болест на Хашимото и бременност

  • 335 586
  • 2 475
  •   1
Отговори
# 2 445
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 450
Винаги се пускат заедно, явно ендокриноложката не е в крак с новостите. Старата генерация следят само ТСХ. Особено като се приема хормон трябва да се гледа какво му е нивото в тялото.

# 2 446
  • Мнения: 254
Здравейте, момичета, може ли една консултация и за моите изследвания? Имам Хашимото и изминалия уиикенд разбрах, че съм бременна.

Не бях мн редовна с хормона, но откакто видях теста пия по 100мг еутирокс дневно и изчаквам преглед при ендокринолог. Знам, че стойността на TSH не е оптимална и не мога да спра да мисля за това. Моля споделете опит, как ви се виждат резултатите, защото чета всякакви коментари за и леко се побърквам ..

Благодаря!

# 2 447
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 450
Щом пиете еутирокс са ок. Дозата ще я коригира ендокринолога, ако се налага понеже е висока.

# 2 448
  • Мнения: 254
Щом пиете еутирокс са ок. Дозата ще я коригира ендокринолога, ако се налага понеже е висока.


Благодаря! Въпроса е, че го пия от около 5 дни, преди това не бях мн редовна, често забравях и с минимална доза. Дали според вас е поправимо?

# 2 449
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 450
Разбира се, че е. Да разбирам ли че дотук сте пили 25мкг и от 5 дни 100мкг? Че е малко рязко вдигането на дозата и аз, подчертавам аз, където не съм критерий медицински, на своя глава бих пила 75мкг до срещата с ендокринолога.

# 2 450
  • Мнения: 254
Разбира се, че е. Да разбирам ли че дотук сте пили 25мкг и от 5 дни 100мкг? Че е малко рязко вдигането на дозата и аз, подчертавам аз, където не съм критерий медицински, на своя глава бих пила 75мкг до срещата с ендокринолога.


Да, 25 и пак натъртвам, не редовно. Ще ви послушам и ще намаля на 75 или ще редувам 75 и 100, другата седмица съм при Ендо. Дано съм уцелила дозите и го смъкна бързо, да да може бебчо да е е добре.
Разбира се, че е. Да разбирам ли че дотук сте пили 25мкг и от 5 дни 100мкг? Че е малко рязко вдигането на дозата и аз, подчертавам аз, където не съм критерий медицински, на своя глава бих пила 75мкг до срещата с ендокринолога.
Разбира се, че е. Да разбирам ли че дотук сте пили 25мкг и от 5 дни 100мкг? Че е малко рязко вдигането на дозата и аз, подчертавам аз, където не съм критерий медицински, на своя глава бих пила 75мкг до срещата с ендокринолога.

Последна редакция: ср, 23 авг 2023, 23:35 от Girl on fire

# 2 451
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 450
Той хормонът е важен -Т4, което е хапчето. ТСХ е важно доколкото диктува производството на Т4.

# 2 452
  • Мнения: 254
Благодаря много за информацията, АА!
Тъй като виждам, че си наясно с доста неща, бих искала да попитам, дали знаеш защо референтните стойности от изрезката ми по-горе са 7.8-14 pmol/l за FT4.
За първи път пускам хормон в тази лаборатория.

Април месец пусках в друга с референтни стойности 12-22, там FT4 ми беше малко над 12, а TSH 9, но има повече от 2 месеца преди забременяването и е логично наистина да е спаднал TSH след L-thyrox-a.

Ако няма грешки в референтните стойности, да разбирам, че стойност FT4 12 в едната лаборатотия и 12 в другата имат съвсем различен смисъл.

Сърдечни поздрави и оценявам, че ми помагаш!

# 2 453
  • Мнения: 2 102
При бременност е най важен Т3 - хормона в кръвта - бебето си взима от него. Обикновено дозата се удвоява ,от тази преди бременността,като покачването е бързо, за да се достигне оптимални стойности, но за  всичко това- ендокринолог.
При вас Т4 е в добра стойност,така,че не е толкова страшно, и според мен сте започнали много рязко с висока доза.

# 2 454
  • Мнения: 254
При бременност е най важен Т3 - хормона в кръвта - бебето си взима от него. Обикновено дозата се удвоява ,от тази преди бременността,като покачването е бързо, за да се достигне оптимални стойности, но за  всичко това- ендокринолог.
При вас Т4 е в добра стойност,така,че не е толкова страшно, и според мен сте започнали много рязко с висока доза.

Благодаря ви, в такъв случай, ще изследвам и T3 последващите дни, за да видя как върви. Да, наистина вдигнах стойността рязко, прави сте - просто исках максимално да регулирам хормоните, за да расте бебето нормално. Ще намаля леко дозата докато не се видя с ендокринолога ми, отделно ще повторя изследванията и в друга лаборатория, за да имам точен резултат.

# 2 455
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 450
Мама Ирина правилно казва за Т3, но той се конвертира от Т4 така че ако няма проблем с конверсията (това се открива още при първото установяване на проблеми с жлезата обичайно) се гледа Т4 как е. Референтните на лабораторията са за първи триместър, приятно съм изненадана, че някоя лаборатория ги въвежда. Но като цяло у нас в БГ се стремят да държат ендокринолозите малко по-високи нива на хормоните в първи триместър (над 15pmol) тъй като плодът още няма своя жлеза и черпи от запасите на майката и тя рязко отива често в долна граница. Говорим разбира се за жени с хипофункция, не за генералния случай.

Ето тук са нивата на фТ4 по триместри: http://www.perinatology.com/Reference/Reference%20Ranges/Thyroxine,%20free.htm
В падащото меню има и много други показатели.

# 2 456
  • Мнения: 39
Здравейте! Бременна съм в 15 г.с. и приемам Л-тироксин от преди да забременея заради завишени стойности. До сега дозата ми беше 5 дни по 50 мг и 2 дни по 75 мг. На последните ми изследвания резултатите са TSH-2.790 и FT4-14.30. Лекарката ми иска да обърнем дозата 5 дни по 75 мг и 2 дни по 50 мг. Това, което мен ме притеснява е, че FT4 е паднал толкова- до сега винаги ми е бил около 17. Той как се повлиява от Л-тироксина?

# 2 457
  • Замък сред облаците
  • Мнения: 8 450
Л тироксин е фТ4 макар и с животински произход. Пада заради по-голямата акумулация на Т4 от черния дроб (тоест фТ4 се конвертира в тТ4, но тТ4 не се измерва клинично) заради бременността, което е нормално. Вече обаче бебето има собствена жлеза и дозите за майката влияят върху нейния си организъм. Увеличението на дозата л тироксин ще гарантира, че имате достатъчно фТ4 в организма, за да не повлияе върху развитието на бебето (забавяне на наддаване примерно). Освен хормоните важен критерий за развитието на бременността във втори и трети триместър е бебето да не изостава спрямо гестационната седмица (до 7 дни отклонение се счита за нормално, повече от 7 е белег за стриктно наблюдение). Стига да държите фТ4 около 15pmol и ТСХ около 2,5 (ендокринолозите гонят толкова между 4 и 9 месец) всичко ще е наред ❤

# 2 458
  • Мнения: 39
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор! ❤
Л тироксин е фТ4 макар и с животински произход. Пада заради по-голямата акумулация на Т4 от черния дроб (тоест фТ4 се конвертира в тТ4, но тТ4 не се измерва клинично) заради бременността, което е нормално. Вече обаче бебето има собствена жлеза и дозите за майката влияят върху нейния си организъм. Увеличението на дозата л тироксин ще гарантира, че имате достатъчно фТ4 в организма, за да не повлияе върху развитието на бебето (забавяне на наддаване примерно). Освен хормоните важен критерий за развитието на бременността във втори и трети триместър е бебето да не изостава спрямо гестационната седмица (до 7 дни отклонение се счита за нормално, повече от 7 е белег за стриктно наблюдение). Стига да държите фТ4 около 15pmol и ТСХ около 2,5 (ендокринолозите гонят толкова между 4 и 9 месец) всичко ще е наред ❤

# 2 459
  • Мнения: 218
Здравейте, с ТСХ 1.99 съм и Хашимото. Не приемам хормон, но планирам бременност. Кога е хубаво да се правят изследвания и да се посети ендокринолог? Преди бременност или с положителен тест, пускам и ТСХ ? Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт