Спомени и сънища от Магреб - 21 нощи

  • 44 280
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Varna
  • Мнения: 2 596
ДЕДЕ-
ми аз като не съм пила МагребскУтУ и съм си на вълна комшийскУ -българскУтУ newsm47 Пък на снимката и на такова ми мяза Grinning

# 31
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
пропуснала съм поканата! за запис ,пък после ще пиша, добре,4е една форумка ме срита по глезените, де се мотам по другите теми! Hug Crazy
linnа,аз пък виждам не смелост, ами от4аяна постъпка ,защото далка си познава продължението,ако  при едно решение тръгне с рогите! те, по слу4айност и за късмет са били явно разумни и добронамерени хора, ина4е не ми се мисли!
май само при мене се е тръгвало с рогите и от двете страни, на 4исто, ако се приеме добре, ако ли не  мъка ,но 4естно! но аз имам фактор в къщи ,който живее заради общ. мнение и като на общественото не му пука за нейното ,много се ядосва! та какво ще кажат хората ,ве4е малко ми пука,най-странното моят говори за големите пред хората без да се притеснява и дори с гордост донякъде, особено за възпитание и поведение и постижения! но пък хората ве4е по-рядко питат и обикновено са нови познати  от улицата,магазина, спорта, слу4айно заговорили  ме,ей така заради клюката, което аз не подхранвам с отговор! Stop
ох, склерито, дедкооооооооооооооо! машала отвсякъде ,магребинец с една 4астица си ве4е ти! за мавритания ще пиша малко после, но нямаме наши там, то и 4уждите бягат,4е сие страшни4ко! отвли4анията на  4ужденци са 4ести и убийства има, постоянно има конфликти на границите и трафик, банди, набези над колите, керваните!

Последна редакция: сб, 24 окт 2009, 16:31 от marsy

# 32
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
това е  домо4адието ,не моето,де!
доста бедна страна, ве4е от скоро си нямат  и летателна компания, фалирала е! интересно е,4е се харесват дебелките, ако е вярно това за тъпкането по един месец преди сватбата! аз в този параграф мога да взема  медал!
пустиня, ама с ей такива красотни места:
http://www.destinationlemonde.com/images/29/Mauritanie-desert-sable-portrait.jpg
просто и компас да имаш, без гид си като сляп!има си и плата ,ниска растителност!  напоследък ,след последните изцепки с отвли4ания и убийства на 4ужденци, наистина си е адреналинско да се моткаш там! отделно споровете по границите за западна сахара и трафикът, както контрабадна стока ,така и на дрога и тн!който харесва килими, мънистени бижута и занаят4ийски изделия ,ще му е интересно!
http://www.rfi.fr/actufr/images/073/femmes430.jpg
 http://www.rfi.fr/actufr/images/073/tissage430.jpg

# 33
  • София
  • Мнения: 7 924
Значи нашата екскурзоводка в Тунис (рускиня) явно и плащаха на минута изговорено време и жената докато пътувахме там между различните места нали в автобуса беше лапнала микрофона и разказваше ли разказваше. Та малко за Мароко, малко за Алжир, бая за Тунис (все пак бяхме там), малко за Либия, обаче за Мавритания нищо не каза и на мен ми направи впечатление. Та затова попитах що за страна е това.

Иначе за кафето. Случи се така, че като стигнахме в Сиди бу Саид се оказа, че имаме малко повече свободно време. Та юрнахме се ние нали по една улица дето като баир висока и тая улица  един момент спира пред едно кафене. Това кафене нали наврмето там се събирали разни такива интелектуалци (то и целия квартал бил на такива едно време), ама ся си е достъпно за всички. И ние там вътре седнахме по турски на едни подиуми нали и наистина пихме едно страхотно кафе. Та затова писах преди няколко поста, че и кафето в Тунис го правят хубаво.

Правят и хубав чай например. С такъв ме черпиха в един от тия техните мъжките клубове в Тозьор. Гида ни получи инфракт като разбра, че съм се заврял и там (било затворено общество, ама си ме посрещнаха хората баш като отворено общество). Мдааа...даже и кедрови ядки ми туриха ората в чая (в едни малки стъклени чашки, а не като при нас едва ли не в кофичка от кисело мляко), а че и нагрилие ми поднесоха, ама аз си носех моите цигари та пишман станах после оти току що отворена кутия отиде само за черпене на околните.   Laughing

# 34
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
така, вси4ко е си кажеш,дядко! радвам се,4е си 4овек сред народа и си се мешил като мене!
ох, дядо ,да беше стигнал до нашата земя, да ти направи 4ай свекърът! даже сегашните роднини сахелци(от мсакен е,до сус),казват,4е няма втори като него! ако пък ти разказва за живота си,ще е достоен за роман,страхотно се радвам,4е го познавам, изклю4ително природно надарен с търпение, хитрост, интелигентност и доброта, 4овеколюбие! вроден талант да работи и да спи като наполеон!много труден живот и много дипломати4но се е справял!само дето ми глези малката щерка,ама  как да му се сърдиш,като вси4ко прави за нея!нали е дядо ,като тебе! Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 7 924
а къде е вашата земя (ако искаш ми отговори на ЛС)

# 36
  • Мнения: 52
zapisvam se i otivam da vi 4eta Simple Smile

# 37
  • Egypt
  • Мнения: 132
Дедко, бравос и благодарско за темичката   bouquet
Тая Мавритания честни казано, преди си мислех, че е само някаква измислена страна от приказките, пък то ей на, тука тъдява била. И ето:
" В Мавритания смятат, че "главното достойнство" на бъдещата съпруга е теглото й, което не бива да бъде под 100 кг. В тази африканска страна слабото тяло е признак за бедност. "Слабото момиче е позор за родителите", гласи мавританска пословица. Следвайки традициите, родителите на 38 % от мавританските момичета ги подлагат на насилствено охранване. Това сочат данните от социологическо проучване, проведено през последните две години от Сакина Асниб.

"Тиблах", както се нарича обичаят, от незапомнени времена е практика по отношение на момичетата, докато те навършат 10 години. Заплашвани с побой, те биват заставяни всеки ден да поемат в изобилие мазнини, сирене, мляко, масло. "Събуждаме момичето на разсъмване и го караме да изпие литър камилско мляко и каша с масло", казва пред вестника Аиша, бедуинка, която следи как протича процесът на охранване. "Трябва да бъда строга, а момичето - послушно", казва тя. "В края на краищата обаче моята възпитаничка започва да се харесва на мъжете и получава по-добри шансове да се омъжи", хвали се тя.

От време на време но момичетата дават специална отвара от треви, която прочиства корема и позволя да бъде погълната още повече храна. Тези момичета, които в детството си не успеят да постигнат необходимото тегло, в зряла възраст биват изпращани в "лагери за охранване", където под наблюдение преминават специална програма за "тлъстеене". Процесът продължава от 40 дни до два месеца, след които обикновено момичето натрупва липсващите му килограми. Според изследването момичетата, които се стремят да се омъжат, са готови да положат всякакви усилия, за да напълнеят колкото се може повече. В мавританското общество, където традиционните племенни отношения и ценности са много силни, мъжете предпочитат да си вземат за жена най-добре "охранените" момичета.

Професорът по социология в университета в столицата Нуакшот Сиди Мухамад улд Мухтар казва, че пълнотата е свидетелства за социалното положение на жената и е едно от необходимите условия за сключване на брак. "У нас смятат, че колкото по-пълна е жената, толкова по-голямо място заема тя в сърцето на мъжа", казва пред вестника 32-годишният ерген Гали улд Шариф. "Не че не ми харесват слабите жени, но бъдещата ми съпруга не бива да тежи под 100 кг", казва той."

Божееееее, аз съм таман за там, няма да имам никакви скрупули, и ще стигна стотака за нула време  Laughing

# 38
  • Мнения: 278
faima, мале... и аз бързо ще стигна нормите там, сигурно и без да ме пратят на тези допълнителни охранвания хихих.
Четох, че в Мавритания все още се практикува обрязването на жените и че се говори, че 70% от жените били обрязани....   Confused
Като гледах картата ми направи впечатление, че е доста голяма държава (по площ 2,5 пъти по-голяма от Мароко) и се зачудих защо не съм чувала толкова за нея. След това видях, че там живеят само 3 млн. души. На какво ли се дължи това?...

# 39
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
мин4е, много пустиня,бре и много смъртност, то може да не успяват да раждат!ако не са надебелели достатъ4но и останат стари моми! малко като либия и те са така като разпределеност! струпани са по крайбрежието и оазисите! за обрязването не се сещам да съм 4ела конкретно, но тъй като те имат пове4е африкански 4ерти на живот и стил,не бих се у4удила! племенния признак надолу е по явен!

# 40
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Малейййй, Файма,
 аз гледах така #Crazyдокато четях.  Как шЪ стигна толкоЗ кила със тоя мой ръст беееее- не може да бъдеееее. Господи благодаря ти, че не си ме пратил там да жЮвея #Crazy
Като се сетя майка ми как ме насилваше и пердашеше да ям а аз как повръщаааааах....

# 41
  • Мнения: 3
Марси и аз като теб,Файма и мина съм за там.АМа аз това с охранването си го обяснявам,че там първо явно разбиранбията им за красота идват от едни от най-древните вяряния за майката природа чийто бойества са изобразявани като много дебела жена,второ при цялата беднотия там явно на който му стигат парите да угои дъщеря си има пари и за поминък.

# 42
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Ех, че приятен разговор....успокоихте ме.... и такъв кеф ми докарахте на душата Simple Smile ...
Като ми писне да съм с чувство за малоценност у БГ шЪ зема да са затрия у Мавританско  ,
белким някой мъуцени...от към кила ...тамъм съм, даже няма нуждица да хабят сили за Ухранване Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Файмич - най ко съм съ присетила...снощи блях в арабската готварска тема и са захласнах за пореден път по ония питки , за които те пита Пина и ти и обеща да проучиш за рецепта и да я напишеш....
Написа ли я ....ни я виждам ...плииссссс напиши я или дай линк където си я написала ,че не я откривам , пък живУ мъ интересува...Обожавам да меся и да ме хвалят...поне има на кого ... Simple Smile  аз вече година шъ стани как гледам и особено ни съм съ фталила...ехххх шъ си умръ с едно очо в хляба, едно у пастите.....

# 43
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
 пуста красота! за бг  е ходеща кле4ка, за маврите тромава ме4ка! ама добре сме се ориентирали към него район, някой мавър като ме хареса, само рибка ще хапвам и ще му разкажа играта на здравословното хранене! ама салатките де ще  ги бу4а, сега и висящи градини ще са ми пред о4ите! ти 2 кила кускус с нам и какво и половин литър масло стопено, брех как го натъпкват, мене ве4е ми се догади! аз преядох днес от стимул да ги стигна по красота!та ще лягам засрамена и ще си внушавам,4е калорийките отиват на не4ие 4уждо полукълбо! ooooh! Blush Tired

# 44
  • Paris, France
  • Мнения: 14 102
Привет на всички,

По нощите ми дойде музата. Карам поред.

Мавритания - имах в БГ двама приятели оттам, даже днес говорихме с майката на голямата ми любов, Бог да го прости, за единия мавър. Има българи там, но не са много. Преди 20-30 години един от баровете с алкохол в Нуакшот беше собственост на българка, омъжена там. Не зная къде е сега. Синът и е тук във Франция. Много ми харасва южно-мавританската кухня, подобна е на сенегалската, която е една от любимите ми. Сещам се за тяхното популярно "пресечено мляко" или "lait caillé", което приготвят в животински мех, закачен на 3 кола, като показания от Дала преди време:



Угояването на девойки не е, или поне не беше разпространено в Мавритания. Това е по-скоро в Мали. За бедуините дебелата жена е излишна, нали трябват калории и вода за животинската тяга, която я разнася из пустинята. Угояването е характерно за тукульорите и подобни южни племена. Повечето мавританки са мършави и високи.

Белбей,   bouquet Как сте? Да ти кажа за газовата фурна - аз от 20 години само на такава готвя и съм много доволна, важно е:

Да има грил отгоре и да е поне 2500-3000 вата

Да загрява поне до 275 градуса

Отдолу да е в средата на дъното "реотана", въпреки че в Англия беше по стените и пак ставаше. Баниците ми се запичат отгоре идеално БЕЗ горния реотан.

Да е на катализно самопочистване - специално покритие, което на най-високата температура изгаря мазнините и петната само. Моята НИКОГА няма петна защото още като я загрявам ги чисти САМА. Останалите части влизат в миялната машина.

Да е с бутони, които с натискане и завъртане да я палят сами, а не да се гъзиш с клечки кибрит и да избухва газ в очите ти.

По възможност да може да се пуска горен и долен реотан едновременно (моята не може, но не ми и трябва, идеално се изпича всичко, но много хора се оплакват, че не им хваща коричка)

Шиш да върти пиле на грил - аз имам ама предпочитам купеното, по-вкусно, че и по-евтино е и съм го ползувала точно 2 пъти в началото за гъзария.

Лампа вътре, която да можеш да пускаш да наглеждаш, за да не отваряш вратата и да спада тестото.

Притокът на газ да спира сам ако пламъкът изгасне.

Гледай техническите параметри, а не цената. Моята е една от най-евтините, но бие скъпите на повечето съседки като например:

Пали се като електрическа, с една ръка, а не с едната да въртиш, а с другата да натискаш копче или да палиш кибрит. В нея става всичко без пица, но пица и в електрическа фурна не става, трябва специална, да вдига до 400°Ц.

Моята е като тази:

http://www.ubaldi.com/electromenager/cuisson/cuisiniere/faure/cu … amp;xtdt=20940511

Лина, не му се сърди. Аз съм съгласна с Фаима, че той е притискан от обстоятелствата и желае да избегне неприятни емоции. Това е като да кажеш на родата си в БГ, че се жениш за серопозитивен, излежаващ 20 години за углавно престъпление или подобно. има жени, които се женят за такива, просто семейството няма да е очаровано. Дори в днешно време в БГ жена с дете, не дай си Боже деца, не е считана за добра партия за ерген. Прочети пак Дала, ама внимателно!

Хайде, лека
  bouquet





Общи условия

Активация на акаунт