Отговори
  • Мнения: 87
Мили майки, вижте какво става.... и моля, подкрепете петицията.

Относно: В ЗАЩИТА НА Т. 4, ЧЛ. 16 ОТ ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА

Научихме, че освен всичко, което ни докараха, нашите политици искат да отменят българския език като задължителен за изучаване в българските училища. Той пак ще се изучава, но не като задължителен предмет! Това означава, че държавата ни няма да изисква от гражданите си да са грамотни спрямо официалния език в нея - българският!
Предложението за отмяна на задължителността в изучаването на български език е дело на Лютви Местан (чийто майчин език е турският) и е прието на 20 март 2009 година на първо четене - без възражение!!!

Защо не се даде публичност? Защо не беше съобщено в Новините, например? Защото е повече от скандално! Защото ще провокира едно насила създадено етническо напрежение! Защото е поредната свръхнаглост от страна на властимащите, която ще даде повод за граждански протести в този крехък за тях предизборен момент!
Няма държава, която да не изисква от гражданите си да не изучават нейният официален книжовен език. Ние отново ставаме прецедент в историята, за жалост с безумието си! Независимо от националността си, всички трябва да се съобразяваме със законите и правилата на държавата, в която имаме гражданство. Оказва се обаче, че всеки, който поиска, възползвайки се от политическото си положение, може да ги промени. Най-грозното в случая е, че българските политици отново позволиха това да се случи, както позволиха да се случат купища още неща, разрушаващи националните ни интереси като цяло и интересите на отделния българин в частност.
Апелирам всички, които имат българско самосъзнание да подпишат петицията, за да се противопоставим на поредния циничен акт, който управляващите извършиха. Безучастието спрямо безумието е по-лошо от самото безумие.

На долупосочения електронен адрес можете да подкрепите българския език, като така подкрепяте България и себе си.   http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html


 #Cussing out #2gunfire #Cussing out

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Това звучи зле! Поразрових се и открих, че дискусии по темата е имало м.г. по това време.
http://www.bgnet.info/index.php?option=com_content&task=view … 3385&Itemid=1
 Това е източника, а това - http://nauka.bg/forum/index.php?s=70b63b1eab7399c8ee62cfd9a4df7d … ic=3973&st=20 -
коментари по темата.
 Сигурно ли е ,че т.г законът е отново на дневен ред?

# 2
  • Мнения: 1 896
Е то премахването на ДОИ не отменя задължителното изучаване на българския в училище - то е регламентирано другаде в закона, направих си труда да го прочета. Аман от националистически истерии, особено преди изборите - цялата работа прилича на пиар на Атака или на отвличане на внимание от реалните проблеми в държавата.
 

# 3
# 4
  • Мнения: 87
Предполагам, че е точно така. Организаторите на петицията са сериозни.
И на мен ми се струва, че преди време пак имаше опити в тази посока.
Възмутително е!

# 5
  • Мнения: 38
http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html И аз пускам линк към петицията. Възмутително и това, което искат да направят. Мислех, че мамите дето пишат, загрижени за образованието на децата си ще се включат в темата, но уви. Поне до сега, а това си е доста стара вече информация. Аз искам детето ми да говори и пише на правилен български език и не ме интересува, че на някои им е трудно, защото това не е майчината им реч. Дано някой ни чуе.

# 6
  • Мнения: 7 263
Направо съм изумена от прочетеното. Ще се опитам максимално да го разпространя  Shocked Shocked Shocked
Все още ми е трудно да го осмисля, дори в началото отваряйки темата реших, че е някаква шега  Shocked Twisted Evil
Какво Българско вече ни остана - освен родния ни език?!
Носим китайски дрехи, возим се на френски коли, ядем турски и китайски храни, в най-добрия случай македонски или румънски!!!!
За бога - на къде вървим!!!???
Все пак разчитам, че закона не би се приел и че е някакъв предизборен анахронизъм, но дори самата мисъл за подобно начинание е душепотресаваща!

Последна редакция: сб, 25 апр 2009, 18:00 от Lennyh

# 7
  • София
  • Мнения: 1 677
Мисля,че вече се работи по въпроса децата ни да бъдат неграмотни.Нали точно такива са най-лесно манипулираните хора-неграмотните. Големият ми син е в 10-ти клас и програмата му по Български език и литература е доста странна (мисля,че не само за мен ).За цялата учебна година имат само 18 часа Български език, през останалото време трябва да изучават различни литературни произведения,повечето от които са толкова далечни като идеи и начин на писане от сегашния ни живот,че децата едва ги учат.А по-важното-родния им език е с доооооста слабо присъствие в учебната програма.
Подписах петицията.Дано някой обърне внимание на нашите думи!

# 8
  • вкъщи
  • Мнения: 704
възмутително и без това резултатите по български език са плачевни

# 9
  • Мнения: 144
Не се учудвам вече на глупостите на парламентаристите ни , как изобщо им е хрумнала подобна глупост newsm78.И аз подписах петицията.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 861
Е то премахването на ДОИ не отменя задължителното изучаване на българския в училище - то е регламентирано другаде в закона, направих си труда да го прочета. Аман от националистически истерии, особено преди изборите - цялата работа прилича на пиар на Атака или на отвличане на внимание от реалните проблеми в държавата.
 

На мен пък ми е интересно дали всички възмутени и подписали петицията са се поразровили малко, за да се убедят, че наистина има за какво да протестират?! 'Щото аз не знам някой да е отменил Конституцията или изискванията в стандарта за български език и литература в
НАРЕДБА № 2 ОТ 18 МАЙ 2000 Г. ЗА УЧЕБНОТО СЪДЪРЖАНИЕ...
нито
ЗАКОН ЗА СТЕПЕНТА НА ОБРАЗОВАНИЕ, ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНИЯ МИНИМУМ И УЧЕБНИЯ ПЛАН

Пък ако се зачетете във въпросния член 16, ще видите че там НЯМА ДОИ ни за математика, ни за география, нито за ...каквото и да е! Е какво, и те ли не се изучават задължително!?

И май случката е малко в стил филмът не бил шведски а съветски!

Междудругото направих си труда да попрегледам сайта на парламента и ...О, чудо, таквоз събрание на комисията от 20 март няма!  Confused

Последна редакция: нд, 26 апр 2009, 17:17 от M4

# 11
  • Манчестер
  • Мнения: 1 067
Подписах я  #Cussing out #Cussing out #Cussing out много съм възмутена  ooooh!нямам думи ...........

# 12
  • Мнения: 247
Е то премахването на ДОИ не отменя задължителното изучаване на българския в училище - то е регламентирано другаде в закона, направих си труда да го прочета. Аман от националистически истерии, особено преди изборите - цялата работа прилича на пиар на Атака или на отвличане на внимание от реалните проблеми в държавата.
 

На мен пък ми е интересно дали всички възмутени и подписали петицията са се поразровили малко, за да се убедят, че наистина има за какво да протестират?! 'Щото аз не знам някой да е отменил Конституцията или изискванията в стандарта за български език и литература в
НАРЕДБА № 2 ОТ 18 МАЙ 2000 Г. ЗА УЧЕБНОТО СЪДЪРЖАНИЕ...
нито
ЗАКОН ЗА СТЕПЕНТА НА ОБРАЗОВАНИЕ, ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНИЯ МИНИМУМ И УЧЕБНИЯ ПЛАН

Пък ако се зачетете във въпросния член 16, ще видите че там НЯМА ДОИ ни за математика, ни за география, нито за ...каквото и да е! Е какво, и те ли не се изучават задължително!?

И май случката е малко в стил филмът не бил шведски а съветски!

Междудругото направих си труда да попрегледам сайта на парламента и ...О, чудо, таквоз събрание на комисията от 20 март няма!  Confused
Очевидно не си юрист и нямаш представа за субординацията на нормативните актове. Записаното в Конституцията не определя задължителното изучаване на българския език. Нардебата е от по-нисш ранг, а закона, който си цитирала не противоречи на премахването на изискването за задължително изучаване на българския език.
Текстът на Закона за просветата е минал на първо четене и е изготвен от Комисията по образование, която е оглавявана от представител на ДПС- Лютви Местан.

Притеснително е не толкова некомпетентното ти мнение, колкото липсата на подкрепа от повечето майки в този форум, които по битови теми и далеч по-маргинални въпроси /да не кажа клюкарски-кокошкарски/ вихрят дебати, но по нещо, което засяга образованието на децата, нямат каквото и да е мнение.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 253
Съдейки по написаното от теб - явно си юрист и ще можеш да ми отговориш на въпроса - ако март месец 2008 законопроектът е минал на първо четене, в какъв срок трябва да мине на второ и може ли това да стане в следващо НС, имайки предвид скорошните избори?

# 14
  • София
  • Мнения: 1 861
Очевидно не си юрист и нямаш представа за субординацията на нормативните актове. Записаното в Конституцията не определя задължителното изучаване на българския език. Нардебата е от по-нисш ранг, а закона, който си цитирала не противоречи на премахването на изискването за задължително изучаване на българския език.
Текстът на Закона за просветата е минал на първо четене и е изготвен от Комисията по образование, която е оглавявана от представител на ДПС- Лютви Местан.

Притеснително е не толкова некомпетентното ти мнение, колкото липсата на подкрепа от повечето майки в този форум, които по битови теми и далеч по-маргинални въпроси /да не кажа клюкарски-кокошкарски/ вихрят дебати, но по нещо, което засяга образованието на децата, нямат каквото и да е мнение.

 Simple Smile

Не съм юрист и не претендирам мнението ми да е компетентно! Но, не съм и от тези, които викат по сигнал „осанна” и „разпни го”! Бих подкрепила всяка патриотична кауза, ако някой обосновано ме убеди в нея, а не разчита на това, че покрай всички безумия, които ни се случват, трябва да приемаме като чиста монета всеки повик за протест и възмущение. За мен наблягането на името Лютви Местан и ДПС най-малкото не е достатъчен довод.  Wink

В случая бих се радвала някой наистина компетентен да ми отговори на следните въпроси:

1.   Законопроект за изменение и допълнение на Закона за народната просвета беше приет на първо четене на 6.03.2008 г.  Случаят беше дъвкан, дъвкан и изплют още миналата година.  Доколкото мога да чета последните промени в Закона за народната просвета са от 30.05.2008 г., в крайна сметка т. 4 от чл. 16 си остана. Какво ново се случи, та въпросът се повдига пак?

2.   Както казах по-горе не видях заседание на комисията от 20 март 2009 г. Последното е на 18.03.2009 и там се обсъждат съвсем различни неща. Ако има такова, засягащо отново отмяната на българския език, моля дай линк към съответната информация.

3.   Много внимателно изчетох чл. 16 и ей богу не схващам по какъв начин отмяната на ДОИ, нямащо нищо общо тематично с останалите, означава отмяна на българския език като задължителен за изучаване в българските училища! При положение, че изискванията са формулирани в стандарта за български език и литература, където очевидно не може да става дума за друго освен за книжовен български език и там им е мястото. Въпросното ДОИ просто ги дублира.

4. Сериозно ли се учудваш (притесняваш), че един текст, написан в стил предизборна агитация, който за втори път в рамките на една година ни засипва отвсякъде на принципа „предай нататък” (по скайп, електронна поща и от къде ли не) не предизвиква желания масов възторг и ентусиазъм у хората, загрижени за образованието на децата си?

Предварително ти благодаря за евентуален компетентен отговор!  bouquet

Държа да отбележа, че не се заяждам, наистина бих желала да разбера!

Последна редакция: пн, 27 апр 2009, 00:10 от M4

Общи условия

Активация на акаунт