Психически нестабилен и агресивен член на семейството

  • 7 726
  • 356
  •   2
Отговори
  • Мнения: 16
Почти съм отчаяна. Става въпрос за майка ми.
Още като бях в юношеските си години тя правеше едни кризи, с викове, крясъци и обиди към нас - децата и вторият й мъж. С нищо не сме я предизвиквали, сестра ми и аз тогава бяхме още малки. Тогава от време на време тя пиеше, виждали сме я и пияна. Последва една наистина дълга пауза после и реших, че нещата вече са добре...  Започна се пак сякаш с пандемията от Ковид.
Казваше, че много я е страх от вируса и със сълзи на очи ме помоли да не започвам работа /аз тъкмо бях напуснала едно работно място/, докато не отмине пандемията, за да не се събирам с повече хора и да не я заразя. Сестра ми няколко години преди това почина от болест и ми беше много трудно, знаех, че е трудно и за майка ми. Затова правех почти всичко, което можех, за нейно спокойствие. И така, не започнах работа в началото на пандемията. За финансите каза да не съм се безпокояла, майка ми е рентиерка и взима един добър наем, освен пенсия и от него се отпускаше една сума за мен, по-скоро за храната ми и за някои най-необходими други вещи.
 И така, минаха две години, после още една - според нея още една цяла година вирусът си циркулира след обявена пандемия, така че да изчакам "още малко". .. сега търся усилено работа. Вече съм на 43.Тя е на 68, аз на 43. Имала е три брака и много връзки, все неуспешни. Конфликтен тип личност, може би затова и останахме сами с нея... тя трудно се издържа като характер, баща ми ни напусна, сестра ми почина. Някакси само аз останах в ежедневието й.
От близо две години нещата вече са извън контрол. Пак се появиха онези ужасяващи кризи от детството ни, даже сега обидите са много по-тежки. Имах преди две-три години приятел, когото харесвах, но тя - не. И намери начин... раздели ни. Изключително ми е болезнено да опиша как, затова ще го пропусна... Той не иска и да чуе за мен. Майка ми продължава да пие, но вече не мога да го отдам изцяло на алкохола, не мога да го отдам главно на алкохола - толкова много хора пият, но не се стига до такъв тормоз при всеки... Искам да си тръгна, да се махна - не мога... нямам финансовата възможност, къде да отида без работа... Три години пауза от пазара на труда... пауза, която ТЯ със сълзи на очи ме помоли да направя заради нея, за да не я заразя! И аз я послушах! Толкова съжалявам!
В последните дни положението е такова, че наред с обидите и грозните думи тя заплашва да ме изхвърли от вкъщи - нямам роднини, нямам при кого да отида - и заплашва да вземе котката ми, която толкова много обичам.
 Моля за съвет и ако има нещо от вашия опит, което е помогнало, ще е толкова ценно за мен!

# 1
  • Мнения: 31 864
Много тъжно. Майка ти е отровен човек. И манипулативен.
Отдавна е трябвало да ограничиш контакти.
И отдавна е трябвало да не съжителстваш с нея.

# 2
  • Мнения: 1 448
Намери си работа, събери някакви пари и при  първа възможност се изнеси. После може пак да се виждате, ако искаш, но за малко и по малко. Майка ти няма да се оправи, а с възрастта все по-зле ще стават нещата, така че най-доброто, което можеш да направиш е да поставиш себе си на първо място този път и да направиш всичко възможно да се изнесеш.

Последна редакция: сб, 27 апр 2024, 22:18 от DreamingOfSummer

# 3
  • Мнения: 12 253
Не знам от къде си, не знам и какво си работила, но започна морският сезон и се търси персонал. Заплащането няма да е високо, но е начин да се измъкнеш от вкъщи - временна работа с подслон. От там нататък - глътка въздух и шанс да започнеш на чисто след сезона.

# 4
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 232
Намери си нов приятел или виж този стария дали още е сам и се съберете с него за да се изнесеш. Преди пандемията си била на 38, защо не си се изнесла по-рано?

# 5
  • Paris, France
  • Мнения: 14 094
Спокойно! На 43г си, а не на 93, все пак. Не си работила три години, но си работила 20 години, което изглежда много добре в CV-то. Много хора имат дупки в СV покрай Ковид. Можеш да обясниш липсата на работа с гледане на деца или болен родител, желание да направиш пауза и да пътуваш, живот с партньор в държава, в която не си имала право на работа.

За мене притеснителното е, че не си се отделила от майка ти и на 43г още живееш с нея. На 40г си работела. Тогава защо не се изнесе? На твое място щях да живея от поне 25г на друг континент.

Пишеш, че баща ти я е напуснал. Не може ли да идеш при него или да ти помогне, поне с жилище на първо време?

А защо по Ковида не си намери дистантна работа?

Знаеш ли някакъв език добре? Съветът на мама Ру е много добър. Във Франция се търси персонал в туризма, с осигурено жилище и далече от отровната ти майка.

Майка ти не е добре психически и може би има нужда от медикаментозна помощ в момента. Говори със съседи, които я чуват да обижда и крещи и ако подадеш оплакване, има начин да я принудят да се лекува.

Проблемът е в тебе, не в майка ти. Майка ти е болна.

# 6
  • Мнения: 29 580
Трудно е да те посъветвам нещо. Без дом, без приятели, без пари, няма да ти е розово. Обаче трябва да намериш начин да се откачиш от това съществуване. На 43 години без собствено семейство....нямаш много време да се мотаеш. Не, че и на 60+ хората не се събират/женят, но някак е доста по-трудно и обикновено имат зад гърба си връзки, бракове.
Както вече те посъветваха, започни работа, виж дали бившият ти иска пак да се опитате. Вариант е работа на морето, като подслон и храна. Също може да опиташ в чужбина, ако знаеш език - хотелски персонал постоянно се търси.

# 7
  • Лавал-Пловдив
  • Мнения: 375
Не знам от къде си, не знам и какво си работила, но започна морският сезон и се търси персонал. Заплащането няма да е високо, но е начин да се измъкнеш от вкъщи - временна работа с подслон. От там нататък - глътка въздух и шанс да започнеш на чисто след сезона.
Подкрепям напълно, навремето, когато бързо трябваше да се махна от някой (от днес за утре), именно сезона на морето ме спаси. Изкарах 3 месеца в Слънчев бряг, прочистих си главата,обмислих как да продължа напред, събрах някой лев и отлетях.
Успех!
Дописвам, защото се сетих на кого ми напомня историята ти и искам да помислиш върху това, което те очаква ако останеш с майка си.
Майка ми има една приятелка, която много ми напомня за теб. Винаги съм я намирала за много красива и поддържана жена, но за съжаление изцяло в сянката на властната си майка. Майка и така и не одобри никой от приятелите и, все не бяха достатъчно умни, богати, красиви, оправни...Та тази жена никога не се омъжи,пенсионира се преди няколко години (на 60+ е в момента), все още живее с майка си, която е на 90 и не могат да се понасят двете. Майка ми е една от малкото и приятелки, разхождат се заедно поне няколко пъти седмично и жената постоянно се оплаква и съжалява, че не е създала собствено семейство, че не се е откъснала от майка си навреме, че е пропиляла живота си, за да угоди на някой друг.
Помисли над тази история и ако не искаш след 20 години и ти да съжаляваш за пропуснатите възможности и пропиляния живот, сега е момента да направиш нещо. Все още имаш много шансове пред теб.

Последна редакция: сб, 27 апр 2024, 21:47 от kaka_dora

# 8
  • Мнения: 16
Благодаря ви, момичета, за отговорите.
DreamingOfSummer, "да поставиш себе си на първо място този път" - Да! Това ми е голям урок.
Mama Ru , звучи обнадеждаващо, определено ще го имам предвид.
Ефибуш, няколко години бях се изнесла от вкъщи, върнах се, когато сестра ми почина, защото майка ми нито имаше други близки роднини, нито съпруг до нея. Трудно, почти невъзможно беше както за мен, така и за друг човек да не се отзове в такъв момент.
Nevena Virolan , с баща ми вече малко общуваме от години. А и е на 87 години. В един от неприятните епизоди с майка ми от последните месеци вмъкнах някаква такава молба и получих отговор, който беше в смисъл, че иска да си изживее спокойно старините и не иска близост, и без това е понесъл достатъчно житейски удари. За другото, защо не съм я напуснала преди 25 години - тогава гледах болната си сестра, болна от мускулна атрофия. Не можех да я оставя. Болногледачка нямахме, а и не това е важното, ние със сестра ми бяхме толкова близки.

# 9
  • Мнения: 19 985
Vesiyy, звучите като мил и грижовен човек.
Загрижеността ви няма да позволи да се отделите напълно от майка си вероятно, макар че е много тоскична. Но може би трябва да опитате временно или за по-голямата част от времето. Няколко месеца в туризма или нещо друго, за да заделите пари и да си наемете нещо свое. Пак я наглеждайте или помагайте при нужда, но не и постоянно с нея и на повикване. Фокусирайте се над личния си живот – приятели, хобита, защо не приятел или домашен любимец. Тя ви обсебва живота, което е страшно егоистично и нередно.

# 10
  • Мнения: 16
Basila, благодаря за думите!
От майка ми толкова често напоследък чувам, че съм "боклук" и "неблагодарна".

# 11
  • Paris, France
  • Мнения: 14 094
Ефибуш, няколко години бях се изнесла от вкъщи, върнах се, когато сестра ми почина, защото майка ми нито имаше други близки роднини, нито съпруг до нея. Трудно, почти невъзможно беше както за мен, така и за друг човек да не се отзове в такъв момент.
Nevena Virolan , с баща ми вече малко общуваме от години. А и е на 87 години. В един от неприятните епизоди с майка ми от последните месеци вмъкнах някаква такава молба и получих отговор, който беше в смисъл, че иска да си изживее спокойно старините и не иска близост, и без това е понесъл достатъчно житейски удари.

Майка ти нямала други роднини и съпруг, но ти самата също нямаш. Нямаш и деца. Ако продължаваш да си дъщеря-парцал, на възрастта на майка ти няма да има кой и чаша вода да ти донесе, дето викаше абсурТ. Могла си да я навестяваш, но си сгрешила като си се върнала.

Аз бих обяснила на баща си в колко трудно положение се намирам и бих го помолила да преспивам при него, без да се мотая в дома му, за срок от 3 месеца, примерно.

Basila, благодаря за думите!
От майка ми толкова често напоследък чувам, че съм "боклук" и "неблагодарна".

Майка ти е болна. Нейният мозък работи така. Има нужда да лее и сее обиди и си единствената и кофа за боклук. Престани да живееш като доброволна жертва! Намирай работа на морето, багажчето и довиждане. И никакво връщане. Ако трябва живееш в килер, в половин стая, на палатка, но не се връщаш у майка си, защото така те трови, че направо те смачква и не можеш да се откопчиш.

Гадно е, но ключът е в ръцете ти.

# 12
  • Мнения: 11 390
Добре де, но в момента е пълно с обяви за продавачи, касиери, складови работници. е, не е кой знае какво но това, което имате ще подсигури - квартира и храна.

Вие сте на 43 години - нищо ли нямате зад гърба си? До тук нищо ли не изградихте?

# 13
  • София
  • Мнения: 38 603
Почни работа веднага. Работа има. Всякаква и за всеки - с опит или без.

# 14
  • Мнения: 12 253
Какво беше "болна ли си или си болен гледала"? Трудно е било и на майка й, и на нея с болната сестра - грижите за тежко болен поглъщат силите, времето и парите.
На 43 все още има време.

Общи условия

Активация на акаунт