социални помощи при раждане и отглеждане на близнаци

  • 120 915
  • 234
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 1 563
preci , не всички помощи се изплащат, ако подадеш документите до 6м.Например, еднократна помощ при раждане на живо дете може да бъде поискана в срок 3 години, считано от края на месеца, през който е родено детето!

# 61
  • Мнения: 2

Благодаря ilik123!

 hahahaЗаконът си е закон!  Joy
Пък това, че е с цел да те тииииииииииииииит, си е друга работа...  Mr. Green
Ще трЕбе да се търси друга държава с други закони и това си е  Whistling Mr. Green

# 62
  • Мнения: 112
Здравейте момичета, ще съм ви изключително благодарна ако ме просветите по въпросите, които ме касаят , обърках се вече... Embarassed
Та  бременна съм с близнаци, дай боже всичко да е окей до края, само за това се моля...Значи това което разбирам е ,че по закон ми се полат ..."еднократната помощ  за близнаци е 1200 лв.-по600 лв за всяко, помощ от държавата за отглеждане на близнаци е 2400-по 1200 на дете"  Та това за всяка мама родила близнаци ли се отнася и обвързано ли е с помощта , която отпускат общините при раждане на дете примерно нашата отпуска 2000 лв. или си е отделно....Притеснява ме и това,че аз не работя от  близо три години по стечение на обстоятелствата така се наложи здравните ми осигуровки са окей, но социалните не, то би ли попречило по някакъв начин на изплащането на тези помощи? newsm78

# 63
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
JENKA, това са помощи от Социалните, които се полагат на всяка майка т.е. не са обвързани с дохода. Това е помощта при раждане, 2 по 600 ако единия ти близнак е второ дете и помощта за отглеждане до 1 г. 2 по 1200. С дохода са обвързани детските, пак при социалните се подават документи. Там трябва бруто да имате по малко или равно 350 лв. на член от семейството. А за помощта при раждане от общината не знам, това на място трябва да попиташ.

# 64
  • Мнения: 1 480
preci , не всички помощи се изплащат, ако подадеш документите до 6м.Например, еднократна помощ при раждане на живо дете може да бъде поискана в срок 3 години, считано от края на месеца, през който е родено детето!
Аз знам, чела съм всичко, но тези в социалното..........там е друга работа. И в интерес на истината само еднократната помощ е с такъв срок, всички други помощи са със срок до 6 месец.

# 65
  • Мнения: 112
desitoo, много ти благодаря за оказаното съдействие  Hug Още утре ще отида в общината да попитам за какво иде реч Simple Smile

# 66
  • Мнения: 1 480
Привет, да ви попитам във връзка със Закона за социлано подпомагане,какви са условията за да получам помощи???? При положение че сме 4 деца и 2 възрастни, които разполагат с заплата 430лв. и майчинство???. Чета, чета и все не мога да им разбера усуканите неща. Ето цитат от правилника за прилагането на закона:

Глава втора
СОЦИАЛНИ ПОМОЩИ
Чл. 8. (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2001 г., бр. 40 от 2003 г.) Социалните помощи се отпускат на лица и семейства по постоянен адрес, на който се извършва и социалната анкета.
Чл. 9. (1) Право на месечна помощ имат лица или семейства, чийто доход за предходния месец е по-нисък от определен диференциран минимален доход.
(2) Основа за определяне на диференцирания минимален доход е гарантираният минимален доход, чийто месечен размер се определя с акт на Министерския съвет.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 42 от 1999 г., изм., бр. 97 от 2001 г., доп., бр. 46 от 2002 г., изм. и доп., бр. 118 от 2002 г., изм., бр. 31 от 2005 г., в сила от 1.06.2005 г.) Диференцираният минимален доход се определя, както следва:
1. за лица над 75 години, живеещи сами - 165 на сто от гарантирания минимален доход (ГМД);
2. за лица над 65 години, живеещи сами - 140 на сто от ГМД;
3. за лица над 65 години - 100 на сто от ГМД;
4. за лице, съжителстващо с друго лице (лица) или семейство, и за всеки от съвместно живеещите съпрузи - 66 на сто от ГМД;
5. за лице до 65 години, живеещо само - 73 на сто от ГМД;
6. за лице с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто - 100 на сто от ГМД;
7. за лице с трайно намалена работоспособност 70 и над 70 на сто - 125 на сто от ГМД;
8. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2007 г.) за дете:
а) до 16-годишна възраст, а ако учи - до придобиване на средно образование, включително до завършване на ХIII клас на професионална гимназия, но не повече от 20-годишна възраст - 91 на сто от ГМД;
б) от 7 до 16-годишна възраст, а ако учи - до придобиване на средно образование, включително до завършване на ХIII клас на професионална гимназия, но не повече от 20-годишна възраст, и е допуснало 5 или повече неизвинени отсъствия за съответния месец - 30 на сто от ГМД;
в) от 7 до 16-годишна възраст, което не учи - 20 на сто от ГМД;

# 67
  • Мнения: 33
Здравейте момичета и от мен.Аз си имам близначета на 5 месеца вече.Искам да ви попитам бебоците са ми първо и второ дете и ми преведаха 3600лв.2х600 и 2х1200.Раждах заедно с 1 мама тя роди момченце,което и е първо дете и е взела само 200лв.Тези 2х1200лв,които взимаме за близнаци има ли ги и при едно дете и то първо,защото тя незнаеше за тях и искам да и помогна все пак са си 1200лв.Пак ли в  сациалните трябва да ходи?Най точно казано какви помощи се полагат за първо дете?Дано да не се разсърдите че питам тук,но нямам време да търся подобна тема на майки с 1 дете,знаете как е с 2 бебета,а искам да помогна на тази жена.

# 68
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Не съм чела точно буквите на закона, по-запознати от мен може да пишат. Но от това което знам тези 2 по 1200 са помощи само за отглеждане на близнаци по 100 лв. на месец до 1 год, превеждат се накуп. Поне сестра ми като ражда преди година, взе само помощта при раждане на дете, при нея първо и детски и се полагаха. Нищо повече от социалните.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 844
Точно така - само за близнаци са. Един вид компенсация, че вземаме едно майчинство, а гледаме две бебета. Трябваше да ги дават през втората година, когато майката взема МРЗ, но го промениха в последния момент.

preci, защо не се обадиш в Социалните и не ги попиташ. При нас са много любезни и винаги дават точна информация. Според Гугъла ГМД е 65 лв.

# 70
  • Малта
  • Мнения: 1 126
привет момичета - бъдещи и настоящи мами!

аз май нещо не разбирам:
еднократната помощ при бременност и при раждане, се полага на всяка жена, независимо от осигуровките и дохода й , така ли???

т.е. аз до февруари 2010 до април 2011 (т.е. 15 месеца) получавах 240 лв. в/у които се осигурявах на 4 часа. ТА ПОЛАТГАТ ли ми се тези 2 х 600 и 2 х 1200 ???

и къде и какви документи се подават (питам за София)?

Мерси предварително и ме извинете за невежеството  Blush  bouquet

Последна редакция: вт, 23 авг 2011, 22:44 от medimed

# 71
  • София
  • Мнения: 2 908
Да полагат ти се,независимо от дохода,него го искат само за детските(105 лв.общо на месец).

Документи се подават в социалната служба към района ви(попълват се декларации) и се прилагат към тях актовете за раждане на бебетата+копия,бележка за семейно положение,копие от личните карти на родителите,извлечение от банка с банковата сметка по,която да ги преведът.

Превеждат ги накуп с първите детски.

Безпроблемна бременност и максимално до термин. Praynig

# 72
  • Малта
  • Мнения: 1 126
Мерси Нинката   bouquet

аз си изтеглих декларациите от нета ... ама много сложни ми се видяха - вътре едни чудеса за  "Брутни доходи на семейството, облагаеми по Закона за данъците върху доходите на физическите лица"  newsm78

вобще не знам какво да пиша там ... на надявам се служителите да са любезни и да ми обяснят  Whistling

# 73
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Аз именно тези първи декларации каквото не разбирах го оставах празно при попълването вкъщи, после на място ми казаха къде какво. С "любезното" напомняне, че и други чакат да попълвам навън и така няколко пъти  #Cussing out

# 74
  • София
  • Мнения: 2 908
Честно казано не си спомням,какво точно трябваше да се попълва във  декларациите,помня че ми ги дадоха-4 бр.да ги попълвам и след два дена ги занесох попълнени със всичко,каквото се изисква към тях,а ако нещо не съм знаела после на място съм питала и така.

medimed,не бързай да теглиш от нета,да попълваш от сега и т.н.,че току-виж дотогава излезе някоя промяна.

Всичко изглежда сложно но не е,кой знае каква философия,споко. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт