Как намирате смисъл в несправедливия свят?

  • 9 416
  • 292
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 341
Angela61, Да, това за родовата обремененост ми звучи точно като оправдание. Не че не съществува такава, но то в живота си човек има много обременености. Ако не е родова, ще е някаква друга. И човек или се бори да ги преодолява, или ляга и умира. А, има и трети вариант - мрънка, оплаква се и гледа чуждото канче.

Аз имам един любим стих от любима песен на любима банда:
"I know I was born and I know that I’ll die
The in-between is mine"

С други думи: родил съм се и ще умра, върху това нямам контрол, но времето между двете си е мое, аз решавам как ще живея и какъв смисъл ще придам на живота си. Така или иначе след като умра, ще бъде същото като преди да се родя или ако изобщо не се бях раждал. Каква ще е разликата? Освен ако няма живот и след това, което пък вече евентуално би дало някакъв (друг) смисъл?

Родовата карма няма общо с оправданието и бездействието на някого, да който иска да го ползва за оправдани, живота си е негов.  Наскоро слушах как 3 поколения подред на първия учебен ден се случва нещо и детето не отива на училище, в разговора с терапевта и разравяне на семейната история се оказва, че някога семейството е било мното бедно, детето пасяло животните и не отишло на първия учебен ден, това е запечатано в родовата система и в това семейство, терапевта го обясни, че всяко следващо поколение от съпричастност към това страдание се повтаря същата ситуация. Склонна съм да вярвам, че ние предизвикваме някакви събития, повтаряме семейни модели и т.н. За съжаление беше даден пример с 3 поколения млади вдовици, надали и това е просто стечение на живота. Вярвам, че всяка наша мисъл се отразява не само на настоящето, но и чрез нас "програмира" следващите поколения, както и външно вмешателство,  клетви. Да прокълнеш до 9 то коляно и защо до девето е наложено, също не е случайно. Слушах и за още един пример за човек с амбиции, борбен, но все нещо не върви и го спира, оказа се, някога бабата и дядото успешни, но идвайки на власт колективизацията им взимат насилствено имуществото и препитанието, болката е голяма, непреодолима и днес всичко това  е в тази родова структура се отразява на новото поколение.

# 196
  • Мнения: 240
Стар, децата много успешно отвличат мислите, които сега те налягат докато си стоиш сама у дома. Само казвам. Не агитирам Wink
Да родиш, за да се отвлечеш от лошите мисли, е гаранция, че и детето ти ще развие такива. Това не е антистрес топка, а живо същество със собствени нужди и желания. Как ще възпитаваш едно малко човече, ако ти самия не си психически стабилен? Съжалявам, ако звуча грубо, но съм виждала последствията от подобен начин на мислене и те далеч не са розови - нито за майката, нито за детето.
Стар, както вече са ти казали, алкохол и антидепресанти е много лоша комбинация. Добре е да потърсиш и терапевт. И излизай повече сред природата, щом ти доставя удоволствие. Нищо, че после пак ще се почувстваш зле, час-два спокойствие не е малко.

# 197
  • Мнения: 902
Не съм автора на коментара, но може би по-правилно е да се каже не "отвличане" от лошите мисли, а замяната им с други.
Много хора използват примера от родителите си за това какъв не трябва да бъдеш. И децата им са като застраховани от същото.

# 198
  • Мнения: 1 259
Хедуиг, разбира се. Този коментар го направих с намигване. Естествено, че не е желателно депресиран и неудовлетворен от живота човек да се грижи за друг, обаче пък е и вярно това с отвличането на мислите покрай грижите за дете. Просто отчитам факт, но не давам съвет да роди дете само по тази причина.

# 199
  • Мнения: 5 304
И според мен човек, който не се чувства психически стабилен, е по-добре да не става родител. Това е една от причините, поради които се въздържам от имането на дете.

# 200
  • Мнения: 240
Мила, да, схванах намигването, но има хора, които буквално мислят така, затова и реагирах толкова остро. Извинявай, ако съм те засегнала, не ми беше това целта.

# 201
  • Мнения: 1 347
Децата не са най-добрият пример, така е, но пък наистина си трябва отвличането на вниманието, хобита, забавления, работа и ангажименти.

Ясно, че психическите проблеми са нещо сериозно, НО допринася и  това как подхождаме към тях. Смятам, че всеки ако седна с чашка сам в тях и това е ежедневието му, ще има негативни мисли, то си е направо задължително. А с всеки ден дълбаеш повече в бездънната дупка.

# 202
  • Мнения: 902
Мила, да, схванах намигването, но има хора, които буквално мислят така, затова и реагирах толкова остро. Извинявай, ако съм те засегнала, не ми беше това целта.
Но пък е много добре човек все пак да знае кое може и кое не може да промени начина, по който се чувства и какво точно му липсва в живота

# 203
  • Мнения: 111
Ще има ли справедливост някой ден изобщо?
Да, ще има справедливост. В най-четената и издавана книга в света, Библията, е описано как и кога ще дойде справедливостта по света. Докато чакаме да дойде, стискаме зъби и търпим, това е. Няма какво да се направи.
Както казват мъдрите хора - "Тука е така" Животът не е нито справедлив, нито несправедлив, просто е такъв какъвто е. Или го приемаш и го живееш такъв какъвто е или си теглиш куршума и се свършват мъките. Много хора избират да не го живеят живота и приключват с мъките по собствено желание.
Общо взето принципът е такъв - на Земята са мъките, на Небето е Рая и вечното блаженство. Само дето самоубийците отиват директно в Ада, така че и това не е решение.

# 204
  • Мнения: 3 848
И се стига до това дали чашата е наполовина празна или наполовина пълна.
Въпрос на мироглед е.

# 205
  • Мнения: 1 341
Библията е преписвана неколкократно и "адаптирана" към оприделени обстоятелства.

# 206
  • Мнения: 178
Библията е преписвана неколкократно и "адаптирана" към оприделени обстоятелства.

Да и аз така мисля, но има нишки в нея, който не могат да изкривят истината поради действието на Святия Дух третото лице на Бога, което е смисъл.

Да целия свят лежи в лукавия.
Да Бог държи сметка до девето, коляно за греховете на бащите ни.
Да наследяваме грехове.
Да земята за едни е рай за други ад...

                               НО!
Единствено с кръщението, което човек трябва да  извърши в осъзната възраст  обръща нещата...

Заменя ада с рай.
Изтрива и заличава наследствените грехове и човекът започва да отговаря единствено за своите си. (И ТОВА е СПРАВЕДЛИВОСТ)
Намира живия смисъл,
Живее не егоцентрично,
Има мир и радост.

# 207
  • Мнения: 20 022
Боже!
В какви заблуди живеят хората. Заменя ада с рая...
Ад и рай са двете страни на едно и също лице. Носим ги в себе си. Не е нужно едното да измества другото, а да се научим да приемаме и адът, и раят и да им намерим баланс.

# 208
  • Мнения: 178
Боже!
В какви заблуди живеят хората. Заменя ада с рая...

Ад и рай са двете страни на едно и също лице. Носим ги в себе си. Не е нужно едното да измества другото, а да се научим да приемаме и адът, и раят и да им намерим баланс.
 
Има граница между ад и рай и физически и духовно, както няма толерантност между проклятие и изпитание, между лъжа и истина, защото изхода от двете е различен.
Баланс във всичко, което всеки един от нас може да приложи защо не, златната среда е най-здравословна и това не е заблуда.

# 209
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 026
Няма ад и рай. Не се заблуждавайте. В Библията има куп неточности и струва усилие да се намери истината в нея, при положение, че са премахнати части, които са можели да променят линията на възприятието ѝ.

Общи условия

Активация на акаунт