Внезапно намаляване на кърмата след 3 месеца успешно кърмене

  • 8 606
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте, мамита!
Доста се порових, но за съжаление не мога да открия решение на проблема си, а именно: от няколко дни кърмата ми намаля драстично и се опасявам, че може да е и фатално. Бебка е на три месеца и половина и от самото й раждане до този момент никога не сме имали проблеми (с изключение на два-три пъти запушване на канали, но с известна доза упоритост ги преодоляхме). Тя се роди 3650, изписаха ни от болницата 3400, на първия месец беше 4500, втория - 5700, третия 6700... Само на кърма. Храня я през три часа, 6 пъти на ден. През нощта не яде откакто стана на два месеца. Тази схема е както мое, така и нейно решение - никога не ми е хрумвало да я лишавам от ядене, просто тя така се урегулира на три часа (разбира се, не стоя с часовника да засичам, случвало се е да отместим ядене с по половин-един час, но следващото тя пак си го прави на часа). Имаме бебешки кантар и правя контролни измервания. Съвсем доскоро изяждаше средно 110-120 мл на ядене, като сутрин в 9 нерядко стигаше и до 210 мл. И винаги се хранеше само от едната гърда, а процесът продължаваше около 15-20 минути. Но вече четвърти ден кантарът рядко показва стойност над 40-60 мл на ядене, при това след около едночасово хранене и от двете гърди. След което изцеждам буквално капки - не стигам и до 10 мл от двете гърди. Пия лактогонен чай на Хип, ям орехи и гречка (елда). Цедя с помпа и после и на ръка - резултат няма! Sad Засега имам още малко замразена кърма, та 1 или 2 пъти следобед и вечер й додавам от нея, но скоро ще свърши. Също така за поредна вечер ставам през нощта в 3, за да се цедя. Въпросите ми са:
1) На какво би могъл да се дължи този рязък спад в производството на кърма?
2) Има ли ефективен начин да се повлияе/увеличи производството на кърма?
3) Какви стойности на наддаване (или по-скоро ненаддаване) трябва да се отчетат, за да знам, че битката е загубена и да мина на АМ?
Знам, че темата вероятно се повтаря за n-ти път, но това, което прочетох из форумите се отнасяше предимно за бебоци, които вече приемат човешка храна, т.е. не е чак такъв проблем да се замести едно кърмене с каша, например. Но при нас, ако не потръгне, ще означава още месеци наред АМ. Sad
Иначе бебка е добре - спи доста, играе, смее се, засега не забелязвам промени в поведението й, т.е. индикации, че е умряла от глад. Но за 20 дни е наддала 300 грама, т.е. наполовина на предните три месеца. Sad
Вярвам, че това е само криза, която мога да преодолея и се надявам да получа адекватни съвети тук.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 056
Здравей,

Леле майко, при такова "космическо" наддаване ти обмисляш варианта за АМ?
На три месеца вече бебето ти е с удвоено тегло, а имай предвид, че се смята за нормално на годинката да е с утроено тегло. Съвсем нормално е постепенно всеки месец да качва все по-малко и по-малко.
Много често се случва в четвърти месец да има по-осезаем спад в теглото на детето. Много майки разказват за наддаване 300-400 гр. за целия четвърти месец. После нещата се нормализират/т.е. пети месец си наваксват... Като имаш предвид, че в повечето случаи майките предлагат на децата по-често да сучат, но самите те отказват...
Нямам точно обяснение защо така става, но такива са ни наблюденията като консултанти.
Много точно си го казала в последното изречение, то е нещо като малка криза. Но нищо сериозно и което да не се е случвало на много майки. Може би е нещо като първи преход от новородено в започващо да осъзнава някои неща бебе... Сега започват да изучават света наоколо и много емоции им се събират.

А ти често ли я мериш колко изяжда на кърмене или сега си започнала откакто е започнала да суче по по-дълго време?
Държанието на бебката ти много напомня като на Скок в растежа, който обикновено е в трети месец, но нищо чудно да се проявява по-късничко при вас.
Тя, съответно, освен, че е започнала да суче по-дълго време от обикновено търси ли и да суче по-често?
Пишеш че е спокойна и игрива, не забелязваш лоши индикации, а по колко наакани памперса на ден има?
По-добре не се шашкай толкова от мерки и теглилки, а се води от общото състояние на детето - щом ака редовно, щом е спокойна и видимо добре и не слабее, значи всичко е наред.

Ето и моите отговори на конкретните въпроси:

1) На какво би могъл да се дължи този рязък спад в производството на кърма?

Имам няколко предположения - едното е, че е възможно до няколко дни да ти дойде цикълът /или вече е дошъл?/
Другото е, че ти се регулира количеството кърма спрямо нуждите на бебето, което на много майки им изглежда сякаш нямат кърма. Но фактически бебето с по-дългото сукане и с по-често сукане си набавят необходимото. Скоро би трябвало да се нормализират нещата.
Третото е Скок в растежа.  Това състояние обикновено е временно ако майката откликва на бебето и го кърми по-често. Тези Периоди на усилен растеж представляват нещо като глада на тинейджърите през пуберитета.

2) Има ли ефективен начин да се повлияе/увеличи производството на кърма?

Има, и ти много добре си го налучкала - вкарва се поне едно нощно кърмене/изцеждане както си направила ти/.
Ако през деня можеш също да вкараш още едно кърмене, ако бебката иска, ще е също от полза. Доизцеждането след сукане също помага. Помпиш пет-шест минути дори и да е на празен ход след всяко сукане.
Пиене на повече вода. В случая чай, супер!

3) Какви стойности на наддаване (или по-скоро ненаддаване) трябва да се отчетат, за да знам, че битката е загубена и да мина на АМ?

Не е хубаво да си мислиш такива работи. Много добре си наддава детето. Ако съберем цялостното наддаване на бебката досега като сложим за 4-ти месец 500 гр наддаване се пада, че средно за 4 месеца наддава по почти килограм. Това е много.
Така че спокойно, не бързай да  отписваш кърменето. Ако кърмиш по-често и оставяш бебката да си суче колкото иска и когато поиска до няколко дни ще ти се увеличи кърмата.

И поздравления за чудесното справяне до момента, супер си!

# 2
  • Мнения: 4
Благодаря много, ludmilana! Може би пък имах нжда и просто от това някой да ми каже, че няма нищо страшно засега. Само няколко нещица да доплня - не съм обмисляла да минавам на АМ, такова нещо у дома още не е влязло и се надявам и да не влезе. Ако обмислях такъв вариант, щях просто да се обадя на педито - те си умират да прецакват работата...
Опитах се и да въведа още едно ядене през деня - хрумна ми още преди дни, но резултатът е плачевен - моето дете е часовник и това си е! Опитах да направя 12.00-14.00-16.00-18.00 часа, но не би! В два моето човече просто не иска, при все, че беше изяла само 40мл в 12.00... Затова се зачудих - ако беше скок в растежа, се очакваше рязко намалялата ми кърма да не й стига, тогава щяхме да сме непрекъснато на гърда и съответно да се урегулираме. Обаче имаме дете, което рязко намали храната си наполовина и мама, на която кърмата й намаля 4 пъти (от 160 от едната гърда на 60-80 от двете), та затова се чудех какви може да са причините. Мислех и за цикъл, но засега няма изгледи това да е причината.  На въпросите ти накратко: До втория месец я теглех преди и след абсолютно всяко хранене, даже си водех дневник. После реших, а и беше така, че вече сме канализирали яденето и спрях както да я тегля, така и да се цедя след всяко ядене. Продължих обаче горе-долу веднъж на 10 дни отново да я тегля преди и след ядене в рамките на ден. А кърмата ми намаля буквално за ден и затова се притесних - единия ден ядеше нормално, на следващия източи едната гърда и продължи да мрънка, че е гладна, предложих другата и от следващото ядене започнах да я тегля непрекъснато. Колкото ддо по-честото сукане, както казах - опитвам се да я накарам - в най-добрия случай ме ползва за залъгалка, а най-често прокто изплюва зърното и ми се смее...
Колкото до нааканите памперси - съществена промяна не забелязвам - веднъж дневно или веднъж на два дни, за сметка на това в завидни количества! Shocked
Още веднъж благодаря за окуражаването! Ще вкарам още едно изцеждане някъде в следобедните часове, а изцеденото ще си оставям за резерва при следващото хранене. и обещавам да се похваля, когато нещата се оправят!

# 3
  • Враца
  • Мнения: 2 305
всичко, което трябва да правиш, людмилана ти е обяснила много хубаво.

аз ще добавя още нещо- не се предавай, не се поддавай на паника и слушай сърцето си.
ако оставяш детето да суче когато и колкото поиска, няма да продължи дълго проблемът.
а колкото да загубването на битката и започване на АМ - щом задаваш въпросите си на правилното място, тоест ТУК, това няма да се случи  Peace

успех!

# 4
  • Мнения: 4
Трън в Очите,
Казваш "ако оставяш детето да суче когато и колкото поиска, няма да продължи дълго проблемът". Обаче, както вече обясних по-горе, аз съм тази, която иска да храни детето си през час. Но тя отказва, хили ми се дяволито и няма висша сила, която да я накара да изсмуче и капка извън заветния за нея интервал 9-12-3 и т.н. Да сте виждали друг път такова бебе?   Twisted Evil
Съответно майка й вече цяла седмица е нон-стоп на помпата (макар всчки да знаем, че по-добра помпа от бебето няма). Сега открих тук една много интересна техника за изцеждане и стимулиране на лактацията на ръка и сега стискам и масажирам до откат...

# 5
  • Мнения: 1 072
Може да й растат зъби или да не й се яде толкова в този конкретен ден.
И аз постоянно се панирам дали моята щерка изяжда достатъчно, дали наддава достатъчно... Confused
Единственият изход е - изхвърли кантара Twisted Evil
Защо ми трябваше тази електронна везна на мен, та и аз като теб да се вкарвам в приключение мине - не мине седмица две. Особено като има 3-4-5 дни, през които вместо да качи някой грам, тя дори сваля... Иначе и ние сме както описваш - яде по часовник, на по-често не мога да я накарам да засуче по никакъв начин. Някой път изяжда по 90-100 грама дори сега на 4 месеца, но не огладнява по-рано Confused
Обаче така растат децата и моята бебка, както и твоята, наддава перфектно (всъщност малко по-малко от твоята).
Всичко е наред и си взела всички възможни мерки Peace
Успех! Hug и наистина, не пипай кантара поне 1 седмица Wink

# 6
  • Враца
  • Мнения: 2 305
да, не става ясно че съм прочела поста ти внимателно, въпреки, че е така Wink

имах предвид когато спи и суче сигурно се отплесва?
когато моя беше в подобен период / продължил месец и половина!/ го хранех като заспи- действаше безотказно...

# 7
  • Мнения: 4
Момичета, благодаря ви за подкрепата! След хиляди маймуднжолъци и еквилибристики от моя страна, детето-чудо вече успява да източи по 80-90 мл почти на всяко хранене (в рамките на час и от двете гърди, но все пак)... Освен това вчера не съм размразявала кърма, за да я дохранвам, а тази нощ в три дори източих достатъчно, за да замразя една доза! Да споделя - супер много ми помогна ето тази техника на Мармет за стимулиране на лактацията: http://xedra.wordpress.com/2009/05/09/handexpression , както разбира се и простичкото "не се отказвай!", което получих тук от вас!  Hug

# 8
  • Мнения: 333
Технката на Мармет е направила чудеса за много майчета, радвам се, че си я открила! Людмилияна ти е казала необходимото, сега мисля, че ти трябва само кураж  Peace. Страхотно се справяш  Peace

# 9
  • Мнения: 159
същия проблем го имам и аз,само че ние сме на 2.5 месеца,днес се исцедих и имаше кърма около 2 суп.лъж.и се чудя как бебо се нахранва?яде през два часа и половина или три,за един месец е наддал 600г.нормално ли е това?значи и аз трябва да почна да се изцеждам след всяко кърмене,сигурно ще има ефект?а искам да си го кърмя колкото може повече...

# 10
  • Враца
  • Мнения: 2 305
мери 84, влез в библиотеката на този подфорум и се порови из инфото
тук почти всяка втора тема е
изцеждам само 20 мл кърма, стига ли му на бебето
момичетата постоянно обясняват, че няма място за притеснение и не тр да се съди по количеството изцедена кърма, защото помпата или ръчното изцеждане не могат да изкарат цялата кърма, а пък и по време на самото кърмене бебето стимулира производството на кърма

почети в библиотеката, сигурна съм, че ще намериш отговор на този въпрос ,както и на много други Peace

# 11
  • Мнения: 641
същия проблем го имам и аз,само че ние сме на 2.5 месеца,днес се исцедих и имаше кърма около 2 суп.лъж.и се чудя как бебо се нахранва?яде през два часа и половина или три,за един месец е наддал 600г.нормално ли е това?значи и аз трябва да почна да се изцеждам след всяко кърмене,сигурно ще има ефект?а искам да си го кърмя колкото може повече...

Здравей, meryyy_84
Звучиш много притеснена от товая че не изцеждаш много кърма след кърмене.
Само това ли те кара да мислиш, че кърмата ти е недостатъчна или има и други причини?
Доста майки трудно изцеждат, особено след като кърмата се е регулирала и гърдите са омекнали  и когато бебето не е задействало рефлекса на потичане преди цедене. Така че изцедното количество не е поазател за наличие или не на кърма, както и това дали гърдите ти са меки.  Важното е, когато суче бебето да се чува че гълта, това значи че то пие кърма. Надаването на бебето ти е в рамките на нормалното, както сама казваш педиатъра смята същото. Ако бебето е спокойно, надава, има поне  4-5 добре намокрени памперса ( за да прецениш какво е добре намокрен памперс, можешда излееш около 4-6 с.л. течноствърху сух памперс) със светло жълта урина с лека миризма значи то получава достатъчно мляко. Ако ти трябва да изцеждаш по някаква причина (например за да оставиш кърма за следващо хранене, когато не си в къщи), можеш да опиташ да цедиш от едната гърда, докато бебето суче от другата. По този начин ще се възползваш от вече задействания рефлекс на потичане. Можеш също да използваш техниката за цедене описана тук http://xedra.wordpress.com/2009/05/09/handexpression/. Има описани много хубави масажи, които подпомагат изцеждането
Както вероято знаеш млякото се произвежда на принципа на търсенето и предлагането, ако ти кърмиш на поискване и слушаш и виждаш сигналите, които бебето ти подава че е гладно и винаги когато това се случи предлагаш гърда млякото ти не може да спре. Ако случайно изпитваш временно намаление на кърмата или пък бебето минава през период на усилен разстеж то ще иска да суче по-често и по-дълго и това ще подаде сигнал на тялото ти да произвежда повече мляко. Така за няколко дни нещата ще се нормализират. В такъв период е добре да прдлагаш и двете гърди на кърмене, ако преди това си предлагала само едната. Също от изключително значение са и нощните кърмения, хубво е да имате 1-2.

Успех и ако имаш допълнителни въпроси не се притеснявай да питаш  bouquet

# 12
  • Мнения: 159
същия проблем го имам и аз,само че ние сме на 2.5 месеца,днес се исцедих и имаше кърма около 2 суп.лъж.и се чудя как бебо се нахранва?яде през два часа и половина или три,за един месец е наддал 600г.нормално ли е това?значи и аз трябва да почна да се изцеждам след всяко кърмене,сигурно ще има ефект?а искам да си го кърмя колкото може повече...

Здравей, meryyy_84
Звучиш много притеснена от товая че не изцеждаш много кърма след кърмене.
Само това ли те кара да мислиш, че кърмата ти е недостатъчна или има и други причини?
Доста майки трудно изцеждат, особено след като кърмата се е регулирала и гърдите са омекнали  и когато бебето не е задействало рефлекса на потичане преди цедене. Така че изцедното количество не е поазател за наличие или не на кърма, както и това дали гърдите ти са меки.  Важното е, когато суче бебето да се чува че гълта, това значи че то пие кърма. Надаването на бебето ти е в рамките на нормалното, както сама казваш педиатъра смята същото. Ако бебето е спокойно, надава, има поне  4-5 добре намокрени памперса ( за да прецениш какво е добре намокрен памперс, можешда излееш около 4-6 с.л. течноствърху сух памперс) със светло жълта урина с лека миризма значи то получава достатъчно мляко. Ако ти трябва да изцеждаш по някаква причина (например за да оставиш кърма за следващо хранене, когато не си в къщи), можеш да опиташ да цедиш от едната гърда, докато бебето суче от другата. По този начин ще се възползваш от вече задействания рефлекс на потичане. Можеш също да използваш техниката за цедене описана тук http://xedra.wordpress.com/2009/05/09/handexpression/. Има описани много хубави масажи, които подпомагат изцеждането
Както вероято знаеш млякото се произвежда на принципа на търсенето и предлагането, ако ти кърмиш на поискване и слушаш и виждаш сигналите, които бебето ти подава че е гладно и винаги когато това се случи предлагаш гърда млякото ти не може да спре. Ако случайно изпитваш временно намаление на кърмата или пък бебето минава през период на усилен разстеж то ще иска да суче по-често и по-дълго и това ще подаде сигнал на тялото ти да произвежда повече мляко. Така за няколко дни нещата ще се нормализират. В такъв период е добре да прдлагаш и двете гърди на кърмене, ако преди това си предлагала само едната. Също от изключително значение са и нощните кърмения, хубво е да имате 1-2.

Успех и ако имаш допълнителни въпроси не се притеснявай да питаш  bouquet

много благодаря момичета за съветите Hugядем на 3 часа,нощем става 1 път,например ако е ял в 10-12 часа вечер сутрин става към 5 часа,явно аз не мога да се изцеждам гърдите ми наистина са меки,иначе и аз се услушвам като сучи дали поглъща,пък ако е гладно ще плаче постоянно...значи няма за какво да се притеснявам,знаех че мога да получа съвети от вас...и още веднаж благодаря.. Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 641
meryyy_84, радвам се, че си се успокоила
Удобно ли е да попитам ти ли налажаш режима за хранене да е на 3 часа и тази нощна пауза или детенцето само си направи такъв режим? Ако режимът идва от теб и не искаш да го променяш и храниш само от 1 гърда на едно кърмене, бих ти препоръчала да вкараш цедене до край и на гърдите след хранене. Евентуално е добре да обмислиш и едно нощно цедене преди да легнеш. Това всичкото, ако ти си направила режима на детето по този начин.
Ако детенцето само е изградило този модел на хранене няма нужда да променяш нищо и е добре само да следиш и отговаряш на сигналите, които то ти подава за храненето.
Поздрави и успешно кърмене   bouquet

# 14
  • Мнения: 3
Мисля че наистина може да си преживяла някакъв стрес или чсто причината е недостатъчно течности и сурови храни

Общи условия

Активация на акаунт