социални помощи при раждане и отглеждане на близнаци

  • 121 017
  • 234
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 699
Детските са обвързани с дохода, другите две обзещетения не. Мисля че няма промени и той е 350 бруто на член от семейството. Като се взима твоя доход и дохода на таткото ако имате сключен граждански брак, ако нямате само твоя. Майчинството преди влизаше (поне когато аз бях в майчинство вписвах цифрите по месеци като доход). Документите се подават при социалните по постоянен адрес, там на място можеш да получиш най-точна и актуална информация за точните суми.
Помощите наистина са две, първата е за живородено дете 2 по 600 е ако единия близнак ти е второ дете, плаща се като за две втори деца. Втората сума е помощ за отглеждане на близнаци до 1 г., по 100 лв. на дете на месец. Превеждат ги накуп и реално се получава 3600 лв.



Много изчерпателен отговор - благодаря ти !

А дохода за евентуалните детски се взема 1 година назад ли ? /аз като съм била на работа, борса, болнични се вземат доходите от тях, нали ?/

А отделно на един по-късен етап мога да стана редовна студентка и да взема и 2880 лв., нали ?

# 151
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
12 месеца назад е дохода за детските. За него се иска служебна бележка от работодател/и (ако си сменяла работното място), като там се отразява само реалното заплащане болничните сама трябва да ги провериш за точни цифри и да ги впишеш . Попадала съм и на готина служителка която ми спести ходенето до НОИ за ПИН код и ми ги издиктува от системата направо Simple Smile От борсата ако си взимала обезщетения преди година не държаха на служебна бележка от тях бяха им достатъчни само да се впишат сумите а проверката беше служебна. За студентството не знам как стои въпроса, мисля че трябва да попиташ на място в университета.

# 152
  • Мнения: 60
Извинявам се, но на мен нещо не ми е ясно  newsm78 Какво значи "ако единия близнак е второ дете" се заплаща по 600лв за двете деца. Не ми е ясно, трябва преди това да имам друго дете, за да е по 600лв или ако е първа бременност се смята и за двете деца по 200лв? Или другия вариант за едното 200, за второто - 600лв, който според мен е най-логичен. Моля, някой запознат да ми отговори, защото аз нещо не разбирам  newsm78

# 153
  • Мнения: 961
Близнаците се плащат като за 2 дете или по 600лв на близнак.И при първа и при втора бременност все единият от близнаците ти е второ дете и тъй като не може да се каже кой от двамата е втория се дава и за двете  Peace Аз поне така съм го разбрала..

# 154
  • Мнения: 60
Благодаря за бързия отговор!   bouquet Би било хубаво, ако е така!

# 155
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Така е, да. Ако ти е първо раждане - единият е първи, другият втори - дават 1200 лв общо. Ако имаш едно дете и близнаците са второ раждане - единият ти е второ дете, другият трето - пак дават 1200 лв общо. Ако имаш примерно вече две деца и близнаците са трето раждане - тогава единият е трето дете, другият четвърто и тогава ти дават 400 лв общо.

# 156
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Аз пък друго да питам, че, уви съм много невежа по тези въпроси  Blush
Моите са на 2,1 г. в момента не съм на трудов договор (демек в графа безработна), обаче от май 2013 до октомври 2013 бях на договор и ми даваха от НОИ 150 лв.

сега какво мога да взимам от Социалните ли пак ... или детски надбавки от НОИ. Защото зо социалните в справката за доход излиза че от Май 2013 до Май 2014 съм взела около 4500 лв.?

Т.е. Какво ми се полага в момента и от кои служби???

 Confused

# 157
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Не разбрах какво точно са ти давали. Това като работеща майка част от майчинството ли е? Ами като безработна ако ти се полага някакво обезщетение за определен брой месеци (според натрупания до момента трудов стаж). Другото са детските 150 лв. месечно за близнаците ако се вмествате по доход от 350 лв. бруто месечно на член от семейството.

# 158
  • Мнения: 60
Така е, да. Ако ти е първо раждане - единият е първи, другият втори - дават 1200 лв общо. Ако имаш едно дете и близнаците са второ раждане - единият ти е второ дете, другият трето - пак дават 1200 лв общо. Ако имаш примерно вече две деца и близнаците са трето раждане - тогава единият е трето дете, другият четвърто и тогава ти дават 400 лв общо.
Много, много благодаря за изчерпателния отговор!   bouquet Вече ми се изясни напълно  Simple Smile

# 159
  • Малта
  • Мнения: 1 126
desitoo,
докат бях на ТД взимах Детски от 150 лв., но вече не съм на работа, за това питам какво ми се полага, това е загатката ...  Thinking Детски или помощи. (то детските не са ли само до 2-рата година на децанта?)

Към социалните ли да си подам пак документите или към НОИ?

# 160
  • София
  • Мнения: 1 845
Детските се полагат до 18 годишна възраст май, ако се вмествате в дохода. Подават се в социалните всяка година и доколкото знам се изплащат от тях, не от НОИ.
Ти всъщност не си била по майчинство, така ли?
Аз също нещо не разбрах.

# 161
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз също съм безработна и взимам само детски, те са до 18 г. на децата. Което пък не означава, че в твоя случай не се полагат и някакви помощи. Мисля че най-точна информация можеш да получиш на място при социалните. Детските са от Социалното министерство доколкото знам.
От НОИ можеш да взимаш обезщетение за безработна ако ти се полага (имат някакви критерии).

# 162
  • Мнения: 11
Здравейте,аз се включвам за първи път Simple Smile Аз съм бременна с близначета  baby_neutral и ме интересува темата за социалните помощи-изчетох всичко,което сте писали,но съм объркана малко.Вчера ходих до Социални грижи в нашия град,за да разпитам какво се полага и от там ми казаха единствено за 2*600лв и даже не бяха чували за другите 2*1200лв,които са еднократната помощ до 1 годинка.И не мога да разбера полагат ли се или не?Ще съм благодарна за отговор  Wink

# 163
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Ако няма промяна в закона - да, полагат ти се. Общо 3600 лв са двете помощи. Ако си студентка, мисля имаше още някаква помощ.

# 164
  • Мнения: 1 482
Здравейте,аз се включвам за първи път Simple Smile Аз съм бременна с близначета  baby_neutral и ме интересува темата за социалните помощи-изчетох всичко,което сте писали,но съм объркана малко.Вчера ходих до Социални грижи в нашия град,за да разпитам какво се полага и от там ми казаха единствено за 2*600лв и даже не бяха чували за другите 2*1200лв,които са еднократната помощ до 1 годинка.И не мога да разбера полагат ли се или не?Ще съм благодарна за отговор  Wink
Oпределено ти се полага...въобще не ги слушай...прегледай сайта им, и ако трябва звънни до София Peace

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт