Да учат ли децата религия в училище?

  • 11 362
  • 208
  •   1
Отговори
# 45
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
За задължително изучаване на религия съм.

Чудесно.
Бих искала детето ми да бъде въведено в Дао.
Дали ще има учител?  newsm78

# 46
  • Мнения: 4 406
едва ли... предполагам се говори за популярни религии. за Дао и аз ще отида- от любопитство...

# 47
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Дао е доста популярна религия.
Дори Мечо Пух знае за нея.

# 48
  • Мнения: 516
Не приемам да учат детето ми на стил на живот, който ми е чужд. И категорично не смятам, че децата ни са неморални. Религията възпитава стадо, аз искам детето ми да е личност.

# 49
  • Мнения: 1 134
Не приемам да учат детето ми на стил на живот, който ми е чужд. И категорично не смятам, че децата ни са неморални. Религията възпитава стадо, аз искам детето ми да е личност.

Не се чувствам овца, да ти кажа... И никой не ми блее насреща, като се поогледам... Но щом казваш... Laughing

Реза, ще се намери учител за твоето Дао.  Grinning
Идеята е, наистина децата да срещнат първо учителите, а не да се сблъскат с болните мозъци на улицата.

# 50
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А останалите учители ? Защо е толкова важно какъв е учителя по вероучение, а не учителя по литература или философия или математика или история ... Учителя възпитава децата, чрез отношението към предмета си, учениците и много важно- към себе си .. аз лично свестен даскал не познавам

# 51
  • Мнения: 1 134
А останалите учители ? Защо е толкова важно какъв е учителя по вероучение, а не учителя по литература или философия или математика или история ... Учителя възпитава децата, чрез отношението към предмета си, учениците и много важно- към себе си .. аз лично свестен даскал не познавам

Защото литературният фанатик, или илитерата, колкото и да те дразнят, няма да ти бръкнат в мозъка и да те карат да се самоубиваш в името на Шекспир, примерно...

# 52
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А защо мислите , че религията  бърка в мозъка ?



# 53
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Може би бъркат онези затворени секти, в които децата от малки се нахъсват много силно, всички около тях са фанатици , подлагат се на разни изтезания в името на Бог и т.н....


Или бъркат, когато психиката е разбалансирана и човек търси някакво упование ... и сам се самонавива ...

Не мисля, че това може да се постигне  Laughing  в училище

# 54
  • Мнения: 591
Като СИП - да. Всеки вярващ е различен, един има дар да обяснява, друг - не. А вярата се крепи на определени принципи, които трябва да бъдат разяснени - тя не е само в това, да отидеш и да запалиш свещичка, когато си на зор или защото така се прави. Вярата обаче не може да бъде за никого принуждение. За това смятам, че СИП е най-добрият вариант, където богослови ще учат децата на основните вероистини. А след като България е православна, нормално е това да бъдат часове по православен катехизис. Всеки сам си преценява дали ще си запише детето или не.
У повечето невярващи виждам страх от това да не бъдат децата им "заслепени" от "фанатизъм" или нещо подобно. Християнството по принцип не е фанатично и се крепи на свободната воля, а не на принудата. Никой по принуда не може да бъде спасен - това е едно от основните неща, което го различава от останалите религии. Аз лично, не бих записала детето си на предмет история на религиите, тъй като той предполага равностойност на всички религии, което пък от своя страна е несъвместимо с християнския мироглед.
Живея в католическа страна, където катехизисът е дори задължителен предмет. Няма такова нещо децата да са с промити мозъци, да са като "изплюти от матрица" - те са си деца, растат по своему, радват се на своите неща.Вярата не предполага някаква липса на емоции. Просто в училище се учат също за това кой е Христос, кога се е родил, коя е Богородица, основни молитви, подготвят ги за първо причастие. А това не можете да си представите каква радост е за децата, с какъв трепет очакват, как се подготвят.


 Peace

# 55
  • Мнения: 1 172
А защо мислите , че религията  бърка в мозъка ?
Не самата религия, а част от нейните верни последователи. Защото как иначе някой би си помислил сериозно това, че и да го напише:
Децата на всички наши вярващи приятели са по-различини от останалите - по-сериозни, по-сигурни в силите си, по-улегнали дори. Не ги вълнуват само компютрите, музиката и цигарите.

И ако предложението да се учи религия идва от такива хора, с какъв акъл аз ще им позволя да промиват мозъка на моето собствено дете? Та нали утре аз ще се окажа несериозна и неулегнала, щот съм от останалите. Забележи, че в горното твърдение всичко е обобщено около вярата и предимствата на тези деца. Няма никакво допускане, че може и сред останалите  да има по-сериозни и самоуверени.

# 56
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Вярващият човек е спокоен човек... а потребността от религия е вродена потребност .. едни хора приемат като религия модата, други някакъв музикален стил - държат се по определен начин, обличат се по определенм начин, изпълняват ритуали .....

Живота и смъртта , времето, случайностите, които наричаме късмет или малшанс  са необясними за нас и докато не се намери научно обяснение за тях, винаги ще се опираме на някаква вяра, религия ...

# 57
  • Мнения: 7 415
Вярвам, че все пак в училищатата има контрол по какъв начин става това, както и че не се пракалява /докато за едно неделно училище към някоя черква надали може да се твърди същото/.
  Аз пък НЕ ВЯРВАМ  на КОНТРОЛА  в училищата.Преди години в класа на малката ми дъщеря / за сведение тя сега е на 26 г / учителката по филосифия така беше зарибила и омотала някои от децата ,че стана щур скандал.Едно от две братчета- близначета ,на майка отглеждаща ги сама , вече не е живо.Не можа да се отскубне от хватката на фанатизиран привърженик на религията , вероятно секта , но умело маскирана като ИЗТОЧНОПРАВОСЛАВНА.Въпросната учителка водеше децата по разни сбирки и у дома си, какво точно ги занимаваше така и не се установи.Просто я уволниха дисциплинарно и потулиха случая.Още ме втриса като си спомня.Бях благодарна на моита калпазанка,която просто е бягала от час по философия. Embarassed За първи път си помислих ,че има полза да вържеш някой час под предлог ,че ти е скучен.
                 За неделните училища - там обикновено родителите водят децата си и те поемат отговорността за последствията.Всеки изповядва някаква религия и си води или записва детето там където пожелае с ясното съзнание в какво иска да го обучава.
                 За история на религията - в часовете по история има достатъчно / или поне имаше/ информация за ролята на религията при оцеляването на българската държава ,за покръстването и т.н.Ако някой иска повече във всяка църква си има попове,които до сега не са отказали на никой помощ.Има и настоятелства,които се занимават с просветна дейност и благотворителност.

# 58
  • Мнения: 773
Да бих искала да учи религия в училище моето дете.  разбира се не до фанатизъм. Просто бих искала да учат кога, какви празници се празнуват, защо се празнуват. Да ги учат на по-голяма любов към ближния, на малко повече търпение и съобразяване с останалите хора. Защото да си признаем няма предмет в училище в който да са засегнати тези теми. Вярно е, че всичко това трябва да се научи вкъщи. Но много от родителите го пропускат. Къде от нямане на време, къде от незнание как. Предметите в училище трябва да са актуално съобразени с времето в което живеем. Да се отбелязват, къде са проблемните точки на едно общество и да се попълват тези празнини с определени занимания в училище.

# 59
  • Мнения: 494
Абсолютно "за" съм за умереното религиозно възпитание Simple Smile.Затова убедих синът ми да запише СИП-религия и аз съм доволна,а и отчето,което ще води часа в училището,ми е добър приятел и наистина много симпатичен човек,който има деца на възрастта на моите.Съпругът ми обаче,който е абсолютен атеист,смята,че ако ще има такова нещо,то трябва да запознава децата всички религии,а не само с православието.За децата се залага повече на най-основните принципи,празниците и пр.Не се задълбочават много-говорих с отчето.
Но в къщи имаме спорове по темата.Колкото повече мисля,толкова повече смятам,че съпругът ми има право. ThinkingЩе взема да потърся някоя книжка и за другите религии-някоя детска енциклопедия или нещо подобно. Peace

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт