Прекратяване на трудов договор по време на бременност

  • 36 512
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 35
Здравейте, бих искала да попитам следното.

Бременна съм, а работодателят ми "намекна", че вече няма работа за мен във фирмата.
Доколкото прочетох в КТ нямат право да ме съкратят по време на бременност. Но дали няма някакви "вратички" според които да могат?
Освен това ме осигуряват на минималната за длъжността ми заплата, без да заемам същата тази длъжност и без да имам длъжностна характеристика за това, което правя.
Имах намерение да помоля работодателя си да започне да ме осигурява на реалната заплата, която ми дава, като си плащам "разликата", тъй като при сегашното положение ще взимам 220-230 лв. майчинство. При създалата се ситуация това явно е невъзможно..

Какъв е най-добрият начин да се защитя според вас?

Благодаря предварително на всички, които успеят да отделят от времето си за моя въпрос.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За да се ползваш от защитата за бременни,уведоми работодателят за състоянието си с бележка от лекар,която трябва да се заведе с входящ номер.Отиди в Инспекцията по труда и направи консултация за ситуацията.Ако не искат да те осигуряват на повече,има вариант да сключиш втори 4 часов трудов договор с друга фирма фиктивно.Непросредствено преди издаването на 45 дневния болничен преди термин,прекрати втория договор,за да си спестиш галимацията от по два болнични листа и т.н

# 2
  • Мнения: 1 427

Доколкото прочетох в КТ нямат право да ме съкратят по време на бременност. - само ако си уведомила писмено, придружено с документ от ЛЛ и с входящ номер
Но дали няма някакви "вратички" според които да могат?- да, има, за съжаление Confused - съкращаване на щата, прекратяване на дейността и др.
Освен това ме осигуряват на минималната за длъжността ми заплата, без да заемам същата тази длъжност и без да имам длъжностна характеристика за това, което правя.  #Cussing out
 тъй като при сегашното положение ще взимам 220-230 лв. майчинство. - минималното е 240лв
Какъв е най-добрият начин да се защитя според вас? - намери си познати с фирма, да те назначат фиктивно

Благодаря предварително на всички, които успеят да отделят от времето си за моя въпрос.

# 3
Здравейте!

Аз съм в почти същата ситуация и съм много притеснена. Договорът ми на всичко отгоре се оказа срочен - до изпълнение на определена работа. Аз четох КТ, но, да си призная, не можах дяа разбера, дали при това положение може да ме уволнят, дори и ако дам бележка от ЛЛ.
А едва след един месец става 1 година, откакто се осигурявам в БГ, така че, ако ме уволнят, няма и майчински да мога да получавам. Плаче ми се направо и незнам какво да правя. Вече съм в 4-ти месец и още не съм казала от страх да не ме уволнят. На нищо не прилича това!

# 4
  • Мнения: 46
Здравейте!

Аз съм в почти същата ситуация и съм много притеснена. Договорът ми на всичко отгоре се оказа срочен - до изпълнение на определена работа. Аз четох КТ, но, да си призная, не можах дяа разбера, дали при това положение може да ме уволнят, дори и ако дам бележка от ЛЛ.
А едва след един месец става 1 година, откакто се осигурявам в БГ, така че, ако ме уволнят, няма и майчински да мога да получавам. Плаче ми се направо и незнам какво да правя. Вече съм в 4-ти месец и още не съм казала от страх да не ме уволнят. На нищо не прилича това!

моят съвет е излизай в болнични от сега а по закон бременните са защитени и не подлежат на уволнение след като се варнвш от 2 год маичинство първо тръбва да ти изплатят отпоски за 2 год и чак тогажа могат да прекратят договора но трябва сега да излезеш в болнични успех   bouquet

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
kalinka86 ,срочния трудов догово се прекратява на крайната дата упомената в договра и това е съвсем законно,защото договора е срочен.На датата на прекратяване тя може да е в болничен,но договора пак ще се прекрати

veneta harizanova ,срочния договор те прецаква и рано или късно ще ти се наложи да си търсиш друга фирма.Не даваш яснота кога ти свършва договора и кога ти започва 45 дневния болничен

# 6
Здравейте, мили мами! Извинявам се, че нахлувам в темата, но бих искала да се обърна за съвет към вас . Предстои ми прекратяване на трудовия договор (по взаимно съгласие идния месец), с последен работен ден 6 Април.  Тъй като това са национални празници (неработни дни за фирмата, за която работя) работодателят ми иска да прекрати договора по-рано, на 1ви Април. Въпросът ми е дали за неработните 1ви и 5ти Април ще ми се води трудов стаж. В правото ли съм да изисквам прекратяване на трудовия договор на 6 Април. Това, което ме притеснява е, работодателят не би желал да прекрати договора на 6ти, за да не ми изплати тези два платени почивни дни, а всички знаете, че паричките са важни, макар и малко... Извинявам се предварително за неинформираността ми и ви предваря благодарително!!!!!

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
MsSunshine ,щом договори ще ти се прекрлати на 1 април,няма как след тази дата да ти се води стаж
в предизвестието каква дата фигурира за прекратяване на договора

# 8
Датата на прекратяването в предизвестието е 6ти Април.

# 9
  • Мнения: 46
Здравейте,

И аз разбрах, че съм бременна във 2 ри месец и се чудя как да постъпя. Ситуацията е такава: на постоянен трудов договор съм, като по моите сметки в края на септември трябва да изляза в майчински. Възможно ли е преди да изляза в майчински да си взема платения отпуск и след това да го направя?

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,

И аз разбрах, че съм бременна във 2 ри месец и се чудя как да постъпя. Ситуацията е такава: на постоянен трудов договор съм, като по моите сметки в края на септември трябва да изляза в майчински. Възможно ли е преди да изляза в майчински да си взема платения отпуск и след това да го направя?

да,може да си вземеш платен отпуск
само работодателят също трябва да разреши

# 11
  • Мнения: 10
Здравейте,

Имам едно запитване. Аз не съм на постоянен трудов договор, а на изпитателен 6 месечен трудов договор, имат ли право да ме махнат независимо, че съм бременна?

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,

Имам едно запитване. Аз не съм на постоянен трудов договор, а на изпитателен 6 месечен трудов договор, имат ли право да ме махнат независимо, че съм бременна?

да,по всяко време,когато решат през 6 те месеца изпитателен срок могат да ти прекратят договора,независимо,че си бременна
ще се ползваш от закрилата за бременни при постоянен трудов договор и представена бележка от лекаря за състоянието ти

# 13
  • Мнения: 8
Zdraveite ! Moliq za savet imam problem s rabotodateliq. Saprugat mi Napusna firmata v koiqto rabotim i dvamata i rabotodateliqt mi ne mi vnasiq bolnichniq kato me laje che go e predstavil v NOI az ne sam naznachena na postoianen dogovor.Moliq daite savet imam bebche na 3 meseca. Sad

# 14
  • Мнения: 3 621
Zdraveite ! Moliq za savet imam problem s rabotodateliq. Saprugat mi Napusna firmata v koiqto rabotim i dvamata i rabotodateliqt mi ne mi vnasiq bolnichniq kato me laje che go e predstavil v NOI az ne sam naznachena na postoianen dogovor.Moliq daite savet imam bebche na 3 meseca. Sad
Работодателя ти няма право да не ти представи болничния в НОИ. Най-добре си извади ПИК код и с него ще може да си следиш нещата на страницата на НОИ. Ще ти е много полезен следващите 2 години. Докато си извадиш ПИК може да отидеш на място и да направиш справка какво е представено там.
Досега нито веднъж ли не си получавала превод от НОИ?

# 15
  • Мнения: 8
mi toi e mn. nkorekten.az izleznah v bolnichen za parvi pat na 19 oktomvri a terminat mi beshe za 5 fevroari no na 7 noiemvri vleznah v bolnica za zadarjane.i taka rodih na 19 dekemvri a rabotodatela mi e vnesal vsichki bolnichni ot ogtomvri da  rajdaneto mi na 30 dekemvri,koito sam poluchila. A 45 dni i izravnitelniq ne gi e predstavil v NOI vaobshte.Vchera poluchih otgovor ot NOI po emeil.Moliq vi daite mi savet Sad

# 16
Мили момичета, това нешето не е държава! Sad Аз също бях назначена на срочен трудов договор и на всичкото отгоре ме водеха на 4 часа, а аз работех по 9 часа. Когато разбрах че съм бременна помоилих шефа си да ми промени трудовият договор и да ми оправи осигуровките на реалното на което работя дори и това да е на минус от заплатата ми, а той се направи че не ме чува. Мина се месец и аз пак го попитах какво става ще ми оправи ли договора и той ми отговори, че трябвал да говори със счетоводителката. На 08,03 си получих подаръка, управителката ми звънна и ми каза от утре не си на работа на шефа не му трябват бременни. Отидох извадих си болничен, но се оказа че "шефа" ми прекратил договора със задна дата. И най интересното от цялата работа когато стана време за заплата ми пратиха препоръчано писмо да ида да си взема документите и заплатата. Когато влязох в офиса ме накараха да се подпиша на документите и отговорът на "шефа" беше: "Отворените като тебе взимат това на което ги осигурявам-120 лв, одръжки разни и имам да взимам 90 лв. и като се има предвид, че съм взела 70 лв аванс ми даде 20 лв, това ми била заплатата. Иди да ме съдиш!" Другите 210 лв си ги прибра човекът, че да почерпи любовниците си. Живи и здрави да сме и да изкарваме пари на разни такива идиоти. Гледайте момичета какви договири подписвате и се ослушвайте за мнения за бъдещият си работодател от др места преди да си сложите подписа.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
миленката ,ситуацията е неприятна много.Но шефа ти не е нарушил закон-по време на срочен договор може да те освободи по всяко време,независимо че си бременна.Това на което те осигурява ти е реалната заплата.Всичко друго,което ти дава е на черно и зависи от неговото благоволение.Просто другия път не се хващай на нереални осигуровки-иначе рискуваш да те прецакат по всяко време и то правомерно  Wink

# 18
  • Мнения: 3
zdraveite,mili mami!az sam edna bade6ta mama na  koqto dnes be6e prekraten trudoviqt dogovor...iskam da popitam vazmojno li e kato si bremenna i v bolni4ni da ti prekratqt dogovorat???

# 19
  • София
  • Мнения: 98
Не би трябвало - Кодексът на труда предвижда защита, но зависи на какъв договор си била.... Ако си била със срок на изпитване в полза на работодателя или пък срочен, не мисля, че може нещ да се направи  Sad.

# 20
  • Мнения: 42
Здравейте , момичета имам следния въпрос , бременна сам в 8 седмица и ми предлагат работа която чакам от 2 години, но в момента работя в една фирма в която когато им изнася законите важат когато не им изнася не важат.говорих да ми дадат документите от утре за да мога да почна на новото място, та въпроса ми е договора на които ще ме назначат в новата фирма ще за 6  месеца и после се преподписва автоматично дали какво ще стане с мен след тези 6 месеца като сам бремена и ще сам по майчинство може би по това време?Благодаря ви много предварително

# 21
Ох,и аз да се включа.Аз съм бременна в 8 г.с.Все още съм на изпитателен срок,който по принцип трябваше да изтече след един месец,но ми се наложи да изляза болничен,тъй като гаденето и останалите "екстри" ми идваха в повече и не можех да работя.При представянето на болничния на шефа , той се обърна и ми каза че след като ми изтече болничния ще ме уволни.Дотук разбрах че има право да го стори.Но реално незнам на колко часа съм осигурявана,тъй като копие от трудовия договор все оше не съм получила,а до колкото си спомням пишеше че съм назначена на 8 часов работен ден,със заплата-240 лв.Питането ми възниква от факта,че при започването на работа ме увериха че ще ме осигуряват на 360 лв.,ще вземам 360 лв и ще работя на 8 часови смени,а реално аз работя по 12 ч. на ден,6 дни в седмицата.Май са ме прецакали много зраво Embarassed Заплата съм взела в размер на 300 лв,останалите 60 лв. те си ги бяха удържали за осигуровки.Аз досега такова нещо не съм виждала-където и да съм работила винаги се е изплащала чиста сума от 360 лв(както в случая) и не са ми удържали за осигуровките.Стана доста обърканомно исках да споделя с вас пореднедната гавра.А ако мина някъде на фиктивен договор-как стоят нещата?Какво ще трябва да плащам като осигуровки,на кого,ще ми се изплаща ли болничния?

# 22
  • Мнения: 42
Не съм запозната много, но знам че можеш да си взимаш болничен до края на бременността и шефа ти няма как да те уволни докато си в болничен.

# 23
здравейте,
Имам един въпрос.  Осигурявам се на основен трудов договор от 2008г.  От януари 2010 сключих втори трудов договор.  Сега съм бременна в седмия месец и ми дотежа да ходя и на двете работи и за това прекратих втория трудов договор.  Сега ако ми се наложи да излезна в болничен и като дойде време да излизам в майчинство ще се брои ли дохода от втория трудов договор и осигуровките които са ми внасяни до сега при изчисляване на изплащането на болничен и/или майчинство?  Някой ми каза че след като вече не работя там тези осигуровки от 01.2010 до 06.2010 по втория трудов договор не се взимат под внимание при изчисляването на болнични и майчинство защото няма да представя болничен лист пред втория работодател, тъй като вече не работя там.

моля отговорете

Благодря Ви

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
 Някой ми каза че след като вече не работя там тези осигуровки от 01.2010 до 06.2010 по втория трудов договор не се взимат под внимание при изчисляването на болнични и майчинство защото няма да представя болничен лист пред втория работодател, тъй като вече не работя там.

не е вярно това

на 200 процента дохода от втория договор ще се взима предвид,независимо че към момента на издаване на болничния е прекратен

# 25
  • Мнения: 3 621
Някой ми каза че след като вече не работя там тези осигуровки от 01.2010 до 06.2010 по втория трудов договор не се взимат под внимание при изчисляването на болнични и майчинство защото няма да представя болничен лист пред втория работодател, тъй като вече не работя там.

не е вярно това

И още нещо, ти ще представиш само един болничен, пред работодателя при който си на ТД в момента, но от НОИ, за изчисляване на обезщетението,  ще вземат предвид и дохода върху който си осигирявана и при другия работодател.

# 26
МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА.  ВСИЧКО ХУБАВО ТИ ЖЕЛАЯ!

# 27
  • Мнения: 107
МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА.  ВСИЧКО ХУБАВО ТИ ЖЕЛАЯ!

Кога излизаш в 45 дни преди раждането? Ако е преди 75 ден от напускане на втората работа, пак трябва да вземеш два болнични за двата работодателя. НОИ може да откажат първия, докато не представиш втория. Пресметни и това. Кога е терминът и кога си напуснала?

# 28
  • Мнения: 3 621
МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА.  ВСИЧКО ХУБАВО ТИ ЖЕЛАЯ!

Кога излизаш в 45 дни преди раждането? Ако е преди 75 ден от напускане на втората работа, пак трябва да вземеш два болнични за двата работодателя. НОИ може да откажат първия, докато не представиш втория. Пресметни и това. Кога е терминът и кога си напуснала?
Биляна , абсолютно си права, чак сега видях, че момичето вече е в 7-мия месец. Значи до 45-дневния няма да са минали 75-те дена.Така или иначе ще трябва да занесе болничен и на работодателя от втората работа.

# 29
здравейте,

значи термина ми е на 13 септември, а напуснах работа при втория работодател на 11 юни.  Не разбирам защо трябва да занеса болничен и на втория работодател.  Сега бях в болничен за 5 дни по общо заболяване издаден от личния ми лекар, но той ми даде само един болничен лист защото вече бях напуснала при втория работодател.  Ще има ли проблем?

Благодаря ви за отговорите.

# 30
  • Мнения: 120
Здравейте момичета!Преди време търсих информация за ''болния ми въпрос'',сега пак имам проблем.2009 бях съкратена от работа фиктивно от работодателя-точно бяхме се наканили да започнем с опитите за бебе.Продължих да работя на граждански договор около 8-9 месеца и сега от началото на годината започнах в една фирма по заместване на титуляра (който е в майчинство).Имам трудов стаж доста повече от 12 месеца общо назад.В срок на изпитване съм,който изтича след седмица.Въпросът ми е ако дай боже нещата ми се получат и забременея ще имам ли право на майчинство,поне през първата година,после ще му мисля  ooooh! Нали за това все пак имам свят удръжки от заплатата.. Tired

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ще имам ли право на майчинство,поне през първата година,после ще му мисля  ooooh! Нали за това все пак имам свят удръжки от заплатата.. Tired

ако започнеш да ползавш 45 дневен болничен преди термин преди завръщането на титуляра,да ще имаш право на обезщетение прзе 410 те дни
ако обаче титуляра се върне преди 45 дневния ти болничен,нямаш право
тогава ще си търсиш фирма фиктивно да те назначи,излизаш в болничен,за да избуташ до 45 дневния

# 32
  • Мнения: 120
Благодаря за отговора,но при завръщане на титуляра аз автоматично трябва да бъда изкарана на борсата,а там до колкото съм чувала се зачитат определените месеци,през които позлваш обезщетение за безработни за трудов стаж?Или май се огелпих... newsm78

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
smile_ ,прочети пак какво съм написала по-горе.зависи кога се върне титуляра
на борсата може да отидеш,но няма да взимаш майчинство
има социално такова-то е за безработни майки.

# 34
  • Мнения: 120
Elfita,MNOGO,MNOGO ti blagodarq za otgovora.Da se molq da zabremeneq i da ne se varne titulqra do 45 den predi rajdaneto  Tired No....ako vsichko e nared i az si izlqza bolnichen i si vzimam maichinstvoto,v edin moment titulqra se zavrashta,osvobojdavat me.....e togava nqmam li pravo I na obezshtetenie za bezrabotica,zashtoto realno stavam bezrabotna?Mnogo e glupavo vsi4kotova-da badat diskriminirani edni maiki v sravnenie s drugino tova e druga tema  :tired:Poveche nqma da dosajdam.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita,MNOGO,MNOGO ti blagodarq za otgovora.Da se molq da zabremeneq i da ne se varne titulqra do 45 den predi rajdaneto  .

да,дано така да стане и тогава ще получаваш обезщетение първата година.втората година-не,за да получаваш и втората година трябва да намериш фирма,но едва след като ти изтекат 410 те дни
след като те освобадят може да отидеш на борсата,да

# 36
  • Мнения: 1
Здравейте, на 7 май временния ми договор трябва да стане постоянен. Бременна съм в 6 месец, но шефката ми иска да ме освободи и прехвърли фиктивно в друга фирма. Интересува ме ще имам ли право на майчинство?

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, на 7 май временния ми договор трябва да стане постоянен. Бременна съм в 6 месец, но шефката ми иска да ме освободи и прехвърли фиктивно в друга фирма. Интересува ме ще имам ли право на майчинство?

Прехвърлянето в друга фирма не е пречка за майчинството.Важното е като ти прекрати договора,наистина да те назначи в другата фирма.Ако останеш безработна,няма майчинство 2 години

# 38
  • Мнения: 10
Здравейте,мами.
Извинявам се че отворям старата ви тема.
Но наистина съм притеснена.
На 22.04.2019 ми звъннаха от фирмата и ми казаха, че ми прикратяват тд. А тд е чл67 ал1 т1 със срок на из итване 6м, които изтякоха на 08.04.2019г. Вече 5ти месец вземам болничен. Последният ми беше до 19.04 включително и аз си оставих док за др болничен. Който сега се води от 20.04. Следователно съм в болничен по време на прикратяване но дог. Въпросът ми е имат ли право да ми го прикратят или не? След като съм увидомила за състоянието си законът защитава ли ме? Мога да направя нещо? Попитах в др фирма, но ми казаха, че няма кой да ме вземе в напреднала бременост и според мене са прави ☹☹

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,мами.
Извинявам се че отворям старата ви тема.
Но наистина съм притеснена.
На 22.04.2019 ми звъннаха от фирмата и ми казаха, че ми прикратяват тд. А тд е чл67 ал1 т1 със срок на из итване 6м, които изтякоха на 08.04.2019г. Вече 5ти месец вземам болничен. Последният ми беше до 19.04 включително и аз си оставих док за др болничен. Който сега се води от 20.04. Следователно съм в болничен по време на прикратяване но дог. Въпросът ми е имат ли право да ми го прикратят или не? След като съм увидомила за състоянието си законът защитава ли ме? Мога да направя нещо? Попитах в др фирма, но ми казаха, че няма кой да ме вземе в напреднала бременост и според мене са прави ☹☹

Имат право да прекратят договора.Ти си в срок на изпитване в момента.Не те защитава законът.
Търсиш си фирма,фиктивно да те назначат

# 40
  • Мнения: 1 359
Здравейте, използвам темата да задам своя казус:
имам предположения, че умишлено ще "фалират" фирмата, в която съм назначена, заради огромни задължения към НАП. При всички положения, дори и да съм права, аз вече ще съм излязла в майчинство. Въпросът ми е: как съм защитена аз, ако фирмата се даде на "разпродаване" от НАП и докато текат законовите процедури по обявяването и в несъстоятелност и ликвидация, възможно ли е обезщетението ми да бъде застрашено? И въобще, може ли някой да ми разясни, какви са рисковете за мен в тази ситуация?
И още един допълнителен въпрос: мога ли да поискам да ми платят неизползвания платен годишен отпуск,  преди да изляза в 45- дневния отпуск по майчинство?

Предварително благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт