*~Арабска магия, българска стихия и любовна олелия за 92-ри път~*

  • 39 392
  • 288
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4
....  тук са, а това, което ще ти пратя е 36 минути... сваляй на воля!

Сладурка  Crazy иля сваляй ти с моя трафик  Joy

Шегувкам се, дано стане нещо Simple Smile Блг ти  Blush

snejana haj, блг и на теб Simple Smile

# 31
  • София
  • Мнения: 18 091
Гинчето, скъпа,не разбрах от поста ти, каква информация да напиша за Йордания.. Rolling EyesЩо се отнася до местата, които заслужават да бъдат посетени, писах в предходната  или по-предходната тема..Колкото до по-общата информация, тя може да бъде прочетена и в Уикипедия, но все пак ще се опитам да пусна неща, които да не се дублират напълно с поднесеното  там. Държавата граничи със Сирия на север, с Ирак на североизток, със Саудитска Арабия на изток и юг, и с Израел и Западния бряг на запад.  Площта е около 92 300 км², а според по-новите преброявания населението възлиза на повече от 5 милиона.
Столица: Аман
Официален език: арабски
Независимост: От Обществото на народите, на 25 май 1946
Парична единица: динар
Административно деление: Йордания е разделена на 10 провинции.
Държавно устройство:
Йордания е конституционна монархия. Държавен глава - крал. Законодателен орган - Национално събрание (двукамарен парламент). Изпълнителен орган - правителство начело с министър-председател.
Население:
Йорданците са араби с изключение на няколко малки общности черкези, арменци и кюрди, възприели арабската култура. Официалният език е арабски, но английският е широко използван в търговията и администрацията. Около 70% от населението на Йордания е градско. По-малко от 6% от селското население е номадско или полунамодско. Повечето жители обитават райони, където валежите правят възможно земеделието. Около 2 милиона души, регистрирани като палестински бежанци живеят в Йордания, повечето от тях с местно гражданство.

Природа:
По характера на релефа Йордания се дели на 3 части:
• Западнойорданското плато,
• депресията Гхор, в която е Мъртво море, и нейното продължение Уади ал Араба,
• Трансйорданското плато.
Има залежи на фосфорити, калиеви соли, манганова, медна руда.
Сух субтропичен климат на изток, средиземноморски - на запад със средна януарска температура 8-14 оС, средна юлска температура 24-30 оС, валежи 500-700 mm годишно.
Реки: Йордан и Ямук. Пустинна и полупустинна растителност и редки оазиси, предимно с финикови палми. Национален парк с площ 525 000 ha.

Стопанство:
Селско стопанство 3 %
Промишленост 25 %
Услуги 72 %.
60 % от активното население са заети в селското стопанство.
Растениевъдство: Пшеница, бобови култури, зеленчуци.
Животновъдство: Едър и дребен рогат добитък, камили.
Слаборазвита промишленост. Добив на фосфати и калиеви соли. Нефтопреработване, циментова, хранително-вкусова промишленост. 677 km жп линии, 8000 km шосета, 209 km петролопроводи, 40 919 бр.р.т. търговски флот, 18 летища .
Главни пристанища: Ал Акаба.
Износ: фосфати, изкуствени торове, селскостопански продукти, промишлени стоки за Ирак, Индия, Саудитска Арабия, ЕС, Индонезия, Обединени арабски емирства, Ливан, Кувейт, Сирия, Етиопия.


История:
В древността Йордания е заселена от ханаанските племена.
7 в. - включена в Арабския халифат.
16 в. - в Османската империя.
1920 - включена в британската мандатна територия Палестина.
1921 - отделена в мандатно емирство Трансйордания.
1923 - емирът Абдулах се обявява за владетел (крал) на Трансйордания.
1946 - независимо кралство Йордания.
1949 - след Арабо-израелската война 1948-49 Йордания присъединява част от Палестина, превзема Ерусалим и западния бряг на река Йордан.
1952 - Абдулах е убит и крал става Хюсеин ибн Талал.
1967 - Израел завладява част от територията на Йордания западно от река Йордан и гр. Ерусалим.
1982 - Йордания приема част от палестинските бежанци от Ливан.
1991 - национална харта утвърждава плурализма.
1993 - преговори между Йордания и Израел.
1999 - след смъртта на крал Хюсеин синът му Абдула е провъзгласен за крал.
Йордания е членка на ООН  от 1955.

# 32
  • Мнения: 206
svear  newsm51
Sarated дай нещо по-пикантно, как е кралица Нур и въобще кралския двор Wink

# 33
  • Мнения: 666
sarated супер си, хубаво си го написала  Peace аз днес цял ден съм  smile3507 утре дано съм по-енергична, че всички планове ми пропаднаха. Цял ден се каня да ходя до Фантастико да купя разни неща, и да търся едни памперси тип гащи за малкия, но така и не се наканих.  Nadia Jasem  като гледах снимките на децата ти не можах да повярвам колко големи деца имаш. Не ти правя комплимент, а истината ти казвам, изглеждаш страшно добре и ми приличаш повече на сестра на големите си деца  Hug esstef4e слава Богу, че всичко е наред, а и как спокойно си говориш за земетръса, много неприятно изживяване е, но важното е че сте живи и здрави.

# 34
# 35
  • Мнения: 56
Здравейте момичета
ето ме и мен след кратко отсъствие.преди час се върнах от София.В петък сутринта бях в посолството ,но приемния ден е само понеделник и четвъртък!!!!е какво да се прави погостувах малко на братовчед си и неговото семейство.днес  в 10ч. бях първата която влезе в посолството-попълних един формуляр дадох си поканата,паспорта и 3-те снимки и сега не ми остава нишо друго освен чакането.до десетина дена трябва да имам отговор имам или не виза.
ВЕНИ-незнам мила още дали ще пътуваме заедно с Цвети,много бих искала,но ще видим всичко зависи от отговора.за сега резервацията ми е за 10.11- но мога и да я променя.ние се чуваме с нея-ще видим как ще се развият нещата
ДОБРЕ ДОшЛИ НА ВСИчКИ НОВИ МОМИчЕТАХАЙДЕ ДО СКОРО HugОТИВАМ ДА СЕ ВИДЯ С НАшИТЕ НА ДРУГИЯ ЕТАЖ,ПРАВЯ ЛЕКА ВЕчЕРЯ И ПАК СЪМ С ВАС Hug

# 36
  • Мнения: 206
Биби мерси за комплимента  newsm63
Цвети добре си се завърнала, видях снимките ти в албума и двамата ще сте страхотна двойка. Айде и при тебе като при Либра всичко да е по мед и масло с малко огънче Wink за пламък
Науел драсни някой ред, как сте в графство Италия


nouf0705  smile3525

# 37
  • Мнения: 1 728
Латеа, много добре си се справила с темата  Hug

За стихотворенията докато измислите къде да се поместят- блог ли, сайт ли, може временно да се оформят като линк към началната страница на някоя от предните теми  Peace

гинчето, може да гледаш и другия известен филм на Маджид Маджиди - Baran , също е взел доста филмови награди. Иначе преди време обсъждахме два хубави филма - Сирийска Булка и Костенурките могат да летят - и двата си заслужават да им се отдели малко време. Ловецът на хвърчила сигурно сте го гледали вече... Досега каквото съм гледала и на Фатих Акин, и Мира Наир също ми е харесало. 
За Махатма Ганди аз гледах по-нов филм преди известно време, но не мога да се сетя за точното име  Thinking

Сорая и аз го изгледах, тъжно ми стана са съдбата и...но това е живота.

Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 20:10 от AniSim

# 38
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Благодаря на Латеа за хубавата тема !   bouquet

Водна Лилия    -    и аз мислех , че не трябва да честитя РД и ако го направя ще те обидя .  За това само на ум се зарадвах за детенце , даже пред очите ми излезе веднага милото и личице .
Щом разрешаваш , веднага ще наваксам като и пожелая да е жива и здрава и нека да се радва на щастлив и безгрижен живот с любящо семейство !

Подбрах и една мъничка картинка , на неуморна пчелица - нека да ти е и трудолюбива и упорита през целия си живот !
С каква вкусотийка ги подслади малките принцеси или не смееш да направиш нещо , за да не се изтълкува погрешно ? Не съм сигурна , че го разбирам това нечестване , ама съвсем да не си зачете датата човек ......  Аз също хич не обичам да празнувам , ама тук се налага - хората го очакват и няма как ...

Момичета  -  Вчера беше хубав ден , направихме каквото трябваше , всички са доволни , хапнахме , сръбнахме , без простотии ( че много мразя разни пиянски истории) .
Много снимки направихме , но ще чакам да ми ги пратят и ще ги пусна в албума . Малкия човек рева за легена с топлата водичка и за лъжичката с винце - ужас  Laughing
Днес ходихме с приятеля на Цвети в банката - той ще ми стане гарант по заема и задвижихме нещата . Много се вълнувам , място не си немирам ....утре ще си запазя час в клиниката , че и от там трябва да се попълнят документи и дай Боже да се одобри заема - започваме следващия месец ! Разглеждайки графика на докторите излиза , че ще ми е най - удобно да бъда при др. Алкан Емин  , нашата нова приятелка Винаги ми спомена , че е от Силистра , а името ми звучи някак си арабско  , няма значение , стана ми мило - съдба , дано да ми донесе късмет - молете се за нас ! Благодаря Ви !

# 39
  • Мнения: 100

 Не съм сигурна , че го разбирам това нечестване , ама съвсем да не си зачете датата човек ......  Аз също хич не обичам да празнувам , ама тук се налага - хората го очакват и няма как ...


Мохамед не е празнувал рождения си ден, а пък когато човек има рожден ден - той остарява с една година, нима това е повод за празнуване??
Аз обичам да си празнувам празниците. Но винаги ми е тъжно, не знам защо.
Миналия ден по ирония на съдбата, се запознах с един прекрасен човек. Като казвам прекрасен човек имам предвид - като баща, на възраст, много образован и интелигентен, от Египет, разбира се. В деня на запознанството ни той имаше рожден ден. Стана ми странно, че не е със семейството си, с което са в добри отношения. Обясни ми, че това е просто поредния ден от седмицата.... годината.. нищо особено.  Simple Smile
Другарче, пожелавам ви успех и късмет!!   bouquet

Гледах Карамел.... и за кво го гледах - таман ми беше добре - ейго пак ми стана тъжно. Коментара ми по филма е Какво ли не прави човек в името на любовта... Свалих си песничката от края на филма - Огледалце, огледалце, кажи коя е най - красива на света... мисля, че пее Нансито, но може и да греша.

# 40
  • Мнения: 333
Добър вечер момичета!   bouquet

ЛАТЕЯ Мерси много за хубавата тема. Избрала си страхотни снимки. Имам навика да си колекционирам картинки на тематика Ориент... и  забелязах, че повечето ги имам и са сред любимите ми. Даже няколко от снимките, които си сложила е от един хотел в Дубай, който се намира в пустинята. Баб Ал Шамс се казваше май.  Heart Eyes

Невена Мерси много за ценната информация.  Hug Като енциклопедия си машаАллах!  Simple Smile Аз още не съм пробвала с тази черната къна. Но преди няколко месеца си бях купила от индийски магазин тук от Варна, беше в тубичка като паста за зъби и се опитах да се нарисувам но не се получи много, защото приставките бяха мн дебели за рисуване. Държах я около 2 часа май..но не усетих нито парене нито нищо. И рисунката се изтри след няколко часа  Rolling Eyes и повече не съм се мацала с него. И сега като ги видях тези сайтове със снимките от последиците от черната къна...май се отказвам да се рисувам с черна, колкото и да ми се иска.  Simple Smile Здравето е по-важно от красотата.

Найра Как си джанъм?  Hug Много гадно сте се прецакали тогава..само дето сте се разкарали на празно. Нямам си на представа защо не са били там, а последно във форума бяха писали, че ще има.  Thinking

Лили Добре дошла!  Hug Липсваше ми много!  Heart Eyes
Четох, че малкта ти принцеса е станала с една годинка по-голяма.  Heart Eyes Hug Да ти е жива и здрава. Да бъде много умна и послушна на мама и баба (татко) нали така беше на ар.ез.  Simple Smile Аллах да е с нея!   bouquet
Все още ли арабския свят е запален по турското.  Grinning  ooooh! Голяма мания.
Лили , кажи сега кои цветове са актуални в момента при вас?  Flutter Тук са сивото, светлорозовото, синьото и кремавото бяло.  Heart Eyes

Ясмин, честит рожден ден със закъснение!  Blush
Пожелавам ти:
много слъчеви дни
безкрайно щастие
голямо търпение
много радост!


# 41
  • Мнения: 689
 Thinkingгледам няква Кълбовидна Мълния писала-притесних се,кво пък иска???
А то било Другарчето Joy Joy Joy
Не съм в час още....въпроси,въпроси....имам!

Мерси Вили  Hugдано се сбъднат и твоите сладки пожелания!!!

Невена,Вили-не празнуваме РД защото не е в традициите на мюсюлманите да честват датата като празник.Торта се яде и толкоз,пак е нещо де Simple Smile,научихме Сара да казва,че е на 2г,но не може да си свие пръстчетата милата.
Иначе мама напр.гони 50-тте но ходи в ресторант да черпи приятелки-при нас няма такива работи.Иначе поводи за партита-много,и аз съм по събиранията-щом е повод да се гримирам и пооправя Flutter

Другарче-мълниеносноне рзбрах за каво да се моля:заем+клиника???= baby_neutral а????

Имато на докторката е турско,дано всичко  върви по вода,каквото и да е!

Дезърт- Hugмерси! аз си накупувах лилави неща..още синьо гледам,червени обувки и чанти,черно,жълто..не знам  много за модите в момента,не съм в настроение напоследък:мятам абаята и хайде готово(тя е все на мода-класическо черно Laughing)

Продължиха с турските серияли тука,да!Тотален бум:парафюми Немиз и Моханнед Crazy Crazy
И тоя актьора Киванч е по разни реклами...
ама много хубави тез турци бе,нашите бг актьори са грозници в сравнение,пък какви очи интересни на цвят имат Heart Eyes

# 42
  • Мнения: 800
Bibi,добре завърнала се, какво прави моя виртуален кръщелник Кристиян-Хюсейн , още умирам от срам като се сетя как му измудрих такова име на детенцето   Embarassed  Хубаво си е в Бг, а Simple Smile


Другарче, /не мога да забравя тоя ник/ , познах те, само че не по щърткелите, а по аватара против цигарките  Laughing  
Късмет със заема и това, за което е предназначен  Praynig  


Деси, какво си правите?

Дезъртето те и теб на линия Simple Smile

Лили, Дезърт, и аз имам 2-3 лилави блузки, ама не че се водя по модата, ами случайност, та ме спукват от майтап колегите, че било цвета на разврата  Embarassed


Кажете за бадемовото масло! Невена, Наде?    Аз само косата си мажа с него, навсякъде пише, че е мощен стимулант, и не отмивам, и без това ми е доста суха.  За кожата знам , че е полезно, ама ми подшушнаха, че лицето щяло да ми се окосми  Rolling Eyes  
Маслото от пшеничен зародиш уж било полезно за кожа....

Вие с тия филми ме пощурихте, рядко гледам....  Тоя Карамел, все го отлагам във времето.
Сирийската булка съм я гледала и плакала, а за Костенурките могат да летят съм ревала с глас направо, то всички филми за живота на кюрдите са тъжни де ....

Аз тия дни рано лягам, все съм изморена, пък и настроението нещо ми куца....

# 43
  • Мнения: 1
Здравейте!    bouquet
четох някъде ,че МБС купили още 40 си турски сериалаа...  Heart Eyes
Добре съм,Дезърт,училище и училище ... май почва да ми идва в повечко...Днес като се прибирах минах през центъра помислих си да мина да те видя на бързо ако си на работа,но реших да не те притеснявам  Wink вече втора седмица ми стой още къната.. че вчера рисувах една приятелка и много хубаво стана..Казаха ,че ако намерят черна на билкова основа в Турция,ще ли да вземат.
от това лилаво,лошо ми става вече,всеки с лилавооо  Shocked
Лили,исламския форум май не са го отворили още..само оирк е ефективен
Другарче,дано опитите бъдат успешни!

 Hug

# 44
  • Мнения: 333
Лили  Heart Eyes абаите и аз много ги харесвам, ако имаше едно лесно и ако знаех, че няма да ме гледат хората странно като излизам така щях сигурно и аз само така да се обличам, но нали ги знаеш в БГ хората.  Grinning
Да и лилавинкото е все още модерно. Забелязах, че почти всичките ми летни дрехи са в лилаво или розово.  Heart Eyes Но сега мн ми харесват сивото, бебешкото розово и бялото.
Да бива ги турските актьори. Аз имам няколко любими... мъжете мечта.  Heart Eyes Ей за такъв съпруг си мечтая.  Laughing Blush
http://www.internetteyim.net/medyagoz/mimages/sohret.jpg
http://arsiv.sabah.com.tr/2006/01/26/gny/im/AB4B0F24BAC266418BB74767b.jpg
http://img165.imageshack.us/img165/7869/31cprg0.jpg
http://www.thewallpapers.us/data/media/802/Kenan_mirzaliolu.jpg
Може и друг път да съм ги показвала.  Crazy
Кои други турски сериали освен Нур и Лямис дават в момента?  Thinking

Другарче аз нещо много недоразбрах  ooooh! но е ако това за което си мисля...стискам палци.  Дано Бог ви зарадва. Hug

Амалче хубаво име си избрала на бебката....ах тя само да се появи.  Heart Eyes Hug

Катенце Аз пък знам, че лилавия цвят е бил цвета на порока.  Simple Smile
Виждате ли го Абасчо?  Heart Eyes

Както сте подхванали темата за филми и аз от кога се каня да го гледам Карамел и Сирийска булка и все ме мързи да ги изтегля.
Като казахте тъжни филми.... първите за които се сещам са индийските-моите любими, особено с  Шахрух Кхан.  Heart Eyes След всеки изгледан филм с негово участие съм ето така:  Cry
Имаше един много тъжен турски филм "Babam ve oglum" - Баща ми и синът ми. Също много добър.

П.С. Момичета, моя скайп нещо му стана и не мога да влизам..дава ми грешна парола. Блокирани са ми и пощите и сега не мога да си възстановявам и паролите  Confused и за това от вчера съм с нов скайп. Изгубих вашите скайп координати, ако не ви мързи пратете си ги на лични да ви добавя.  Hug

Найра Да беше минала. Няма проблеми!  Hug На мен ми е приятно.
Покажи ни къната да я видим.  Heart Eyes



Последна редакция: пн, 27 окт 2008, 21:53 от Desert Princess

Общи условия

Активация на акаунт