Содена питка за Бъдни вечер

  • 127 657
  • 217
  •   1
Отговори
# 30
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 915
Между другото сега се сетих нещо, което може да свърши работа. Моят мъж меси питки и точи кори перфектно (не се смейте). И прави много хубави постни питки с подправки. Слага всеки път различни неща по избор. Питката, замесена с чубрица е много сполучлива. Интересна е и тази с червен пипер. Пикантните или индийските подправки са малко по друг случай. Но ако обичате експериментите, може да пробвате с първите два варианта. Интересно е. Е, не правете опити точно за Бъдни вечер, че може и да не ви хареса. Но някой ден може и да опитате. Heart Eyes

# 31
  • Мнения: 22 867
Между другото сега се сетих нещо, което може да свърши работа. Моят мъж меси питки и точи кори перфектно (не се смейте). И прави много хубави постни питки с подправки.

lulumba, ако сега напишеш и точната рецепта по която ги прави твоят мъж, цена няма да имаш!  bouquet

# 32
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 915
labrex, ще го питам довечера като се прибере. Но мисля, че не се различава от стандартната (аз малко по-напред я писах). Само дето добавя при замесването на тестото подправки. Но ще го питам за всеки случай, че да не объркам нещо. Grinning

# 33
  • Мнения: 22 867
labrex, ще го питам довечера като се прибере. Но мисля, че не се различава от стандартната (аз малко по-напред я писах). Само дето добавя при замесването на тестото подправки. Но ще го питам за всеки случай, че да не объркам нещо. Grinning

Ще съм ти много благодарна!  bouquet Може пък да си има секрет човекът и ако иска - да го сподели. Grinning

# 34
  • Мнения: 1 798
Между другото сега се сетих нещо, което може да свърши работа. Моят мъж меси питки и точи кори перфектно (не се смейте). И прави много хубави постни питки с подправки. Слага всеки път различни неща по избор. Питката, замесена с чубрица е много сполучлива. Интересна е и тази с червен пипер. Пикантните или индийските подправки са малко по друг случай. Но ако обичате експериментите, може да пробвате с първите два варианта. Интересно е. Е, не правете опити точно за Бъдни вечер, че може и да не ви хареса. Но някой ден може и да опитате. Heart Eyes
Хвала на такива мъже !
И аз очакам рецептата Hug

# 35
  • Мнения: 305
Аз сега правя опит за постна питка с мая. За малко да забравя мазнинка - Лабрекс ме подсети  Peace
Сега втасва в машинката. Ако стане нещо ще ви докладвам. Ако не, ще си меся изпитаната питка с бакпулвер

# 36
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Аз сега правя опит за постна питка с мая. За малко да забравя мазнинка - Лабрекс ме подсети  Peace
Сега втасва в машинката. Ако стане нещо ще ви докладвам. Ако не, ще си меся изпитаната питка с бакпулвер

Няма начин да не стане.
Случвало ми се е да забравя тестото вътре в машината,докато втасва и взело,че превтасало.Премесвам го леко и го оформям с олио,втасва отново и го пека.Става си чудесна питка.Пък ако се сложат и подправки,ще стане един път.

# 37
  • Мнения: 305
Няма начин да не стане.
Случвало ми се е да забравя тестото вътре в машината,докато втасва и взело,че превтасало.Премесвам го леко и го оформям с олио,втасва отново и го пека.Става си чудесна питка.Пък ако се сложат и подправки,ще стане един път.
Дано стане. Сега втасва втория път в тавата. Върви добре. Ще дам отчет като я опека   Peace

# 38
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Реших да отворя нова тема за содената питка, защото тя е по-различна от тези с мая.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=433715.new#new
По резептата на Veneta направих содена питка. Получи се с много твърда кора, като се удариш леко по главата - много боли Grinning Laughing. Голям майтап!!!
Инак е вкусно. Струва си да се експериментира.
Очаквам вещите в занаята да си кажат тежката дума.

Ябълка, аз едва сега видях темата, затова и сега ти отговарям. Labrex между другото ме е изпреварила, за което и´ благодаря   bouquet. Аз също напръсквам питката с малко водичка и я завивам. Моята се получи с нежна и мекичка коричка, както се вижда и от снимката. Мама Цоци писа в питкината тема, че може би зависи  и от продуктите. Аз ползвах брашно тип 700, то е повече за сладкиши отколкото за хляб и хлебни изделия, може би и това да има значение. Още никога не меся твърдо тесто, каквото и да правя. Тестото за питката  е също мекичко. Винаги ползвам бъркалките за тесто на миксера, а с тях не е възможно по принцип да се меси твърдо тесто, така че и това може да  е причина. Слава Богу има и много други рецепти, все някоя ще ти допадне.

Последна редакция: пн, 21 дек 2009, 09:18 от Venetta

# 39
  • Мнения: 36
Не мога  Laughing
Винаги правя на око.....

В грубост мога да кажа,че брашното може би ще трябва да е окол 500-600 гр. горе долу...За да се събере в ткава малка тавичка....Бакпулвера ще ти е 1 пакетче(може и малко отгоре около 1 ч.л. примерно)2 с.л. олио и сол около 1 ч.л....А водата....Колкото да замесиш меко тесто....
А след мекото тесто какво следва? Малко е глупаво да питам ,но твоите рецепти са сполучливи и тази Коледа ще заложа на твоята питка Laughing
След като си замесила вече тестото се оформя на питка,слага се в намазнена с олио тава.Отогоре се нарупчва с вилица за да има шарки и да не се изкриви коричката при печенето.Слага се да се пече.
След изпичането се напръсква с вода,намазва се лекичко с малко олио и се завива да си обиколи нивката Laughing
искам да питам дали изисква време за втасване или направо се пече питката,съжалявам,ама съм пълен абориген с тестата?и още нещо:мога ли тестото да го замеся в машина за хляб на програма за тесто?

# 40
  • Мнения: 5 001
krem_4e_81   Когато тестото е замесено със сода или бакпулвер се пече веднага.Ако се изчаква,минава действието на набухвателя.
Лично аз содено тесто не съм месила в машината за хляб,защото обичам да си усетя мекотата на тестото с ръцете.Когато тестото е с мая,тогава няма проблеми да бъде замесено в машината,дори и да е малко по-твърдичко....Със содата трябва да се внимава да не стане много твърдо тесто,защото тогава питката става сбита и твърда.  Hug

# 41
  • Мнения: 36
krem_4e_81   Когато тестото е замесено със сода или бакпулвер се пече веднага.Ако се изчаква,минава действието на набухвателя.
Лично аз содено тесто не съм месила в машината за хляб,защото обичам да си усетя мекотата на тестото с ръцете.Когато тестото е с мая,тогава няма проблеми да бъде замесено в машината,дори и да е малко по-твърдичко....Със содата трябва да се внимава да не стане много твърдо тесто,защото тогава питката става сбита и твърда.  Hug
[/quoтte]така и предполагах,ама все пусто  да съм сигурна,че хич ме няма в месенето,не че съм се пробвала ,ама ми изглежда страшен майсторлък.

# 42
  • Мнения: 5 001
Опитай де.....Като замесиш тестото,гледаш да е мекичко,колкото меката част на ухото.Пипни се да видиш колкомеко трябва да е.

Не изсипваш цялата течносто наведнъж,а добавяш по малко по малко и бъркаш.То тестото си се захваща постепенно....

За всичко си има първи път.Опитай и ще видиш,че ще ти хареса.... Hug

# 43
  • Мнения: 143

Опитах ! (нищо че поканата не беше за мен  Mr. Green)
Получи се от втория път.

Направих няколко опита, защото имам 2 вида пълнозърнести брашна и трябваше да разбера кое е по-подходящо. С едното - "Грахам" се получи много ронливо тестото и се чудих дали е от брашното или не съм замесила правилно (работя с "окомера", но той дава отклонения понякога   #Crazy) Може ли да е заради недостатъчно сода?  newsm78

# 44
  • Мнения: 865


     Аз винаги правя тази питка за Бъдни вечер.Не е содена, но е постна и става много вкусна.Содените не ги харесваме, но маята и олиото в никакъв случай не са животински продукти.
ще пробвам тази рецепта, че тази сода... Sick, заради нея не си изяждам парчето
дано да се справя вдруги ден Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт