Прекратяване на трудов договор по време на бременност

  • 36 449
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8
mi toi e mn. nkorekten.az izleznah v bolnichen za parvi pat na 19 oktomvri a terminat mi beshe za 5 fevroari no na 7 noiemvri vleznah v bolnica za zadarjane.i taka rodih na 19 dekemvri a rabotodatela mi e vnesal vsichki bolnichni ot ogtomvri da  rajdaneto mi na 30 dekemvri,koito sam poluchila. A 45 dni i izravnitelniq ne gi e predstavil v NOI vaobshte.Vchera poluchih otgovor ot NOI po emeil.Moliq vi daite mi savet Sad

# 16
Мили момичета, това нешето не е държава! Sad Аз също бях назначена на срочен трудов договор и на всичкото отгоре ме водеха на 4 часа, а аз работех по 9 часа. Когато разбрах че съм бременна помоилих шефа си да ми промени трудовият договор и да ми оправи осигуровките на реалното на което работя дори и това да е на минус от заплатата ми, а той се направи че не ме чува. Мина се месец и аз пак го попитах какво става ще ми оправи ли договора и той ми отговори, че трябвал да говори със счетоводителката. На 08,03 си получих подаръка, управителката ми звънна и ми каза от утре не си на работа на шефа не му трябват бременни. Отидох извадих си болничен, но се оказа че "шефа" ми прекратил договора със задна дата. И най интересното от цялата работа когато стана време за заплата ми пратиха препоръчано писмо да ида да си взема документите и заплатата. Когато влязох в офиса ме накараха да се подпиша на документите и отговорът на "шефа" беше: "Отворените като тебе взимат това на което ги осигурявам-120 лв, одръжки разни и имам да взимам 90 лв. и като се има предвид, че съм взела 70 лв аванс ми даде 20 лв, това ми била заплатата. Иди да ме съдиш!" Другите 210 лв си ги прибра човекът, че да почерпи любовниците си. Живи и здрави да сме и да изкарваме пари на разни такива идиоти. Гледайте момичета какви договири подписвате и се ослушвайте за мнения за бъдещият си работодател от др места преди да си сложите подписа.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
миленката ,ситуацията е неприятна много.Но шефа ти не е нарушил закон-по време на срочен договор може да те освободи по всяко време,независимо че си бременна.Това на което те осигурява ти е реалната заплата.Всичко друго,което ти дава е на черно и зависи от неговото благоволение.Просто другия път не се хващай на нереални осигуровки-иначе рискуваш да те прецакат по всяко време и то правомерно  Wink

# 18
  • Мнения: 3
zdraveite,mili mami!az sam edna bade6ta mama na  koqto dnes be6e prekraten trudoviqt dogovor...iskam da popitam vazmojno li e kato si bremenna i v bolni4ni da ti prekratqt dogovorat???

# 19
  • София
  • Мнения: 97
Не би трябвало - Кодексът на труда предвижда защита, но зависи на какъв договор си била.... Ако си била със срок на изпитване в полза на работодателя или пък срочен, не мисля, че може нещ да се направи  Sad.

# 20
  • Мнения: 42
Здравейте , момичета имам следния въпрос , бременна сам в 8 седмица и ми предлагат работа която чакам от 2 години, но в момента работя в една фирма в която когато им изнася законите важат когато не им изнася не важат.говорих да ми дадат документите от утре за да мога да почна на новото място, та въпроса ми е договора на които ще ме назначат в новата фирма ще за 6  месеца и после се преподписва автоматично дали какво ще стане с мен след тези 6 месеца като сам бремена и ще сам по майчинство може би по това време?Благодаря ви много предварително

# 21
Ох,и аз да се включа.Аз съм бременна в 8 г.с.Все още съм на изпитателен срок,който по принцип трябваше да изтече след един месец,но ми се наложи да изляза болничен,тъй като гаденето и останалите "екстри" ми идваха в повече и не можех да работя.При представянето на болничния на шефа , той се обърна и ми каза че след като ми изтече болничния ще ме уволни.Дотук разбрах че има право да го стори.Но реално незнам на колко часа съм осигурявана,тъй като копие от трудовия договор все оше не съм получила,а до колкото си спомням пишеше че съм назначена на 8 часов работен ден,със заплата-240 лв.Питането ми възниква от факта,че при започването на работа ме увериха че ще ме осигуряват на 360 лв.,ще вземам 360 лв и ще работя на 8 часови смени,а реално аз работя по 12 ч. на ден,6 дни в седмицата.Май са ме прецакали много зраво Embarassed Заплата съм взела в размер на 300 лв,останалите 60 лв. те си ги бяха удържали за осигуровки.Аз досега такова нещо не съм виждала-където и да съм работила винаги се е изплащала чиста сума от 360 лв(както в случая) и не са ми удържали за осигуровките.Стана доста обърканомно исках да споделя с вас пореднедната гавра.А ако мина някъде на фиктивен договор-как стоят нещата?Какво ще трябва да плащам като осигуровки,на кого,ще ми се изплаща ли болничния?

# 22
  • Мнения: 42
Не съм запозната много, но знам че можеш да си взимаш болничен до края на бременността и шефа ти няма как да те уволни докато си в болничен.

# 23
здравейте,
Имам един въпрос.  Осигурявам се на основен трудов договор от 2008г.  От януари 2010 сключих втори трудов договор.  Сега съм бременна в седмия месец и ми дотежа да ходя и на двете работи и за това прекратих втория трудов договор.  Сега ако ми се наложи да излезна в болничен и като дойде време да излизам в майчинство ще се брои ли дохода от втория трудов договор и осигуровките които са ми внасяни до сега при изчисляване на изплащането на болничен и/или майчинство?  Някой ми каза че след като вече не работя там тези осигуровки от 01.2010 до 06.2010 по втория трудов договор не се взимат под внимание при изчисляването на болнични и майчинство защото няма да представя болничен лист пред втория работодател, тъй като вече не работя там.

моля отговорете

Благодря Ви

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
 Някой ми каза че след като вече не работя там тези осигуровки от 01.2010 до 06.2010 по втория трудов договор не се взимат под внимание при изчисляването на болнични и майчинство защото няма да представя болничен лист пред втория работодател, тъй като вече не работя там.

не е вярно това

на 200 процента дохода от втория договор ще се взима предвид,независимо че към момента на издаване на болничния е прекратен

# 25
  • Мнения: 3 621
Някой ми каза че след като вече не работя там тези осигуровки от 01.2010 до 06.2010 по втория трудов договор не се взимат под внимание при изчисляването на болнични и майчинство защото няма да представя болничен лист пред втория работодател, тъй като вече не работя там.

не е вярно това

И още нещо, ти ще представиш само един болничен, пред работодателя при който си на ТД в момента, но от НОИ, за изчисляване на обезщетението,  ще вземат предвид и дохода върху който си осигирявана и при другия работодател.

# 26
МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА.  ВСИЧКО ХУБАВО ТИ ЖЕЛАЯ!

# 27
  • Мнения: 107
МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА.  ВСИЧКО ХУБАВО ТИ ЖЕЛАЯ!

Кога излизаш в 45 дни преди раждането? Ако е преди 75 ден от напускане на втората работа, пак трябва да вземеш два болнични за двата работодателя. НОИ може да откажат първия, докато не представиш втория. Пресметни и това. Кога е терминът и кога си напуснала?

# 28
  • Мнения: 3 621
МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА.  ВСИЧКО ХУБАВО ТИ ЖЕЛАЯ!

Кога излизаш в 45 дни преди раждането? Ако е преди 75 ден от напускане на втората работа, пак трябва да вземеш два болнични за двата работодателя. НОИ може да откажат първия, докато не представиш втория. Пресметни и това. Кога е терминът и кога си напуснала?
Биляна , абсолютно си права, чак сега видях, че момичето вече е в 7-мия месец. Значи до 45-дневния няма да са минали 75-те дена.Така или иначе ще трябва да занесе болничен и на работодателя от втората работа.

# 29
здравейте,

значи термина ми е на 13 септември, а напуснах работа при втория работодател на 11 юни.  Не разбирам защо трябва да занеса болничен и на втория работодател.  Сега бях в болничен за 5 дни по общо заболяване издаден от личния ми лекар, но той ми даде само един болничен лист защото вече бях напуснала при втория работодател.  Ще има ли проблем?

Благодаря ви за отговорите.

Общи условия

Активация на акаунт