Банка действаща в Бг и Германия???

  • 21 918
  • 16
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 52
Съжалявам, вероятно не съм улучила форума, но моля премстете темата, ако има по-правилно място!
И така дъщеря ми през това лято ще ходи на практика в Германия и ще трябва да и направим карта виза, но коя банка я има и тук и там?За Райфайзен съм чувала, но за Експрас банк как стоят нещата някой знае ли?
Тя ще бъде на остров  Лангеог.
Предварително благодаря за съвети и мнения!

# 1
  • Мнения: 3 331
Райфайзен България и Райфайзен Германия са две различни банки с обща "майка". Т.е. ако дъщеря ти има сметка в България, то няма сметка и в немската Рафайзен. Лично аз не знам да има такава банка, в която като си откриеш сметка респ. карта , в България да си клиент и на банка в Германия. Вие си издайте карта от тук и й внасяйте пари, пък тя ще ги тегли там от банкомат. Ако това е идеята. В този случай проверете на коя банка таксите за теглене на банкомат в чужбина са най - ниски.

# 2
  • Мнения: 4 300
Логиката ти е вярна донякъде. Ако й направите карта в Райф. Б-я най вероятно таксите й ако тегли на банкомат от банкомат на Рай.Г-я ще са по ниски.
Най добре отидете в Райф. и питайте, обясняте им подробно за какво ви трябва картата. Че има някои тънкости, дали ще я ползва само на бакомат или ще плаща и на пос, на мен са ми правили проблеми понякога за плащанев магазин ( щото не знаят кое копче да натиснат Twisted Evil ).

# 3
  • Мнения: 3 880
но коя банка я има и тук и там?
И аз не сьм чувала за такава, но и не мисля, че ви е нужно Peace Тя като пристигне в Германия веднага може да си направи тук сметка, а вие да й преведете пари в нея. Другият вариант е, който е споменала беба2- да си тегли тук от българската карта. А може и комбиниран вариант- да кара на първо време с българската, докто се ориентира, а после да си открие сметка. Сравнете таксите за преводи и теглене и решете кое е по-изгодно. Всьщност на нея така или иначе ще й трябва немска сметка- заплата, сметки- всичко минава през банката...

# 4
  • Мнения: 1 473
Не съм чувала за такава банка.
Експрас банка дори не знаех, че съществува.

За Германия, откриването на банкова сметка и получаването на карта, с която да се разплащаш по магазини и съответно да теглиш пари от банкомат е бърза процедура, при която се изисква документ за самоличност и адресна регистрация.
Различните банки предлагат различни условия.
Например Postbank имаха изгодни условия, при които банковата сметка излизаше безплатно, ако всеки месец имаш определен приток на пари по нея - преди беше 1000 евро, не знам сега дали не са го променили.
Norisbank също предлагат изгодни условия -  сметка, която не струва нищо на месец, дори без да има постоянен редовен приток на пари по нея. Аз все още имам там сметка и съм много доволна, защото мога да си плащам  в Германия без проблеми и без такси.

Моят съвет е да проучите и да си изберете немска банка на територията на Германия, защото всичко функционира по банков път и без банкова сметка е почти невъзможно да се живее, освен нелегално.






# 5
  • Мнения: 116
Аз също съм за банка в Германия. Никой работодател не плаща на ръка. Ако тръбва да и се превежда заплатата към българска банка, може да има допълнителни такси. В Германия има много банки, да види на остров Лангеог кои има и да си избере тази, към която няма такси. Иначе може и към така наречените direkt bank, т.е. банки без офис, всичко става през интернет и телефон. Za Hypovereinsbank знам че са към uni credit, и може с тяхна карта да тегли без такса в България. Може от България също да е визможно.

# 6
  • Мнения: 10
Не съм чувала да има такава банка, Райф. в Бг. и Де. нямат нищо общо, мисля. Докато следвах моите родители пращаха пари на българската ми VISA и си ги теглех тук. Таксите са май еднакви навсякъде и няма начин да ги спестите  в случай, че вие ще я издържате по време на практиката.  Ако остава по-дълго ще и трябва отделно и сметка в германска банка, тук почти нищо не се плаща на ръка и винаги ти искат сметката.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 52
Тя ще е на платен стаж, така, че ще и трябват парички само за първият месец, после ще получава заплата.То какви ли пари ще и трябват само за кафета, храната и квартирата са и осигурени от работодател по договор, а училището гарантира за тези неща.
Благодаря на всички отзовали се!
Ще се консултирам с банки, но няма да бързам да и правя карта newsm53!!!


 smile3525 за всички отзовали се!!!

# 8
  • Мнения: 3 880
Тя ще е на платен стаж...
В такъв случай задължително ще й трябва сметка в немска банка, тук никой не дава заплата в брой Peace
Успех и дано да й хареса и да остане доволна Simple Smile

# 9
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 512
Когато дойдох за практика (стаж) в Германия бях взела от родителите си пари за първия месец кеш (мисля, че бяха около 500-600Е). Когато дъщеря ти пристигне в града, веднага тр. да се регистрира в града (Anmelden im Bürgerbüro), трябва да има договор за практиката и примерно някакво удостоверение, че е студентка. С тези документи отива не в първата срещната банка, ами преди всичко в Sparkasse, DeutscheBank, Volksbank. В тези банки студентските разплащателни сметки са безплатни (Girokonto), не се полагат такси при транзакции и тн.

Няма смисъл да си прави бг сметка.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 52
Благодаря, но тя не е студентка, а е в 11 клас на гимназия по туризъм и всичко и се покрива от работодател - храна и квартира( вероятно за това и заплатата е така измислена).
В тази връзка смятам, че 500-600 евро ще са и доста newsm12.

# 11
  • Мнения: 2
В Германия има Уникредит, е там не е Булбанк  Laughing, но си е немска. Тя купи някоя от техните големи банки вече не помня старото и име. Преводите от България от фирмената сметка стигат за 15 минути, но все пак мисля, че ако трябва да се теглят е най-рано на следващия ден. Предполагам, че за частни лица не е по-различно. Таксите сигурно ще са по-добри от тези на Райфайзен, а и оперирането, защото тя е австрийска и там не е много популярна. Успех на децата Sunglasses
P.S. Видях, че sawson  по-горе го е написала  - Hypovereinsbank

# 12
  • София
  • Мнения: 4 258
Точно така - с издадена карта от Уникредит може да се тегли без такси на банкомат на Hypovereinsbank в Германия /и на всички банкомати на банки от групата, разбира се/.
След като отива за няколко месеца е безсмислено откриването на сметка в местна банка.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 859
Не забравяйте и разликите, които идват от курса на еврото. Ако сметката в БГ ще е левова, ще я удрят в курса 100 %, а ако е в евро, може би само таксата за транзакция. От живота ми в Германия - не бих казала, че Райффайзен е доста разпространена като банкомати и клонове, но може просто в Бавария да е било така, а по другите места да има повече. Най-много е Sparkasse i Deutsche Bank.
Успех!

# 14
  • Мнения: 21
В Германия има Уникредит, е там не е Булбанк  Laughing, но си е немска. Тя купи някоя от техните големи банки вече не помня старото и име. Преводите от България от фирмената сметка стигат за 15 минути, но все пак мисля, че ако трябва да се теглят е най-рано на следващия ден. Предполагам, че за частни лица не е по-различно. Таксите сигурно ще са по-добри от тези на Райфайзен, а и оперирането, защото тя е австрийска и там не е много популярна. Успех на децата Sunglasses
P.S. Видях, че sawson  по-горе го е написала  - Hypovereinsbank
Peace питайте в Булбанк и Първа инвестиционна банка  Wink

Общи условия

Активация на акаунт