втори чужд език откога

  • 1 402
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
Кога записахте децата си на втори чужд език?
Въпроса ми определено не към майките поддържащи тезата"то български не знае,чужд език ли ще учи" и ги моля да си спестят коментарите.
Сина ми ходи на курсовете на Хелен Дорон ,доволна съм много и искам да продължава.Пред мен обаче излезе на дневен ред идеята и за детска градина.На този етап най ми допада "Увекинд", но се чудя на 3 години и половина не му ли е рано за още един чужд език  newsm78
Обмислям варианта да задържа бавачката му още една година и на 4 и половина да почне немска градина?
Та туй ми е питанката,моля за съвет.

# 1
  • София
  • Мнения: 6 999
Дъщеря ми беше на 1 г. и 11 месеца, когато тръгна в Увекинд. Когато беше на 2 и малко повече от половина я записах в Хелен Дорон.
Нямаше никакъв проблем. Според нея тогава "На немски се говори в градината, на английски в колата /където слушаше дисковете си/, иначе на български."

# 2
  • Мнения: 3 423
Мерси Иса на теб се надявах да се включиш   bouquet
Кажи ми детето, как превключва от единия език на другия?Смесва ли ги?
Различно ли напредва ?
Сега Б. намесва английски думи ,говорейки ми на български.Например вчера ми каза"нарисувай ми plane"(конкретен пример иначе е ежедневие)
Страх ме е да не стане голяма каша и с немския.

# 3
  • София
  • Мнения: 6 999
В началото ги смесваше, да. Броеше до 5 на английски /по време на заниманията в ХД/ след което, защото не знаеше цифрите на английски продължаваше на немски от 6 до 10.
За мен това не са проблеми и малките деца бързо свикват кой език къде и защо.

# 4
  • Мнения: 3 423
Много ти благодаря   bouquet
Значи вече не ги смесва,браво.На каква възраст ги разграничи ?

# 5
  • Мнения: 9 814
С дъщеря си започнах обучението по английски на 1 г. и 11 м. И до сега продължава със занимания в ДГ и отделно вкъщи с мен.
Майка ми й говори често вече повече от една година на френски, пуска й песни и филмчета. Отначало и беше трудно, смесваше езиците, даже се дразнеше. Сега обаче с баба си провеждат елементарни диалози и проявява все по-голям интерес.

# 6
  • Мнения: 3 423
Благодаря ти   bouquet
Като гледам лентичката и възрастта на детенце си правя извода ,че към 4 годинки ,4 и нещо е настъпило по ясното разграничаване.Мерси за насоките   bouquet

# 7
  • Мнения: 9 814
Да, беше вече на 4 г. и нещо, когато започна да прави разликата или по-скоро разграничението.
До тогава за нея сякаш чуждият език беше само английския. Винаги го е отличавала от другите, т.е. ако гледа филм на испански казва, че това не е английски, но нищо повече.
Сега обаче знае, че всяка страна има свои език и започва все повече да се интересува от това даден филм например на какъв език е.

# 8
  • Мнения: 3 367
За мен това не са проблеми и малките деца бързо свикват кой език къде и защо.
абсолютно!освен това в техните глави "деленето'" на езиците не е като при възрастен,не се отварят отделни "чекмеджета" за 3те езика,а е 1 от което си "бъркат" което е и големия коз ЗА учене на езици от дребна възраст. У дома се слушат 3 езика,с 4ти на хоризонта,смешки много има,но объркани и затруднени в комуникацията си-изобщо не.

# 9
  • Мнения: 3 423
Франческа много благодаря     bouquet
Може би по добре наистина да изчакам до към четири ,четири и половина годинки  с втория език .
Поздравления за твоята умница!

Благодаря на всички,много ми бяхте полезни   bouquet(налага се да го реша тия дни,защото бавачката помоли за яснота по назначението си)

Последна редакция: ср, 15 апр 2009, 15:58 от Mila mama

# 10
  • София
  • Мнения: 11 711
Имам две деца.Синът ми е на 11.От 7 годишен учи немски и смея да твърдя,че добре се справя.От септември включихме и английски т.е. почти на 11.
Не зная дали сме закъснели при него с езиците,но по мнението на преподавателите му езиците му се отдават и доста добре се справя.
Дъщеря ми гони 4 години.Все още не учи западен език,но истината е че и аз не бързам.Не съм решила на колко години ще се включи при нея чужд език.
Децата ми са двуезични и при тях чуждите езици се явяват съответно трети и четвърти.

# 11
  • Мнения: 2 803
Втори чужд ще включим в 5 клас. Така е по програма и нищо не можем да направим.

# 12
  • Мнения: 413
Робен ходи на английска ясла, баба му - му говори на немски, като навърши 3 години смятам да го запиша на втори език - немски в детската градина - ще го учи всеки следобед. Мъжът ми отскоро започна да му говори на арабски. По моя преценка в момента разбира най-много български и английски, както и използва думи от двата езика. На този етап понякога ги смесва, но предполагам, че постепенно ще започне да ги разграничава - с мен на български, в яслата на английски. Баба му си комуникира с нго само на немски, но нямат ежедневен контакт. Таткото ни все още не е постоянен с арабския, който му е роден, така че ще видим...
Аз бих ти препоръчала да запишеш детето отсега - колкото по-рано толкова по-лесно и естествено.  bouquet

# 13
  • Мнения: 3 423
Благодаря на всички за съветите   bouquet.
Форума отново ми бе полезен.

Общи условия

Активация на акаунт