Отговори
# 450
  • Мнения: X
Здравейте, поразрових стари камъчета, че ми се носят. Само че не помня вече кое какво беше, вие разпознавате ли ги? Имам 4 гривнички:
Скрит текст:
1

2

3

4

# 451
  • Мнения: 1 099
Последната е родонит.

# 452
  • Варна
  • Мнения: 204
А каква е практиката след като си мислим, че сме намерили скъпоценен камък? На кой се продават тези неща? Рубини, нефрити, жедити, опали, аквамарини, аметисти и др. Много хубави думи но са буквално безценни или безполезни камъни ако няма кой да даде високите цени за тях, за които всички говорят че стрували попринци, но никой не казва конкретно.

# 453
  • BG-DE
  • Мнения: 5 068
Ами тя цената се определя от много фактори, чистота, обработка и т.н. Ако камъкът има сертификат предполагам, че в някое ателие може да се продаде но мисля, че в България няма добър пазар за скъпоценните камъни. Нефрит, жадеит, аквамарин и аметист са полускъпоценни камъни и тяхната цена не е висока но ако са в красиво бижу се качва 🙂 В тази връзка се сетих да попитам бижутата с диаманти продавани в България имат ли сертификат ?

# 454
  • Варна
  • Мнения: 204
Съгласен съм в България няма пазар за тях. Ясно е, че цената се определя от много фактори но те нямат значение за въпроса, нека да забравим за тях. В случая важното е какъв е начина по който реалистично може човек от България да достигне до добра оценка на камък. Сертификати... вие ще се доверите ли, че някой ви предлага скъпоценен камък само защото е извадил сертификат към него, смятам че за да е полезен един сертификат купувача трябва да има всички нужни умения да оцени дадения камък и без да има сертификат към него което го обезмисля донякъде.

Последна редакция: вт, 10 окт 2023, 21:46 от atom3

# 455
  • BG-DE
  • Мнения: 5 068
Не, мисля че пазар за скъпоценни камъни в България няма. А, сертификат за камък май не се разпечатва 🙂 Имах една висулка с брилянт купувана преди години в Белгия и, ако не се лъжа сертификатът беше някаква карта, на която е номерът на камъка, който е гравиран на него.

# 456
  • Варна
  • Мнения: 204
Добре, моля дайте линкове към купувачи на тези полускъпоценни камъни поне някои от изброените от мен. Няма да споря за сертификата, щом вярвате на сертификатите купувайте камъни ей така само защото са със сертификат, според мен всичко може да се фалшифицира и аз не бих се доверил.

# 457
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 796
Има пазар за камъни, бижутерите ги поръчват от доставчици. Когато загубих един от диамантите на пръстена ми, ми поръчаха веднага същите карати. Имам си сертификат, където е описан камъка.

# 458
  • BG-DE
  • Мнения: 5 068
А, има ли гравиран номер, който да е написан в сертификата или е само описание? Всъщност ако под 0.5ct не знам дали е възможно да бъде гравиран🤔
Доколкото разбрах човекът иска да продаде, а не да купи камъни, а за това пазар май няма но ако някой знае ще го насочи 🙂

# 459
  • Варна
  • Мнения: 204
Вижте само колко бижута ще ви излязат като напишете в olx обеци, пръстени, диамант + със сертификат. Ще излезе че България е пълна с диаманти и други бижута от известни марки, които се продават за джобни пари.

Търся да продавам начина, да купя там знам че всичко е лесно, има стотици места които биха ми продали с удоволствие.

# 460
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 796
Има във Фейсбук група на бужутерите, там се продават и скъпоценни метали и камъни, т.нар. вторичен пазар

# 461
  • Варна
  • Мнения: 204
Идеята за фейсбук е добра всъщност, преди това бях погледнал за някакви форуми но не намерих нито един активен за полускъпоценни. А във фейсбук има над 20 групи, които споменават полускъпоценни камъни с по 0 - 11 000 члена но всички, които видях бяха слабо активни. Може би ако не бяха толкова пръснати щеше да е малко по-добре.

Така че има пазар, не е като да няма но е много слаб в България за подобни стоки значително изолиран изглежда от световния. Масово бижутата или суровите камъни които се продаваха бяха на цена до 50 лева, едва няколко видях за над 100 което е твърде скромно. Не се виждат бизнеси, които да се итересуват от изкупуване на камъни с цел препродажба на чужди пазари, нещо което би имало шанс да доближи цените до световните за подобни стоки.

# 462
  • Мнения: 1
Здравейте, истински са и скъпи разбира се от едни от основоположниците Митеви минералс, там е сто про гаранцията, аз имам

Общи условия

Активация на акаунт