поддържам контакт с него, така че не мога да дам отговор, дори не съм сигурна дали завърши тоя курс. С преподавателката е коментирал, че от бързото четене се изпитвало също такова удоволствие, както и при "нормалното" четене. Като цяло, усвоявало се умение за бързо и лесно запаметяване на информация. Интересно ще ми е и твоето мнение Simple Smile.

# 4
  • Мнения: 4 965
Не знам за курсове и подобни, но аз прилагам пдобен тип четене. Най-лесно ми е, когато прикривам с ръка текстът по-горе, а надолу го оставям свободен за по-лесно възприятие на цял ред или абзац.
Като ученичка се вдъхнових от показаното в някакъв филм и се пробвах. За около 2 месеца се научих. Сега спокойно чета по 1 книга от 350 стр. за 1 ден /със съответните почивки/.
Приятно е и полезно. Така по-бързо минавах материала като студентка, а и обожавам да чета книги.
Напоследък се улавям, че предпочитам по-едър шрифт. Peace

# 5
  • Мнения: 2
От бивш колега знам, че има курсове, той се беше насочил към тази преподавателка:

http://www.forum-bg.net/forum/site/news.php?nid=965

Дори и аз се бях запалила по идеята, защото бързото четене помагало и за по-лесно усвояване на чужди езици. Но само с доброто желание си останах.
От статията виждам, че курсовете са в София и Варна. Благодаря за информацията!  bouquet
И аз търсих курсове, но се оказа, че в Пловдив няма или поне аз не успях да издиря.  Sad Дори и да няма курс ще продължавам с упражненията.

 lila, с нетърпение ще чакам да споделиш впечатленията от курса.  154uu

azaf, техниката освен за скорост оправдава ли очакванията за по - добро усвояване на информация?

# 6
  • Мнения: 4 965
Имайки предвид няколкото ми образования, завършени успешно и със запазени знания с подобно четене, лично за мен има.
Още повече, че имах известна форма на дислексия - много слабо изразена, която напълно преодолях с този метод. Всъщност, героят във филма така откри, че няма проблеми с възприятието на буквите /имаше тежка форма на дислексия/.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 461
Винаги съм чела "скоростно". Така и пиша, както е видно и от броя постове ми във форума. Ако може да се постигне с курс го препоръчвам. Има и един недостатък, удоволствието от хубавите книги е много кратко. 300- 500 страници носят удоволствие на нормално четящите поне една седмица, а на бързо четящите само ден. И все пак, има текстове, които, дори насила, трябва да се четат бавно, например, Кант, Хабермас и прочее.

# 8
  • Мнения: 419
Аз не го разбирам това четене. Нали въпросът не е само да се прочете информацията, но и да се осмисли. Като баба костенурка седя по сума ти време на една страница, мисля, пак се връщам, нещо ме съмнява, проверявам другаде, пак се връщам. Като студентка пък четях седнала на леглото или на пода, заобиколена от една камара учебници, всеки отворен на някаква страница да правя справки и да чета пояснения и допълнително с лаптопа пред мен. А ако пък имах повече време разполагах листове и маркери да правя схеми и да чертая механизми на действие или просто план. Даже и за езиците - като учих в училище не съм писала думи, но ги учих много бързо с много добър резултат точно по обратния метод. Стоя, мисля коя дума от коя произлиза, на коя ми прилича, правя асоциации, понякога абсурдни, но си ги помня. И за книга не мога да си го представя. А за научна литература пък съвсем.

# 9
  • Мнения: 2 200
Ентусиазмът ми се върна, но нямам време за курс, така че ако намерите линкове за самоподготовка, ще съм благодарна да ги споделите Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2
Ентусиазмът ми се върна, но нямам време за курс, така че ако намерите линкове за самоподготовка, ще съм благодарна да ги споделите Simple Smile


"Скоростно четене" - Скоростно четене - упражнения (сп. БГ Наука)

За сега други упражнения не съм намерила.

# 11
  • на бюрото
  • Мнения: 9
За тези, които разбират английски има доста безплатни лекции и упражнения в youtube  Simple Smile

http://www.youtube.com/watch?v=RmQiOEC8UnM

Темата е интересна, ще следя.

# 12
  • Мнения: 4 569
Аз чета доста бързо. Прави впечатление на околните, за мен е нормално.

За лесното възприемане на текста зависи какъв е-ако има термини и непознати думи се усвоява по-бавно, ако е книга е по-лесно.

# 13
  • Мнения: 3 634
За първи път чувам за скоростно четене. Винаги съм мислела, че колкото по-често човек чете съответно темпото му нараства. Пробвах кратък текст след като прегледах темата - 20 реда за 3 секунди. Струва ми се нормално за редовно четящ.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Колкото повече чете човек, толкова по-бързо чете. Има ежедневни думи, които не прочитаме, а познаваме благодарение на фотографската ни памет и разпознаваме дори и написани неправилно (вече забравих как се наричаше тази функция на мозъка да разпознава думите само по първата и последната буква, а останалите да са разбъркани). И колкото по-голям е запаса ни от образно запаметени думи и словосъчетания, толкова по-бързо четем.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт