Запазване или смяна на фамилното име при сключване на брак?

  • 25 612
  • 138
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 916
...
Ау,ставаш ми интересна...стига си смука от пръстите глупости!
В момента се чудиш за кво да се хванеш?!
Ако за мен е нормално да взема на мъжа си фамилията,а за теб не е,това не означава,че трябва да почнеш да го сравняваш със бой....


Айде няма да те мъча повече  Laughing


Авторката,
дали ще си смениш фамилията или не е все едно - в единия случай ще трябва да си сменяш всички документи, в другия при преминаване на границата винаги ще носиш акта за раждане. Според мен е все тая.

# 31
  • Мнения: 769
Благодаря на всички за изразените мнения Hug Пуснах и анкетка от любопитство коя от трите опции е надделяла в избора на всички омъжени дами, а и на тези които това им предстои!

# 32
  • Мнения: 2 898
Интересно как ще се води семейството, ако фамилиите са различни. Примерно на звънеца или пощенската кутия какво ще пише - Иванов и Петрова?

# 33
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Здравейте,
Предстои ни да подпишем с мъжа ми август месец. Пред дилема съм дали да запазя фамилията си или да приема неговата, не искам да съм с тиренце и 4 имена, защото за мен е смешно - най-добре е или едното или другото...По-скоро искам да си запазя мойто фамилно име. Искам да попитам в този случай наложително ли ще е в 30 дневен срок да си сменям личната карта, да уведомявам НОИ за изплащане на обезщетение и т.н. Също така това че ще си остана с моята фамилия може ли да предизвика някакви бъдещи недоразумения относно това дали мъжа ми, аз и бебенце сме едно семейство - в смисъл да не се налага в бъдеще да удостоверявам че аз съм майката и т.н?.
решението е лично твое, никой не би могьл да ти каже какво да правиш

аз си смених фамилията Peace
смешни са ми двете имена с тиренце Crazy, и не виждам кой знае какьв смисьл да остана сьс старата фамилия Peace
в края на крайщата приемаш този човек, живееш с него в една кьща, делие едно легло, пьк да става такьв проблем за една фамилия Thinking ooooh!

# 34
  • Мнения: 769
Интересно как ще се води семейството, ако фамилиите са различни. Примерно на звънеца или пощенската кутия какво ще пише - Иванов и Петрова?
Хаха...Ами при положение, че и детето ми ще носи фамилията на баща си сме 2 на 1, така че нямам нищо против да пише сем. Иванови (използвам твоя пример за фамилия). Едва ли пощальона ще се обърка от моето фамилно име...Това е само мое мнение smihesorry А пък и това е последното нещо което би ми хрумнало когато става въпрос за семейство - какво пише на табелката newsm78

# 35
  • Мнения: 6 993
Интересно как ще се води семейството, ако фамилиите са различни. Примерно на звънеца или пощенската кутия какво ще пише - Иванов и Петрова?
Не сме имали табелка на вратата/звънеца  Joy
И пак си бяхме щастливо семейство, без табелка и обща фамилия.

# 36
  • Мнения: 2 153
Аз приех фамилията на съпруга ми! Нито за миг не съм се колебала! Исках да сме сем. е една и съща фамилия.

# 37
  • София
  • Мнения: 7 992
Интересно как ще се води семейството, ако фамилиите са различни.

Мисля, че това е най-маловажното за едно семейство. Семейство са отношенията, а не табелката пред вратата.

# 38
  • Мнения: 27
Не си смених фамилията.
Не ми се занимаваше със смяната на документи, а и не смятам, че това щеше да ни направи повече семейство.

# 39
  • Мнения: 59
На табелката на дома ни пише първите ни имена. Аз съм за запазване на имената. Много ми е мъчно, когато приятелките ми са "нежно" принуждавани да вземат или прибавят фамилиите на половинките си. Любовта нали е взимна  Rolling Eyes младоженеца може също да смени фамилията си или да прибави вашата, щом и той желае да сте едно семейство.

# 40
  • Мнения: 2 153
На табелката на дома ни пише първите ни имена. Аз съм за запазване на имената. Много ми е мъчно, когато приятелките ми са "нежно" принуждавани да вземат или прибавят фамилиите на половинките си. Любовта нали е взимна  Rolling Eyes младоженеца може също да смени фамилията си или да прибави вашата, щом и той желае да сте едно семейство.

Може!!! Peace

# 41
  • Мнения: 593
На мен преди брака презимето и фамилията ми бяха еднакви.
Откакто се омъжих, нося фамилията на съпруга си.

# 42
  • Мнения: 2 697
Хм, винаги съм си харесвала фамилията, а и се връзва с малкото ми име, в известен смисъл имам и някакво име в публичното пространство (за добро или за лошо), но нямам никакви колебания и ще си сменя фамилията след брака. Няма да ми е така благозвучно името, но ще има тежест Laughing - просто имам шанса фамилията на бъдещия ми мъж да е известна и уважавана. Макар че ... основното в моя избор да е усещането за свързване с избраника и по този начин, това е моето усещане за нещата Simple Smile

# 43
  • Мнения: 2 132
Приех фамилията на съпруга си!

# 44
  • Мнения: 361
не си смених фамилията и при двата брака. при първия обаче, поради настояването на бъдещия съпруг- сложих тиренце- естествено, последва смяна на документите. при втория изобщо не си създавах такива проблеми. всичките ми документи са на моята фамилия- ако я сменя, ще се почне лудо търчане за бележки, удостоверяващи че съм едно и също лице. само като си го представя и ми настръхва косата. сега и тримата в семейството сме с различни фамилии- аз съм с моята, мъжът с неговата, дъщерята- с фамилията на бившия.... уникално семейство сме май, обаче се кефим. искам да отбележа, че като майка нямам абсолютно никакви проблеми поради различните фамилии с детето- нито в българия, нито в чужбина. нося си акта за раждане при пътуване, защото представям решението за лишаване от родителски права на биологичния баща- за да мога да водя детето с мен, но това е друга история. но няма съмнения дали аз съм майката или не. така че, аз за себе си реших да си спестя смяна на документи, куп пари покрай това и вадене на бележки за идентичност на имената при всяко кандидатстване за работа например /дипломите ми са с моята фамилия/. за мен смяната на името не показва повече любов и уважение към съпруга. естетсвено, всеки си има право на мнение. все пак съм щастлива, че тук приемането на фамилията на мъжа не е задължително, като в някои други държави например.

Общи условия

Активация на акаунт