Зъбен гранулом

  • 386 827
  • 897
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 50
Е то ако тръгнем за всяко лекарство на посоки да говорим...накъде Wink Щом те интересува....метронидазол, който е едно отлично средство за борба с анаеробните бактерии(а пародонтопатогените са точно такива), натрупва се в големи количества в гингивалната течност(точно там където се намират тези бактерии) и най-важното...почти няма резистентност към него(все още), ноооо за да е ефективен се прилага в комбинация с амоксицилин примено, с ципрофлоксацин и т.н., зависи от тежестта и някои особености, затова не се приема на посоки ей така.
Метронидазол(Трихомонацид) е нитроимидазол! нито е прост, нито сулфонамид Wink

# 61
  • Мнения: 800
Благодаря за отговора, докторе, приемам корекцията.

Но ако отида на стоматолог, с рентгенова снимка доказваща гранулом на единия корен и започне класическата терапия за случая: каква е надеждата за запазване виталитета на зъба при два незасегнати корена? Sick

Според ме има голяма опасност меркантилното да вземе връх... bowuu

# 62
  • Мнения: 50
Значи говорим за многокоренов зъб...те всичките имат обща коронкова пулпа, тя се разделя само в корените и...засягането на пулпата води до цялостното и премахване от всички корени. А ти ако имаш гранулом...нямаш витална пулпа Simple Smile Кореноканалната система е свързана и възпалението лесно се предава навсякъде...има консервативни подходи при частично възпаление на пулпата, но те са по-характерни при децата, поради някои особености Wink Но тук не говорим за процес в пулпата, а в костта около върха на корена(периодонциума, затова и се казва периодонтит, пулпита е друго Wink ). С 2 думи ще си лекува всички корени и канали колегата Wink

# 63
  • Мнения: 800
Благодаря още веднъж, докторе, мисля че се разбрахме (взаимно).

Няма да споря, уважавам професията Ви и смятам, че и Вие разбрахте за какво намеквам.

Впрочем, консервативният вариант ми бе предложен преди години от лекар. Не по дентална медицина, а по вътрешни болести...

За сега, на 63 години съм с 30 зъба... Mr. Green

Приятен ден!

# 64
  • Мнения: 50
Aз много добе ви разбрах...разбирам и защо сте останали с 30 зъба в устата Grinning Конс. вариант ще има кратко действие и рано или късно ще трябва да се стигне до пълното лекуване, но пред вас изобщо не седи този въпрос, поне не и за този зъб Wink (а медиците нищо не разбират от зъби, не приемайте съвет от тях, наистина. Те няма да ми се обидят от тези думи, имам прекалено мн приятели лекари, които ми го казват, а и аз го знам, учим заедно все пак Wink )
А аз например деля зъбите ценово на еднокоренови и многокоренови, тъй че е все тая дали ще лекувам 1 от 3 канала или 3 от 3 канала(та отпада меркантилността) Wink Ест има колеги, които взимат на канал...сигурно е по-логично, но аз не обременявам пациентите си с познания за каналчестата система на зъбите, по-скоро от значение е сложността на каналите,криви,лекувани(за перелекуване), счупени интрументи и т.н. Wink

Хубав ден и на Вас Wink

# 65
  • Мнения: 63
 Здравейте,
тъкмо се прибирам от зъболекар и след направена снимка, резултата е два гранулома. Единия излекувахме уж( поне не боли и запълнихме каналите) другия е на стар зъб, лекуван преди 10-на и повече години, умъртвен и затворен с корона. Проблема е че е доста разрушен и едва успяха да го изградят за корона и хич не и се иска да го отваря за лечение и ме праща на хирург. Та въпроса мие какво би ми струвало това удоволствие? Не успявам да намеря ценоразпис в нета, тъй кото неми е известна терминологията. Благодаря!
ПС пращат  ме при доц. Иванов

# 66
  • Мнения: 50
"едва успяха да го изградят за корона и хич не и се иска да го отваря за лечение" - звучи изключително екзотично Laughing (да не ме разберете погрешно, при вас сигурно с хирургия е по-разумно )
Потърси апикална остеотомия и за кой зъб става въпрос, много е важно...освен доцента де Grinning
P.P Не отваряйте видео, препоръчително Wink

# 67
  • София
  • Мнения: 577
Здравейте,
тъкмо се прибирам от зъболекар и след направена снимка, резултата е два гранулома. Единия излекувахме уж( поне не боли и запълнихме каналите) другия е на стар зъб, лекуван преди 10-на и повече години, умъртвен и затворен с корона. Проблема е че е доста разрушен и едва успяха да го изградят за корона и хич не и се иска да го отваря за лечение и ме праща на хирург. Та въпроса мие какво би ми струвало това удоволствие? Не успявам да намеря ценоразпис в нета, тъй кото неми е известна терминологията. Благодаря!
ПС пращат  ме при доц. Иванов

Не е невъзможно такъв зъб да се прелекува и да се възстанови отново. За кой зъб става въпрос, на колко години сте? Цените за вадене на зъб започват горе-долу от 20-30 лв. и могат да достигнат доста сериозни суми, взависимост от сложността на манипулацията. Но все пак моят съвет е да се опита лечение.

# 68
  • Мнения: 1
Здравейте ! Майка ми има  2 гранулома на 2 зъба и й предстои лечение. Грануломите ги намерихме, когато и правиха снимка, тъй като и се спука металокерамиката. Сега е с нов зъболекар Д-р Стефан Иванов някой ако е от Стара Загора или има някакво мнение за лекаря моля да ми отговори!
 Благодаря!

# 69
  • Мнения: 13
Здравейте. На мен пък ми падна коронката на долен заден зъб, отидох при моята зъболекарка с намерението да си направя нова и тя ми препоръча за всеки случай панорамна снимка, тъй като по принцип съм зле със зъбите. Оказа се, че въпросният зъб и другите два до него са с грануломи, тоест двата са си грануломи, третият до колкото разбрах бил кистоподобен. От тогава се започна едно ходене по мъките, една консултация с хируг, втора , трета, и при други специалисти ходих( които не са хирурзи). Някои ми препоръчват лечение ,други-операция и на трите кисти едновременно. Личната ми зъболекарка смята,че лечението би било много дълго, скъпо и продължително и с твърде малък шанс за успех, тя е на мнението на първия хируг, при който ходих, че трябва да се изчистят и запълнят каналите на един от трите зъба(ако разбрах правилно причинителя) и след това да се направи операцията, като се изрежат болните върхове на каналите на другите два.(извинете ме, ако говоря глупости,но цитирам по памет, може би бъркам терминологията,но това разбрах). Също така запълването на каналите трябвало да се извърши същия ден преди операцията или най-много ден преди нея. Много съм объркана, тъй като чувам непрекъснато различни мнения, някои специалисти категорично отричат операциите на грануломи и кисти други пък смятат,че има случаи , в които лечението без операция е безсмислено. Най-нелепото в цялата ситуация е, че в един от най-големите окръжни градове в България няма нито един ендодонт. Ако се лекувам, най-близо ми било Казанлък или Хасково, което за мен е абсурдно. Чудя се дали да пръсна толкова средства и нерви ,за да ходя да се лекувам в София, или да се реша на операция в Бургас...

# 70
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 755
Аз имах гранулом на един зъб долу(5-ти), но много ме болеше. Той първоначално беше пломбиран, но част от него се беше разрушила. Попаднах на чудесна зъболекарка, която с много мъки го излекува, сложи коронка и така 14г без никакви проблеми. По време на бременността обаче пак ме заболя и след консултация реших да го извадя.

# 71
  • Мнения: 397
Направете всички опити да спасите тези зъби.Ако ги извадите после идват г;лемите проблеми и необходимост от възстановяване,което става доста по-скъпо и некомфортно.

# 72
  • Мнения: 1
abe kajete moje li sled takava operacia da se pushat cigari :@

# 73
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Как се лекува гранулом на млечен зъб ... баткото се оказа с гранулом, подут от гной венец... разпробиха зъба, спадна отока, минаха две седмици, но дупката остана и сега чистим след хранене, но е мн досадно, той не дава, големи мъки ...  преди два дни пак се поду ...  и сега не знам как да процедирам... трябва ли да направим снимка, да вадим ли зъбчето ... много се чудя как ще се запечати щом продължава да се подува  newsm78

# 74
  • София
  • Мнения: 577
Как се лекува гранулом на млечен зъб ... баткото се оказа с гранулом, подут от гной венец... разпробиха зъба, спадна отока, минаха две седмици, но дупката остана и сега чистим след хранене, но е мн досадно, той не дава, големи мъки ...  преди два дни пак се поду ...  и сега не знам как да процедирам... трябва ли да направим снимка, да вадим ли зъбчето ... много се чудя как ще се запечати щом продължава да се подува  newsm78

Необходимо е да се продължи с лечението на каналите - механична и химична обработка и запълване, а след това възстановяване на зъба.

Общи условия

Активация на акаунт