хамстери

  • 4 183
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 85
не знам да ли вече има такава тема,но аз не намерих. Embarassed Embarassed Embarassed
нека в тази тема разменяме опит за нашите разбойници Wink

# 1
  • Мнения: 85
няма ли любители сред нас???
хайде  де заповядайте Hug Hug Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 797
Здравей!
  От 1 седмица имаме хамстер. Взех го заради сина си. Чудя се освен храната, която купих от зоомагазина, мога ли да му давам нещо друго-солети, бисквити и т.н.? Казаха ми, че не трябва да му давам зеленчуци, заради нитратите. Ти с какво го храниш?

# 3
  • Мнения: 85
давам му плодове и зеленчуци(банан,ябълка,морков,магданоз,тиква),каквото ти се намира в къщи
без домат и зеле,без солени и сладки неща,от динята получавали диария,така че и тя не е
подходяща
какъв е пола на хамстерчето???

http://hamsteri.blogspot.com/2008/02/blog-post.html

# 4
  • София
  • Мнения: 797
Мъжки е. Май трябва да прочета повече за хамстерите. А ти какъв имаш и сам ли е? Аз много се чудя за втори Simple Smile

# 5
  • Мнения: 85
едно е
ама си прави бели за 10 Laughing Laughing Laughing
страх ме е да си взема друг,да не вземат да се избият,или да имаме  twin_neutral twin_neutral twin_neutral twin_neutral
че ще има да се чудя какво да ги правя!!!
иначе си  Thinking за още някое животно,освен рибките,но ще видим

# 6
  • Мнения: 2 784
Побутвам темата и се намествам в нея.  Laughing За рождения си ден голямата ми щерка си пожела интерактивен хамстер Зу-зу пет. Опитах се да я убедя да вземем истински, но тя твърдо държеше на играчката. Днес една приятелка се обади да ме пита какво да и подари и и се оплаках, че на пластмасовия боклук, който си е избрала само едната му част (животинче, аквариум, кълбо и т.н.) е двадесет лева и отгоре, а толкова струва живото хамстерче  заедно с клетката. От дума на дума предложи да и подари живо и го купихме. Сега е в тях, ще и го подари в събота. Притеснява ме, че жената в магазина не ни каза почти нищо за отглеждането на животинчето, не можа да ни каже даже какъв пол е, нито какъв вид. Имам малко въпроси, надявам се да можете да ми отговорите. Най-удобното място, което намерихме за клетката е на пътя на въздушната струя на климатика, т.е. той е насочен да духа надолу, но някакъв повей въпреки всичко ще достига до клетката. Проблем ли ще е това? Колко точно трябва да е талашът- в магазина ни сипаха, но ми се струва, че е малко, тъй като крачетата на хамстерчето на практика вървят не по талаша, а по долните пречки на клетката. Колко често и по колко да го храня? Съществува ли опасност да го прехраня, ако му давам плодове и зеленчуци, освен сухата храна?На колко големи парченца да са плодовете и зеленчуците? Четох, че може да им се дава сурово месо- какво месо и на парченца ли или на кайма? Пишеше и нещо за разходки извън клетката- не е ли опасно, все пак може да избяга и да се шмугне някъде. Хапят ли и как да се сприятелим? Децата 100% ще искат да го пипат, не ми се иска да ги ухапе. Пречи ли му шума, защото вкъщи с 2 деца на моменти е доста шумно.
Иначе много се радвам, че пак ще си имаме домашно животно. Като бях малка винаги отглеждахме по 2-3 най-различни животинчета, но откакто кучето ми почина преди 10 години не сме гледали нищо, до такава степен тъгувахме по него.Как да разбера какъв пол е хамстерчето, за да можем да му дадем име?

# 7
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 253
Щастлива съм, че накрая се отвори тема за хамстерите. Аз има голям опит с отглеждането им. Купхме им специален терариум, с капак, за да не бягат. За съжаление вече не се произвеждат такива. Постелката им е от дървени стърготини, които внимателно се преглеждат след поставянето им - да няма големи клечки, случайно попаднали отпадъци. Аз ги сменях един път на седмица. Хамстерите са извънредно чисти животни - избират си едно ъгълче, което превръщат в тоалетна. Всеки ден се сменя само намокрената част Grinning. Терариумът се мие с топла вода и препарат за чинии, но се изплаква многократно, подсушава се с кърпа, която е само за тази цел.  Стърготините да са обилно, хамстерите се зариват напълно с тях и така се топлят и спят в тях. Течението е изключително опасно за тях! Препоръчително е да им е по-тихо, но ако няма друг избор... Към постелката може да дадете меки хартиени кърпи - от домакинските или за хранене. Става голям цирк. Нашият Пухчо си лягаше в средата на една такава кърпа и се завиваше с краищата й Joy Ако имате женска, която е бременна може да й дадете памук, п арце дреха от плат или плетена. Правят ги на дреб! Полът се определя лесно - на големите момчета им личи по съответните признаци. Ние събрахме мъжки и женски, които за късмет се харесаха веднага и ни дариха с две поколения бебенца. Обаче същата хамстерка не пожела да се събере с друг мъжки. Два хамстера в един терариум е доста рисковано, много често се бият, а понякога са и канибали.
Храна съм им давала почти изцяло от готовата само за хамстери и едни гранули като гевречета, май и сено имаше. От зеленчуците само ябълка и морков. Никога и никакви обелки! Чувала съм за сурово месо, не знам какво да кажа за това. Големината на парченцата зеленчуци не е от значение за хамстеровите зъбки. Никакви бисквити, солети, хляб, никаква храна, която съдържа захар - шоколад, сладолед и т.н. Има специални поилки за хамстери, но са от стъкло. Ние купувахме всяка седмица по една, защото те ги чупеха но някакъв начин. Може би от най-малките за морски свинчета, поставена по-ниско.
Пускахме ги на разходка само в една стая. Голямата дъщеря им беше купила специална куха топка за разходки, но то си е жива мъка. Постепенно ги оставихме да щъкат където поискат. Завираха се зад разни мебели, един избяга и цял ден спа в преждите под леглото, друг намерих пред вратата на кухнята, женската се беше скрила в обувките. Изобщо трябва да се наблюдават къде ще им се хареса. Изгризаха ни сума кабели, изчоплиха тунел в стената зад спалнята, изгризаха ъглите на две врати, катереха се по завесите, по радиаторите. С една дума винаги трябва да  са под око Joy Страшно са забавни, много игриви- умирам за хамстери. Но не живеят дълго. Най-старият ми хамстер живя 2.5 години, другите по няколко месеца и много плаках за тях. Днес ми се прииска да си взема един, ама няма да го направя.
Сигурно имате още въпроси, питайте, може да съм пропуснала нещо.
Не се доверявайте на продавачите от магазините за животни. За тях те са стока. Ако умрат още по-добре, нали ще купите друго животно. Освен това не си правят труда да научат нещо и да консултират хората при покупката.

# 8
  • Мнения: 871
Моята хамстерка си живя три години. Сурово месо не съм давала, само сварено- от пилешка супа месо без бульона/топчета/печено пилешко. Давала съм малки парченца жълтък и белтък с няколко кристалчета сол. Пролетно време обожаваше да ръфа току-що разлистили се клончета от плодни дръвчета, но и пишкаше като за световно и трябваше да му се чисти по-често. Пиеше и подварено прясно мляко без захар.
Мога да ви препоръчам едно малко книжле Хамстерите- видове, развъждане, отглеждане, болести на Владимир Йонев от поредицата Обичам те, животно. Бях си я купила от зоомагазин и си бе описано вътре надълго и широко как се гледат тези сладури.  Grinning

# 9
  • Мнения: 2 784
Котьо Тръмп, аз се възползвах от съветите ти.  Laughing
Вече седмица сме горди собственици на Ти Джей (кръстница беше голямата щерка), именуван от мен и малката за по-кратко Аки.  Mr. Green Много е сладък, гледам да не го тормозят през деня, надвечер, когато е отпочинал, нахранен и спокоен го вадя за 10 минути да си поиграят с него. И той свикна, и те свикнаха с него и голяма радост настава като го извадим.  Laughing  Засега ухапани няма, което ме безпокоеше доста в началото.Всъщност, аз все още не знам момче ли е или момиче, уж разглеждах разни сайтове и го надзъртах, ама май и няма такова значение. Това което забелязвам и не знам нормално ли е или не е, че адски много спи, де факто сигурно е буден около час-два за цял ден. А в стаята не е студено-23-24 градуса е. Яде малко- като му напълня хранилката доволно, ама все пак не с връхче, де, му стига за 4-5 дена, сигурно и за повече може да му стигне, но аз изхвърлям останалата храна като чистя клетката. Нито веднъж не съм го виждала да се качи в колелото. Ползват ли ги изобщо? По стълбичката към второто ниво също не се катереше, така че я махнахме и свалихме къщичката на долния етаж. Много е смешен- влиза в къщичката и запушва дупките с талаш, а сутрин се "откопава". Mr. Green
Ами това е от мен. Рапорт даден.  Laughing
Калпазанка, ще я потърся тази книжка. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт