Когато мезуед засвири- по магреб народът за сватба се събира!-26 тема

  • 72 771
  • 716
  •   1
Отговори
# 675
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
не ми е свършила одисеята, от4аях се ве4е! сложиха коронката ,ама не ми е допили където ми трака, щяма да се намести ли ,да свикне ли! ама не! пак ще ходя, 4е и да доплатя! тук е някакъв ад- пожарите са всеки ден в планината наоколо, в4ера е бил на  2 км от града,някаква неверояна жега ,не с е диша, 10 процента е влажността само, дробовете  и носа са като подпалени, о4ите щипят!официално са ни обявили 46 гр на сянка, дрехите се изпаряват, докато се прострат!като си помисля, 4е това съм го преживяла и без климатик и бременна едното лято ( две години) Mr. Green в на4алото си казвам -голям рейнджър или скаут съм по природа!тук има билки, но не са като нашите, а обясненията са ми доста  мъгляви и неразбираеми на арабски, а аз  не мога ди снимам и да търся после  по снимка из нета,нали си ходя без  мобилен! Sickаз билки нося от бг! и то4но като товя проблем ми каза ,4е имам и я питах какво да правя, тя да 4истя полека  ,нежно ! лекарства нямало! ама тетра ще си взема, то и други билки съм набелязала! то малко ли болести са ме тръшнали!
малката няма търпение ве4е да сме в бг, тук е просто непоносимо за деца лятоска! ама и в бг май не си поплюва сахара! добре,4е е моренцето по варната!
делтуна мома е специален 4иляк , мда, много  Hug!
дал4е, не се кахъри за татото, детето  расте бързо и скоро ще е независимо, и стой  и гледай дали ще го погледне ,ако е натрупало негатив! то за вси4ко си гледа  отгоре ,който трябва и ги нарежда нещата!  Peace
ве4е презполовихме рамадана, ,а днес е преображение и обяснявах на моя сутринта, как и при нас се отварат небесата, стана  му интересно ,само фиксираните дати на нашите празници са били винаги странни!
а белби, ако знаеш в събота каква реклама на алжир слушах по отношение на зъболекрите, направо за малко да ме зарибият да ходя там да си ги правя друг път зъбите!и за в пъти по- евтино за един преден мост! отделно само с две ходения  ги направил 4овекът! аз с 30 една корона не успях!  Joy

# 676
  • Мнения: 169
Цитат
а белби, ако знаеш в събота каква реклама на алжир слушах по отношение на зъболекрите, направо за малко да ме зарибият да ходя там да си ги правя друг път зъбите!и за в пъти по- евтино за един преден мост! отделно само с две ходения  ги направил 4овекът! аз с 30 една корона не успях! 
Марситке, незнам колко са добри но аз ходих за един мъдрец милион пъти докато бях бременна, та после и чак на два пъти ми го вадиха от много добро стоматолози  Tired.
Последният не беше лош , но това съвсем не означава добър и разбиращ, трябва да се попреслуша още няколко пъти  Peace

# 677
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Момичета Hug
И тука голям кошмар от топлУ ooooh! Вчера отиде къде 44 градуса, тази сутрин чух по БТВ-тУ.
Диването снощи като се прибра и казва...Маме, Сашо каза, че същото е из Арабията....Сашо е приятелче, което е компютърен спИсИалист и обикаля там по араПскИтИ страни, търсено момче. Та за тВа си седя у дома и не излизам Ич. От утре вече обещават по човешки врИмИна.

Далче,
Скоро ще порастнат децата, и няма да искат да го видят този хич, а и вече няма да  му се молят за разрешение да напускат страната. Тогава шЪ мУ гледаме сеира колко е силен. Много си изпатила, много, да не дава Господ да има много такива хора като твоя бивш половин.

Марселитке
кУга казва идватИ?

Бейче,
Още ли сте тука кака?

# 678
  • Мнения: 169
Делти, тук съм още   Peace ама тази жега ни мори много и тук .
 Така като се чувам със съпружието май добре че сме с в бг-я тази година  Thinking.Там също жега голяма даже в Сахара при него достига 58 и нагоре градуса.

# 679
  • Мнения: 427
 dala пробвала ли си да вземеш съдебно решение , с което детето да напуска страната ?
Незнам в коя държава сте , но аз тук  в Бг , преди години си извадих такова съдебно решение . И сега мога да извеждам детето да пътува  Peace Единствения проблем беше че чаках няколко месеца да насрочат делото , но пък почти веднага ми издадоха съдебното решение . Peace

# 680
  • Varna
  • Мнения: 2 596


                           

# 681
  • Мнения: 126
shams u amar - Hug  bouquet Благодаря много за подкрепата

Момичета в голямо затруднение съм
По празника,другата седмица на края на рамадана, ще дойдат в  къщи Важни гости.
На Другаря шефа и жена му-те са алжирец и мароканка
Хубаво...ама аз вообще си нямам на идея какво да ги гощавам.Ще дойдат само,без децата-по обед.
Другаря веднага Заповяда да съм питала Уарда-и да съм и дала някой лев...да наготвела!
това пък адски ме газира. Crossing Arms
Защо трябва да е притеснявам,като ...поне в тоя квартал има повече арабски магазини и ресторанти,отколкото френски.Отивам,купувам и толкоз, и на никой не преча и никой не ангажирам.
Какво има да го мисля толкова-пък и само си представете следната ситуация,в която Гостите хвалят храната,а аз отговарям-А,ми то етървата го сготви Sick
А като е от ресторант,поне ще обясня,че трудно се справям с арабската кухня,но....пък съм и голям фен и често поръчвам.Поне ще е истинско а и не е лъжа....
Добре ,ама не знам какво да поръчам.Обожавам крачета с фасул-това хубаво го правят ,ама става ли за празника им. другото ,което често купувам е шкембе чорба с нахут
Марси,Бейче-дайте идея Моля ви  bouquet
ако може и някав линк със снимки да видя как изглежда...да се ориентирам тук и като цена и грамаж как ще е.За пиене-какво трябва да бъде?Сладките са ми ясни-там е лесно
Другаря каза,че ако искам можело и бг.кухня да направя.Много ми хареса идеята,ама сега е август и като отидох тая сутин до нашите магазинчето-ми то всичко затворено...не мога нито кори да намеря,нито сирене..няма да стане!
И така пак на арабски обяд се  спях
Мерси много за всичките Идеи

# 682
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
така за предястията ти предлагам брикове и 4ушки бюрек може дори да ги запе4еш с кашкавал, който се разтапя  става интересно салата направи с тон, авокадо,зелена салата и някакви семена, домат, краставица и маслини! за основно ,ако питаш мене  понеже по традиция на големите дни са кускусите и млюхиите, както и агнешко  с ориз , та там може би бей4ето ще ти каже ,ако е ходила по празници в други семейства!
http://webalgerie.clicforum.com/t707-Douara-3osbane.htm
http://lesrecettesderatiba.over-blog.com/categorie-11145806.html
има предложения по имена ,та да питаш направо в ресторанта!
принципно, не ти пре4и да разпиташ и уорда какво се готви за аид, ставаш далка питанката, и вперед!  Mr. Green
дано да съм ти помогнала!4ай зелен да не забравиш, може и с малко 4ерен, ако няма да полу4ат сърде4но преска4ане! хахаха! винаги с ядки и сладки! за пиене зависи от ястието, но цитронада, лбен, газуз, става!
а  можеш и воловани да направиш поне имате многолистно, плънката-кайма, фромаж , гъби, лук и сварено яйце, магданоз някой стрък и топли ги поднасяш! с тези поне ще си покажеш и ли4ния штрих към обяда!

# 683
  • Мнения: 126
Ене Злато си Марси-огромно мерси Hug
брикове правя ...да си оближеш пръстите.сериозно!Хич ме няма в готвенето,но бриковете ги умея.
Да...салатата !Ей,не се сетих за салата.Идеално предложение.
а пък за агнешкото с ориз...ами-да! Какво по-хубаво!Него обаче ще го поръчам-супер гоправят със шафран...опитвала съ го,а и е много представително в една голяма тава!
Какво-ето го менюто..
Уарда не ща да е питам-че нещо ми докривява,ама между  нас си.То пък все едно,че само тя може да готви,да шие,да подрежда....айде,айде!
Ето-то като си начертаяш в главата идеята..оттам нататък елесно.
за чая-Другаря го прави!Той е специалест-ние пием всяка вечер.Обичам го,че ми помага с ленивите черва,и даже му свикнах вечер даго пия и да си заспивам без проблеми после
Мерси,още веднъж

# 684
  • Мнения: 169
Приивет красоти   bouquet
Далке, такива са все техните добре го правят , ноооо  Wink ксто им вземеш акъла с нещо и край спират за техните  Laughing
 Оказасе че моята шорба е добре оцененан от познатите на съпругът ми, пък и той я хареса  Wink повече от хрирата която прави свеки  Laughing. По м/у другото аз приготвям типичната шорба по Алжирски/ града се има впрвдвид, че те всеки регион си има нещо по специфично.
 Далке, за обяд можеш да предложиш салата : македония/ подобна на нашата руска/, зелена , варените картов, морков и червено цвекло + добавка от ориз или макарони / според вкуса/ да се гарнира още със грахче и варено яйце, риба тон но пак всичко е вкуса.
 Втори вариант са ти буреците + шорба/ хрира/, зависи вече дали не им е писнало цял рамадан от шорба  Naughty. Това можеш да се посъветваш с Другаря.
Ако опреш до готвене шорбата няма да ти се опре  Peace.
 За основно, може м'тум / кюфтенца със сос от лук и чесън и нахут/- за приготвяне също е елементарно.Може разните ръщи , ръгаци /чах- чука/ и дори кус- кус може.
 Ако пък искаш нещо не толкоз традиционно може и разни пилета роти с различни маринати и вече да добавиш за гарнитура сотирани картофки, сотиран зелен фасул , пилаф и т.н
 Тук по празници /сватби и т.н / готвят кус -кус , а бриковете/ буреците/ вървят с шорба почти задължително   Laughing, изключение правят хора омешани като нас .
 Пример :като кажа ми днес готвих шорба и ведна ме допълват и бурек Simple Smile викам ми не само шорба  Joy.
 Мой съвет Далка, проконсултирай с Другаря менюто, а Уардата я забраави все по форумски ще сготвим нещо .
Успех

# 685
  • Мнения: 126
Бейче-мерси много   bouquet Харира също умея да правя.Ми,и аз не знаех,че върви с бурека.Другаря ОБАЧЕ знаел  Sick
Ще кажа разбира се как ще мине и какво ще бъде.Вече ми е по-спокойно-наистина ето,по-форумски пак ще се справя Hug Създаде ми се изкуственно напрежение в началото-все едно,че Америка ще откривам - хората ще дойдат,сто на сто и те ще донесат нещо,досега с празни ръце никой не е идвал....като е отрупана масата,ще се улучи вкуса на всеки
а за вземането на акъла- сигурно е така , ама аз съм казвала че моите са....Без Думи-те от тяхното по хубаво не намират,ако ще и .....ммм да!както и да е! Sick
Добре,че измъдриха поне един златен медал алжетата иначе......национален траур щяха да обявят.
Много се забавлявах на тази Олимпияда.
Жалко ,че по волейбол пак 4място в света имаме.
мисля,че добре се представихме-и Тервел ,и Даночо,а тази сладурка Станака направо ме разби.
За условията ,които имаме-даже много показаха и направиха нашите спортисти.
Но хубавото е,че вече спортът у дома се възражда
Сетих се за алжирците....в  тамошно забутано провинциално градче,откъдето е Родата-там,на майната си в дълбоката провинция...а ако знаете какъв стадион и спотен комплекс имат ooooh! с басейна,с тенис кортовете,футболното игрище...
а в столицата при теб Бейче...представям си какво ще е.Затова и ги разбирам,че недоволстват
 

# 686
  • София
  • Мнения: 7 924
Направете си хумус вместо с нахут с ... бадеми. Добавете и малко чесън и после се подгответе за бурни овации.

Направете им български фалафели (разликата е такава, че се добавя един твърдо сварен картоф, който омекотява консистенцията. Аз естествено добавям и морков, а напоследък и накиснати в силен гъбен бульон овесени и ръжени ядки.

Абе имате достатъчно фантазия да ги ошашавите. Пък и извинявайте ама едни хубави български кюфтенца с лук яхния ще ги накара да се огледат, особено ако вместо сини сливи им сложите ... фурми. Ми тъй де ем балканско, ем арабско, ем магребско и изобщо всякакво.

# 687
  • Мнения: 169
Привет,  bouquet
Дядо Хаджи, мда те този м'тум който споменамав са точно малки кюфтенца / тип цариградски/ в сос от добре наситнен лук + чесън лекинко задушени с малко месце  Laughing отстрани в олио и после са добавени нахута и кюфтенцата доката станат готови, и разбирасе обилно добавени подправки като черен пипер, кюма/ така му казват там, карви и магданоз  Laughing .Ех страшна вкуснотия и елементарно за приготвяне , като се добави една хубавка гарнитурка по бг- ки Simple Smile и стана работата.
 За мароканците знам ,че те са почитатели на такива сладко солени вкусове / но аз не съм им хич фенка на тези комбибации/, та не мога да помагам  Peace
 Далке, поразпитай лекинко другаря те имат разни и други такива традиций/ ако мога така образно да го опиша/, относно готвенките , но дори и аз не ги знам  Peace.Знам че за Айд кебир- първо се готвят бузел'ф и вътрешностите , на другият ден са разни шишчета на скара , а месо от курбана се раздава т. е почти не ядат месото от агнето иили там предвиденото за празника.
 Стискам палци  Praynig Praynig Praynig.
 

# 688
  • Мнения: 169
Почерпете се здравето на съпругът ми !!!

  Да е жив и здрав юнака и на Цецифло който днес става на 3 годинки !

# 689
  • Мнения: 126
Бейче-да са живи и здрави рожденниците   bouquet

ама царска почерпка си наредила  bowuu

Дядо  Хаджи-благодаря за идеите.
Сега разбрах,че гостито ще е в понеделник.И понеже аз съм на работа променихме часа от  обяд на 7 и 30 вечерта.Мнгохо хубаво -ще имам време да се подготвя на спокойствие в неделя.
Ще ви разказвам

Ей голяма драма в Сирия...и края и не се вижда
Снощи,точно но Богородица ,като пуснаха тук един филм-репортаж....Сирийската Трагедия!направо косите ми настръхнаха,то по турско толкоз кланета е нямало! Sick
Язък! Омаскари се и тая страна  Sick Не ми е много ясно какво точно става там ,и заради  какво
Сириеца,на гущер ми прилича открай време...и как не ще да сдаде властта.Наостри хората един друг да се убиват  Sick
То в такива моменти ти идва да кажеш-браво на тунизиеца и егптянина,че като усетиха дървото и слезнаха от стола.Ама сириеца-млад и...лаком!
Не ги разбирам много разните му политики,но снощи май реално осъзнах,че в Сирия е....ад!

Марси- вашата олимпийска тунизийка е много смела . Момиче с характер. Hug

Общи условия

Активация на акаунт